Palacio de Sobrellano – pałac w miasteczku Comillas
5 (100%) 1 vote

W Hiszpanii nie brakuje zabytków, które zachwycają nie tylko wyszukaną architekturą, ale i ogromną wielkością. Oto jeden z nich.

Palacio de Sobrellano to znajduje się w Comillas, niewielkim miasteczku w północnej  części Hiszpanii (region Kantabria). Budynek jest dziełem architekta Joana Martorellego, a jego zaprojektowanie zlecił pierwszy markiz Comillas, Antonio López y López.

Wykonany z niezwykłą dbałością o szczegóły pałac, swoje oficjalne otwarcie miał w 1888 roku. Był to pierwszy budynek w Hiszpanii, w którym wykorzystano światło elektryczne. Wykonany w neogotyckim stylu Palacio de Sobrellano zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale także w swoich wnętrzach. Wiele ze znajdujących się tam mebli zaprojektował Antonio Gaudi. Nie brakuje też obrazów pędzla Eduarda Llorensa i rzeźb takich artystów jak: Joan Roig, Josep Llimona, Venancio Vallmitjana i Agapito Vallmitjana.

Quiosco de Comillas - nieistniejące dzieło Gaudiego | Antonio Gaudi // Hispanico.pl
Jedno z niewielu zachowanych zdjęć Quiosco de Comillas.

Warto dodać, że to właśnie tutaj w 1881 r. markiz Antonio López y López gościł króla Hiszpanii Alfonsa XII. Specjalnie na tę okazję w pałacowym ogrodzie została również wybudowana wyjątkowa konstrukcja pełniąca funkcję ekskluzywnej altanki ogrodowej (Quiosco de Comillas). Zaprojektował ją Gaudi, a wszystkie elementy składowe, a także pracownicy, którzy mieli je złożyć zostały przywiezione z oddalonej o ponad 750 km Barcelony. I choć konstrukcja ta zachwycała swoim orientalnym wyglądem, to po śmierci markiza słuch o niej szybko zaginął. Do dziś nie wiadomo, co i kiedy się z nią stało…

Dowiedz się więcej o Quiosco de Comillas >

Palacio de Sobrellano współcześnie

Pałac jest bardzo lubiany przez hiszpańskich reżyserów. Odnajdziemy go w wielu filmach z różnych okresów czasu. Niektóre z nich to:

  • La residencia (1969)
  • Vera, un cuento cruel (1973)
  • Sexykiller (2008)
  • La herencia Valdemar (2009)
  • Fuga de cerebros 2 (2011)
  • Altamira (2016)

Obecnie Palacio de Sobrellano jest siedzibą autonomicznego rządu Kantabrii. W jego wnętrzach znajduje się także muzeum otwarte codziennie w godzinach od 9:00 do 19:30. Wycieczki po nim odbywają się wyłącznie w towarzystwie przewodnika. Warto też wziąć pod uwagę, że oprowadzanie w większości przypadków odbywa się tylko w języku hiszpańskim.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

avatar