Stadion San Mamés w Bilbao

Bilbao to baskijskie miasto, które urzeka wdzięcznym połączeniem historii i nowoczesności. Wśród wielu atrakcji oraz obiektów wartych odwiedzenia znajduje się stadion drużyny Athletic Club – San Mamés.

2 sierpnia 1913 r. po raz pierwszy otwarto dla kibiców stary stadion San Mamés. Wówczas mieścił on 7 000 kibiców. Na przełomie lat miejsce to ulegało licznym reformom i rozbudowom. Największa z nich miała miejsce w związku z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w 1982 r. Pojemność stadionu San Mamés powiększono wówczas niemal siedmiokrotnie, bo aż do 45 000 miejsc!

Kolejny przełom miał miejsce w roku 2013, kiedy to dokonano rozbiórki starego stadionu, by praktycznie w tym samym miejscu wybudować nowy. Mimo zachowania nazwy budynek całkowicie zmienił swój wizerunek. Stworzono obiekt nowoczesny, wygodny, funkcjonalny oraz odpowiadający potrzebom kibiców.

Obecny stadion San Mamés może zapewnia miejsca dla ponad 53 000 oglądających. Nie bez przyczyny uznawany jest za ikonę Bilbao. Co więcej, w 2015 r. został nagrodzony na Światowym Festiwalu Architektury jako najlepszy obiekt sportowy na świecie.

WARTO WIEDZIEĆ: Hiszpania jest znana także z wielu innych wspaniałych stadionów. Do tych najciekawszych należą: Camp Nou w Barcelonie, stadiony Bernabéu oraz Wanda Metropolitano w Madrycie oraz stadion Mestalla w Walencji.

Katedra San Mamés

Jak wspomniałam wcześniej, stadion nigdy nie zmienił swojej oficjalnej nazwy. Zapewniła ona temu centrum sportowemu nieprzerwaną glorię, jednak nie znaczy to, że nie przybrał on żadnego innego przydomku. Często usłyszymy, że San Mamés to Katedra (hiszp. La Catedrál). W czasach funkcjonowania pierwszego stadionu, używając tej nazwy odróżniano go od azylu, noszącego to samo imię. Wpłynęła na to także sama nazwa, odnosząca się do świętego męczennika. Ale jest jeszcze jedna, ważna kwestia. Dla kibiców drużyny z Bilbao klub jest jak religia, a stadion to świątynia.

CIEKAWOSTKA: Święty Mamés był męczennikiem, którego historia jest silnie związana z lwami. Wierzy się, że oswajał on i poskramiał te drapieżniki. Z tego powodu piłkarzy Athletic Bilbao nazywa się niekiedy lwami z San Mamés.

Stadion okiem kibica

Już z zewnątrz stadion San Mamés zwraca uwagę przechodniów. Zaopatrzony jest w 2500 ledowych ekranów, które zdolne są emitować światło o dowolnym kolorze. Stadion posiada wiele elementów przeniesionych ze starego budynku. Nawiązuje to do jego długoletniej historii. Również rozmiary tego obiektu pozostały bez zmian – od początku mierzy on 105×68 m. Wszelkie przestrzenie przeznaczone dla piłkarzy są zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeby maksymalnego skupienia przed meczem.

Stadion San Mamés i panorama Bilbao
Stadion San Mamés i panorama Bilbao

Wiele czynników sprawia, że kibice oglądając mecze w Bilbao czują się wyjątkowo. Trybuny są umieszczone niezwykle blisko murawy co zapewnia fanom piłki nożnej niepowtarzalne wrażenia. Efekt ten potęguje nowoczesny system dźwiękowy, który pozwala kibicom być otoczonym z każdej strony rykiem lwów.  Ale jest jeszcze coś, co wyróżnia San Mamés wśród innych stadionów. Kraj Basków, jak pewnie wielu z Was wie, znany jest ze znakomitej gastronomii. Widać to także i tutaj, ponieważ emocje występujące u kibiców podczas meczów mogą spotęgować dania, serwowane w dwóch restauracjach na terenie tego obiektu.

Jeśli chodzi o najciekawsze zakamarki, stadion San Mamés otwiera przed zwiedzającymi szatnie, salę prasową, a nawet pozwala wyjść na murawę. Bogatą historię klubu możemy poznać w znakomitym muzeum znajdującym się wewnątrz obiektu. Nie martwcie się, nie dowiecie się tu tylko suchych faktów. Muzeum przepełnione jest koszulkami, zdjęciami i fragmentami nagrań z piłkarskich spotkań. Na wystawie znajdują się też zdobyte przez drużynę trofea. Podczas wizyty sporo naszego czasu pochłonie też klubowy sklep. Oferuje on nie tylko stroje sportowe czy gadżety ale też dekoracje i prezenty idealne dla fanów w każdym wieku.

Mecz na Estadio San Mamés
Mecz na Estadio San Mamés

Informacje praktyczne

  • Bilety na Stadion San Mamés najlepiej kupić z wyprzedzeniem przez Internet. Unikniesz wtedy długiego stania w kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od marca do października w godz. 10:00-20:00; od listopada do lutego w godz. 10:00-19:00
  • Adres: Rafael Moreno Pitxitxi, s/n, 48013 Bilbao
  • Kup bilety na Estadio San Mamés >

Stadion San Mamés na mapie

Odkryj Kraj Basków

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Kraj Basków dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz także: Język baskijskiPinchos, Tradycja El OlentzeroFiestas de la Virgen Blanca, Pelota i tradycyjne sporty w Kraju Basków.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY