Kraj Basków
5 (100%) 1 vote

Kraj Basków to mało znany region nawet wśród samych Hiszpanów, a wokół jego mieszkańców narosło wiele stereotypów…

Baskom przypisuje się często nieprzyjazny charakter oraz separatystyczne dążenia. Niewiele osób jednak wie, że jest to jeden z najbogatszych zakątków Hiszpanii, a tamtejszy wskaźnik przestępczości utrzymuje się stale na bardzo niskim poziomie.

Język baskijski

Baskowie nazywają swój język euskera. Jego pochodzenie do tej pory stanowi zagadkę dla wielu uczonych. Nie jest on spokrewniony z żadną językową rodziną indoeuropejską, a ze względu na brak źródeł pisanych pochodzących z najdawniejszego okresu historii języka baskijskiego, nie można go dokładnie zbadać.

Niektórzy uważają, że euskera to najstarszy język świata! Pojedyncze słowa w tradycyjnej mowie Basków weszły do codziennego użytku w całej Hiszpanii. W największych hiszpańskich gazetach, takich jak El País czy El Mundo, można przeczytać o tamtejszej policji, czyli ertzaintza oraz o najnowszych doniesieniach na temat poczynań lehendakari, czyli prezydenta Kraju Basków.

Bilbao

Bilbao to największe miasto w tym regionie. W bardzo krótkim czasie zostało ono znacznie zmodernizowane i przekształcone w wizytówkę Kraju Basków.

Od czego zacząć zwiedzanie Bilbao? // Hispanico.pl
Nocna panorama Bilbao

Największą jego atrakcją jest Muzeum Guggenheima, na uwagę zasługują tam nie tylko bogate zbiory nowoczesnych dzieł sztuki, ale również sama bryła budynku muzeum. Otaczają ją dwie maskotki miasta, “Mama” (rzeźba pająka) oraz “Puppy” (konstrukcja w kształcie psa w całości wykonana z kwiatów). Stare Miasto w Bilbao jest stosunkowo niewielkie, ale z pewnością świetnie zachowane, warto tam odwiedzić między innymi Katedrę Świętego Jakuba i Teatr Arriaga.

Vitoria-Gasteiz

Fiestas de la Virgen Blanca, Celedón // Hispanico.pl
Pomnik Celedóna w Vitorii

Wielu turystów zwiedzających Kraj Basków zapomina o stolicy tego regionu. Vitoria-Gasteiz to piękne, średniowieczne miasto, którego największą atrakcję stanowi czternastowieczna katedra Najświętszej Marii Panny. Niedawno skończyła się jej trwająca wiele lat renowacja (mówiąc bardziej szczegółowo – katedra została “podkopana” i na nowo osadzona w podłożu).

Vitoria-Gasteiz uchodzi również za stolicę barów pintxo-pote. Ich nazwa pochodzi od pintxo, czyli baskijskiej wersji tapas podawanych na małych kromkach chleba oraz od pote, czyli szklanki piwa, wina lub jakiegokolwiek innego napoju.

Odwiedzając stolicę Kraju Basków w dniach 4-9 sierpnia, możemy z kolei trafić na Fiestas de la Virgen Blanca. Bohaterem tego święta jest niezwykła postać Celedóna, o którym szerzej pisaliśmy w artykule “Czy to ptak? Czy to samolot? Nie! To Celedón!“.

San Sebastián

Kraj Basków // Hispanico.pl
Palacio Miramar w San Sebastián

San Sebastián, często nazywane po baskijsku Donostia, to jeden z najpiękniejszych zakątków Kraju Basków. Miasto leży nad Zatoką Baskijską i słynie z szerokiej miejskiej plaży La Concha. Znajduję się tam też dawna, letnia siedziba króla “Palacio Miramar”.

W San Sebastián odbywa się co roku, we wrześniu, Międzynarodowy Festiwal Filmowy (Festival Internacional de Cine de San Sebastián). Jest to jedna z najbardziej cenionych w Europie tego typu impreza. Z polskich reżyserów, którzy uczestniczyli w tym święcie kina warto wymienić Andrzeja Wajdę i Romana Polańskiego.

Zobacz także: Pintxos, czyli baskijskie tapas

Agnieszka Zaborska

Agnieszka Zaborska

Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.
Agnieszka Zaborska

Latest posts by Agnieszka Zaborska (see all)

avatar