Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiCaravaca de la Cruz - Święte miasto w Hiszpanii

Caravaca de la Cruz – Święte miasto w Hiszpanii

W zachodniej części regionu Murcia leży pozornie niczym nie wyróżniające się, górskie miasteczko. „Pozornie”, bo w rzeczywistości jest to jedno z najważniejszych miast pielgrzymkowych na świecie.

Caravaca de la Cruz to piąte święte miasto katolickie zaraz po: Rzymie, Santiago de Compostela, Santo Toribio de Liébana i Jerozolimie. Pątnicy z całego świata przyjeżdżają tutaj, by na własne oczy zobaczyć niezwykłe relikwie, które mają chronić przed zagrożeniami i zapewniać spokój w całym życiu.

Drzazgi krzyża świętego

Relikwie przedstawiające szczątki krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus można znaleźć w XVII-wiecznej bazylice Santísima y Vera Cruz. Przetrzymywane są w relikwiarzu, który kształtem przypomina krzyż patriarchalny. Ten typ krzyża znajdziemy w praktycznie każdym sklepie z pamiątkami w Caravaca de la Cruz. Przybiera on często formę wisiorka, a czasem także wisiorka do kluczy – jest on swego rodzaju amuletem, który chroni przed wszelkimi nieszczęściami. W Polsce możemy znaleźć go pod nazwą Krzyż Karawaka. Był on popularny w naszym kraju szczególnie w dawnych czasach, ponieważ wierzono, że zapobiega zarazom.

Istnieją dwie historie na temat tego, jak relikwie trafiły do Caravaca de la Cruz. Pierwsza z nich, bardziej przypominająca legendę, mówi o tym jakoby zostały one zesłane przez aniołów. Miało to mieć miejsce w czasach panowania Maurów, którzy z ciekawości poprosili więzionego przez nich księdza o to, by pokazał jak wygląda chrześcijańska msza. Ten nie mógł tego zrobić bez krzyża i wtedy z pomocą przyszli aniołowie z relikwiarzem.

Krzyż patriarchalny (inaczej Krzyż Karawaka) na fasadzie bazyliki Santísima y Vera Cruz
Krzyż patriarchalny (inaczej Krzyż Karawaka) na fasadzie bazyliki Santísima y Vera Cruz

Druga historia jest bardziej prozaiczna. Relikwie zdobył w 1241 r. Ferdynand III Święty toczący wówczas walkę z Maurami. Zdobyty krzyż Templariusze przywieźli do Caravaca de la Cruz, a potem znalazł się on w posiadaniu Zakonu Rycerskiego Św. Jakuba.

Bazylika Santísima y Vera Cruz
Bazylika Santísima y Vera Cruz

Pozostałe atrakcje Caravaca de la Cruz

Stare miasto (Casco Viejo) w Caravaca de la Cruz
Stare miasto (Casco Viejo) w Caravaca de la Cruz

Choć do odwiedzin w mieście zachęca przede wszystkim możliwość zobaczenia na własne oczy relikwii krzyża świętego, to w mieście znajdziemy także kilka innych ciekawych miejsc, które są warte zobaczenia. Oto niektóre z nich:

  • Średniowieczny zamek – wybudowany przez Maurów, a w XV wieku rozbudowany przez Zakon Templariuszy.
  • Kościół El Salvador – wybudowany w XVI wieku jet perełką architektury renesansowej nie tylko w Caravaca de la Cruz, ale i w całym regionie Murcii.
  • Muzeum archeologiczne wybudowane w miejscu dawnego kościoła La Soledad.
  • Muzeum Muzyki Etnicznej (Museo de la Música Étnica de Barranda), w którym od 1970 zbierane są instrumenty muzyczne z różnych zakątków świata. W tej chwili ich kolekcja liczy ponad 140 sztuk.
  • Stare miasto Caravaca de la Cruz – to okazja do podziwiania średniowiecznej zabudowy miasta i zagubienia się w labiryncie wąskich uliczek, których tam nie brakuje.
  • Warte odwiedzenia są także okolice miasta, które obfitują w piękne, górskie krajobrazy. Możemy je zwiedzać, wybierając jeden z pieszych szlaków albo udając się na wycieczkę konną lub rowerową.

Cykl świąt Fiestas de la Santísima y Vera Cruz (1-5 maja)

Jeśli w podróż do tego świętego miasta wybierzemy się na początku maja, to trafimy na odbywający się tam cykl świąt Fiestas de la Santísima y Vera Cruz. W Caravaca de la Cruz jest to najważniejsze wydarzenie w roku. Zjeżdżają się na nie także pielgrzymi z różnych części świata. A wszystko po to, aby uczcić kolejną rocznicę objawienia się krzyża świętego w dawnej warowni króla Maurów, Abu-Zayda (1231 r.).

Z perspektywy mniej religijnej, a bardziej kulturowej, najciekawsze dwa wydarzenia odbywające się w ramach Fiestas de la Santísima y Vera Cruz to inscenizacje walki Maurów i chrześcijan (Los Moros y Cristianos) oraz fiesta Caballos del Vino. Ta ostatnia to rodzaj wyścigu, w którym biorą udział pięknie przystrojone konie oraz ich właściciele. Wygrywa nie tylko najszybszy zespół, ale także ten którego strój był najbardziej zachwycający. Jak zwykle, trudno opisać to wydarzenie słowami, dlatego zapraszam do krótkiego filmu pokazującego Caballos del Vino w 2017 roku:

Odkryj region Murcji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Murcji składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak kilka miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY