Santander – stolica Kantabrii
5 (100%) 1 vote

Kantabria to region w północnej części Hiszpanii, który dla wielu osób z zewnątrz wciąż jest nieodkrytym lądem. A jak jest z jego stolicą?

Santander przez zagranicznych turystów odwiedzany jest rzadko i zazwyczaj – na krótko. Pod tym względem nie może się równać z Katalonią czy Andaluzją, które gości z zewnątrz mają często nawet zbyt wielu. Co ciekawe, po części właśnie z tego powodu Santander jest tak bardzo uwielbiany przez samych Hiszpanów. Spokój, brak zgiełku, czyste piaszczyste plaże i kilka całkiem ciekawych atrakcji sprawiają, że wśród mieszkańców pozostałych regionów kraju, jest to jedna z popularniejszych miejscówek wakacyjnych.

Również pod względem gastronomii Santander ma do zaoferowania całkiem sporo. Tutejsza kuchnia wykorzystuje to, co najlepsze w tej części Hiszpanii: wyśmienite ryby (warto spróbować panierowanych sardeli – bocartes rebozados), owoce morza (hitem są rabas, czyli smażone kalmary), a także dania mięsne takie jak chociażby cocido montañés (zupa na bazie fasoli, mięsa i kapusty). Na łasuchów czekają z kolei pyszne ciasta, np. quesada lub sobaos pasiegos.

Atrakcje w mieście Santander

Santander - stolica Kantabrii, która wciąż jest nieodkryta | Hiszpania // Hispanico.pl
Katedra Nuestra Señora de la Asunción w Santander.

Z perspektywy religijnej najciekawszym zabytkiem jest katedra Nuestra Señora de la Asunción. Budynek wzniesiony w VIII w. był początkowo jedynie niewielkim kościołem. Kilka wieków później postanowiono zwiększyć jego rangę. W tym celu zaczęto intensywną rozbudowę, która obejmowała stworzenie dodatkowych partii w dolnej części świątyni oraz rozszerzenie ich o górne kondygnacje. Ostateczną formę katedra uzyskała w XIV wieku, stając się rozbudowanym kompleksem klasztorno-katedralnym, pełnym osobliwych krużganków i pięknych ogrodów.

Jeśli przybytki religijne nie są Twoim numerem jeden, to być może zainteresują Cię odwiedziny w nowoczesnym Muzeum Prehistorii i Archeologii (Museo de Prehistoria y Arqueología). Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to najlepsze tego typu muzeum w północnej części Hiszpanii. Na powierzchni 2000 m2 zostały zaprezentowane wykopaliska i zbiory przedstawiające prehistorię północnej części Hiszpanii, a także czasy starożytne do upadku Cesarstwa Rzymskiego. Muzeum ma w swojej kolekcji jedne z najcenniejszych w Europie zbiorów w okresu paleolitu. Ciekawym rozwiązaniem są też multimedialne prezentacje ukazujące zmiany klimatyczne, jakie miały miejsce na tym obszarze. Podążając ścieżkami tematycznymi, krok po kroku możemy zobaczyć, w jaki sposób kształtowała się historia pierwszych mieszkańców Kantabrii.

Pozostając w temacie muzeów, warto wpaść z wizytą także do Muzeum Morskiego (Museo Marítimo del Cantábrico). Pokazuje ono nie tylko historię i biologię Morza Kantabryjskiego, ale może pochwalić się też bogatą kolekcją ponad 350 gatunków ryb. Wewnątrz znajdziemy także szkielety różnych morskich stworzeń. Największe wrażenie robią ogromnej wielkości szkielety wielorybów.

Santander - stolica Kantabrii, która wciąż jest nieodkryta | Hiszpania // Hispanico.pl
Latarnia morska Faro Cabo Mayor w Santander.

Mówiąc o morzu, nie można zapomnieć o latarni morskiej. Do znajdującej się w sporej odległości od centrum latarni Faro Cabo Mayor najłatwiej dostać się miejskim autobusem. Usytuowana na stromym urwisku wieża ma wysokość 30 metrów, a swój ostateczny kształt uzyskała w 1839 roku (latarnia wybudowana kilka lat wcześniej musiała zostać przebudowana, ponieważ dobiegające z niej światło nie było wystarczająco widoczne). I choć sam budynek nie zapiera tchu w piersiach, to widok, który roztacza się z jego szczytu – owszem. Panorama na cały Santander to powód, dla którego miejsce to jest chętnie odwiedzane przez wielu turystów.

Wśród innych miejsc, które warto odwiedzić w Santander z uwagi na ich walory architektoniczne i historyczne można wymienić też:

  • Gran Casino del Sardinero – budynek kasyna, który jest nie tylko świątynią hazardu, ale też miejscem, w którym organizowane są rozmaite wydarzenia kulturalne;
  • XIX-wieczny budynek ratusza znajdujący się na rynku;
  • Palacio de la Magdalena – pałac królewski pełniący funkcję letniej rezydencji króla Alfonsa XIII w latach 1913-1930. Planując wizytę w tym miejscu, warto wcześniej zapytać w biurze informacji turystycznej o jego aktualne godziny otwarcia, ponieważ są one zróżnicowane w poszczególnych porach roku i dniach tygodnia.
Santander - stolica Kantabrii, która wciąż jest nieodkryta | Hiszpania // Hispanico.pl
Pałac Królewski (Palacio de la Magdalena) w Santander.

Atrakcje poza miastem

Jeśli chcesz naprawdę wypocząć, przeznacz na wizytę w Santander co najmniej kilka dni. To miasto jest świetną bazą wypadową do atrakcji znajdujących się w jego okolicy. Jedną z najciekawszych jest znajdująca się niedaleko jaskinia Altamira z prehistorycznymi malowidłami z epoki kamienia łupanego. W drodze do niej możemy zahaczyć też o urzekające miasto Santillana del Mar, w którym czas zatrzymał się w średniowieczu…

Warto pamiętać też o tym, że Santander to także jeden z przystanków na pielgrzymkowym Szlaku św. Jakuba. Takimi przystankami są też okoliczne wioski i mniejsze miasteczka jak np.: Comillas, Santoña, Suances, Castro Urdiales czy San Vicente de la Barquera.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar