Strona głównaFrancjaWyspy we FrancjiWyspa św. Małgorzaty - Przyrodnicza idylla 15 min od Cannes

Wyspa św. Małgorzaty – Przyrodnicza idylla 15 min od Cannes

Aleja Gwiazd zaliczona… Pałac Festiwalowy odhaczony… Promenada też. I co dalej? Jeśli skończyły Ci się pomysły na to, jak spędzić urlop w Cannes, to ten artykuł będzie jokerem w Twojej wakacyjnej talii atrakcji!

Wyspa św. Małgorzaty to jedno z najciekawszych miejsc u wybrzeży Cannes. Aby do niej dopłynąć, możemy skorzystać z jednego z wielu statków wycieczkowych, które znajdziemy w pobliskim porcie. Bilety na taką wycieczkę oczywiście najlepiej kupić z wyprzedzeniem przez Internet, aby nie tracić czasu na stanie w kolejce do kasy biletowej.

Dotarcie promem z portu w Cannes na Wyspę Małgorzaty zajmuje około 15 minut, po których możemy już w pełni oddać się zwiedzaniu wyspy na własną rękę. A o tym, jakie atrakcje Cię tutaj czekają przekonasz się już za chwilę!

CIEKAWOSTKA: Nazwa wyspy pochodzi od św. Małgorzaty z Antiochii, która była chrześcijańską męczennicą i świętą, żyjącą w III wieku n.e.

Wyspy Leryńskie

Wyspy Leryńskie to niewielki archipelag na Morzu Liguryjskim położony zaledwie kilkanaście minut od Cannes. W jego skład wchodzą cztery wyspy: Île Sainte-Marguerite, Île Saint-Honorat, Îlot de la Tradelière oraz Îlot Saint-Ferréol. Popularnością cieszą się dwie pierwsze choć ze zgoła różnych powodów. O ile na wyspę św. Małgorzaty turystów przyciąga przede wszystkim tajemniczy Fort Royal i bajeczne plaże z krystalicznie czystą wodą, o tyle na wyspę św. Honorata warto wybrać się wtedy, gdy szukasz spokoju i wyciszenia. To co łączy obie wyspy to mnóstwo zieleni i dziewiczych zakątków, które pozwalają na odpoczynek z dala od centrum miasta.

Całą Wyspę św. Małgorzaty opływają krystaliczne wody Morza Liguryjskiego
Całą Wyspę św. Małgorzaty opływają krystaliczne wody Morza Liguryjskiego

Jeśli natomiast chodzi o Îlot de la Tradelière i Îlot Saint-Ferréol to są to bardziej wysepki – niewielkie, skaliste kawałki lądu, które poza walorami przyrodniczymi nie kryją żadnych atrakcji.

Zwiedzanie wyspy św. Małgorzaty

Mimo że wyspa św. Małgorzaty jest największą w archipelagu Wysp Leryńskich, to warto mieć świadomość, że jej powierzchnia jest tak naprawdę bardzo niewielka (150 ha). Spacerując niespiesznym krokiem wzdłuż linii brzegowej, przejdziemy ją w około dwie godziny.

Z wybrzeża wyspy św. Małgorzaty rozciąga się piękny widok na najdujące się w pobliżu słynne miasto Cannes
Z wybrzeża wyspy św. Małgorzaty rozciąga się piękny widok na najdujące się w pobliżu słynne miasto Cannes

Jeśli jednak masz ochotę nieco dokładnie zwiedzić ten teren (co polecam zrobić), to zarezerwuj sobie nieco więcej czasu, a najlepiej cały dzień. Wyspa św. Małgorzaty jest bowiem poprzecinana licznymi alejami, które wysadzane są bujnie kwitnącą roślinnością. Jedną z nich jest Aleja Eukaliptusowa – wrażenie robią tu nie tylko majestatycznie wznoszące się nad głowami drzewa, ale także gęste od zapachu eukaliptusa powietrze.

Innym miejscem na wyspie świętej Małgorzaty, które zachwyci miłośników przyrody, jest staw Batéguier (fr. Etang de Batéguier). Choć ten fragment wyspy znajduje się pod ścisłą ochroną i zabrania się do niego wstępu, to wokół niego poprowadzone są ścieżki spacerowe, które pozwalają na obserwacje różnych gatunków ptactwa wędrownego zamieszkującego ten rezerwat.

Nad stawem Batéguier można obserwować wiele gatunków ptaków, między innymi czaple siwe, słowiki i rybitwy rzeczne
Nad stawem Batéguier można obserwować wiele gatunków ptaków, między innymi czaple siwe, słowiki i rybitwy rzeczne

Fort Royal i historia człowieka w żelaznej masce

Wyspa św. Małgorzaty to jednak nie tylko bogactwo przyrodnicze, ale także historia. I to nie byle jaka, bo taka, o której słyszała większość Europejczyków. To właśnie w Fort Royal przez 11 lat przetrzymywano najsłynniejszego więźnia w dziejach – człowieka w żelaznej masce.

Niezwykłe losy tej postaci nie tylko pobudzają wyobraźnię turystów, ale były także inspiracją dla hollywódzkiej produkcji z Leonardo DiCaprio w roli głównej. Przedstawiona tam historia jest co prawda tylko jedną z kilkudziesięciu teorii, które krążą wokół tożsamości słynnego więźnia. Nikt bowiem nie ma pewności, kim naprawdę był ten człowiek.

Historia związana z Fort Royal była inspiracją filmowców do stworzenia kinematograficznej perełki – "Człowieka w żelaznej masce"
Historia związana z Fort Royal była inspiracją filmowców do stworzenia kinematograficznej perełki – „Człowieka w żelaznej masce”

Zwiedzając poszczególne pomieszczenia fortu, mamy okazję zobaczyć m.in. celę, w której przebywał człowiek w żelaznej masce. Nie brakuje też rekwizytów, a także opisów przybliżających historię tego miejsca. Na terenie Fortu Royal znajduje się również Muzeum Morskie. W skład jego ekspozycji wchodzą rozmaite przedmioty ceramiczne z czasów starożytnego Rzymu pochodzące z wraku statku zatopionego w I wieku p.n.e.

W Muzeum Morskim można obejrzeć wiele ciekawych artefaktów, między innymi starożytną ceramikę
W Muzeum Morskim można obejrzeć wiele ciekawych artefaktów, między innymi starożytną ceramikę

Cały kompleks fortyfikacji składa się z kilku budynków, które choć nadgryzione już zębem czasu (pamiętajmy, że budowa Fort Royal miała miejsce w latach 1624-1627), to wciąż trzymają się w stosunkowo niezłym stanie. Podczas wędrówki warto też od czasu do czasu podejść bliżej murów obronnych, z których roztacza się wspaniały widok na Cannes.

Plaże i sporty wodne na wyspie św. Małgorzaty

Jeśli na Lazurowym Wybrzeżu interesują Cię przede wszystkim bajeczne plaże, to na wyspie św. Małgorzaty na pewno Ci ich nie zabraknie! Spacer wzdłuż linii brzegowej odkryje przed Tobą wiele miejsc nadających się idealnie do kąpieli i uprawiania takich sportów wodnych jak snorkeling, nurkowanie, paddle surfing czy kajakarstwo.

Decydując się na aktywny wypoczynek, oprócz stroju kąpielowego i kremu UV, zabierz ze sobą także gogle oraz buty do nurkowania. Na wyspie znajduje się wiele urokliwych zatoczek, jednak ich dno bywa bardzo kamieniste, co bez odpowiedniego obuwia może skończyć się pokaleczonymi nogami…

Co jeszcze zabrać na wycieczkę?

Jeśli planujesz spędzić na wyspie cały dzień, to warto pamiętać o jedzeniu. W sezonie wakacyjnym nie jest to duży problem, ponieważ funkcjonują tu restauracje i niewielkie bary z przekąskami. Ciekawą opcją są jednak także strefy piknikowe, w których możesz zjeść własny, przygotowany przez siebie posiłek. Pamiętaj jednak o zachowaniu czystości i posprzątaniu po sobie. Przy tej okazji warto dodać, że na wyspie znajdują się także toalety, więc nie musisz się martwić o załatwienie podstawowych potrzeb fizjologicznych.

Palnując wycieczkę na wyspę świętej Małgorzaty, warto zaopatrzyć się wygodne buty!
Palnując wycieczkę na wyspę świętej Małgorzaty, warto zaopatrzyć się wygodne buty!

Jeśli kochasz fotografię i wideo, nie zapomnij zabrać ze sobą sprzętu, który pozwoli Ci uwiecznić niespotykane krajobrazy. Jeśli masz taką możliwość, zabierz ze sobą także sprzęt do wykonywania zdjęć pod wodą, bo w krystalicznych wodach otaczających wyspę nawet przy brzegu spotkasz wiele kolorowych ryb, dla których to miejsce jest domem.

Posłuchaj w formie podcastu

Posłuchaj, jak dostałam się na Wyspę św. Małgorzaty, co na niej odkryłam i o czym zapomniałam. Podcast 8px Nad Ziemią znajdziesz też m.in. na Spotify i Apple Podcast.

Informacje praktyczne

Wyspa św. Małgorzaty na mapie

Odkryj Francję

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY