Torby hiszpańskie Hispanico

Gdyby popularność hiszpańskich regionów liczona była w ilości urokliwych miasteczek, to Aragonia z pewnością uplasowałaby się w pierwszej trójce. Oto jeden z dowodów.

Uncastillo od Saragossy dzieli 115 km, jednak wycieczka w to miejsce jest warta zachodu z kilku powodów. Głównym z nich jest to, że miasteczko to już od 1966 r. jest oficjalnie częścią Dziedzictwa Historycznego i Artystycznego Hiszpanii. Wpływa na to mają między innymi dobrze zachowane zabytki, o których przeczytasz poniżej.

 

Zamek w Uncastillo

Otoczony murem średniowieczny zamek (a mówiąc ściślej – jego pozostałości) to najważniejszy punkt w całym miasteczku. Widać go właściwie z każdego miejsca w Uncastillo, ponieważ został wzniesiony na tutejszym wzgórzu Peña de Ayllón. Liczący 6000m2 zamek posiada jeden element, który pozwala rozpoznać go nawet z bardzo daleka. Tym elementem jest wieża, Torre del Homenaje. Budowana w kilku etapach, od XI do XIII wieku, ostatecznie została przekształcona w XIV wieku i w takiej jej wersji możemy podziwiać ją do dziś.

Ruiny zamku w Uncastillo // Hispanico.pl
Ruiny zamku w Uncastillo.

Obecnie wewnątrz czteropiętrowej wieży znajduje się muzeum (Museo de la Torre). Ekspozycja przybliżająca temat średniowiecza, składa się z różnych środków przekazu – od eksponatów, przez makiety, reprodukcje, dioramy i ilustracje, aż po atrakcyjne prezentacje audiowizualne.

Loty do Hiszpanii
 

Kościoły w Uncastillo

Jak na miejscowość o tak niewielkiej powierzchni (230 km2) Uncastillo może pochwalić się naprawdę sporą ilością kościołów. Znajdziemy wśród nich:

  • Iglesia de San Martín de Tours – romański kościół, rekonstruowany w XVI wieku, a obecnie przekształcony w Centrum Interpretacji Sztuki Romańskiej (Centro de Interpretación del Arte Románico);
  • Iglesia de San Andrés – wybudowany z inicjatywy biskupa Pedro del Frago y Garcés, zawiera w swych murach malowidła z XVI wieku;
  • Iglesia de San Miguel – romański kościół, którego fasada została sprzedana w 1915 do Muzeum w Bostonie…
  • Iglesia de San Juan – kościół, który powstał w miejscu średniowiecznej nekropolii;
  • Iglesia de San Felices – XII-wieczny kościół z interesującymi rzeźbami i kryptą;
  • Iglesia de San Lorenzo – to nie do końca kościół, a jedynie pozostałości po istniejącej w tym miejscu XII-wiecznej świątyni;
Charakterystyczna ciasna zabudowa Uncastillo // Hispanico.pl
Charakterystyczna ciasna zabudowa Uncastillo.

Mówiąc o miejscach sakralnych, warto wspomnieć też o kapliczkach. Kiedyś było ich w Uncastillo aż 55. Do dziś zachowało się zaledwie kilka, z których te najciekawsze to ermita de San Andrés, ermita de la Virgen de San Cristóbal oraz ermita de la Virgen de los Bañales.

Średniowieczna giełda w Uncastillo (Lonja Medieval)

To budynek o dużej wartości historycznej i architektonicznej. Wybudowany w 1283 r. przy Plaza del Mercado był używany początkowo jako szpital, a następnie – głównie ze względu na swoją lokalizację w centrum miasta – jako giełda. Dziś na powierzchni 300 m2 znajdują się budynki administracyjne i Centrum Dokumentacji Sztuki Romańskiej.

 

 

 

Hotele w Uncastillo

Booking.com
Rabat AIRBNB: www.airbnb.pl/c/jalvaro55
  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w Aragonii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Aragonia dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Prowincja Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
Saragossa Kamienny Klasztor. Popularne miasta: Saragossa, Belchite, komarka Cinco VillasSos del Rey Católico, Uncastillo, Sádaba, Ejea de los Caballeros, Tauste, Nuévalos, Tarazona, Villanueva de Gállego
Huesca Popularne miasta: Huesca, San Miguel del Cinca
Teruel Popularne miasta: Teruel
Zobacz również: Fiesta Cipotegato