Tak zaczynamy opowieść o głównym bohaterze święta Fiestas de la Virgen Blanca, który “zlatuje z nieba” prawie tak, jak Superman!

No dobrze… może nie używa nadprzyrodzonych mocy, nie ma powiewającej peleryny, a jego głównym atrybutem jest tylko parasol, ale przecież nie bez powodu przyciąga co roku tysiące gapiów!

Fiestas de la Virgen Blanca, Celedón // Hispanico.pl
Zdjęcie archiwalne, fot. José Luis Sáenz de Ugarte

Okazją do zobaczenia Celedóna jest wspomniane już wcześniej święto Fiestas de la Virgen Blanca, które od 1884 r. w dniach 4-9 sierpnia odbywa się w mieście Vitoria w Kraju Basków. Tytułowa postać to oczywiście tylko kukła, która jednak z większej odległości do złudzenia przypomina człowieka. Parasol z przytwierdzoną do niego dłonią, zawieszony jest na linie ciągnącej się od dzwonnicy kościoła San Miguel’a aż do jednego z balkonów na Plaza de la Virgen Blanca.

Obchody Fiestas de la Virgen Blanca

Fiestas de la Virgen Blanca, Celedón // Hispanico.pl
Zdjęcie archiwalne, fot. José Luis Sáenz de Ugarte

Wszystko zaczyna się punktualnie o godzinie 18:00. Wtedy to Celedón zjeżdża na swym parasolu do zgromadzonego tłumu! Chwilę później jeden z członków cuadrillas de blusas ucharakteryzowany na Celedóna przemierza plac od budynku Caja Vital aż do kościoła San Miguel’a. Następnie ukazuje się na balkonie kościoła, tańcząc tradycyjny taniec aurresku. To wydarzenie otwiera kilkudniowy cykl świąt w Vitorii, które obfitują w dobrą zabawę, przelewające się litry cavy (rodzaj wina musującego) i nieustającą muzykę.

Cuadrillas de blusas

Pod tą nazwą kryją się grupy mieszkańców i mieszkanek Vitorii, którzy organizują liczne wydarzenia w mieście, nosząc wówczas charakterystyczne dla siebie stroje. Podczas Fiestas de la Virgen Blanca członkowie cuadrillas de blusas organizują rozmaite występy, przedstawienia, koncerty i imprezy uliczne dla wszystkich, którzy mają ochotę w nich uczestniczyć.

Fiestas de la Virgen Blanca, Celedón // Hispanico.pl
Członkowie jednej z grup cuadrillas de blusas, fot. http://bit.ly/29tpbaN

W starej części miasta trafić można nawet na koncerty orkiestr, które grają tam 24 godziny na dobę! Organizatorzy dbają także o stragany z jedzeniem i pamiątkami, pokazy sztucznych ogni oraz pokazy tzw. toros de fuego. Te ostatnie to nic innego, jak rodzaj kukieł w kształcie byków do których przytwierdzone są zimne ognie i… zobaczcie sami:

Skąd wziął się Celedón?

Choć Fiestas de la Virgen Blanca to święto kościelne, zdecydowana większość (szczególnie turystów) kojarzy je z Celedónem. Wszystko za sprawą Caledonio Alzola, mieszkańca niewielkiej wsi Zalduendo de Álava, który co roku z wielkim zaangażowaniem oddawał się obchodom Fiestas de La Blanca, zapraszając do zabawy zarówno znajomych, jak i innych mieszkańców i podróżników znajdujących się w tym czasie w mieście.

W 1957 roku kilku członków cuadrillas de blusas wpadło na pomysł stworzenia postaci Celedóna, która miała być utożsamieniem Caledonia Alzoli. Idea była taka, aby “spadająca z nieba” kukła po dotarciu na ziemię “zamieniała się” w człowieka i dawała początek całej fieście. Początkowo Celedón spadał na linie wprost na Plaza España lub na Plaza Nueva. W 1970 roku zmieniono docelową lokalizację na Plaza de la Virgen Blanca.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

Dodaj pierwszy komentarz

avatar