Uncastillo – miasteczko w komarce Cinco Villas
5 (100%) 1 vote[s]

Gdyby popularność hiszpańskich regionów liczona była w ilości urokliwych miasteczek, to Aragonia z pewnością uplasowałaby się w pierwszej trójce. Oto jeden z dowodów.

Uncastillo od Saragossy dzieli 115 km, jednak wycieczka w to miejsce jest warta zachodu z kilku powodów. Głównym z nich jest to, że miasteczko to już od 1966 r. jest oficjalnie częścią Dziedzictwa Historycznego i Artystycznego Hiszpanii. Wpływa na to mają między innymi dobrze zachowane zabytki, o których przeczytasz poniżej.

 

Zamek w Uncastillo

Otoczony murem średniowieczny zamek (a mówiąc ściślej – jego pozostałości) to najważniejszy punkt w całym miasteczku. Widać go właściwie z każdego miejsca w Uncastillo, ponieważ został wzniesiony na tutejszym wzgórzu Peña de Ayllón. Liczący 6000m2 zamek posiada jeden element, który pozwala rozpoznać go nawet z bardzo daleka. Tym elementem jest wieża, Torre del Homenaje. Budowana w kilku etapach, od XI do XIII wieku, ostatecznie została przekształcona w XIV wieku i w takiej jej wersji możemy podziwiać ją do dziś.

Ruiny zamku w Uncastillo // Hispanico.pl
Ruiny zamku w Uncastillo.

Obecnie wewnątrz czteropiętrowej wieży znajduje się muzeum (Museo de la Torre). Ekspozycja przybliżająca temat średniowiecza, składa się z różnych środków przekazu – od eksponatów, przez makiety, reprodukcje, dioramy i ilustracje, aż po atrakcyjne prezentacje audiowizualne.

Kościoły w Uncastillo

Jak na miejscowość o tak niewielkiej powierzchni (230 km2) Uncastillo może pochwalić się naprawdę sporą ilością kościołów. Znajdziemy wśród nich:

  • Iglesia de San Martín de Tours – romański kościół, rekonstruowany w XVI wieku, a obecnie przekształcony w Centrum Interpretacji Sztuki Romańskiej (Centro de Interpretación del Arte Románico);
  • Iglesia de San Andrés – wybudowany z inicjatywy biskupa Pedro del Frago y Garcés, zawiera w swych murach malowidła z XVI wieku;
  • Iglesia de San Miguel – romański kościół, którego fasada została sprzedana w 1915 do Muzeum w Bostonie…
  • Iglesia de San Juan – kościół, który powstał w miejscu średniowiecznej nekropolii;
  • Iglesia de San Felices – XII-wieczny kościół z interesującymi rzeźbami i kryptą;
  • Iglesia de San Lorenzo – to nie do końca kościół, a jedynie pozostałości po istniejącej w tym miejscu XII-wiecznej świątyni;

Mówiąc o miejscach sakralnych, warto wspomnieć też o kapliczkach. Kiedyś było ich w Uncastillo aż 55. Do dziś zachowało się zaledwie kilka, z których te najciekawsze to ermita de San Andrés, ermita de la Virgen de San Cristóbal oraz ermita de la Virgen de los Bañales.

Charakterystyczna ciasna zabudowa Uncastillo // Hispanico.pl
Charakterystyczna ciasna zabudowa Uncastillo.

Średniowieczna giełda w Uncastillo (Lonja Medieval)

To budynek o dużej wartości historycznej i architektonicznej. Wybudowany w 1283 r. przy Plaza del Mercado był używany początkowo jako szpital, a następnie – głównie ze względu na swoją lokalizację w centrum miasta – jako giełda. Dziś na powierzchni 300 m2 znajdują się budynki administracyjne i Centrum Dokumentacji Sztuki Romańskiej.

Popularne hotele w Uncastillo

Rabat AIRBNB: www.airbnb.pl/c/jalvaro55

Odkryj Aragonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Aragonia dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Prowincja Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
Saragossa Kamienny Klasztor. Popularne miasta: Saragossa, Belchite, komarka Cinco VillasSos del Rey Católico, Uncastillo, Sádaba, Ejea de los Caballeros, Tauste, Nuévalos, Tarazona, Villanueva de Gállego
Huesca Popularne miasta: Huesca, San Miguel del Cinca
Teruel Popularne miasta: Teruel
Zobacz również: Fiesta Cipotegato

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar