Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiValldemossa - Drugie najpopularniejsze miasto na Majorce!

Valldemossa – Drugie najpopularniejsze miasto na Majorce!

Majorka znana jest przede wszystkim za sprawą dwóch miast. Pierwsze z nich to oczywiście stolica wyspy – Palma de Mallorca. Tym razem jednak skupimy się na tym drugim…

Valldemossa to niewielkie miasteczko położone wśród gór Sierra de Tramuntana (kat. Serra de Tramuntana). Polakom miejscowość powinna kojarzyć się przede wszystkim z Chopinem i George Sand, którzy spędzili tutaj zimę 1838-1839. Ten czas odegrał ogromną rolę zarówno w artystycznym, jak i prywatnym życiu kompozytora, ponieważ miał istotny wpływ na jego zdrowie. O tym, że mieszkańcy Valldemossy darzą Chopina dużym szacunkiem może świadczyć fakt, że od 1930 roku co roku w sierpniu organizowany jest tutaj Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

Valldemossa żyje głównie z turystyki. Zaraz po Palma de Mallorca jest to drugie najczęściej odwiedzane miasto na wyspie. A jakie atrakcje turystyczne tutaj znajdziemy?

Dawny klasztor Real Cartuja de Jesús de Nazaret (kat. Cartoixa de Valldemossa). Na pierwszym planie przypałacowe ogrody i pomnik Fryderyka Chopina w Valldemossie.
Dawny klasztor Real Cartuja de Jesús de Nazaret (kat. Cartoixa de Valldemossa). Na pierwszym planie przypałacowe ogrody i pomnik Fryderyka Chopina w Valldemossie.

Wśród powodów, dla których warto odwiedzić Valldemossę, można wymienić przede wszystkim: piękne krajobrazy, bogatą historię, kilka interesujących zabytków oraz ciekawe zbiory artystyczne takich twórców jak Pablo Picasso czy Joan Miró.

Dawny klasztor kartuzów – Real Cartuja de Jesús de Nazaret (kat. Cartoixa de Valldemossa)

Ten najbardziej charakterystyczny zabytek w Valldemossie został wzniesiony w 1309 roku jako pałac króla Sancha I. Władca chorował na astmę, a górskie powietrze miało dobry wpływ na jego stan zdrowotny. W 1399 roku pałac został oddany kartuzom, którym służył za klasztor aż do 1835 roku, kiedy to przeszedł w prywatne ręce.

Klasztor kartuzów w Valldemossie i jego charakterystyczna wieża.
Klasztor kartuzów w Valldemossie i jego charakterystyczna wieża.

Cały kompleks składa się z kilku części, które niemal w całości zostały udostępnione zwiedzającym:

 • krużganek – jedna z najstarszych części klasztoru,
 • apteka przyklasztorna,
 • kaplica,
 • biblioteka,
 • sala, w której wygłaszane były przemówienia,
 • pokoje zakonników.

Zwiedzając cały klasztor Real Cartuja de Jesús de Nazaret możemy lepiej zrozumieć, jak wyglądało życie zakonników, ich zwyczaje i codzienne rytuały. 

Co łączy Fryderyka Chopina i klasztor Real Cartuja de Jesús de Nazaret na Majorce?

Fryderyk Chopin na Majorce
Fryderyk Chopin na Majorce

To miejsce odwiedzane jest przez turystów z jeszcze jednego powodu. To właśnie w klasztorze kartuzów znajduje się druga najważniejsza na świecie kolekcja Fryderyka Chopina (pierwsze miejsce zajmuje ta w Warszawie). Zobaczymy tutaj sporo eksponatów, które dokumentują szczegóły pobytu Chopina i George Sand na Majorce. Jednym z najważniejszych jest list, który 28 grudnia 1838 roku Chopin napisał do swojego przyjaciela Juliana Fontany. Zawarte są w nim między innymi informacje o stanie zdrowotnym kompozytora w tamtym czasie.

Święta Katarzyna z Palmy (Catalina Tomàs)

Catalina Tomàs urodziła się w 1533 roku w Valldemossie. Jej życie od początku nie było usłane różami. Jako dziecko straciła rodziców i była wychowywana przez krewnych. Mając zaledwie kilka lat pracowała jako służąca i pasterka. Już wtedy marzyła o tym, by zostać zakonnicą, jednak początkowo nie było to proste z uwagi na jej kiepskie pochodzenie.

Ostatecznie Catalina Tomàs została przyjęta do klasztoru augustianek w Palma de Mallorca. Tam też doświadczała wizji aniołów. Ukazywali jej się także św. Antoni z Padwy oraz św. Katarzyna Aleksandryjska.

Dziś Katarzyna z Palmy to patronka miasta Valldemossa. O tym, jak duże znaczenie odgrywa w świadomości mieszkańców możemy przekonać się, oglądając fasady niektórych domów. Widnieją na nich wmurowane, kolorowe płytki ceramiczne przedstawiające sceny z życia tej Świętej. Przy uliczce Rectoria, w domu, w którym się urodziła, znajdziemy także kapliczkę z jej figurą. Catalina Tomàs to postać stale obecna w lokalnej kulturze. W Valldemossie jej święto obchodzone jest w dniach 27-28 lipca.

Michael Douglas i centrum kulturalne w Valldemossa

Valldemossa znana jest też wśród współczesnych artystów i osób poszukujących spokoju, wytchnienia i inspiracji. Swoją posiadłość ma tutaj Michael Douglas – amerykański aktor, producent, zdobywca kilku Oskarów i Złotych Globów. Zresztą, kto go nie zna?

Valldemossa położona jest w malowniczych górach Sierra de Tramuntana (kat. Serra de Tramuntana).
Valldemossa położona jest w malowniczych górach Sierra de Tramuntana (kat. Serra de Tramuntana).

Artysta zakupił willę w Valldemossie w 1989 roku i od tego czasu dzielił ją najpierw z pierwszą, a potem z drugą żoną i dziećmi. Tak naprawdę jest jednak coś jeszcze, za co ta niewielka majorkańska miejscowość może mu być naprawdę wdzięczna. W 2000 roku Michael Douglas rozpoczął projekt Costa Nord. Za jego sprawą dwa lata później zostało otwarte centrum kulturalne pod tą samą nazwą (obecnie należące już do władz Majorki). To miejsce, w którym odbywają się koncerty, wystawy, degustacje lokalnych produktów i inne wydarzenia, które mają na celu promowanie wyspy – w tym w szczególności jej północnego wybrzeża.

Niezależnie od aktualnego repertuaru wydarzeń, Costa Nord oferuje turystom możliwość poznania historii wyspy w całkiem nietypowy sposób. Opowie nam o tym sam Michael Douglas w 15-minutowym filmie dokumentalnym wyświetlanym na trzech ekranach z technologią Dolby Surround. Dobrą wiadomością jest to, że ta atrakcja dostępna jest również w języku polskim.

Ciekawe miejsca w Valldemossie

 • Museu Municipal Art Contemporani (Muzeum Miejskie Sztuki Współczesnej) – w zbiorach tego muzeum znajdziemy dzieła artystów takich jak: Pablo Picasso, Joan Miró, Francis Bacon, Henry Moore czy Julio Ramís. Większość z prezentowanych tutaj prac to plakaty oraz grafiki. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki współczesnej, to Museu Municipal Art Contemporani powinno znaleźć się na Twojej liście must-see!
 • Jardins Rei Joan Carles – niewielkie, za to bardzo malownicze ogrody. Idealne miejsce do odpoczynku z dala od turystycznego zgiełku.
 • Fundació Cultural Coll Bardolet – to miejsce spodoba się wielbicielom sztuki. Fundació Cultural Coll Bardolet powstało w celu stworzenia przestrzeni artystycznej, w której prezentowane są dzieła Josepa Colla Bardolet.
 • Ermita de la Santisima Trinidad (inna nazwa: Ermita de Valldemossa) – maleńka pustelnia z XIII wieku prawie w całości wybudowana z kamienia.
 • Museu Municipal (Muzeum Miejskie)

Atrakcje w okolicy Valldemossy

 • Puerto de Valldemossa (inna nazwa: Port de Valldemossa) – niewielki port rybacki, w którym dawniej cumowały łodzie. Dziś Puerto de Valldemossa to miejsce odwiedzane przede wszystkim ze względu na znajdującą się tutaj małą, kamienistą plażę. W pobliżu nie doszukamy się hoteli. Znajduje się tu też niewiele domów. Przy samej zatoczce czekają na nas jedynie bar i restauracja. Ponieważ nie jest to miejsce zalane przez masową turystykę, w Port de Valldemossa łatwo o sielski, idylliczny wręcz klimat.
 • Port de Sóller – małe miasteczko położone w malowniczej dolinie 24 km od Valdemossy.
 • Fornalutx – kolejna malownicza miejscowość, od której dzieli nas 40 min drogi samochodem.
 • Deia – urokliwe miasteczko tylko 10 km od Valdemossy.
 • Playa de Palma – choć Valldemossa nie ma bezpośredniego dostępu do wybrzeża, to blisko stąd na najpopularniejszą plażę na Majorce. Playa de Palma znajduje się około 30 km od Valldemossy, rozciągając się od miejscowości Can Pastilla do El Arenal. Oprócz złotego piasku i 6 km piaszczystej plaży, skorzystamy tu także z szerokiej oferty sportów wodnych (np. windsurfing), przystani jachtowych, barów oraz dyskotek.
 • La Reserva Puig de Galatzó – ten prywatny rezerwat przyrody to idealne miejsce do tego, by poznać bliżej faunę i florę Majorki. Niewielkie wodospady, groty, jaskinie i ogromna ilość różnych gatunków zwierząt (m.in. strusie, jelenie, dzikie osły, kozy, pawie, gęsi) – to wszystko znajdziesz w tym niezwykłym parku. La Reserva Puig de Galatzó to także doskonała propozycja dla osób lubiących trekking i wspinaczkę górską.

Skosztuj coca de patata!

Choć z nazwy brzmi dość egzotycznie, coca de patata to nic innego jak rodzaj słodkiej bułki popularnej na Majorce. Szczególnie popularna staje się podczas rozmaitych świąt w miasteczku Valldemossa.

Coca de patata - słodka przekąska na Majorce.
Coca de patata – słodka przekąska na Majorce.

Przepis jest dość prosty, choć niektóre składniki – odrobinę nietypowe. Znajdziemy wśród nich: jajka, cukier, tłuszcz, mąkę, drożdże oraz… ziemniaki :). Coca de patata bywa czasem aromatyzowana cynamonem i posypywana cukrem pudrem. Niezależnie od wersji, warto spróbować tej tradycyjnej majorkańskiej przekąski.

Odkryj Baleary

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Pogoda na Majorce.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY