Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiTauste - Miasteczko w komarce Cinco Villas

Tauste – Miasteczko w komarce Cinco Villas

Aragonia zachwyca pięknymi widokami, pyszną kuchnią i maleńkimi miasteczkami, w których czas zatrzymał się w miejscu mniej więcej w średniowieczu. Oto jedno z nich.

Tauste to mała miejscowość w Hiszpanii należąca do komarki Cinco Villas. Od Saragossy dzieli ją jedynie 45 km, więc jeżeli jesteś fanem historii i architektury, to wizyta w tym miejscu z pewnością będzie udana. Warto jednak pamiętać, że w przypadku Tauste główne zabytki to te związane z kultem religijnym. Te najważniejsze znajdziesz poniżej.

Kościół św. Marii w Tauste (Iglesia de Santa María)

To zdecydowanie najbardziej charakterystyczny zabytek w mieście. Ktoś mógłby powiedzieć „kościół jak kościół”, ale w tym przypadku taka ignorancja nie przejdzie. Świątynię wzniesiono w XIII wieku, jednak w okresie XVI-XVIII w. była ona jeszcze kilkukrotnie modyfikowana.

To co widać już na pierwszy rzut oka to liczne nawiązania do gotyku oraz stylu mudéjar (w tym m.in. charakterystyczna wieża). Dużego waloru artystycznego nadają budowli liczne zdobienia i symetrycznie ułożone cegły. Te ostatnie sprawiają wrażenie, jakby nakładano je na siebie „od linijki”. Wszystko to powoduje, że nie sposób obok tego kościoła przejść obojętnie.

Kościół św. Antoniego (Iglesia de San Antonio Abad lub w wersji uproszczonej: Iglesia de San Antón)

W porównaniu z kościołem św. Marii ten jest dużo mniej znany wśród turystów. Jego konstrukcję rozpoczęto w XII wieku od ołtarza. Istnieje on w tej formie do dziś i jest to jedyny element świadczący o tym, że na początkowym etapie do budowy używano kamienia. Wkrótce bowiem okazało się, że tego surowca jest zbyt mało, a jego transport jest zbyt drogi. W związku z tym pozostałą część świątyni wzniesiono z wykorzystaniem tańszych materiałów (m.in. cegieł i gipsu).

Kościół został ostatecznie oddany do użytku w XIII wieku, jednak w wieku XVI poddano go kilku modyfikacjom. W ich efekcie oprócz stylu romańskiego i gotyckiego, odnajdziemy w tej budowli także wiele odniesień do stylu mudéjar.

Konwent św. Klary w Tauste (Convento de Santa Clara)

Budynek ten powstał w XVII wieku, a w 1981 r. został kompletnie odrestaurowany. Konwent zamieszkany jest przez zakon sióstr klarysek. W jego wnętrzach znajdują się też pokoje gościnne dla osób poszukujących spokoju i odnowy duchowej. Oprócz wymienionych pomieszczeń częścią konwentu jest także kościół. Mowa oczywiście o barokowej świątyni, Iglesia de San Jorge. W jej wnętrzu oprócz różnorodnych rzeźb sakralnych znajdziemy też barokowe malowidła. Architektura wnętrza, mimo barokowego stylu, urzeka z kolei niezwykłą prostotą i oszczędnością w szczegółach.

Santuario de Nuestra Señora de Sancho Abarca

Mniej więcej pół godziny drogi od Tauste znajdziemy jeszcze jeden przybytek religijny, który można zaliczyć do tych mniej typowych. Z nazwy jest to sanktuarium, jednak w praktyce mówimy o zespole XVIII-wiecznych budynków, na który składają się: hotel, szpital i kościół. Jeśli jesteś miłośnikiem pielgrzymek, to być może zainteresuje Cię też fakt, że dwa razy w roku (w maju i we wrześniu) sanktuarium organizuje pielgrzymki dla wszystkich wiernych.

Odkryj Aragonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Aragonia dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Fiesta Cipotegato, Mudejarowa Architektura Aragonii.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY