Wezuwiusz

Wśród najbardziej znanych europejskich wulkanów na podium na pewno znajdzie się włoski Wezuwiusz. Choć sławę przyniosła mu przede wszystkim jego niszczycielska siła, ten cud natury jest zdecydowanie wart podziwu i bliższego poznania.

Wezuwiusz to mierzący 1281 m, jedyny aktywny wulkan znajdujący się na kontynencie europejskim. Jego wiek możemy liczyć w setkach tysięcy lat, ale moment, w którym dał się zapamiętać to zdecydowanie rok 79, kiedy to jego wybuch spustoszył leżące u jego podnóża miasta Pompeje oraz Herkulanum.

Budynki oraz przedmioty zakonserwowane za sprawą wulkanicznego pyłu przetrwały próbę czasu. Dzięki temu zarówno Pompeje, jak i mniej popularne, ale lepiej zachowane Herkulanum dostępne są dziś do zwiedzania, będąc świadectwem fascynującej i tragicznej przeszłość. Postaci ludzkie uwieczniono w formie gipsowych form, gdyż mieszkańcy w obliczu osiągającej nawet 600°C temperatury i żarzącego się pyłu spadającego z nieba nie mieli szans na przeżycie.

Wezuwiusz cały czas jest czynnym sejsmicznie wulkanem. Jego ostatni wybuch miał miejsce w 1944 r. i od tamtej pory nie wykazuje objawów wzmożonej aktywności. Wejście na jego szczyt jest całkowicie bezpieczne, jednak (choć wszyscy pragnęlibyśmy tego uniknąć) geolodzy nie wykluczają kolejnej erupcji.

Spacer po wulkanie

Spacer po wulkanie Wezuwiusz
Spacer po wulkanie Wezuwiusz

Wezuwiusz znajduje się na Półwyspie Apenińskim i góruje nad położonym nieopodal Neapolem. Ze względu na swoją niszczycielską wulkan historię budzi ogromny respekt, ale warto spojrzeć na niego też z innej perspektywy, spacerując po jego zboczach aż do samego krateru.

Do bramy znajdującej się na parkingu na zboczu Wezuwiusza dotrzecie ze zorganizowaną wycieczką bądź jeżdżącym nieco rzadziej transportem prywatnym. Wejście na szczyt wulkanu nie zajmuje dużo czasu i nie należy do trudnych. Warto przygotować się jednak na przeprawę przez kilka stromych głazów, stąd przyda się wygodne obuwie do trekkingu. Ewentualne zmęczenie łagodzą widoki roztaczające się wokół, buchające dymem niewielkie kratery i charakterystyczny dla wulkanów zapach siarki.

Park Narodowy Wezuwiusza

Wielkim urokiem trasy są też rzadkie okazy fauny i flory zamieszkujące Park Narodowy Wezuwiusza, obejmujący tereny wulkanu. Na jednym ze zbocz znajduje się także najstarsze na świecie obserwatorium, biorące pod lupę życie toczące się wokół wulkanu oraz w jego wnętrzu. Do dziś nieustannie monitoruje ono aktywność sejsmiczną wulkanu.

Wulkan Wezuwiusz w Neapolu
Wulkan Wezuwiusz w Neapolu

Nagrodą za dotarcie do końca trasy są przede wszystkim widoki, które możecie obserwować ze szczytu (o ile oczywiście pozwala na to pogoda). Oprócz panoramy Neapolu, wyspy Capri oraz wybrzeża wielką atrakcją będzie też bliskie spotkanie z samym kraterem. Możecie obejść go dookoła a nawet zajrzeć w jego głąb, z którego od czasu do czasu wydobywa się gorący dym.

Co warto wiedzieć przed wejściem na Wezuwiusz?

Pamiętajcie, że choć trasa na sam szczyt wulkanu nie jest najdłuższa, warto się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim nie ma większej potrzeby sugerowania się pogodą panującą u podnóża góry. Sandałki koniecznie zamieńcie na usztywnione buty sportowe, a do plecaka spakujcie kurtkę, bo temperatura na szczycie będzie znacznie niższa, a wiatr niemiłosierny.

W okolicy krateru znajduje się sklepik z pamiątkami i niewielka restauracja, ale o posiłku warto też pomyśleć wcześniej. Na trasie znajduje się wiele miejsc, w których warto się zatrzymać i zrobić piknik w otoczeniu pięknego krajobrazu.

Informacje praktyczne

Wezuwiusz na mapie

Odkryj region Kampanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY