Strona głównaWłochyMiasta we WłoszechNeapol - Miasto w cieniu Wezuwiusza

Neapol – Miasto w cieniu Wezuwiusza

Atrakcje w Neapolu albo są znane wszystkim albo ukryte głęboko pod ziemią. I to całkiem dosłownie, bo jest to jedno z nielicznych miejsc w tej części Europy tak mocno naznaczonych przez wulkaniczne erupcje.

Neapol to miasto, którego niezaprzeczalnymi wizytówkami są Wezuwiusz, Pompeje i Herkulanum. Trzy miejsca, których nie można pominąć podczas zwiedzania i które zdecydowanie powinny znaleźć się na Twojej liście must-see. Zacznijmy więc od tych absolutnych klasyków, by nieco dalej przejść do pozostałych atrakcji w Neapolu, które powinny przyciągnąć Waszą uwagę. Trzymajcie się mocno, bo będzie gorąco!

Wezuwiusz

Wezuwiusz to wizytówka Neapolu, a dla wielu turystów także jeden z głównych powodów do odwiedzenia tego miasta.

Słynny wulkan zapisał się w historii przede wszystkim za sprawą erupcji z 24 sierpnia 79 r., kiedy to zniszczone zostały trzy miasta: Pompeje, Herkulanum i Stabiae. Obecnie Wezuwiusz stanowi przede wszystkim atrakcję turystyczną, a na jego szczyt prowadzi około kilometrowy pieszy szlak, którego przejcie zajmuje około 45 minut.

Wezuwiusz - wulkan w Neapolu
Wezuwiusz – wulkan w Neapolu

Pompeje

Tego miejsca chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Słynne Pompeje pochłonięte przez erupcję Wezuwiusza to jeden z najsłynniejszych symboli starożytności, jakie odnajdziemy we Włoszech. Gwałtowny wybuch wulkanu w 79 roku oprócz lawy sprowadził na miasto chmurę popiołu, grad wulkanicznych kamieni i gazy o temperaturze poand 600 stopni Celsjusza.

Pompeje
Atrakcje w Neapolu – Pompeje

W ułamku sekundy zginęło około 2000 osób. Jak na ironię losu Wezuwiusz z jednej strony sprowadził na Pompeje śmierć, a z drugiej – to właśnie za sprawą wulkanicznego pyłu, którym pokryte było miasto, jego ruiny zachowały się do dnia dzisiejszego w niemal idealnym stanie.

Herkulanum

Malowidła ścienne w ruinach Herkulanum
Malowidła ścienne w ruinach Herkulanum

Zrujnowane przez erupcję Wezuwiusza Herkulanum na odkrycie czekało aż do 1709 roku. Mimo upływu czasu pokryte kilkoma metrami ziemi i popiołu ruiny miasta zachowały się w doskonałym stanie. Zwiedzając poszczególne budynki, bez trudu można wyobrazić sobie, jak wyglądało życie mieszkańców, ich praca i codzienne obowiązki. Pod kątem rozmiarów Herkulanum jest znacznie mniejsze od Pompejów. Jest jednak dobra alternatywa dla tych, którzy wolą mniej oblegane przez turystów atrakcje i zwiedzanie we własnym tempie.

Narodowe Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico Nazionale)

Mówiąc o Pompejach i Herkulanum, nie można zapomnieć o Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu. Zgromadzono tutaj mnóstwo eksponatów pochodzących z wykopalisk archeologicznych z obu tych miejsc.

Podziemia Neapolu

Stacja metra "Toledo" w Neapolu
Atrakcje w Neapolu – Stacja metra „Toledo”

Jeśli masz ochotę odkryć drugie oblicze Neapolu, czas wybrać się na wycieczkę 40 metrów pod ziemię. Na zwiedzenie czeka sieć rozciągających się pod miastem tuneli, które w różnych okresach czasu pełniły inne funkcje. Pierwotnie tunele pod Neapolem powstały jako efekt wydobywania kamienia stanowiącego surowiec do wznoszenia kolejnych budynków. W późniejszym czasie w podziemiach Neapolu rozciągnięto sieć akweduktów, którye doprowadzały wodę do różnych części miasta. Z kolei podczas II wojny światowej miejsce to służyło za schron, czego najlepszym dowodem są eksponaty i przedmioty znalezione i zgromadzone w tym miejscu.

Katakumby w Neapolu

Katakumby San Gennaro w Neapolu
Katakumby San Gennaro w Neapolu

Podziemia Neapolu kryją jednak znacznie więcej tajemnic niż tylko tunele. Jedną z najciekawszysh, a zarazem całkiem mrocznych atrakcji są katakumby San Gennaro i katakumby San Gaudioso. Oba kompleksy są miejscem pochówku kilku tysięcy osób, a na ich zwiedzanie warto poświęcić kilka godzin.

WARTO WIEDZIEĆ: Wśród innych podziemnych atrakcji w Neapolu, warto zobaczyć stacje metra, w których urządzono galerie sztuki.

Inne ciekawe miejsca w Neapolu

Odkryj region Kampanii

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY