Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiComillas - Małe miasto, wielka architektura

Comillas – Małe miasto, wielka architektura

Turyści zagraniczni zaglądają tu rzadko. Być może chodzi o pogodę, która jest mniej sprzyjająca niż na południu Hiszpanii, a być może o to, że mało kto wie, jak wiele skarbów, kryje to miejsce…

Comillas to niewielkie miasteczko w północnej części Hiszpanii (region Kantabrii), które swoją popularność może zawdzięczać kilku wyjątkowym pod względem architektonicznym budowlom. Tę najbardziej rozpoznawalną zaprojektował sam Antonio Gaudi. Nie przedłużając więc, zacznijmy właśnie od niej…

El Capricho de Gaudi

El Capricho to jedno z niewielu dzieł Gaudiego, które znajduje się poza granicami Katalonii. Wybudowana w latach 1883-1885 willa uwidacznia orientalne wpływy, jakimi inspirował się w tym czasie artysta. Wykorzystanie w elewacji ogromnej ilości ozdobnych płytek ceramicznych (azulejos), mała wieżyczka przypominająca minaret oraz liczne nawiązania do natury i muzyki (właściciel budynku był ich miłośnikiem) tworzą klimat niemal jak z bajki.

El Capricho de Gaudi - więcej niż architektoniczny kaprys
El Capricho de Gaudi – więcej niż architektoniczny kaprys

Palacio de Sobrellano

Kolejne miejsce, które warto odwiedzić, to ogromnej wielkości neogotycki pałac pierwszego markiza Comillas. Palacio de Sobrellano zaprojektowany przez Joana Martorellego został wybudowany w 1881 r. Jego wnętrza wypełniają dzieła wielu innych znanych artystów. Jednym z nich jest wspomniany już wcześniej Antonio Gaudi, który zaprojektował część pałacowego umeblowania.

Architektura w Comillas

El Capricho i Palacio de Sobrellano to tylko dwa z wielu zabytków w Comillas, które zostały zaprojektowane przez artystów z Katalonii. Tego typu obiektów jest w mieście dużo więcej. Należą do nich np. budynek Uniwersytetu (la Universidad Pontificia), zabytkowy cmentarz z zachwycającą rzeźbą anioła czy nieistniejący już niestety Quiosco de Comillas.

Zabytkowy cmentarz w Comillas
Zabytkowy cmentarz w Comillas

Zwiedzając miasto, warto zajrzeć też do kościoła św. Krzysztofa (Iglesia de San Cristóbal) zbudowanego na przełomie XVII i XVIII wieku. Jego masywna architektura z zewnątrz, w środku złagodzona jest przez okrągłe sklepienia i ozdobne łuki.

Odkryj Kantabrię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Kantabria składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Fiesta del OrujoLabirynt w Villapresente.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY