Santiago de Compostela – chrześcijańska stolica Galicji
5 (100%) 2 vote[s]

Gdy słyszysz jego nazwę, pierwsze co przychodzi do głowy to religia. I choć miasto to ma z nią faktycznie dużo wspólnego, to nie jest to jedyny powód, dla którego warto je odwiedzić.

Santiago de Compostela to stolica regionu Galicja i jeden z najbardziej znanych ośrodków kultu chrześcijan. Wszystko za sprawą św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów, którego ciało, jak mówi legenda, zostało przetransportowane łodzią do Hiszpanii i pochowane w miejscu, w którym dziś stoi miasto.

 

Szlak św. Jakuba kiedyś i dzisiaj

Pierwsze pielgrzymki do grobu świętego odbywały się już w IX wieku. Miały one jednak zgoła inny charakter, niż dzisiaj. Często traktowano je jako element resocjalizacji – pątnicy zadawali je sobie samodzielnie jako pokutę lub były one nakazywane wyrokiem sądowym. Średniowieczne pielgrzymki do Santiago de Compostela czasem były też elementem zadośćuczynienia i sposobem na umocnienie wiary. Zdarzało się, że całe miasta lub parafie organizowały pielgrzymki w ważnych dla swojej społeczności intencjach (np. prośby o pomyślne plony, koniec suszy lub wyleczenie zarazy).

Santiago de Compostela - chrześcijańska stolica Galicji | Hiszpania // Hispanico.pl
Muszla przegrzebka to symbol pątników przemierzających Szlak św. Jakuba.

Szczyt popularności Szlaku św. Jakuba miał miejsce w okresie od XI do XIV wieku. Były lata, kiedy pielgrzymkową trasę przemierzało nawet milion osób i więcej! Tak duże zainteresowanie sprawiło, że w XII wieku Santiago de Compostela zostało uznane za trzecie (po Jerozolimie i Rzymie) najważniejsze święte miejsce chrześcijan.

Ponad tysiącletni szlak również dziś cieszy się ogromną popularnością. Przyciąga nie tylko osoby dużej wiary, ale i wszystkich tych, którzy pragną przeżyć przygodę swojego życia lub zwiedzić Hiszpanię i inne europejskie kraje w sposób mniej konwencjonalny.

Wśród bardziej znanych osób, które odbyły pielgrzymkę do Santiago de Compostela można wymienić między innymi: Karola Wielkiego, Izabelę Kastylijską, św. Franciszka z Asyżu oraz papieża Jana Pawła II, który podróż szlakiem Camino de Santiago odbył aż dwukrotnie.

Dowiedz się więcej o Camino de Santiago >

Katedra Santiago de Compostela

Wycieczkę po mieście możesz zacząć od placu Plaza del Obradoiro. Każdego dnia spotykają się tam setki pątników, dla których stojąca przy placu katedra to pielgrzymkowa meta. Sama katedra to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w mieście i najważniejsza średniowieczna świątynia w Hiszpanii. W jej wnętrzu nie brakuje licznych dzieł sztuki oraz rzeźb. Natomiast z jej dachu roztacza się zachwycająca panorama całego miasta.

Santiago de Compostela - chrześcijańska stolica Galicji | Hiszpania // Hispanico.pl
Wnętrze katedry w Santiago de Compostela.

Największą osobliwością katedry Santiago de Compostela jest botafumeiro. Ta ogromna, 700-letnia kadzielnica zawieszona na sklepieniu katedry waży 60 kg i mierzy 160 cm wysokości. Do jej rozpalenia trzeba zużyć około 40 kg węgla drzewnego i kadzidła. Rozkołysane botafumeiro potrafi rozwinąć prędkość nawet 60 km/h, rozprzestrzeniając kadzidlany dym nawet w najmniejszych zakamarkach katedry.

Kiedyś ta kadzielnica była używana podczas każdej głównej niedzielnej mszy świętej, a podczas Roku Świętego Jakubowego – codziennie podczas Mszy dla Pielgrzymów. Dziś możemy zobaczyć ją “w akcji” tylko 12 razy w roku:

Santiago de Compostela - chrześcijańska stolica Galicji | Hiszpania // Hispanico.pl
Botafumeiro – kadzielnica w katedrze Santiago de Compostela.
 • 6 stycznia,
 • w Niedzielę Wielkanocną,
 • w Święto Wniebowstąpienia Pańskiego,
 • w Święto Zesłania Ducha Świętego,
 • 23 maja,
 • 25 lipca,
 • 15 sierpnia,
 • 1 listopada,
 • podczas Uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata,
 • 8 grudnia,
 • 25 grudnia
 • 30 grudnia

Oprócz tego, w Roku Świętym Jakubowym kadzielnica jest wykorzystywana także w każdą niedzielę podczas głównej mszy świętej. Najbliższy taki rok przypada na 2021.

Pozostałe atrakcje

Nie tylko katedra, ale i całe stare miasto Santiago de Compostela zasługuje na zwiedzenie. Wpisane w 1985 roku na listę UNESCO pełne jest zabytków – zarówno takich o charakterze religijnym, jak i tych bardziej świeckich.

Santiago de Compostela - chrześcijańska stolica Galicji | Hiszpania // Hispanico.pl
Domek dla ptaków w parku Alameda w Santiago de Compostela.

Będąc w Santiago de Compostela warto zwiedzić także tutejsze Muzeum Ludności Galicyjskiej (galic. Museo do Poblo Galego) oraz CGAC, czyli Galicyjskie Centrum Sztuki Nowoczesnej. Zachwycający dorobek architektoniczny znajdziemy także w liczącym ponad 500 lat budynku Uniwersytetu, który co roku gromadzi w swoich murach 33 tysiące studentów. Ich obecność dodaje miastu świeżego i radosnego charakteru. Widać to szczególnie w nocnym życiu miasta, które wszystkim zainteresowanym oferuje szeroki wachlarz rozrywek.

Jeśli lubisz bliski kontakt z naturą, to pewnie zainteresuje Cię to, że w Santiago de Compostela znajdziesz także kilka urzekających parków. Ten najciekawszy to XIX-wieczny park Alameda, który znajduje się w pobliżu starej części miasta. Jest to jedno z najlepszych punktów widokowych na starówkę. Inny park, który warto odwiedzić to Santo Domingo Bonaval. Kiedyś na jego miejscu znajdował się cmentarz. Dziś jest to miejsce, w którym panuje cisza i spokój idealne do popołudniowego relaksu na łonie przyrody.

Odkryj Galicję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Prowincja Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
La Coruña Santiago de CompostelaSan Andrés de Teixido
Lugo Lugo
Orense
Pontevedra
 
Zobacz również: Szlak św. Jakuba

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar