Pampeluna – Miasto spod znaku byka

Pampeluna to jedna z najmniejszych stolic hiszpańskich regionów. Jej powierzchnia jest ponad 10 razy mniejsza od Poznania. Atrakcyjności nie można jednak mierzyć w kilometrach. Czas więc poznać bliżej unikalny charakter miasta i jego zabytków.

Pampeluna (hiszp. Pamplona, bask. Iruña) to stolica prowincji Nawarra oraz całego regionu kryjącego się pod tą samą nazwą. Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą już z 74 roku p.n.e. Jego pierwotna nazwa, Pompaelo, nawiązywała do rzymskiego wodza Pompejusza, bo notabene w miejscu obecnych zabudowań miejskich stał wówczas rzymski garnizon.

Dziś miasto to znane jest jako miejsce organizacji słynnego święta Sanfermines i jeden z najważniejszych punktów startowych podczas pielgrzymek Szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela. Nie można też zapomnieć o jego doskonale zachowanym, średniowiecznym starym mieście. Urokliwe uliczki łączą tam tereny zielone, architektoniczne symbole kultury, muzea i kościoły. Takiej perełki na trasie po północnej Hiszpanii po prostu nie można przegapić.

Pampeluna i byki

San Fermín – Patron Nawarry

Jeśli tylko jeden element lokalnej kultury jest odpowiedzialny za międzynarodową sławę Pamplony, to jest to zdecydowanie święto Sanfermines, organizowane na cześć patrona Nawarry.

Choć program wydarzenia odbywającego się między 6 a 14 lipca obejmuje tańce, koncerty, pokazy czy targi, jego głównym punktem jest gonitwa byków po ulicach miasta (hiszp. encierro). Zwierzęta zwykle podjudzane są przez uczestniczących w wydarzeniu ludzi, zwyczajowo ubranych w czerwono-białe stroje.

San Fermin - Gonitwa byków w Pampelunie
Byki biegnące po ulicach w towarzystwie ubranych w biało-czerwone stroje ludzi to najpopularniejszy widok podczas święta Sanfermines

Ta niecodzienna tradycja to pozostałość dawnej potrzeby przeprowadzenia bydła ze znajdujących się poza granicami miasta pastwisk aż do areny walki byków. Coroczna fiesta San Fermín przylgnęła do wizerunku tego miasta tak bardzo, że stała się jego symbolem. Gonitwy byków, mimo swojej brutalności, co roku przyciągają tłumy gapiów oraz aktywnych uczestników. Ofiarami tej wydawałoby się „beztroskiej zabawy” są niestety byki – co roku ginie ich około 50.

CIEKAWOSTKA: Ratusz w Pampelunie to miejsce, z którego zostaje wystrzelona rakieta zwiastująca początek święta San Fermin.

Plaza de Toros

Już wiecie, jak ważne dla kultury miasta jest święto San Fermín, więc nikogo pewnie nie zdziwi, że w mieście znajduje się również arena do walk z bykami. Plaza de Toros w Pampelunie powstała w 1922 r. i jest w stanie pomieścić blisko 20 000 osób.

Plaza de Toros w Pamplonie
Plaza de Toros w Pamplonie

Obecnie jest to nie tylko miejsce walk, ale także obiekt pełniący ogromną rolę w kulturalnym życiu miasta. Odbywają się tutaj koncerty i spektakle, które odmieniają charakter tego miejsca, a jednocześnie zapewniają środki pozwalające utrzymać cały kompleks bez konieczności organizowania wyłącznie korridy.

Pomnik Encierro

Kilka kroków od areny zidentyfikować można jeszcze jeden zabytek nawiązujący do gonitwy byków. Monumento al Encierro to właściwie nie rzeźba, a cały kompleks rzeźbiarski. Składa się on z aż 19 figur, wśród których znajduje się 9 byków i 10 biegaczy. Instalacja waży dziesięć ton i uwiecznia w patynowanym brązie scenę biegu byków wzdłuż odcinka ulicy Estafeta. To dzięki niej turyści mogą poczuć namiastkę klimatu Sanfermines nawet jeśli Pampelunę odwiedzają poza lipcem.

Monumento al Encierro, Pampeluna.
Najsłynniejszy pomnik w Pampelunie poświęcony jest popularnym gonitwom byków

Co ciekawe, rzeźba została stworzona w dwóch fazach. Biskajski rzeźbiarz Rafael Huerta stworzył w 1994 roku figurę jednego byka przepędzanego przez dwóch biegaczy. Dekadę później ten sam artysta został poproszony przez Radę Miasta Pampeluna o stworzenie całej grupy, w wyniku czego dziś na ulicy Roncesvalles możemy oglądać kamienne przedstawienie.

Świątynie Pamplony

Katedra w Pampelunie

Dzisiejszy XV-wieczny, gotycki budynek katedry stanął w miejscu starszego, który wykonany był w stylu romańskim. Według archeologów w tym samym miejscu istniały wcześniej jeszcze dwie inne świątynie. Największe kontrowersje w aktualnej katedrze budzi jej fasada z dwoma wieżami. Zaprojektowana w 1783 r. w stylu neoklasycystycznym jest najbardziej kontrowersyjnym elementem katedry.

Katedra w Pampelunie (Catedral de Santa María la Real de Pamplona)
Katedra w Pampelunie (Catedral de Santa María la Real de Pamplona)

I rzeczywiście, jest w niej coś nietypowego, bo przypomina ona wejście do teatru lub opery, ale na pewno nie do budynku o charakterze religijnym. Jednak nawet jeśli ten szczegół architektury świątyni nie przypadnie Wam do gustu, to warto odwiedzić to miejsce z kilku innych powodów. Najważniejszym z nich są znajdujące we wnętrzu katedry grobowce Karola III i Eleonory.

Muzeum Diecezjalne (Museo Diocesano)

Istotną częścią świątyni jest także przylegające do niej Muzeum Diecezjalne. Zajmuje ono pomieszczenia, które dawniej stanowiły refektarz, kapitularz oraz kuchnię klasztoru przylegającego do kościoła. Większa część eksponatów chronionych przez tę instytucję to okazy sztuki sakralnej. Muzeum posiada najbogatszy w całym kraju zbiór polichromowanych rzeźb drewnianych z okresu od XIII do XVI wieku. Nie można też nie wspomnieć o jednym z najcenniejszych eksponatów tej instytucji. Jest nią wykonany we Francji relikwiarz Grobu Świętego, przedstawiający trzy Marie u grobu Chrystusa.

Kościół San Saturnino (Iglesia de San Saturnino)

Niektórych może zdziwić, że to nie San Fermín, a San Saturnino jest właściwie patronem Pampeluny. Oczywistym jest więc, że w mieście znaleźć można poświęconą mu świątynię. XIII-wieczny kościół świętego Saturnina jest łatwy do zlokalizowania, bo jego charakterystyczne dwie wysokie wieże widać z większości zakątków starego miasta. Oprócz funkcji symbolicznej pełniły one kiedyś także funkcję militarną, pozwalając z daleka zlokalizować zbliżającego się wroga.

Wnętrze kościoła San Saturnino, Pampeluna.
Kościół San Saturnino wybudowany został ku czci patrona miasta, San Saturnino

Świątynię warto odwiedzić nie tylko z pobudek religijnych, ale przede wszystkim z uwagi na piękną architekturę wnętrza. Będąc w tym miejscu, zwróćcie szczególną uwagę na małą barokową kapliczkę (Capilla de la Virgen del Camino).

Inne ciekawe miejsca

Muzeum Nawarry (Museo de Navarra)

Museo de Navarra, mieszczące się w budynku dawnego szpitala, ma aż sześć pięter i jest jednym z najlepszych miejsc, aby lepiej poczuć klimat Nawarry. Znajdujące się tutaj zbiory muzeum dotyczą historii oraz sztuki regionu, od czasów prehistorii do współczesności. W kolekcji Muzeum Navarry znajdziemy między innymi obrazy, malowidła, rzeźby, płaskorzeźby, fragmenty budowli oraz wyroby złotnicze m.in. z czasów rzymskich.

Cytadela w Pampelunie (Ciudadela de Pamplona)

Cytadela w Pampelunie
Cytadela w Pampelunie

Cytadela znana też pod nazwą Castillo Nuevo (tłum. Nowy Zamek) to ogromna renesansowa fortyfikacja,wybudowana między XVI i XVII wiekiem. Do 1964 roku pełniła funkcję militarną, jednak nigdy nie odegrała przełomowej roli w obronie miasta. Dziś na jej terenie znajdziemy obszerne ogrody, które są znakomitym miejscem na spacer. We wnętrzach zabudowań odbywają z kolei liczne wydarzenia kulturalne.

Pałac Nawarry (Palacio del Gobierno de Navarra)

W samym sercu Pampeluny znajduje się siedziba władz i administracji Nawarry, czyli Palacio del Gobierno de Navarra. W jego wnętrzu największe wrażenie robi Sala Tronowa (Salón del Trono) pełna dekoracji i bogatej symboliki, natomiast w przypałacowym ogrodzie na pewno nie przegapicie imponującego drzewa. Gigantyczna sekwoja to w końcu największe drzewo w Pampelunie! Warto pamiętać, że choć zwiedzanie Pałacu jest bezpłatne, to odbywa się ono tylko w grupach, po wcześniejszym umówieniu i pod okiem przewodnika.

Plaza del Castillo

Plaza del Castillo ma powierzchnię 14000 m2 i przypomina kształtem lekko nieregularny kwadrat. To główny plac, wokół którego koncentruje się życie wszystkich mieszkańców. To tutaj dochodziło do bitew, turniejów, handlu, parad militarnych. Tutaj też aż do 1844 r. organizowana była korrida (corrida de toros).

Plaza del Castillo, Pampeluna.
Plaza del Castillo, Pampeluna.

Dziś otoczony pięknymi (głównie XVIII-wiecznymi) domami plac Plaza del Castillo jest nie tylko miejscem spotkań mieszkańców, ale także punktem atrakcyjnym dla turystów. W jego okolicy znajduje się mnóstwo barów i restauracji. Tym najbardziej znanym i wręcz legendarnym miejscem jest Café Iruña – ulubiona kawiarnia Ernesta Hemingwaya. Mówi się, że to właśnie w tym miejscu pisarz zaczął tworzenie niektórych swoich powieści, takich jak: „Słońce też wschodzi”, „Pożegnanie z bronią” czy „Komu bije dzwon”.

Akwedukt Noáin (Acueducto de Noáin)

W XVIII wieku Pampeluna zmagała się z licznymi zarazami i epidemią, których przyczyną był brak stałego dostępu do wody pitnej. Problem ten rozwiązał Ventura Rodríguez – najbardziej znany inżynier tamtych czasów. Skonstruował on ogromnej wielkości akwedukt znajdujący się jedynie 6 km od Pampeluny. Otwarty w 1790 r. wodociąg miał długość 1245 metrów i transportował wodę na odległość 16,5 km.

Akwedukt Noáin, 6 km od Pampeluny.
Akwedukt Noáin, 6 km od Pampeluny.

To wspaniałe dzieło architektoniczne do dziś jest jednym z najbardziej emblematycznych zabytków w okolicy Pampeluny. Niemal 100 łuków wspartych na 18-metrowych kolumnach dzięki dodatkowemu oświetleniu robi niesamowite wrażenie nie tylko w ciągu dnia, ale także nocą.

Pampeluna jako baza wypadowa

Zwiedzenie Pampeluny nie zajmuje dużo czasu, więc wielu turystów traktuje ją jako bazę wypadową do innych miast. I rzeczywiście, jej atrakcyjne położenie sprawia, że łatwo się stąd dostać do miejscowości takich jak:

Katedra w Santiago de Compostela to główny cel pielgrzymów zmierzających Szlakiem św. Jakuba
Katedra w Santiago de Compostela to główny cel pielgrzymów zmierzających Szlakiem św. Jakuba

Jak pewnie się domyślacie, dużym ułatwieniem w poruszaniu się po okolicy jest samochód, który wynająć możecie za pośrednictwem platformy RentalCars. Jeśli jednak nie planujecie wypożyczania auta, do większości miejscowości dostaniecie się także pociągiem (biletów możecie poszukać na tej stronie).

W pobliżu Pampeluny traficie też na małe, malownicze miasteczka i doliny. Pozwalają one z dala od miejskiego zgiełku nacieszyć się pięknymi widokami oraz poznać prawdziwe życie lokalnych mieszkańców. Te najciekawsze doliny, które warto odwiedzić to: Valle del Roncal, Valle del Baztán, Valle de Ultzama, Valle de Iranzu, Valle de Araitz.

Odkryj region Nawarry

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Nawarry składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Fiestas de San Fermin, Bardenas Reales, Szlak czarownic w Nawarze.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY