Strona głównaWłochyWyspy we WłoszechWyspa Ischia - Kraina termalnych wód

Wyspa Ischia – Kraina termalnych wód

Myśląc o wyspach Zatoki Neapolitańskiej przychodzi Wam na myśl tylko Capri? Luksusowy charakter tej wyspy oczywiście nie pozwala przejść obok niej obojętnie, ale nie jest ona jedyną na tych wodach. Koniecznie zajrzyjcie na piękną Ischię i dajcie się oczarować tej zielonej krainie pełnej termalnych wód. 

Ischia znajduje się w północno-zachodniej części Zatoki Neapolitańskiej, około 30 km w linii prostej od Neapolu i Capri. Wyspa zajmuje ok. 46 km2 i składa się z 6 gmin, zamieszkanych przez około 60 000 mieszkańców. Ze względu na dziewiczą naturę nazywana jest niekiedy zieloną wyspą, a dzięki łagodnemu klimatowi jest idealnym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku. 

Jak dostać się na wyspę?

Na wyspie znajdują się 3 porty, do których możecie dotrzeć promem bądź wodolotem, który jest nieco szybszą opcją. Oczywiście najwięcej transportów morskich na wyspę wyrusza z Neapolu, ale to nie jedyne miejsce, z którego dostaniecie się na Ischię. Do wyspy dopływają promy z przybrzeżnych miasteczek, np. z Pozzuoli i Sorrento oraz z pobliskich wysp Capri i Procida. Oczywiście czas takiego rejsu zależy od środka transportu i miejsca wypływania, ale średnio zajmuje to około 60 minut.

Wody termalne i uzdrowiska

Wśród zapewniających wyspie światową sławę elementów znajdują się termalne wody i ogrody, które od najdawniejszych lat sprawiają, że Ischia jest popularnym w Europie uzdrowiskiem. Nie brakuje tam położonych w przepięknym otoczeniu termalnych basenów czy centrów masażu. To relaks połączony z korzyściami zdrowotnymi, więc warto znaleźć chwilę na taki odpoczynek.

Do tych najpopularniejszych zalicza się Ogrody Posejdona, które oprócz spokoju i niesamowitego położenia wśród zieleni przyciągają wczasowiczów szerokim wachlarzem zabiegów i usług. W ofercie znajdziecie m.in. sauny, jacuzzi i lecznicze baseny z wodą termalną. Najstarsze uzdrowisko na wyspie to Cavascura – położona na dnie wąwozu i otoczona tufowymi skałami, zachowała się do dziś w stanie naturalnym i idealne współgra ze znajdującymi się w okolicy jaskiniami oraz wodospadami. Występujące tam lecznicze wody pomagają przy dolegliwościach oskrzelowych i skórnych.

Tuż przy tym kompleksie znajdziecie też Park termalny Aphrodite Apollo, luksusowe spa, na terenie którego znajduje się kompleks siłowni, saun, ogrodów i tarasów oraz 12 basenów o różnych temperaturach. Zabiegi są tam dostosowane do potrzeb klienta, więc na pewno znajdziecie coś odpowiedniego dla siebie.

Negombo to ośrodek uczęszczany głównie przez młodszych turystów, którzy szybko się nudzą. Oprócz standardowych basenów znajdziecie tam barek, zabiegi kosmetyczne, ale też prywatną plażę, egzotyczną roślinność, hammam oraz współczesne dzieła sztuki rozmieszczone pośród zieleni. Sorgente Di Nitrodi to natomiast jedyne na wyspie wody termalne, które można spożywać. Nie tylko można, ale nawet warto, ponieważ ich właściwości są bardzo korzystne dla zdrowia, oczyszczają nerki i wygładzają skórę.

Rajskie plaże na wyspie Ischia

Zielona i słoneczna Ischia za swój symbol może uważać nie tylko termalne baseny, ale też malownicze plaże. Plejadę tych najbardziej znanych otwiera prawie trzykilometrowa plaża Maronti, przy której krystalicznie czysta woda miesza się z piaskiem i drobnym żwirem. To także idealne miejsce do nurkowania i snorkelingu.

Piaszczysta plaża Cava Grado
Piaszczysta plaża Cava Grado

Znacznie mniej znana jest plaża Cava Grado o zupełnie innym charakterze. Niewielki skrawek piaszczystego podłoża chronią wysokie klify, znajdujące się tuż przy wjeździe do Sant’Angelo d’Ischia. Spiaggia dei Pescatori, czyli plaża rybaków, to z kolei dawny azyl poławiaczy. Ta atmosfera została utrzymana do dziś, dzięki zapachowi ryb i drewnianym łódkom, ale zdecydowanie jest to już dużo bardziej turystyczne miejsce niż kiedyś.

Wśród charakterystycznych wybrzeży znajdują się też plaża Le Fumarole, której nazwa nawiązuje do znajdujących się tam fumaroli, czyli otworów, dzięki którym wulkaniczny gaz ogrzewa wszechobecny piasek. Plaża della Chiaia natomiast to szeroka i bezpieczna plaża, która będzie idealna jeśli przebywacie na wakacjach z dziećmi. Plaże Varulo i Scarrupata to raj dla miłośników dziewiczej naturya, z plaży del Fungo możecie swobodnie obserwować wyrastającą z morza skałę w kształcie grzybka. 

Ischia Porto

Zamek Aragoński przy Ischia Porto
Zamek Aragoński przy Ischia Porto

Jednym z symboli Ischi jest Aragoński zamek przy Ischia Porto. Znajduje się on na pobliskiej wysepce połączonej z główną wyspą kamiennym mostem. Pierwsze wzmianki dotyczące zamku pochodzą z V w. p.n.e., kiedy to był on częścią znajdującej się tam osady. Po erupcji wulkanu z II w. n.e. oraz obniżeniu się terenu wysepka odizolowana została od reszty Ischi.

Obecny wygląd zamku jest dziełem Alfonsa V Aragońskiego, stąd też jego nazwa. Początkowo stanowił więzienie, ale po tym, jak przejęty został przez rodzinę Mattera, zamek wyremontowano, a rodzina zarządza całym kompleksem do dziś. W skład wspomnianego kompleksu wchodzi cmentarz i pozostałości starego kościoła.

WARTO WIEDZIEĆ: Z najwyższego punktu Zamku Aragońskiego roztacza się widok na całą Zatokę Neapolitańską.

Ogrody La Mortella

Ogrody La Mortella na wyspie Ischia
Ogrody La Mortella na wyspie Ischia

Ogrody La Mortella, znajdujące się w Forio di Ischia na północnym zachodzie wyspy, powstały w 1958 r. z polecenia Lady Susane Walton, która w ten sposób chciała zadbać o inspirujące środowisko dla swojego męża, kompozytora Sir Williama Waltona. Ogrody zajmują powierzchnię ok. 2 hektarów, a ich nazwa pochodzi od miejsca, w którym się znajdują. Ogrody chronią dużych rozmiarów kolekcję egzotycznych i rzadkich gatunków roślin, a dziki krajobraz dopełniają niewielkie strumyki i kaskady. La Mortella posiada dwie części: górna część to ogrodowy taras, natomiast dolna to miejsce, w którym flora tworzy wyjątkowy subtropikalny klimat.

Willa La Colombaia

Dziesięć minut spacerem od willi La Mortella znajduje się neorenesansowa willa La Colombaia, która stanowiła letnią rezydencję Luchino Viscontiego. Willa jest obecnie siedzibą fundacji, która promuje działalność szkoleniową w zakresie sztuki i rozrywki oraz wspiera projekty kulturalne. Wewnątrz znajduje się muzeum poświęcone wielkiemu reżyserowi, z kostiumami scenicznymi, elementami scenografii, szkicami, zdjęciami i scenariuszami. W willi odbywa się również Ischia Film Location Festival.

Kościół Soccorso

Kościół Soccorso na wyspie Ischia
Kościół Soccorso na wyspie Ischia

Symbolem budownictwa sakralnego na wyspie Ischia jest kościół Soccorso położony na cyplu z widokiem na morze, nieopodal miasteczka Forio. Ta świątynia to mieszanka stylu barokowego, renesansowego i gotyckiego, a z wyjątkowo pięknego otoczenia wyróżnia się dzięki śnieżnobiałej barwie fasady. Wewnątrz kościoła zobaczycie kamienne siedzenia oraz liczne dary od żeglarzy, ofiarowane w podzięce za pomyślnie przebyte rejsy.

Zatoka Sorgento na wyspie Ischia

Zatoka Sorgento, mająca formę półksiężyca to dom naturalnego parku termalnego, w którym gorąca woda termalna spotyka się z wodą morską. To połączenie tworzy baseny o różnej wielkości, które dzięki swojemu położeniu są chronione od wiatru i całymi dniami nasłoneczniane, więc kąpieli możecie tam zażywać o każdej porze dnia i nocy i to w każdym momencie roku. Termy znajdują się w gminie Forio, a aby do nich dotrzeć musicie zejść 200-stopniową ścieżką w dół. 

Wioska Sant’Angelo d’Ischia

Mała rybacka wioska Sant'Angelo to idealne miejsce na odpoczynek i relaks
Mała rybacka wioska Sant’Angelo to idealne miejsce na odpoczynek i relaks

Sant’Angelo d’Ischia to niewielka rybacka wioska położona na południu wyspy. To miejsce idealne do relaksu i odpoczynku. Jej wąskie, pozbawione ruchu kołowego uliczki otaczają niewielkie, kolorowe domki, bary z lokalnym jedzeniem, butiki i sklepiki z pamiątkami. Znajduje się tam też niewielki port jachtowy oraz wspomniana wyżej plaża Cava Grado, przy której rozlokowane są termalne baseny. Ta osadzona na wzgórzu wioska to oaza dla spragnionych sielskiego klimatu przyjezdnych. 

Szczyt Monte Epomeo

Monte Epomeo to położony na wysokości 789 metrów najwyższy szczyt na wyspie. Choć nie jest on wulkanem, jak niektórzy sądzą, powstał z wulkanicznej skały, tufu. Na jego szczyt prowadzi niejeden szlak więc każdy miłośnik trekkingu, w zależności od swoich upodobań, znajdzie swoją ulubioną ścieżkę, po przebyciu której będzie mógł podziwiać niezwykłą panoramę Neapolu, zatoki, Wezuwiusza a nawet Capri. Zwykle na szczycie wieje dość silny wiatr, więc jest tam przyjemnie nawet w najgorętsze dni. 

Dla miłośników muzeów

Muzeum Archeologiczne Pithecusa, znajdujące się na północy, nieopodal miasta Forio, zachwyci miłośników muzeów zastrzykiem wiedzy o najstarszych dziejach wyspy i zamieszkującej ją ludności. Eksponatami są tam wykopaliska znalezione w miejscu, uważanym za najstarszą grecką osadę w zachodniej części Morza Śródziemnego. Do najważniejszych artefaktów w tym muzeum należy słynny Puchar Nestora, na którym widnieje jeden z najwcześniejszych przykładów greckiego pisma, oraz krater z wraku statku, najstarszy przykład malarstwa naczyniowego znaleziony we Włoszech.

Kolejnym miejscem przechowującym drogocenne pozostałości po starej osadzie jest dwupiętrowe Muzeum Santa Restituta, w którym zobaczycie biżuterię, figurki oraz największy artefakt, XVIII-wieczną figurę Santa Restituta.

Muzeum Angelo Rizzoli jest z kolei poświęcone człowiekowi, który w latach 50-tych XX wieku przekształcił małe, skromne miasteczko Lacco w wizytówkę światowej śmietanki towarzyskiej. Pokoje, w których niegdyś gościli Grace Kelly i Fellini, są teraz wyłożone zdjęciami paparazzi i wycinkami z gazet, przypominającymi o złotej erze wysokich sfer. Willa otoczona jest pięknymi ogrodami pełnymi drzew cytrynowych, w których urządzono plac zabaw dla dzieci i z których roztacza się fantastyczny widok.

Wyspiarska gastronomia

Limoncello, włoska nalewka z cytryn
Limoncello, włoska nalewka z cytryn

Restauracje na Ischi, zarówno te lokalne jak i bardziej turystyczne, oferują szeroki wybór dań pachnących owocami morza. Jednak jeśli wśród wizytówek lokalnej gastronomii spodziewacie się włoskiej pizzy i znanych na całym świecie makaronów to na pewno się zdziwicie. Na Ischi typowym daniem jest królik! Najbardziej tradycyjny przepis mówi, by gotować go w specjalnie przygotowanej potrawce.

Pełnoletni mieszkańcy wyspy w swoich upodobaniach alkoholowych nie odbiegają zbytnio od innych mieszkańców regionu Kampanii i smakowite dania popijają domowym limoncello, nalewką z przesiąkniętych słońcem cytryn. 

Wyspa Ischia na mapie

Odkryj region Kampanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY