Santander – Stolica Kantabrii

Kantabria to region w północnej Hiszpanii, który dla wielu osób z zewnątrz wciąż jest nieodkrytym lądem. A jak jest z jego stolicą?

Santander przez zagranicznych turystów odwiedzany jest rzadko i zazwyczaj – na krótko. Pod tym względem nie może się równać z Katalonią czy Andaluzją, które gości z zewnątrz mają często nawet zbyt wielu. Co ciekawe, po części właśnie z tego powodu Santander jest tak bardzo uwielbiany przez samych Hiszpanów. Spokój, brak zgiełku, czyste piaszczyste plaże i kilka całkiem ciekawych atrakcji sprawiają, że wśród mieszkańców pozostałych regionów kraju, jest to jedna z popularniejszych miejscówek wakacyjnych.

Również pod względem gastronomii Santander ma do zaoferowania całkiem sporo. Tutejsza kuchnia wykorzystuje to, co najlepsze w tej części Hiszpanii. Czeka Cię tu pyszne jedzenie: wyśmienite ryby (warto spróbować panierowanych sardeli – bocartes rebozados), owoce morza (hitem są rabas, czyli smażone kalmary), a także dania mięsne takie jak chociażby cocido montañés (zupa na bazie fasoli, mięsa i kapusty). Na łasuchów czekają z kolei pyszne ciasta, np. quesada lub sobaos pasiegos.

Santander położony jest w tzw. Zielonej Zatoce Hiszpanii (Costa Verde). Na zdjęciu plaża Playa primera de el Sardinero
Santander położony jest w tzw. Zielonej Zatoce Hiszpanii (Costa Verde). Na zdjęciu plaża Playa primera de el Sardinero

Nuestra Señora de la Asunción

Z perspektywy religijnej najciekawszym zabytkiem jest katedra Nuestra Señora de la Asunción. Budynek wzniesiony w VIII wieku był początkowo jedynie niewielkim kościołem. Kilka wieków później postanowiono zwiększyć jego rangę. W tym celu zaczęto intensywną rozbudowę, która obejmowała stworzenie dodatkowych partii w dolnej części świątyni oraz rozszerzenie ich o górne kondygnacje. Ostateczną formę katedra uzyskała w XIV wieku, stając się rozbudowanym kompleksem klasztorno-katedralnym, pełnym osobliwych krużganków i pięknych ogrodów.

Katedra Nuestra Señora de la Asunción w Santander
Katedra Nuestra Señora de la Asunción w Santander

Muzeum Prehistorii i Archeologii

Jeśli przybytki religijne nie są Twoim numerem jeden, to być może zainteresują Cię odwiedziny w nowoczesnym Muzeum Prehistorii i Archeologii (Museo de Prehistoria y Arqueología). Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to najlepsze tego typu muzeum w tym regionie.

Na powierzchni 2000 m2 zostały zaprezentowane wykopaliska i zbiory przedstawiające prehistorię północnej Hiszpanii, a także czasy starożytne do upadku Cesarstwa Rzymskiego. Muzeum ma w swojej kolekcji jedne z najcenniejszych w Europie zbiorów z okresu paleolitu. Ciekawym rozwiązaniem są też multimedialne prezentacje ukazujące zmiany klimatyczne, jakie miały miejsce na tym obszarze. Podążając ścieżkami tematycznymi, krok po kroku możemy zobaczyć, w jaki sposób kształtowała się historia pierwszych mieszkańców Kantabrii.

Museo Marítimo del Cantábrico

Pozostając w temacie muzeów, warto wpaść z wizytą także do Muzeum Morskiego (Museo Marítimo del Cantábrico). Pokazuje ono nie tylko historię i biologię Morza Kantabryjskiego, ale może pochwalić się też bogatą kolekcją ponad 350 gatunków ryb. Wewnątrz znajdziemy także szkielety różnych morskich stworzeń. Największe wrażenie robią ogromnej wielkości szkielety wielorybów.

Latarnia morska Cabo Mayor

Latarnia morska Faro Cabo Mayor w Santander
Latarnia morska Faro Cabo Mayor w Santander

Mówiąc o morzu, nie można zapomnieć o latarni morskiej. Do znajdującej się w sporej odległości od centrum latarni Faro Cabo Mayor najłatwiej dostać się miejskim autobusem. Usytuowana na stromym urwisku wieża ma wysokość 30 metrów, a swój ostateczny kształt uzyskała w 1839 roku (latarnia wybudowana kilka lat wcześniej musiała zostać przebudowana, ponieważ dobiegające z niej światło nie było wystarczająco widoczne). I choć sam budynek nie zapiera tchu w piersiach, to widok, który roztacza się z jego szczytu – owszem. Panorama na cały Santander to powód, dla którego miejsce to jest chętnie odwiedzane przez wielu turystów.

Pozostałe atrakcje turystyczne

Wśród innych miejsc, które warto odwiedzić w Santander można wymienić:

  • Gran Casino del Sardinero – budynek kasyna, który jest nie tylko świątynią hazardu, ale też miejscem, w którym organizowane są rozmaite wydarzenia kulturalne;
  • Budynek ratusza z XIX wieku znajdujący się na rynku;
  • Centrum ekspozycyjne Centro Botín
  • Park Mataleñas (Parque de Mataleñas)
  • Ogrody Jardines de Pereda
  • Plaże Santander: Playa primera del Sardinero, Playa de los Peligros, Playa La Magdalena, Playa Bikini, Playa del Camello, Playa La Concha, Playa de Mataleñas, Playa de el Puntal
  • Pałac Magdaleny (Palacio de la Magdalena) – pałac królewski pełniący funkcję letniej rezydencji króla Alfonsa XIII w latach 1913-1930. Planując wizytę w tym miejscu, warto wcześniej zapytać w biurze informacji turystycznej o jego aktualne godziny otwarcia, ponieważ są one zróżnicowane w poszczególnych porach roku i dniach tygodnia.
Pałac Królewski (Palacio de la Magdalena) w Santander to jedno z miejsc, które naprawdę warto odwiedzić
Pałac Królewski (Palacio de la Magdalena) w Santander to jedno z miejsc, które naprawdę warto odwiedzić

Atrakcje poza miastem, które warto zobaczyć

Jeśli chcesz naprawdę wypocząć, przeznacz na wizytę w stolicy Kantabrii co najmniej kilka dni. Santander jest świetną bazą wypadową do atrakcji znajdujących się w jego okolicy. Jedną z najciekawszych jest znajdująca się niedaleko jaskinia Altamira z prehistorycznymi malowidłami z epoki kamienia łupanego. W drodze do niej możemy zahaczyć też o urzekające miasto Santillana del Mar, w którym czas zatrzymał się w średniowieczu…

Bliskie położenie Kraju Basków sprawia, że do Bilbao dotrzemy tu zaledwie w godzinę, a do San Sebastián oraz Vitorii w nieco ponad dwie godziny. Warto pamiętać też o tym, że Santander to także jeden z przystanków na pielgrzymkowym Szlaku św. Jakuba. Takimi przystankami są też okoliczne wioski i mniejsze miasteczka jak np.: Comillas, Santoña, Suances, Castro Urdiales czy San Vicente de la Barquera.

Odkryj Kantabrię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Kantabria składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Fiesta del OrujoLabirynt w Villapresente.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY