Strona głównaKultura HiszpaniiHiszpańskie święta i tradycjeFiestas de la Virgen Blanca i główny bohater święta, czyli Celedón!

Fiestas de la Virgen Blanca i główny bohater święta, czyli Celedón!

Znasz jakieś nietypowe święta w Hiszpanii? Pomyślmy… La Tomatina, Batalla del vinoLos Indianos, Fallas de Valencia. Trochę tego jest, a do tej długiej listy koniecznie dodać trzeba jeszcze jedno!

Fiestas de la Virgen Blanca to święto, które co roku obchodzone jest w dniach 4-9 sierpnia w mieście Vitoria-Gasteiz – stolicy Kraju Basków. Oprócz głównych obchodów, jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tej fiesty jest postać Celedona. Jest to kukła, która z większej odległości przypomina żywego człowieka. I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że punktem kulminacyjnym jest moment, gdy Celedón wraz przytwierdzonym do dłoni parasolem spada wprost na wiwatujący tłum! A przynajmniej tak się może wydawać w pierwszej chwili…

Obchody Fiestas de la Virgen Blanca

Wszystko zaczyna się punktualnie o godzinie 18:00. Wtedy to Celedón zjeżdża na swym parasolu do zgromadzonego na Plaza de la Virgen Blanca tłumu! Hiszpanie mają na to nawet specjalną nazwę: La bajada de celedón.

Chwilę później jeden z członków cuadrillas de blusas ucharakteryzowany na Celedóna przemierza plac od budynku Caja Vital aż do kościoła San Miguel’a. Następnie ukazuje się na balkonie kościoła, tańcząc tradycyjny taniec aurresku. To wydarzenie otwiera kilkudniowy cykl świąt w Vitorii, które obfitują w dobrą zabawę, przelewające się litry cavy (rodzaj wina musującego) i nieustającą muzykę.

Cuadrillas de blusas

Pod tą nazwą kryją się grupy mieszkańców i mieszkanek Vitorii, którzy organizują liczne wydarzenia w mieście, nosząc wówczas charakterystyczne dla siebie stroje. Podczas Fiestas de la Virgen Blanca członkowie grup organizują rozmaite występy, przedstawienia, koncerty i imprezy uliczne dla wszystkich, którzy mają ochotę w nich uczestniczyć.

W starej części miasta trafić można na koncerty orkiestr, które grają tam 24 godziny na dobę! Organizatorzy dbają także o stragany z jedzeniem i pamiątkami, pokazy sztucznych ogni oraz pokazy tzw. toros de fuego. Te ostatnie to nic innego, jak rodzaj kukieł w kształcie byków do których przytwierdzone są zimne ognie.

Historia Celedona podczas Fiestas de la Virgen Blanca

Choć Fiestas de la Virgen Blanca to święto kościelne, zdecydowana większość (szczególnie turystów) kojarzy je z Celedónem. Wszystko za sprawą Caledonio Alzola, mieszkańca niewielkiej wsi Zalduendo de Álava, który co roku z wielkim zaangażowaniem oddawał się obchodom Fiestas de La Blanca, zapraszając do zabawy zarówno znajomych, jak i innych mieszkańców i podróżników znajdujących się w tym czasie w mieście.

W 1957 roku kilku organizatorów wydarzenia wpadło na pomysł stworzenia postaci Celedóna, która miała być utożsamieniem Caledonia Alzoli. Idea była taka, aby „spadająca z nieba” kukła po dotarciu na ziemię „zamieniała się” w człowieka i dawała początek całej fieście. Początkowo Celedón spadał na linie wprost na Plaza España lub na Plaza Nueva. W 1970 roku zmieniono docelową lokalizację na Plaza de la Virgen Blanca.

Informacje na temat tegorocznej edycji Fiestas de la Virgen Blanca znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej święta: www.lablanca.info

Odkryj Kraj Basków

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Kraj Basków dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz także: Język baskijskiPinchos, Tradycja El OlentzeroFiestas de la Virgen Blanca, Pelota i tradycyjne sporty w Kraju Basków.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY