Strona głównaTips & TricksPorady dla podróżujących8 wskazówek, jak pokonać upał w Hiszpanii

8 wskazówek, jak pokonać upał w Hiszpanii

Wszyscy kochamy słońce, lato, wakacje… Zawsze nadchodzi jednak w końcu taki moment, gdy upał staje się dokuczliwy i nie do zniesienia!

Lato w Hiszpanii należy do najgorętszych w Europie. Średnie termperatury przekraczają 40°C, a im dalej na południe, tym cieplej! Jeśli spędzasz wakacje na wybrzeżu, nieco chłodu zapewni Ci morska bryza. Co jednak zrobić, gdy spędzasz lato w mieście? Poznaj 8 wskazówek, które pomogą Ci się lepiej przygotować do letnich wakacji w Hiszpanii!

1. Wachlarz

Podczas gdy w Polsce nie jesteśmy do nich przyzwyczajeni, w Hiszpanii są normą. Wachlarze to jedne z podstawowych gadżetów, które zobaczysz u wielu Hiszpanek, a czasem także Hiszpanów. Zabierają go ze sobą wszędzie – na spacer, do autobusu, do restauracji, na plażę… Co więcej, nawet jeśli zapomnisz o nim podczas pakowania się na wakacje, nic straconego! Praktycznie w każdym mieście (szczególnie w dzielnicach turystycznych) znajdziesz wiele sklepów i straganów z setkami wachlarzy do wyboru.

2. Transport publiczny

Metro i autobusy to najlepsze miejsca do ochłodzenia się podczas doskwierającego upału. Włączona nieustannie klimatyzacja pozwala na chwilę odpocząć i zrelaksować się. Jest to też jeden z tych niewielu momentów w życiu, gdy zaczynasz dostrzegać zalety korków ulicznych. Każda kolejna minuta w autobusie to w końcu okazja do jeszcze chwili wytchnienia w chłodzie.

3. Centra handlowe i duże sklepy

Klimatyzacja to także nieodzowny element wszystkich centrów handlowych Hiszpanii oraz większości dużych sklepów. Ponieważ nikt nie zwraca uwagi na to, aby drzwi lub okna były zamknięte, przechodząc obok takiego miejsca, szybko poczujesz jak zachęcający chłód zaprasza Cię do środka. Być może jest to nawet element strategii marketingowej takich miejsc?

4. Muzea, galerie i kino

Podobnie jak w przypadku sklepów, również w miejscach związanych z kulturą i rozrywką znajduje się nieustannie włączona klimatyzacja. To świetna okazja do połączenia przyjemnego z pożytecznym. Pamiętaj tylko, aby nie przesadzać. Klimatyzacja w nadmiarze może prowadzić do zbytniego wychłodzenia lub nawet przeziębienia…

5. Fontanny

W wielu hiszpańskich miastach, miasteczkach i wsiach znajdziesz co najmniej kilka fontann, które latem mogą okazać się zbawienne. Choć wskakiwanie do większośći z nich niekoniecznie będzie dobrze postrzegane, sam chłód wody i możliwość pochlapania się nią podczas upału będą bardzo pomocne.

6. Bar na dachu

Hiszpanie uwielbiają bary, kawiarnie i restauracje na świeżym powietrzu. Wybór jest tak ogromny, że czasem naprawdę trudno jest zdecydować, które miejsce wybrać. Jeśli zależy Ci na tym, aby spędzić popołudnie i wieczór w mniejszym skwarze, poszukaj lokali znajdujących się na dachu. To także świetny sposób na spędzenie miłego wieczoru i spojrzenie na okolicę z innej perspektywy.

7. Krem UV

Czy krem z filtrem UV należy stosować tylko podczas opalania się na plaży? Oczywiście nie, jednak część osób o tym zapomina. Niezależnie od tego, jakie masz plany na kolejny dzień swoich wakacji, rozpocznij go zawsze od nasmarowania się kremem UV. Dzięki niemu unikniesz poparzeń, które jeszcze bardziej potęgują to, jak odczujesz upał w Hiszpanii.

8. Baseny

Podczas wakacji wewnątrz Hiszpanii kontynentalnej, dobrym pomysłem na ochłodzenie się są baseny. Nawet jeśli przy Twoim hotelu brakuje takiego, poszukaj w okolicy basenów miejskich na wolnym powietrzu. Jest ich w Hiszpanii całkiem sporo i na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY