Strona głównaAtrakcje we FrancjiZabytki we FrancjiOpera Garnier - Chluba Francji i ikona Paryża

Opera Garnier – Chluba Francji i ikona Paryża

Paryż uważany jest nie tylko za miasto zakochanych, ale również sztuki i artystów. Takie miejsce szczególnie sprzyja cieszeniu się dźwiękami muzyki klasycznej.

Opera Garnier (fr. L’Opéra Garnier lub Le Palais Garnier), znana również jako Opera Paryska (fr. L’Opéra de Paris) znajduje się na Place de l’Opéra w 9. dzielnicy Paryża. Oferuje ona różnorodne programy operowe, baletowe i koncertowe, a także występy artystyczne przygotowane specjalnie dla młodszych widzów.

Historia Opery Garnier w Paryżu

W 1860 roku zorganizowano międzynarodowy konkurs na projekt nowej opery w Paryżu. Miała ona powstać w duchu ówcześnie przeprowadzanej wielkiej przebudowy stolicy Francji, którą zarządził cesarz Napoleon III. Spośród ponad 170 zgłoszeń za zwycięski uznano projekt młodego, nieznanego architekta – Charlesa Garniera.

Prace budowlane trwały 15 lat, a Opera Garnier została otwarta 5 stycznia 1875 roku. Nowe miejsce na mapie Paryża spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Na uroczyste otwarcie Le Palais Garnier przybył ówczesny prezydent Francji – Patrice de Mac Mahon, burmistrz Londynu, hiszpańska rodzina królewska oraz inni znamienici goście z całej Europy. Co ciekawe, sam Charles Garnier, który czuwał nad przebiegiem prac budowlanych przez kilkanaście lat został pominięty i… musiał zapłacić za swoją lożę!

Le Palais Garnier w Paryżu to jedna z najsłynniejszych oper na świecie
Le Palais Garnier w Paryżu to jedna z najsłynniejszych oper na świecie

WARTO WIEDZIEĆ: W czasach „la belle époque” Opera Garnier była jednym z głównych miejsc spotkań elit przemysłowych, finansowych i politycznych.

Architektura Opery Garnier

Opéra Garnier w Paryżu - fasada
Opéra Garnier w Paryżu – fasada

Opera Garnier wykonana jest w stylu neobarokowym, a jej wnętrza stanowią prawdziwy synonim luksusu. Charakteryzuje się niezwykle bogatymi zdobieniami – marmurowymi fryzami, kolumnami, a także posągami. Na które miejsca w tej świątyni muzyki warto zwrócić szczególną uwagę?

Wielkie Schody (fr. „Le Grand Escalier”) – wykonane z marmuru schody podkreślają dostojność dzieła, które stworzył Charles Garnier. U ich stóp znajdują się posągi, które zdają się witać wszystkich odwiedzających. Tę iście pałacową scenerię uzupełniają zjawiskowe kandelabry.

Opéra Garnier w Paryżu to jeden z najważniejszych symboli tego miasta
Opéra Garnier w Paryżu to jeden z najważniejszych symboli tego miasta

Wielkie Foyer (fr. „Le Grand Foyer”) – pod względem widowiskowości może konkurować nawet z wersalską Galerią Lustrzaną. Ociekające złotem pomieszczenie zachwyca zwiedzających od wieków. Sufit zdobią freski autorstwa Paula Baudry’ego, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii muzyki.

Audytorium – może ono pomieścić ponad 2 tysiące widzów, a jego wnętrze skąpane jest w różnych odcieniach czerwieni i złota. Wisi tam też słynny, kilkutonowy żyrandol, który został wykonany z kryształu i brązu.

WARTO WIEDZIEĆ: W latach 60. XX wieku sufit Audytorium uległ renowacji. Obecnie znajdują się na nim niezwykłe malowidła, za stworzenie których odpowiadał Marc Chagall.

Co wspólnego mają „Upiór w operze” i Opera Garnier?

Paryska Opéra Garnier słynie z bogatych wnętrz i szalonego przepychu
Paryska Opéra Garnier słynie z bogatych wnętrz i szalonego przepychu

Powstanie budynku opery stanowiło nie lada wyzwanie. Chociaż cesarz Napoleon III był fanem projektu Charlesa Garniera, to na drodze do jego realizacji stanęło wiele przeszkód, między innymi wojny, czy klęski żywiołowe.

Najpoważniejszą z nich wydawało się odkrycie iż teren, gdzie zdecydowano się wybudować jeden z symboli Paryża, był wyjątkowo podmokły, a co gorsza znajdowało się tam… podziemne jezioro! Proces odpompowywania wody znacznie odłożył w czasie wielkie otwarcie Opery Garnier.

MROCZNA CIEKAWOSTKA: Czy wiesz, że w 1896 roku fragment żyrandola w Operze Garnier spadł na jednego z widzów, pozbawiając go życia?

Tak bogata i niefortunna historia Opery Garnier zainspirowała Gastona Leroux do napisania słynnej powieści gotyckiej – „Upiór w operze”. Opowiada ona o losach wybitnego kompozytora Eryka oraz śpiewaczki operowej Christine. Na podstawie tego tekstu powstały adaptacje – liczne filmy, a także musical zatytułowany „The Phantom of the Opera” autorstwa Andrew Lloyda Webbera.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Opery Garnier najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Pl. de l’Opéra, 75009 Paris, Francja
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godz 10:00-13:00 i 14:00 do 17:00.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Opera Garnier na mapie

Odkryj Francję

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY