Albacete – Kastylijski Nowy Jork

Różnorodność krajobrazu, jaskinie, jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych, wodospady z błękitną wodą, a w centrum nowoczesna stolica z wyśmienitą gastronomią znaną z dań z wieprzowiny i ciasteczek Miguelitos de la Roda – to właśnie prowincja Albacete.

W Albacete – największym mieście Kastylii–La Manchy zwanym również Nowym Jorkiem La Manchy (hiszp. Nueva York de la Mancha) – każdy znajdzie coś dla siebie. Zainteresowanym muzeami szczególnie polecam Museo Municipal de la Cuchillería – imponująca kolekcja tradycyjnej broni białej wyrabianej w okolicy, dzięki której dowiesz się, dlaczego sektor ten ma tak ogromne znaczenie dla autochtonów. Głodni wiedzy mogą skierować swe kroki do Museo de Albacete, które skupia najważniejsze zabytki archeologiczne z prowincji od paleolitu po średniowiecze oraz do Museo Municipal de Albacete, które dzieli ten sam budynek wraz z Museo Internacional de Arte Popular del Mundo

Albacete drugim Mediolanem

Spacerując po mieście, warto zaplanować trasę tak, aby nie ominąć ulic Tejares oraz Ancha. Na pierwszej zobaczycie tradycyjne domy typowe dla prowincji Albacete, które charakteryzują się ułożeniem pomieszczeń wokół patio.

Ulica Ancha jest idealna na zakup pamiątek i podziwianie lokalnego rzemiosła. Centrum hiszpańskiego życia toczące się zazwyczaj na Plaza Mayor, w Albacete z czasem przeniosło się na Plaza del Altozano – to tam mieszkańcy załatwiają sprawy w bankach i urzędach, a turyści – zaopatrują się w mapki i cenne wskazówki w biurze informacji turystycznej.

Catedral de Albacete
Catedral de Albacete

Dla pasjonatów architektury religijnej obowiązkowymi punktami będą katedra Catedral de Albacete, klasztor La Encarnación oraz kościół La Purísima Concepción. Każdego, kto kiedykolwiek chciał odwiedzić Mediolan i słynną galerię Vittorio Emanuele II ostrzegam – Albacete również ma swoją! El Pasaje de Lodares to niezwykły modernistyczny budynek, jeden z trzech tego typu w Hiszpanii. Oprócz pięknych fasad znajdziemy tu małe lokalne biznesy przekazywane z pokolenia na pokolenie. 

Atrakcje w prowincji Albacete

Wspomniany we wstępie najpiękniejszy park krajobrazowy to Parque Natural de los Calares del Río y de la Sima – miejsce, w którym zobaczymy piękne wodospady sięgające 300 metrów wysokości! Dzięki unikalnemu klimatowi jest to dom wielu zagrożonych wyginięciem gatunków flory i fauny. Drugim parkiem oddalonym na południe od Albacete jest Parque Natural de las Lagunas de Ruidera, który tworzy piętnaście jezior połączonych z wodospadami.

Jak każda prowincja w Kastylii–La Manchy również Albacete posiada swój zamek. Średniowieczny Castillo de Almansa wybudowany na miejscu dawnej muzułmańskiej fortyfikacji góruje nad miejscowością o takiej samej nazwie. Wycieczka w to miejsce gwarantuje nie tylko niezapomnianą ucztę dla oczu, ale również dla kubków smakowych. Miejsce to jest siedzibą jednej z najstarszych apelacji win hiszpańskich. 

Parque Natural de las Lagunas de Ruidera
Parque Natural de las Lagunas de Ruidera

Śladami Don Kichota

Gdzie w Albacete znajdziemy ślady Don Kichota? Właśnie na skraju Parque Natural de las Lagunas de Ruidera! Kierując się w stronę miasteczka Ossa de Montiel natrafimy na magiczną jaskinię Montesinos, do której błędny rycerz zszedł, aby udowodnić swoją odwagę (finalnie zapadł w sen i spał trzy dni) oraz ruiny zamku Rochafrida będącego inspiracją dla Cervantesa podczas opisywania sceny rzucania zaklęcia na Durandarte i Belerda.

Odkryj region Kastylia – La Mancha

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia La Mancha składa się z pięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Szlak Don Kichota w La Manchy, Miasta i miasteczka w La Manchy.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY