Obrazy motywacyjne Hispanico

Kastylia-La Mancha znajduję się w samym sercu Półwyspu Iberyjskiego. Region ten wyróżnia się wśród innych bardzo niewielkim zaludnieniem (zaledwie 27 osób/km²).

Kastylia-La Mancha to część tzw. Suchej Hiszpanii (hiszp. España Seca). Większość mieszkańców na czas letni wyjeżdża na północ ponieważ temperatury o tej porze roku często przekraczają 35 °C. Mieszkańcy tego regionu zwykli mówić, że mają dziewięć miesięcy zimy i trzy miesiące piekła. Opady są znikome, co sprzyja uprawie oliwek. La Mancha to też jeden z głównych regionów produkcji wina w Hiszpanii. Smak manczeskich win jest uznawany za silny (hiszp. fuerte) i trochę przypomina ten, pochodzący z winnic La Rioja.

Kastylia-La Mancha Śladami Don Kichota

Terytorium Kastylii-La Manchy łączy w sobie dwie skrajności – równinę i góry, które wraz z rzekami tworzą naturalne bariery, dzielące mieszkańców poszczególnych miasteczek. Turyści rzadko zapuszczają się w te strony, jednak gdy już to uczynią, to wyruszają w drogę śladami Don Kichota (hiszp. Ruta de Don Quijote). Działo ona od stosunkowo niedawna, bo dopiero od 2005 roku. Właśnie wtedy władze lokalne, z okazji 400-lecia wydania pierwszej części największego dzieła Miguela de Cervantesa, zdecydowały się na wytyczenie szlaku dla odwiedzających.

Niektórzy twierdzą, że jest on największym szlakiem ekoturystycznym w całej Europie. Obejmuje on 148 miasteczek (hiszp. pueblos) wspomnianych w dziele Cervantesa. Wiele z nich nie zmieniło swych nazw do dnia dzisiejszego i można je odnaleźć na kartach książki. Poniżej znajdziesz niektóre z nich:

Toledo

Wspólnota autonomiczna Kastylia-La Mancha // Hispanico.pl
Toledo nocą…

Stolica regionu Kastylia-La Mancha i jego skansen. To tutaj rozpoczyna się szlak Don Quijota. Malowniczo położone miasto, z trzech stron otoczone rzeką Tag (najdłuższa rzeka Półwyspu Iberyjskiego), zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Obowiązkowy punkt wizyty w Hiszpanii dla wszystkich, chcących w pełni poczuć klimat tego kraju.

Loty do Hiszpanii
 

Toledo zachwyca zabytkami pochodzącymi z czasów, kiedy koegzystowały tam trzy kultury: żydowska, arabska i chrześcijańska. Tworzył tu i mieszkał El Greco – znajduje się tam jego dom (przekształcony obecnie w muzeum), który został udostępniony zwiedzającym.

El Toboso

Wspólnota autonomiczna Kastylia-La Mancha // Hispanico.pl
Pomnik Don Kichota i Dulcynei w El Toboso

Jedno z najważniejszych miejsc na szlaku. W tej wiosce Don Kichot poznał swoją wybrankę, Dulcyneę. W dziele Cervantesa nazwa El Toboso została wymieniona aż 150 razy! Mieści się tutaj muzeum i dom wybranki błędnego rycerza. Na głównym placu miasteczka znajduję się pomnik klęczącego przed Dulcyneą Don Kichota, a wiele nazw ulic pochodzi ze słynnej powieści.

Jeziora Ruidera

Wspólnota autonomiczna Kastylia-La Mancha // Hispanico.pl
Jeziora w Parque Natural Lagunas de Ruidera

W miejscowości Ruidera, na szlaku Don Kichota, znajduję się park naturalny (Parque Natural Lagunas de Ruidera). Tworzy je 15 jezior, których położenie pośród skąpej w roślinność równiny wydaję się zaskakujące. Mówi się, że są one największym skarbem naturalnym tego regionu. Najlepiej odwiedzić to miejsce w porze wiosennej, kiedy woda wypełnia zagłębienia w terenie po brzegi, tworząc kaskady. Stąd też pochodzi nazwa ruidera, oznaczająca głośne miejsce (hiszp. lugar ruidoso).

Campo de Criptana

Wspólnota autonomiczna Kastylia-La Mancha // Hispanico.pl
Wiatraki w Campo de Criptana

Właśnie w tym miejscu, w prowincji Ciudad Real, przetrwało do dnia dzisiejszego 10 z 32 oryginalnych wiatraków, pochodzących z XVI i XVII wieku. Stanowiły one scenerię dla słynnej walki Don Kichota z “olbrzymami” w opisanej w VIII rozdziale powieści. Jest to kolejne ważne miejsce na szlaku dla wszystkich, chcących odtworzyć trasę, którą miał przemierzyć błędny rycerz (hiszp. caballero andante).

 

 

Hotele w Kastylia La Mancha

Booking.com
Rabat AIRBNB: www.airbnb.pl/c/jalvaro55  
  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w Kastylii La Manchy

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia La Mancha składa się z pięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:
Prowincja Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
Albacete Popularne miasta: Albacete, Hellín, Villarrobledo, Almansa
Ciudad Real Popularne miasta: Ciudad Real, Tomelloso, Alcázar de San Juan, Puertollano, Valdepeñas
Cuenca Popularne miasta: Cuenca
Guadalajara Szlak czarnej architektury. Popularne miasta: Guadalajara, Azuqueca de Henares
Toledo Popularne miasta: Toledo, Talavera de la Reina, Consuegra, El Toboso