Bilbao to największe miasto Kraju Basków. Stanowi ono centrum metropolii liczącej około półtora miliona mieszkańców!

Choć kiedyś w tym miejscu dominowały stocznie i prężnie rozwijający się przemysł, dziś kojarzone jest ono przede wszystkim z kulturą, sztuką i nowoczesną architekturą. Bilbao to miasto, które nieustannie się rozwija. Wśród najbliższych planów wymienia się między innymi przebudowę dzielnicy znajdującej się na półwyspie Zorrotzaurre. Docelowo miejsce to ma zostać przekształcone w wyspę, do której prowadzić będą dwa mosty.

Muzeum Guggenheima

Od czego zacząć zwiedzanie Bilbao? // Hispanico.plMiejscem, które bez wątpienia przyciąga najwięcej turystów jest Muzeum Guggenheima zaprojektowane przez północnoamerykańskiego architekta, Frank O. Gehry. Awangardowa bryła tego muzeum została zbudowana na miejscu cmentarza starych kontenerów portowych. Znajdują się tam dzieła sztuki nowoczesnej jednych z największych artystów współczesnych, takich jak: David Salle, Chillida, Jeff Koons, Louis Bourgeois, Robert Rauschenberg i wielu innych.

Od czego zacząć zwiedzanie Bilbao? // Hispanico.plObok budynku muzeum znajdują się dwie maskotki miasta. “Mama” to rzeźba pająka niedawno zmarłej Louise Bourgeois, natomiast “Puppy” to figura w kształcie psa rasy west highland terier o wysokości 12 metrów. Ta ostatnia wykonana jest z kwiatów i zmienia swój wygląd w ciągu całego roku – zimą jest zielona, a latem ubrana w wielobarwne kwiaty. Cała konstrukcja posiada sprytny system nawadniający, który sprawia, że nadmiar wody jest wydalany przez psi pysk.

Stare Miasto Bilbao

Od czego zacząć zwiedzanie Bilbao? // Hispanico.plZwiedzanie Bilbao warto zacząć od Starego Miasta (Casco Viejo). Jest to tzw. “Siedem ulic”, które po baskijsku (język ten jest w Bilbao równie popularny, jak kastylijski) nazywa się “Zazpi Kaleak”. To tam znajdują się jedne z najważniejszych zabytków, w tym m.in. gotycka Katedra Świętego Jakuba (Catedral Basílica de Santiago), poświęcona temu apostołowi, który jest także patronem miasta.

Warto też zajrzeć do La Ribera, największego w Europie krytego targu. Zgodnie z informacjami podanymi na oficjalnej stronie internetowej tego miejsca można tam zarówno dobrze zjeść w restauracji z widokiem na rzekę (mieszkańcy Bilbao uważają, że ich kuchnia jest najlepsza na świecie), zrobić zakupy, spotkać się z przyjaciółmi np. przy drinku, potańczyć i posłuchać koncertu jazzowego.

Innym zabytkiem wartym zobaczenia jest Teatr Arriaga, który mieści się w neobarokowym budynku z końca XIX wieku, wzorowanym na paryskiej operze.

Most gondolowy w Bilbao

W miejscu gdzie do morza uchodzi rzeka Nervión znajduje się most gondolowy Puente de Vizcaya (zwany inaczej Puente Colgante, dosłownie Most Wiszący), który wpisany jest też na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Działa on od 1893 roku, a jego zadaniem było połączyć oba brzegi rzeki w taki sposób, aby nie utrudniać statkom dostępu do morza.

Most jest przystosowany do transportu zarówno osób, jak i pojazdów. Dzięki swojej ogromnej wysokości (45 metrów), samą atrakcją turystyczną jest także podziwianie panoramy miasta z wierzchołka mostu.

Bilbao to niesamowity przykład miasta, które ulega nieustannym zmianom. Jego transformacja z miasta typowo przemysłowego na miasto o nowoczesnym charakterze zachwyca i inspiruje nie tylko mieszkańców czy turystów, ale także znawców urbanistyki na całym świecie. A co Ciebie najbardziej urzeka w Bilbao? Podziel się w komentarzu.

Agnieszka Zaborska

Agnieszka Zaborska

Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.
Agnieszka Zaborska

Latest posts by Agnieszka Zaborska (see all)

1 Komentarz - "Od czego zacząć zwiedzanie Bilbao?"

avatar
Kuba

Bilbao to miasto przemysłowo robotnicze i nie wstydzi się tego charaktery, A kuchnia przepyszna