Strona głównaKultura HiszpaniiHiszpańskie święta i tradycjeLa Tomatina - Hiszpańska bitwa na pomidory

La Tomatina – Hiszpańska bitwa na pomidory

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Co można powiedzieć o święcie, które zna chyba cały świat? Na pewno to, że udział w nim to gwarancja znakomitej zabawy!

La Tomatina to największa na świecie bitwa na pomidory, która obchodzona jest w miasteczku Buñol (w pobliżu Walencji). Hiszpańska fiesta rozpoczyna się w ostatnią środę sierpnia. Przygotowania do tego święta rozpoczynają się jednak dużo wcześniej. Niewielu turystów wie, że na potrzeby tego wydarzenia uprawiana jest specjalna odmiana pomidorów. Choć ich smak pozostawia wiele do życzenia, to są one miękkie i soczyste, co jest istotne ze względu na bezpieczeństwo uczestników. Cena tej odmiany jest również niższa, co nie pozostaje bez znaczenia, gdy mówimy o ponad 100 tonach świeżych pomidorów!

Aby uniknąć zabrudzeń elewacji, w przeddzień Tomatiny budynki zabezpieczane są plandekami. W pogotowiu czeka też straż pożarna, która po zakończonej bitwie zmywa sos pomidorowy z ulic. Co ciekawe, kwasy zawarte w pomidorach powodują, że betonowe fragmenty ulic i budynków po obmyciu ich wodą stają się niezwykle czyste i błyszczące!

Krótka historia bitwy na pomidory

Wybierając się na La Tomatinę, załóż wygodne ciuchy :)
Wybierając się na La Tomatinę, załóż wygodne ciuchy 🙂

Jest rok 1945. W miejscowości Buñol (prowincja Walencja) trwa właśnie parada Gigantes y cabezudos. Energia tłumu sprawia, że między grupą młodych osób dochodzi do przepychanek. W pobliżu znajduje się sklep warzywny, a przed nim skrzynie pełne pomidorów. Młodzież nie waha się. Raz po raz chwyta za kolejne pomidory i obrzuca się nimi, aż do interwencji sił porządkowych. Tak zaczyna się pierwsza w historii La Tomatina!

La Tomatina – Informacje praktyczne

La Tomatina (Buñol, Hiszpania) to największe święto pomidora na świecie!
La Tomatina (Buñol, Hiszpania) to największe święto pomidora na świecie!

Bitwa rozpoczyna się między godziną 10:00 a 11:00 i trwa dokładnie godzinę (początek i koniec zwiastuje wystrzał rakiety). Choć zasady są proste, trzeba zwracać uwagę na to, aby przed rzuceniem pomidorem ścisnąć go w ręce, tak aby nie zrobić krzywdy innym. Zaleca się też stosowanie gogli ochronnych oraz rękawiczek.

W wydarzeniu średnio bierze udział 20 000 ludzi. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że zaledwie 8% z nich to Hiszpanie! Pozostali uczestnicy pochodzą głównie z: Australii, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA. Sam udział w wydarzeniu jest płatny i wymaga wcześniejszej rezerwacji. W dobie nowych technologii wszystko to można zrobić przez internet! Na najszybszych czekają także specjalny „pakiety startowe”, w których skład często wchodzą także gadżety związane ze świętem, ciepły posiłek i pyszna Sangria!


 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w regionie Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
WalencjaAtrakcje w Walencji: Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias), Oceanarium w Walencji, BIOPARC Walencja, Stadion Mestalla, Targ Główny Mercado Central w Walencji, Ogrody Turii, Dolina i zamek Guadalest. Popularne miasta: Walencja 
AlicanteAtrakcje w Alicante: Zamek św. Barbary (Castillo de Bárbara), Jaskinie Canelobre, Wodospady Algar (Fuentes de Algar), Promenada Explanada de España, Muzeum Volvo Ocean Race, Port w Alicante (Puerto de Alicante), Park rozrywki Terra Mítica, Park naturalny El Peñón de Ifach, plaże w Alicante (np. Playa del Postiguet, Playa de San Juan), plaże w Torrevieja (np. plaża El Cura, Playa de la Mata, Playa de los Locos), Plaża Granadella (Playa de la Granadella) w miejscowości Jávea. Popularne miasta: Alicante, Benidorm, Torrevieja, Jávea, Santa Pola, Elche, Villajoyosa, Calpe, El Campello, Altea, Xàtiva, San Juan de Alicante, Guardamar del Segura, La Marina, San Miguel de Salinas, Sant Vicent del Raspeig, Pilar de la Horadada, Cabo Roig, Ciudad Quesada, L'Alfàs del Pi, komarka Baix Vinalopó
CastellónPopularne miasta: Castellón de la Plana
Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne