Murcja

Wspólnota autonomiczna Murcji to niewielki region znajdujący się na południu Hiszpanii między Andaluzją, a Walencją.

Murcja kojarzona jest głównie z rolnictwem. Nic dziwnego, aż 50% tego obszaru zajmują pola uprawne. Pochodzące stamtąd warzywa i owoce cieszą się dużym uznaniem nie tylko w Hiszpanii, ale także na rynkach zagranicznych. Ich uprawę umożliwiają kanały nawadniające, pobierające wodę z rzeki Segura, która przepływa przez stolicę tego regionu. Bez nich uprawa nie byłaby możliwa ze względu na występujący tam bardzo suchy klimat.

Regionalizmy i mowa murcjańska

Znajomość niektórych wyrażeń zwyczajowo używanych w Murcji może się nie tylko przydać podczas podróży do tej części Hiszpanii, ale również wzbogacić wiedzę o różnych odmianach języka hiszpańskiego i pomóc w określeniu z jakiego regionu pochodzi nasz rozmówca.

Jednym ze zwrotów, które bardzo często można usłyszeć w tej wspólnocie autonomicznej jest acho. Ma ono bardzo szerokie zastosowanie, przede wszystkim służy jednak do przywołania uwagi. Innym często używanym słowem jest zagal, które oznacza po prostu dziecko. Te oraz wiele innych wyrażeń można usłyszeć w murcjańskiej wersji znanej piosenki „La Gozadera”, która zyskała całkiem sporą popularność na youtube i pozwala poczuć chociaż przez chwilę klimat tego miejsca.

Co zobaczyć w Murcji?

Murcja to region stosunkowo mało znany wśród turystów, a nawet samych Hiszpanów. Z pewnością jest świetną alternatywą dla zatłoczonych plaż Costa Brava czy Costa del Sol, a w głębi lądu znajdziemy tam nawet gorące źródła termalne! W większych miastach tego regionu można odnaleźć pozostałości po różnych kulturach, które przez wieki zamieszkiwały ten obszar.

Costa Cálida

Costa Cálida
Costa Cálida

Nazwa tego miejsca sama w sobie wiele wyjaśnia ponieważ oznacza… ciepłe wybrzeże. I rzeczywiście, nawet w zimie temperatura nie spada tam zwykle poniżej 11°C .

Najbardziej znanym fragmentem wybrzeża Costa Cálida jest Mar Menor, czyli Małe Morze, które bywa nazywane największym basenem świata ze względu na zaskakującą czystość wody. Widoczność sięga tutaj siedmiu metrów w głąb, a wiele tamtejszych plaż oznaczono Błękitną Flagą – odznaczeniem przyznawanym najlepszym kąpieliskom w Europie.

Murcja

Stolica regionu o tej samej nazwie. W samym jej centrum znajduję się potężna gotycka katedra Santa María (hiszp. Catedral de Santa María), najważniejszy tamtejszy zabytek. Jej budowa trwała aż cztery wieki! Z wieży świątyni (92m) rozpościera się piękna panorama Murcji i jej Huerty.

Innym ważnym miejscem w mieście jest Plaza de las Flores, którego nazwa pochodzi od stoisk z kwiatami. Wokół placu mieści się mnóstwo restauracji i barów specjalizujących się w tapas, a w szczególności w marinera robionego z sałatką warzywną, które jest wizytówką tego miejsca.

Kartagena

Teatr rzymski w Kartagenie
Teatr rzymski w Kartagenie

W tym mieście znajduję się jeden z najważniejszych portów handlowych na Półwyspie Iberyjskim, który jest też główną bazą hiszpańskiej marynarki wojennej. Symbolem tego miasta o 2500 letniej historii jest bezdyskusyjnie teatr rzymski, pochodzący z V – I w. p.n.e., który został odkopany przypadkowo dopiero w 1988 r.

Odkryj region Murcji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Murcji składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak kilka miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Agnieszka Zaborska
Agnieszka Zaborska
Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY