Muzeum Sztuki Współczesnej Donnaregina

Amatorzy sztuki, których nie do końca zadowalają średniowieczne artefakty i renesansowe obrazy znajdą idealne miejsce dla siebie w samym sercu historycznego centrum Neapolu.

Donnaregina, a dokładnie Muzeum Sztuki Współczesnej Donnaregina, znajdujące się przy via Luigi Settembrini 79 w Neapolu, wraz z kościołami Santa Maria Donnaregina Nuova i Vecchia przyciąga tłumy turystów w tę część historycznego centrum miasta. Ta oaza sztuki to wyjątkowa przestrzeń kulturalna, która pozwoli zwiedzającym zagłębić się w tajniki dzisiejszego pojmowania artystycznej ekspresji. 

Historia budynku muzeum

Muzeum Sztuki Współczesnej Donnaregina, znane neapolitańczykom także pod nazwą Muzeum Madre, mieści się w XIX-wiecznym budynku Palazzo Donnaregina. Zarówno ten jak i inne znajdujące się w okolicy budynki zawdzięczają swoją nazwę pobliskiemu Klasztorowi Santa Maria Donnaregina.

Dawniej mury dzisiejszego muzeum stanowiły siedzibę banku, w którym mieszkańcy Neapolu mogli zastawić swoje oszczędności. Przez lata budynek przeszedł wiele modyfikacji, dobudowano mu dwa dodatkowe skrzydła, odnowiono fasadę główną oraz wzmocniono konstrukcję po trzęsieniu ziemi w 1980 r.

Powstanie Muzeum

Opuszczony w 2001 r. budynek został cztery lata później zakupiony przez rząd regionu Kampania w celu przekształcenia go w Muzeum Sztuki Współczesnej Donnaregina. Dokładnie 10 czerwca 2005 r. zainaugurowano instytucję, otwierając w salach na pierwszym piętrze instalację o nazwie site-specific.

Wystawa stała muzeum

Na trzech piętrach XIX-wiecznego Palazzo Donnaregina zwiedzający odkryją przestrzeń pełną dzieł sztuki, będących próbą współczesnej interpretacji przeszłości oraz wyrazem aktualnych fascynacji. Umieszczone na dwóch pierwszych poziomach ekspozycje wchodzące w skład stałej kolekcji są dziełami zarówno włoskich autorów jak i twórców międzynarodowych, a formy ich twórczości są bardzo zróżnicowane.

Wycieczka po Museo Madre na pewno nie należy do monotonnych, bo eksperymentowanie ze światłem, materiałem, formą czy perspektywą skutkuje zwykle nieoczywistymi wynikami i zadziwia wszystkich przechodniów. Prezentowana przez muzeum kolekcja sztuki to wybór dzieł współczesnych – zarówno uznanych, jak i początkujących artystów, które zdecydowanie prowokują do myślenia.

Czyje prace zobaczycie w muzeum?

Wśród artystów prezentujących swoje dzieła w neapolitańskim muzeum znajdują się między innymi Anish Kapoor, która czerpie inspiracje z indyjskich tradycji dekoracyjnych; Jannis Kounellis, reprezentant włoskiego nurtu Biednej Sztuki; Luciano Fabro, znany ze swoich eksperymentów z materiałem; Jeff Koons, specjalizujący się w komunikacji masowej oraz inni grający z iluzją i perspektywą twórcy.

Wystawy tymczasowe Muzeum Sztuki Współczesnej Donnaregina

Ostatnie piętro muzeum obejmuje pomieszczenia wykorzystywane do ekspozycji wystaw tymczasowych. Zdecydowanie warto tam zajrzeć, bo wystawiane tam dzieła sztuki współczesnej oraz problematyka, jaką poruszają, zawsze są warte, by poświęcić chwilę na ich kontemplację. Często nawiązują tematyką do wystawy stałej, co umożliwia zainteresowanym spojrzeć na dzieła w szerszej perspektywie. 

Centrum rozwoju kultury 

Instytucja, nosząca imię Santa Maria Donnaregina, dokłada wszelkich starań, by nie stanowić jedynie przestrzeni wystawowej dla sztuki współczesnej, ale także działać jako centrum rozwoju kultury. W tym celu instytucja rozpoczęła funkcjonowanie wielu platform i programów.

Wyjątkowo rozwinięta jest ich działalność badawczo-szkoleniowa, gdyż Santa Maria Donnaregina współpracuje z różnymi instytucjami, mając na celu jak najbardziej efektywne dzielenie się wiedzą.

Cele wyznaczone przez Museo Madre są realizowane poprzez organizację różnego rodzaju spotkań, konferencji, seminariów, warsztatów czy publikacji. Wyjątkową przestrzenią w muzeum jest także biblioteka, która z założenia ma stanowić miejsce spotkań, wymiany myśli, kształcenia oraz gromadzenia i rozpowszechniania informacji.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Muzeum Donnaregina najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Via Luigi Settembrini, 79, 80139 Napoli NA, Włochy
  • Godziny otwarcia: od środy do poniedziałku w godz 10:00-19:30. We wtorki muzeum jest nieczynne.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Muzeum Donnaregina na mapie

Odkryj region Kampanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY