Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiSantiago de Compostela - Chrześcijańska stolica Galicji

Santiago de Compostela – Chrześcijańska stolica Galicji

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Gdy słyszysz jego nazwę, pierwsze co przychodzi do głowy to religia. I choć miasto to ma z nią faktycznie dużo wspólnego, to nie jest to jedyny powód, dla którego warto je odwiedzić.

Santiago de Compostela to stolica regionu Galicja i jeden z najbardziej znanych ośrodków kultu chrześcijan. Powodem jest święty Jakub Starszy – jeden z dwunastu apostołów, którego ciało, jak mówi legenda, zostało przetransportowane łodzią do Hiszpanii i pochowane w miejscu, w którym dziś stoi miasto.

Droga św. Jakuba – Pielgrzymkowy Szlak

Pierwsze pielgrzymki do grobu świętego odbywały się już w IX wieku. Miały one jednak zgoła inny charakter, niż dzisiaj. Często traktowano je jako element resocjalizacji – pątnicy zadawali je sobie samodzielnie jako pokutę lub były one nakazywane wyrokiem sądowym.

Średniowieczne pielgrzymki do Santiago de Compostela czasem były też elementem zadośćuczynienia i sposobem na umocnienie wiary. Zdarzało się, że całe miasta lub parafie organizowały pielgrzymki w ważnych dla swojej społeczności intencjach (np. prośby o pomyślne plony, koniec suszy lub wyleczenie zarazy).

Turyści z całego świata biorą udział w pielgrzymkach do grobu apostoła św. Jakuba Starszego
Turyści z całego świata biorą udział w pielgrzymkach do grobu apostoła św. Jakuba Starszego

Szczyt popularności Szlaku św. Jakuba miał miejsce w okresie od XI do XIV wieku. Były lata, kiedy pielgrzymkową trasę przemierzało nawet milion osób i więcej! Tak duże zainteresowanie sprawiło, że w XII wieku Santiago de Compostela zostało uznane za trzecie (po Jerozolimie i Rzymie) najważniejsze święte miejsce chrześcijan.

W drodze do Santiago de Compostela pielgrzymów prowadzą muszle przegrzebka - symbol trasy
W drodze do Santiago de Compostela pielgrzymów prowadzą muszle przegrzebka – symbol trasy

Droga Jakuba apostoła dzisiaj

Camino de Santiago - Droga św. Jakuba Apostoła
Drogę św. Jakuba można przebyć na wiele sposobów, zwiedzając Hiszpanię, Portugalię i/lub Francję

Ponad tysiącletni szlak świętego Jakuba również dziś cieszy się ogromną popularnością. Przyciąga nie tylko osoby dużej wiary, ale i wszystkich tych, którzy pragną przeżyć przygodę swojego życia lub zwiedzić Hiszpanię i inne europejskie kraje w sposób mniej konwencjonalny. Dodatkową zachętą jest fakt, że Camino de Santiago można przebyć na wiele sposobów, wybierając trasę najodpowiedniejszą dla siebie. Wśród tych najpopularniejszych można wymienić: Camino Francés, Camino de Fisterra, Camino del Norte, Camino Aragonés, Camino Primitivo i Camino Inglés.

¡Buen Camino!

Trasa Camino Frances rozpoczyna się w malowniczym francuskim miasteczku Saint Jean Pied de Port
Trasa Camino Frances rozpoczyna się w malowniczym francuskim miasteczku Saint Jean Pied de Port

Przemierzając Drogę św. Jakuba z pewnością często usłyszysz od innych pielgrzymów i okolicznych mieszkańców pozdrowienie „Buen Camino„, co oznacza „Dobrej Drogi„. Wśród bardziej znanych osób, które odbyły pielgrzymkę do Santiago de Compostela można wymienić między innymi: Karola Wielkiego, Izabelę Kastylijską oraz św. Franciszka z Asyżu. Papież Jan Paweł II podróż szlakiem Camino de Santiago odbył aż dwukrotnie.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli interesuje Cię przejście Drogi św. Jakuba, polecam książkę „Camino de Santiago. Przewodnik dla Pielgrzymów” (Szymon Pilarz).

Katedra w Santiago de Compostela

Droga do Santiago tak naprawdę prowadzi na plac Plaza de Obradoiro. Każdego dnia spotykają się tam setki pątników, dla których stojąca przy placu katedra św. Jakuba to pielgrzymkowa meta. Sama katedra to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w mieście i najważniejsza średniowieczna świątynia w Hiszpanii. W jej wnętrzu nie brakuje licznych dzieł sztuki oraz rzeźb. Natomiast z jej dachu roztacza się zachwycająca panorama całego miasta. Integralną częścią katedry jest także krużganek z XVI wieku oraz pałac arcybiskupi wybudowany w XVIII wieku.

Fasada zachodnia - Katedra w Santiago de Compostela
Fasada zachodnia – Katedra w Santiago de Compostela

Największą osobliwością katedry Santiago de Compostela jest botafumeiro. Ta ogromna, 700-letnia kadzielnica zawieszona na sklepieniu katedry waży 60 kg i mierzy 160 cm wysokości. Do jej rozpalenia trzeba zużyć około 40 kg węgla drzewnego i kadzidła. Rozkołysane botafumeiro potrafi rozwinąć prędkość nawet 60 km/h, rozprzestrzeniając kadzidlany dym nawet w najmniejszych zakamarkach katedry.

Kiedyś ta kadzielnica była używana podczas każdej głównej niedzielnej mszy świętej, a podczas Roku Świętego Jakubowego – codziennie podczas Mszy dla Pielgrzymów. Dziś możemy zobaczyć ją „w akcji” tylko 12 razy w roku:

Botafumeiro - Największa kadzielnica na świecie
Botafumeiro – kadzielnica w katedrze Santiago de Compostela
 • 6 stycznia,
 • w Niedzielę Wielkanocną,
 • w Święto Wniebowstąpienia Pańskiego,
 • w Święto Zesłania Ducha Świętego,
 • 23 maja,
 • 25 lipca,
 • 15 sierpnia,
 • 1 listopada,
 • podczas Uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata,
 • 8 grudnia,
 • 25 grudnia
 • 30 grudnia

Oprócz tego, w Roku Świętym Jakubowym kadzielnica jest wykorzystywana także w każdą niedzielę podczas głównej mszy świętej. Najbliższy taki rok przypada na 2021.

Pozostałe atrakcje w Santiago de Compostela

Nie tylko katedra, ale i całe stare miasto Santiago de Compostela zasługuje na zwiedzenie. Wpisane w 1985 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pełne jest zabytków – zarówno takich o charakterze religijnym, jak i tych bardziej świeckich.

Park Alameda w Santiago de Compostela
Park Alameda w Santiago de Compostela

Będąc w Santiago de Compostela warto zwiedzić także tutejsze Muzeum Ludności Galicyjskiej (galic. Museo do Poblo Galego) oraz CGAC, czyli Galicyjskie Centrum Sztuki Nowoczesnej. Zachwycający dorobek architektoniczny znajdziemy także w liczącym ponad 500 lat budynku Uniwersytetu, który co roku gromadzi w swoich murach 33 tysiące studentów. Ich obecność dodaje miastu świeżego i radosnego charakteru. Widać to szczególnie w nocnym życiu miasta, które wszystkim zainteresowanym oferuje szeroki wachlarz rozrywek.

Jeśli lubisz bliski kontakt z naturą, to pewnie zainteresuje Cię to, że w Santiago de Compostela znajdziesz także kilka urzekających parków. Ten najciekawszy to XIX-wieczny park Alameda, który znajduje się w pobliżu starej części miasta. Jest to jedno z najlepszych punktów widokowych na starówkę. Inny park, który warto odwiedzić to Santo Domingo de Bonaval. Kiedyś na jego miejscu znajdował się cmentarz. Dziś jest to miejsce, w którym panuje cisza i spokój idealne do popołudniowego relaksu na łonie przyrody.

Hotele w Santiago de Compostela


 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w Galicji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
A CoruñaAtrakcje: Katedra w Santiago de Compostela, Wieża Herkulesa, Przylądek Finisterre (Cabo Finisterre). Miasta: A Coruña, Santiago de CompostelaSan Andrés de Teixido, A Pobra do Caramiñal.
LugoAtrakcje: Ribeira Sacra, Playa de las Catedrales. Miasta: Lugo.
OurenseAtrakcje: Ribeira Sacra. Miasta: Ourense, Carballeda de Valdeorras.
PontevedraAtrakcje: Wyspy Cies. Miasta: Vigo, Pontevedra, Vilagarcía de Arousa, Vila de Cruces.
 
Zobacz również: Droga św. Jakuba (Camino de Santiago), Procesja Otwartych Trumien As Neves, Rías Baixas
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne