Kastylia-La Mancha

Kastylia-La Mancha znajduję się w samym sercu Półwyspu Iberyjskiego. Jest to trzeci największy pod względem obszaru region, lecz wyróżnia się wśród innych bardzo niewielkim zaludnieniem (zaledwie 27 osób/km²).

Kastylia-La Mancha to część tzw. Suchej Hiszpanii (hiszp. España Seca). Większość mieszkańców na czas letni wyjeżdża na północ ponieważ temperatury o tej porze roku często przekraczają 35°C. Zwykło się tu mówić, że w La Manchy jest dziewięć miesięcy zimy i trzy miesiące piekła. Opady są znikome, co sprzyja uprawie oliwek. Jest to też jeden z głównych regionów produkcji wina w Hiszpanii. Smak manczeskich win jest uznawany za silny (hiszp. fuerte) i trochę przypomina ten, pochodzący z winnic La Rioja.

Oprócz oliwek i wina suchy, w niektórych miejscach niemal pustynny klimat sprzyja uprawie buraków cukrowych, kukurydzy, słonecznika, tytoniu, a także zbóż (jęczmień, owies, pszenica). Znajdziemy tu również pola krokusów uprawnych, z których uzyskuje się przyprawę cenniejszą niż złoto, czyli szafran dodawany m.in. do paelli.

Toledo – Stolica regionu Kastylia-La Mancha

Panorama Toledo
Panorama Toledo

Toledo, czyli stolica regionu Kastylia-La Mancha to doskonałe miejsce dla fanów architektury. Nieprzebrana liczba doskonale zachowanych zabytków i budowli sprawiła, że miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toledo nazywane jest też często Miastem Trzech Kultur, bo to właśnie tutaj krzyżowały się drogi przedstawicieli kultury chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej. Od strony artystycznej stolica Kastylii-La Manchy kojarzona jest natomiast przede wszystkim ze sztuką El Greca.

Więcej o Toledo

Inne miasta w regionie Kastylia-La Mancha

Palacio del infantado, Guadalajara
Palacio del infantado, Guadalajara

Największe miasto regionu – Albacete – to idealna baza wypadowa zarówno w do innych miejscowości, jak i do parków krajobrazowych, które uznawane są za najpiękniejsze w całej Hiszpanii. Różnorodność klimatu wpływa na przeogromne bogactwo flory i fauny, co jest zdecydowanym argumentem za tym, aby podczas podróży nie ograniczać się wyłącznie do zwiedzania zurbanizowanych obszarów.

Jednym z najciekawszych do odwiedzenia miejsc w Kastylii-La Manchy jest też Cuenca, czyli tzw. Miasto Wiszących Domów (hiszp. Casas Colgadas). Przydomek ten przylgnął do miejscowości za sprawą domów wybudowanych na zboczu skarpy, które robią fenomenalne wrażenie. Innym miastem cenionym przede wszystkim ze względu na dużą ilość zabytków jest natomiast Ciudad Real.

Poznaj ciekawe miasta i miasteczka w La Manchy

Kastylia-La Mancha Śladami Don Kichota

Charakterystyczne wiatraki w miasteczku Consuegra w Kastylii-La Manchy
Charakterystyczne wiatraki w miasteczku Consuegra w Kastylii-La Manchy

W Polsce czytywaliśmy z zafascynowaniem przygody Stasia i Nel w “Pustyni i puszczy”. Tego typu sławą (a nawet i większą!) okryty jest w Hiszpanii Don Kichot i jego wierny giermek Sancho Pansa. Region Kastylii–La Manchy nierozerwalnie połączony jest ze wspomnianymi postaciami i to właśnie dlatego w 2005 roku lokalne władze wpadły na pomysł, aby utworzyć specjalny Szlak Don Kichota (Ruta de Don Quijote). Łączy on wszystkie ważne miejsca, które były inspiracjami dla Cervantesa oraz te, które w szczególny sposób oddają hołd wielkiemu dziełu pisarza. Wyróżniają się wśród nich przede wszystkim takie miejscowości jak: Consuegra, El Toboso i Alcázar de San Juan.

Odkryj Szlak Don Kichota

Czarne wioski Guadalajary

Jeden z budynków w Valverde de los Arroyos
Jeden z budynków w Valverde de los Arroyos

La Manchę można zwiedzać na wiele sposobów. Szlak Czarnych wiosek Guadalajary jest ciekawą propozycją dla osób uwielbiających powrót do korzeni i bardzo niecodzienną architekturę. Takim mianem można określić bowiem domy z czarnego łupku, które od kilku wieków są wizytówką prowincji Guadalajara. Wybierając się w trasę Szlakiem Czarnej Architektury do zwiedzenia mamy 12 wiosek: Tamajón, Campillejo, El Espinar, Roblelacasa, Campillo de Ranas, Majaelrayo, Valverde de los Arroyos, Robleluengo, Almiruete, Retiendas, Cogolludo, Palancares. Wizyta w każdej kolejnej to jeszcze jeden krok w przeszłość tego niezwykłego regionu Hiszpanii.

Odkryj Szlak Czarnej Architektury

Jeziora Ruidera

Parque Natural de las Lagunas de Ruidera
Parque Natural de las Lagunas de Ruidera

W miejscowości Ruidera, na szlaku Don Kichota, znajduję się park naturalny (Parque Natural Lagunas de Ruidera). Tworzy je 15 jezior, których położenie pośród skąpej w roślinność równiny wydaję się zaskakujące. Mówi się, że są one największym skarbem naturalnym tego regionu. Najlepiej odwiedzić to miejsce w porze wiosennej, kiedy woda wypełnia zagłębienia w terenie po brzegi, tworząc kaskady. Stąd też pochodzi nazwa ruidera, oznaczająca głośne miejsce (hiszp. lugar ruidoso).

Fiesty w regionie Kastylia-La Mancha

Carnavalcázar w Alcázar de San Juan

Jedną z najciekawszych fiest w La Manchy jest karnawał w Alcázar de San Juan zwany Carnavalcázar. Nie jest to jednak zwykły karnawał, gdyż odbywa się w grudniu! Legenda głosi, że w Wigilię 1813 roku mieszkańcy odtańczyli tam pogański taniec, co przeszło do historii i stało się tradycją. Zwyczaj ten ewoluował i nabrał rozmachu – dziś oprócz tańców zobaczymy też parady zespołów muzycznych, defilady dziecięce i wiele więcej!

Fiestas de San Mateo w Cuence

Wrzesień to z kolei czas świętowania w Cuence. Obchodzone są wówczas Fiestas de San Mateo – święta upamiętniające wyzwolenie miasta spod panowania Maurów. Przez cztery dni odbywają się uroczyste msze ku czci Świętego Mateusza oraz spożywane są tradycyjne ziemniaczki patatas asadas popijane zurrą (winem z cukrem i cytryną). Z drugiej strony jest to też jedno z bardziej kontrowersyjnych i niebezpiecznych świąt w Hiszpanii, ponieważ jego integralną częścią jest wyprowadzanie na ulice miast byków…

Consuegra Medieval

Tak jak dla Polski 15 sierpnia jest dniem wyjątkowym, tak i mieszkańcy Consuegry czekają na niego cały rok. To za sprawą Consuegra Medieval – inscenizacji historycznej bitwy z 15 sierpnia 1097 roku pomiędzy wojskami armii kastylijsko-leońskiej pod dowództwem Alfonsa VI oraz oddziałami Almorawidów generała Muhamada-ben-al-Hacha. Wydarzenie łączy w sobie teatr, muzykę, grę świateł i ogień. A wszystko po to, abyśmy mogli cofnąć się w czasie i poczuć ducha historii unoszącego się w tym czasie nad miastem.

Odkryj region Kastylia – La Mancha

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia La Mancha składa się z pięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Szlak Don Kichota w La Manchy, Miasta i miasteczka w La Manchy.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY