Stolica regionu Nawarra to małe miasto, a nawet miasteczko (wielkość ponad 10 razy mniejsza od Poznania). Atrakcyjności nie można jednak mierzyć w kilometrach, zatem poznajmy je bliżej!

Pampeluna - hiszpańska stolica gonitwy z bykami // Hispanico.pl
Monumento al Encierro, Pampeluna – pomnik przedstawiający gonitwę byków w Pampelunie.

Pampeluna (hiszp. Pamplona, bask. Iruña) kojarzy się przede wszystkim z gonitwami byków (hiszp. encierros). Fiesta San Fermin przylgnęła do wizerunku tego miasta tak bardzo, że można powiedzieć, że stała się jego symbolem. Odbywające się w dniach 7-14 lipca święto, mimo swojej brutalności co roku przyciąga tłumy gapiów oraz aktywnych uczestników gonitwy. Ofiarami tej wydawałoby się “beztroskiej zabawy” są niestety byki – co roku ginie ich około 50. Dowiedz się o San Fermin >

Skąd się wzięła nazwa miasta Pampeluna?

Pampeluna - hiszpańska stolica gonitwy z bykami // Hispanico.pl
Plaza del Castillo, Pampeluna – główny plac i jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Pampelunie.

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą już z 74 r. p.n.e. Jego nazwa (początkowo Pompaelo) nawiązywała do rzymskiego wodza Pompejusza, bo notabene w miejscu obecnych zabudowań miejskich, stał wówczas rzymski garnizon. W kolejnych wiekach ziemia ta trafiała w ręce Wizygotów, Franków i Maurów, a w czasie wojen napoleońskich – należała także przez pewien czas do Francji oraz Anglii.

Muzeum Nawarry (Museo de Navarra)

To jedno z najlepszych miejsc, aby lepiej poznać historię regionu Nawarra. Znajdujące się tutaj eksponaty prezentują bogactwo tej części Hiszpanii od czasów prehistorii do współczesności. W kolekcji znajdziemy między innymi obrazy, malowidła, rzeźby, płaskorzeźby, fragmenty budowli oraz wyroby złotnicze m.in. z czasów rzymskich. Wszystko to zostało zaprezentowane na sześciu poziomach muzeum.

Cytadela w Pampelunie (Ciudadela de Pamplona)

Pampeluna - hiszpańska stolica gonitwy z bykami // Hispanico.pl
Fragment cytadeli w Pampelunie.

Cytadela znana też pod nazwą Castillo Nuevo (tłum. Nowy Zamek) to ogromna renesansowa fortyfikacja wybudowana w XVI i XVII wieku. Do 1964 roku pełniła funkcję militarną, jednak nigdy nie odegrała przełomowej roli w obronie miasta. Dziś na jej terenie znajdziemy obszerne ogrody, które są znakomitym miejscem na spacer. We wnętrzach zabudowań odbywają z kolei liczne wydarzenia kulturalne.

Odwiedzając Pampelunę warto zajrzeć do centrum informacji turystycznej, gdzie uzyskasz informację między innymi na temat najbliższych wydarzeń odbywających się na Cytadeli.

Katedra w Pampelunie (Catedral de Santa María la Real de Pamplona)

Pampeluna - hiszpańska stolica gonitwy z bykami // Hispanico.pl
Katedra w Pampelunie, widok na fasadę.

Istniejący obecnie XV-wieczny, gotycki budynek katedry stanął w miejscu starszego, który wykonany był w stylu romańskim. Według archeologów w tym samym miejscu istniały wcześniej jeszcze dwie inne świątynie.

Największe kontrowersje w aktualnej katedrze budzi jej fasada. Zaprojektowana w 1783 r. w stylu neoklasycystycznym uważana jest przez wiele osób za najgorszy element katedry. I rzeczywiście, jest w niej coś nietypowego… można bowiem odnieść wrażenie, że przypomina wejście do teatru lub opery, ale bynajmniej nie do budynku o charakterze religijnym. Ale być może to tylko moje spostrzeżenie?

Mimo wszystko, nawet jeśli ten element architektury świątyni nie przypadnie Ci do gustu, to warto odwiedzić to miejsce z kilku innych powodów. Prawdopodobnie największym atutem, jakim może pochwalić się katedra w Pampelunie są znajdujące się tam grobowce Karola III i Eleonory. Istotną częścią świątyni jest także przylegające do niej Muzeum Diecezjalne (Museo Diocesano), w którym można znaleźć największą kolekcję polichromowanych rzeźb drewnianych z XIII-XVI wieku.

Kościół San Saturnino (Iglesia de San Saturnino)

Pampeluna - hiszpańska stolica gonitwy z bykami // Hispanico.pl
Wnętrze kościoła San Saturnino, Pampeluna.

XIII-wieczny kościół świętego Saturnina (patrona Pampeluny) jest łatwy do zlokalizowania, ponieważ charakterystyczne są dla niego dwie wysokie wieże. Oprócz funkcji symbolicznej (wieże w kościołach chrześcijańskich mają odnosić się do bliskości Boga) pełniły one kiedyś także funkcję militarną, pozwalając z daleka zlokalizować zbliżającego się wroga.

Kościół San Saturnino ulokowany jest w starej części miasta pomiędzy ratuszem (Ayuntamiento), a Muzeum Nawarry (Museo de Navarra). Warto odwiedzić go nie tylko z pobudek religijnych, ale także z uwagi na piękną architekturę wnętrza. Będąc w tym miejscu, nie można też zapomnieć o odwiedzinach w małej barokowej kapliczce (Capilla de la Virgen del Camino)

Pałac Nawarry (Palacio de Navarra)

Pampeluna - hiszpańska stolica gonitwy z bykami // Hispanico.pl
Palacio de Navarra, Pampeluna.

W samym sercu Pampeluny znajduje się siedziba władz i administracji regionu Nawarry, czyli Palacio de Navarra. Kompleks zaprojektowany w 1840 r. przez José de Nagusia tworzy neoklasycystyczny budynek pałacowy otoczony licznymi kolumnami.

Wewnątrz największe wrażenie robi Sala Tronowa (Salón del Trono) pełna dekoracji i bogatej symboliki. Najcenniejszymi dziełami w Palacio de Navarra są portret Fernando VII autorstwa Francisco Goi oraz ogromnej wielkości gobelin przedstawiający scenę z Bitwy pod Las Navas de Tolosa w 1212 r. (była to jedna z najważniejszych bitew w średniowiecznej Hiszpanii).

Oprócz samego Palacio de Navarra, na wizytę zaprasza też przypałacowy ogród. Prawdopodobnie największe wrażenie zrobi tam na Tobie gigantyczna sekwoja – największe drzewo w Pampelunie!

Na koniec, warto pamiętać, że choć zwiedzanie Pałacu jest bezpłatne, to odbywa się ono tylko po wcześniejszym umówieniu i w większych grupach pod okiem przewodnika.

Akwedukt Noáin (Acueducto de Noáin)

Pampeluna - hiszpańska stolica gonitwy z bykami // Hispanico.pl
Akwedukt Noáin, 6 km od Pampeluny.

W XVIII wieku Pampeluna zmagała się z licznymi zarazami i epidemią, których przyczyną był brak stałego dostępu do wody pitnej. Mimo wielu prób stworzenia systemu wodociągów, które pozwoliłyby skutecznie zażegnać ten problem, przez długi czas żaden z nich nie był wystarczająco dobry by sprostać wymogom ukształtowania terenu.

Ostatecznie problem rozwiązał Ventura Rodríguez – najbardziej znany inżynier tamtych czasów. Skonstruował on ogromnej wielkości akwedukt znajdujący się jedynie 6 km od Pampeluny. Otwarty w 1790 r. wodociąg miał długość 1245 metrów i transportował wodę na odległość 16,5 km. To wspaniałe dzieło architektoniczne do dziś jest jednym z najbardziej emblematycznych zabytków w okolicy Pampeluny. Blisko 100 łuków wspartych na 18-metrowych kolumnach dzięki dodatkowemu oświetleniu robi niesamowite wrażenie nie tylko w ciągu dnia, ale także nocą.

Parki w Pampelunie

Oprócz zabytków w Pampelunie znajduje się też dużo terenów zielonych i parków. Najstarszy z nich to Taconera, którego powstanie datuje się na XVII wiek. Jest to urokliwy zakątek miasta, pełen rzeźb i brukowanych alejek idealnych na romantyczny spacer.

Pampeluna - hiszpańska stolica gonitwy z bykami // Hispanico.pl
Park Yamaguchi, Pampeluna.

Innym interesującym miejsce na spacer jest wybudowany w 1991 r. Parque del Mundo (tłum. Park Świata). Podzielony jest on na pięć części prezentujących roślinność z różnych kontynentów: Afryki, Oceanii, Europy, Ameryki i Azji. Na terenie parku znajdują się też place zabaw, a dla aktywnych – miejsca do ćwiczeń.

Park Yamaguchi to z kolei propozycja dla miłośników Azji. Jego nazwa odnosi się do japońskiego miasta partnerskiego Pampeluny. Powstały w 1997 park został zaprojektowany w stylu orientalnym. Nie brakuje w nim charakterystycznych małych mostków, altanek i azjatyckich roślin. Idea jaka przyświecała jego twórcom była taka, aby odwiedziny w parku Yamaguchi pozwoliły na chwilę przenieść w odległy, egzotyczny świat Japonii.

Inne ciekawostki, które kryje Pampeluna:

  • znajduje się tutaj największy uniwersytet w regionie Nawarry;
  • Pampeluna jest jednym z ważniejszych miast podczas pielgrzymek Szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela;
  • to jedno z najlepszych miast w Hiszpanii do nauki języka hiszpańskiego – uczą się tutaj studenci z różnych części świata;
  • ratusz w Pampelunie to miejsce, z którego zostaje wystrzelona rakieta zwiastująca początek święta San Fermin.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Dodaj pierwszy komentarz

avatar