W Hiszpanii nie brakuje zabytków, które zachwycają nie tylko wyszukaną architekturą, ale i ogromną wielkością. Oto jeden z nich.

Palacio de Sobrellano to znajduje się w Comillas, niewielkim miasteczku w północnej  części Hiszpanii (region Kantabria). Budynek jest dziełem architekta Joana Martorellego, a jego zaprojektowanie zlecił pierwszy markiz Comillas, Antonio López y López.

Wykonany z niezwykłą dbałością o szczegóły pałac, swoje oficjalne otwarcie miał w 1888 roku. Był to pierwszy budynek w Hiszpanii, w którym wykorzystano światło elektryczne. Wykonany w neogotyckim stylu Palacio de Sobrellano zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale także w swoich wnętrzach. Wiele ze znajdujących się tam mebli zaprojektował Antonio Gaudi. Nie brakuje też obrazów pędzla Eduarda Llorensa i rzeźb takich artystów jak: Joan Roig, Josep Llimona, Venancio Vallmitjana i Agapito Vallmitjana.

Quiosco de Comillas - nieistniejące dzieło Gaudiego | Antonio Gaudi // Hispanico.pl
Jedno z niewielu zachowanych zdjęć Quiosco de Comillas.

Warto dodać, że to właśnie tutaj w 1881 r. markiz Antonio López y López gościł króla Hiszpanii Alfonsa XII. Specjalnie na tę okazję w pałacowym ogrodzie została również wybudowana wyjątkowa konstrukcja pełniąca funkcję ekskluzywnej altanki ogrodowej (Quiosco de Comillas). Zaprojektował ją Gaudi, a wszystkie elementy składowe, a także pracownicy, którzy mieli je złożyć zostały przywiezione z oddalonej o ponad 750 km Barcelony. I choć konstrukcja ta zachwycała swoim orientalnym wyglądem, to po śmierci markiza słuch o niej szybko zaginął. Do dziś nie wiadomo, co i kiedy się z nią stało…

Dowiedz się więcej o Quiosco de Comillas >

Palacio de Sobrellano współcześnie

Pałac jest bardzo lubiany przez hiszpańskich reżyserów. Odnajdziemy go w wielu filmach z różnych okresów czasu. Niektóre z nich to:

  • La residencia (1969)
  • Vera, un cuento cruel (1973)
  • Sexykiller (2008)
  • La herencia Valdemar (2009)
  • Fuga de cerebros 2 (2011)
  • Altamira (2016)

Obecnie Palacio de Sobrellano jest siedzibą autonomicznego rządu Kantabrii. W jego wnętrzach znajduje się także muzeum otwarte codziennie w godzinach od 9:00 do 19:30. Wycieczki po nim odbywają się wyłącznie w towarzystwie przewodnika. Warto też wziąć pod uwagę, że oprowadzanie w większości przypadków odbywa się tylko w języku hiszpańskim.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
PODZIEL SIĘ

Dodaj pierwszy komentarz

avatar