Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiSantillana del Mar - Średniowieczne miasto w Kantabrii

Santillana del Mar – Średniowieczne miasto w Kantabrii

Zielona Hiszpania. Tak mówi się o regionie Kantabrii. To tutaj około 26 km od miasta Santander jest miejsce, w którym czas zatrzymał się kilka wieków temu…

Santillana del Mar to najpiękniejsze miasteczko w całej Hiszpanii. Tak przynajmniej mówił o nim francuski pisarz Alain-René Lesage, którego zachwycił czarujący klimat tego miejsca. Brukowane ulice oraz kamienne domy z okresu średniowiecza i epok późniejszych rzeczywiście potrafią skraść serce. Choć pierwsza osada powstała w tym miejscu już w V wieku, to dopiero siedem wieków później uzyskała ona prawa miejskie. Wtedy też zaczął się największy rozkwit tego uwielbianego dziś przez turystów miasteczka.

Ze względu na jego nazwę, znane jest powiedzenie, że Santillana del Mar to Miasto Trzech Kłamstw. Nie jest bowiem ani święte (santo), ani płaskie (llano), ani nie znajduje się blisko morza (mar). W rzeczywistości jednak nazwa miasta pochodzi od imienia jego patronki, św. Juliany (Santa Juliana).

Kolegiata św. Juliany (Colegiata de Santa Juliana)

Kolegiata św. Juliany w Santillana del Mar
Kolegiata św. Juliany w Santillana del Mar

To najważniejszy zabytek w mieście i jeden z najpiękniejszych zabytków romańskich w całej Kantabrii. Kolegiata została zbudowana w XII w miejscu dawnej pustelni. Poświęcono ją świętej Julianie, której szczątki przechowywane są tam w specjalnym sarkofagu od ponad 1200 lat.

Kolegiatę zwiedzamy na własną rękę (tj. bez przewodnika), a wszystkie interesujące informacje możemy przeczytać na znajdujących się we wnętrzu tablicach lub wysłuchując ich z usytuowanych w różnych miejscach głośników. Najbardziej interesującą częścią budynku jest z kolei znajdujący się na dziedzińcu urokliwy krużganek w stylu romańskim.

Kolegiata św. Juliany - widok na krużganek
Kolegiata św. Juliany – widok na krużganek

Atrakcje w Santillana del Mar

Kolegiata św. Juliany to jeden z wielu zabytków, jakie znajdziemy w mieście. Równie interesujące jest Muzeum Diecezjalne (Museo Diocesano) z ogromną kolekcją rzeźb sakralnych (przede wszystkim świętych i aniołów). Warto odwiedzić także piękny XVI-wieczny Pałac Velarde (Palacio de Velarde), muzeum tortur (Museo de la Inquisición y la Tortura) poświęcone Inkwizycji, plac Plaza Mayor de Ramon y Pelayo, wybudowane w XIV wieku baszty Torre de Don Borja i Torre de Merino oraz maleńką pustelnię Ermita de Santa Justa.

Ukwiecone fasady budynków w Santillana del Mar
Ukwiecone fasady budynków w Santillana del Mar

Przyjemne jest nie tylko zwiedzanie poszczególnych atrakcji w mieście, ale także sam spacer jego uliczkami. W Santillana del Mar nowoczesna architektura prawie nie występuje, co pozwala jeszcze lepiej poczuć klimat czasów średniowiecza. Fasady okolicznych domów (np. Casa del Águila) pełne są kwiatów i pięknie rzeźbionych herbów rodowych, które przypominają o arystokratycznej historii miasta. Aby jak najlepiej poznać wszystkie interesujące budynki, warto udać się do biura informacji turystycznej, gdzie zostaniemy wyposażeni w mapę miasteczka z zaznaczeniem jego najważniejszych zabytków i miejsc wartych uwagi.

Zatrzymaj się na dłużej

Fasady domów w Santillana del Mar
Fasady domów w Santillana del Mar

Wielu turystów decyduje się zostać w Santillana del Mar na kilka dni. Jest to świetny pomysł na to, aby w spokoju upajać się tutejszą atmosferą oraz zwiedzić inne znajdujące się w pobliżu atrakcje. Jeśli i Tobie przyjdzie do głowy taki pomysł, zarezerwuj swój nocleg z wyprzedzeniem (np. przez Internet).

 

Dzięki temu nie tylko unikniesz sytuacji, w której brakuje miejsc noclegowych, ale też być może uda Ci się zarezerwować hotelowy pokój w niższej cenie. Dłuższy pobyt w Santillana del Mar, to także możliwość odwiedzenia kilku innych miast (a nawet Kraj Basków, który graniczy z Kantabrią).

Jaskinia Altamira

Niedaleko Santillana del Mar znajduje się jedna z największych atrakcji Kantabrii – jaskinia Altamira. Niestety jest ona zamknięta dla zwiedzających, dlatego alternatywą jest wizyta w replice jaskini (Neocueva), która znajduje się w Muzeum Altamiry (Museo de Altamira). Jeśli natomiast ta nowoczesna rekonstrukcja 3D nie zdobędzie Twojego serca, zawsze możesz udać się na wycieczkę do innych znajdujących się w okolicy jaskiń, które kryją równie dużo pamiątek przeszłości. Jedne z najciekawszych tego typu miejsc to El Castillo i Las Monedas.

Wycieczka do Santiago de Compostela

Panorama miasta Santiago de Compostela
Panorama miasta Santiago de Compostela

Santillana del Mar to także częsty przystanek na drodze pielgrzymów zmierzających do Santiago de Compostela. Jeśli i Ty planujesz przemierzyć Szlak św. Jakuba, to wizyta w tym średniowiecznym miasteczku powinna być punktem obowiązkowym na Twojej podróży.

Pozytywną wiadomością dla podróżujących z dziećmi może być też to, że zaledwie 2 km od miasta znajduje się zoo. Za 20€ od osoby (bilet ulgowy: 10€) możesz spędzić z pociechami wspaniały dzień w otoczeniu różnych gatunków zwierząt i roślin z całego świata.

Lokalne przysmaki w Santillana del Mar

Umysł można karmić rozkosznymi widokami, a podniebienie – wyśmienitą lokalną kuchnią, której w Santillana del Mar nie brakuje. Różne rodzaje serów (szczególnie owczych) i anchoas to przysmaki, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, będąc w tym mieście. Choć wino do posiłku, to w Hiszpanii rzecz niemal święta, to w tym średniowiecznym miasteczku dużo częściej trafimy na wyśmienity cydr.

Pyszną przekąską jest quesada wykonana na bazie jogurtu i sera. Wśród słodkości króluje natomiast lokalna odmiana biszkoptowego ciasta bizcocho.

Odkryj Kantabrię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Kantabria składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Fiesta del OrujoLabirynt w Villapresente.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. Mnie też zauroczyło to miasteczka. Byłam tam 2 lata temu, wędrując Camino Norte z Santander do Santiago de Compostela. Dotarłam do Santillana w niedzielę, podczas fiesty ( nie pamiętam jaka). Feeria kwiatów, kolorowy tłum, stare, zdobione domy i place, przepiękna Kolegiata, turnieje rycerskie …. miałam wrażenie , że znalazłam się w innym świecie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.