Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiEl Escorial - Ósmy cud świata w regionie Madrytu

El Escorial – Ósmy cud świata w regionie Madrytu

W El Escorial znajduje się ponad 1200 drzwi, 2500 okien i prawie 100 klatek schodowych...

Madryt to ulubione miasto wielu turystów podróżujących do Hiszpanii. Jako stolica kraju oferuje mnóstwo atrakcji i sposobów na spędzanie wolnego czasu. Ale co zrobić, gdy już znacie go od podszewki?

Wystarczy nieco poszerzyć horyzonty i wybrać się na północny zachód od Madrytu. Tam znajduje się San Lorenzo de El Escorial – wyjątkowe miasto, którego największą atrakcją jest klasztor okrzyknięty ósmym cudem świata. Weźcie więc głęboki oddech, bo miejsce, które poznacie w tym artykule nie jednemu zaparło już dech w piersiach!

Historia klasztoru El Escorial

Mówi się, że Real Monasterio de San Lorenzo de El Escorial (bo tak brzmi pełna hiszpańska nazwa El Escorial) to najważniejsza inicjatywa króla Filipa II. Podjęcie decyzji o budowie klasztoru było częściowo podyktowane zwycięstwem w bitwie pod San Quentin w dniu św. Wawrzyńca (hiszp. San Lorenzo). Bardziej kluczowym powodem była jednak chęć oddania hołdu oraz spełnienia życzenia ojca. Karol V Habsburg chciał bowiem zostać godnie pochowany razem ze swoją ukochaną, Izabelą Portugalską.

Wejście do El Escorial
Wejście do El Escorial

Król Filip II polecił więc stworzyć miejsce, które stało się panteonem władców z dynastii Habsburgów i Burbonów. Zagwarantował w ten sposób wieczną pamięć o swoim rodzie. Zadbał też o powstanie w tym samym miejscu klasztoru dla pustelników Zakonu Świętego Hieronima, którzy mieli poświęcić się modlitwie za spoczywających tam zmarłych.

Królewski grobowiec, klasztor i kaplica w jednym

Na miejsce budowy wybrano punkt odosobniony, z doskonałymi warunkami naturalnymi oraz otoczeniem skłaniającym do refleksji i modlitw. Jednocześnie niewielka odległość od Madrytu umożliwiała szybki i sprawny transport. Zabudowa miała także współgrać z otaczającą go naturą. Nie chodziło jedynie o harmonię, ale także o funkcjonalność, gdyż pola znajdujące się w okolicy pozwalały na rozwój rolnictwa.

Założenie było jedno: El Escorial miał być wyjątkowy! Wyjątkowy pod każdym względem. Zachwyt budziły jego rozmiary oraz wielorakie przeznaczenie. Z woli Filipa II miejsce to miało pełnić funkcję królewskiego grobowca, kaplicy, klasztoru, a także jednej z królewskich siedzib.

Projekt i budowa El Escorial

Tak złożonego projektu podjął się Juan Bautista de Toledo, który ze względu na niezwykłą sympatię Filipa II został później nazwany „królewskim architektem”. Budowę klasztoru rozpoczęto w 1563 roku, a zakończono 21 lat później. Prace wykończeniowe i restauracyjne trwały oczywiście jeszcze przez wiele kolejnych lat.

Real Monasterio de San Lorenzo de El Escorial
Real Monasterio de San Lorenzo de El Escorial

Chociaż głównym projektem zajął się Bautista de Toledo, a po jego śmierci zastąpił go Juan de Herrera, nie byli oni jedynymi architektami, którzy dołożyli swoją cegiełkę do budowy. Dzięki temu budynek stał się fuzją wizji wielu architektów. Łączył ich wszystkich jeden cel: jak najlepsze oddanie charakteru, jaki chciał osiągnąć w tym miejscu król Filip II.

WARTO WIEDZIEĆ: W 1984 roku El Escorial został wpisany na Listę Światowego Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie jest to jeden z najważniejszych zabytków w regionie Madrytu.

Jak wygląda El Escorial od środka?

Styl budynku wyróżnia się zdecydowaną przewagą linii prostej. Charakterystyczny dla wyglądu zewnętrznego jest zupełny brak bogatych dekoracji. W środkowej części fasady głównej znajduje się wejście do wnętrza zabudowy, a całą ścianę przyozdabia jedynie rząd prostych kolumn. Miedzy nimi znajdziemy herb rodzinny Filipa II oraz rzeźbę przedstawiającą św. Wawrzyńca. Kompleks liczy 330 m2, a jego fasada główna mierzy 207 metrów długości. Robi wrażenie, prawda?

Fasada Real Monasterio de San Lorenzo de El Escorial
Fasada Real Monasterio de San Lorenzo de El Escorial

Część klasztorna

Sama część klasztorna stworzona została na planie krzyża. Przeważającymi tam formami architektonicznymi są kolumny oraz łuki. W centrum tej części El Escorial znajduje się ostatnie dzieło, jakie stworzył dla klasztoru Juan de Herrera, mała świątynia Ewangelistów.

Królewskie patio i Bazylika

Nie przejdziecie też obojętnie przez imponujące patio królewskie, prowadzące od wejścia głównego do Bazyliki, która jest punktem obowiązkowym podczas zwiedzania. Świątynia na kwadratowym planie zwieńczona jest kopułą, inspirowaną tą z Bazyliki Watykańskiej. Wewnętrzne zdobienia doskonale podkreśla wpadające przez okna światło dzienne.

Wnętrze Klasztoru El Escorial
Wnętrze Klasztoru El Escorial

Zgodnie z życzeniem króla cały kompleks zamienił się w panteon rodu królewskiego. Pod ołtarzem głównym Bazyliki zobaczymy okrągłą salę zdobioną marmurem i złoconymi elementami. Umieszczono tam groby z prochami władców oraz infantów dynastii. Nie znajdziemy tam jednak szczątków ani Filipa V Burbona ani Fernanda VI. Pierwszy z wymienionych z własnej woli nie chciał być pochowany u boku dynastii Habsburgów, z którymi walczył o koronę Hiszpanii. Ferdynandem VI kierowała z kolei miłość do ukochanej żony, z którą chciał spocząć po śmierci, a której grób nie mógł znajdować się w El Escorial.

Pałace Habsburgów i Burbonów oraz królewska biblioteka

Koniecznie musicie też przyjrzeć się pałacom Habsburgów oraz Burbonów. Zachwycają one licznymi salami. Jedną z nich jest sala bitew, która swoją nazwę zawdzięcza barwnym reprezentacjom zwycięskich bitew Hiszpanii. W innych salach zatrzymywali się królowie wraz z rodzinami podczas wizyty w klasztorze. El Escorial wyposażony jest też w bibliotekę, która gromadzi jedne z najwspanialszych zbiorów bibliotecznych na świecie. Imponująca jest z resztą nie tylko ilość zgromadzonych tam źródeł ale też sam, bogato zdobiony budynek biblioteki.

Malowidła naścienne we wnętrzu El Escorial
Malowidła naścienne we wnętrzu El Escorial

Muzeum El Escorial

Zawsze otwarte są dla nas także drzwi muzeum, a nawet dwóch. Muzeum architektoniczne ukazuje narzędzia, makiety i plany używane podczas konstrukcji klasztoru. Muzeum poświęcone malarstwu skrywa z kolei obrazy takich twórców jak: El Greco, El Bosco czy José de Rivera. Co ciekawe, w klasztorze znajduje się nawet szkoła, kierowana przez siostry Augustynki, w której do dziś prowadzone są zajęcia.

Ogrody i okolice pałacu

Nie da się ukryć, ze Filip II był wielkim miłośnikiem przyrody i ogrodów. Ze strony północnej oraz zachodniej El Escorial otoczony jest szerokimi płaszczyznami, zwanymi Lonjas. Z dwóch pozostałych stron roztacza się strefa ogrodów. Mimo że to zespół klasztorno-pałacowy jest głównym obiektem wizyt, warto poświęcić kilkadziesiąt minut na spacer po tej pięknej strefie zieleni.

Ogrody w Real Monasterio de San Lorenzo de El Escorial
Ogrody w Real Monasterio de San Lorenzo de El Escorial

Jeśli macie trochę więcej czasu, odwiedźcie także nieco oddalone od głównego kompleksu Casita del Infante (Domek Infantki) i Casita del Príncipe (Domek Księcia). Miały one służyć niegdyś jako miejsca do relaksu i odpoczynku dla członków rodziny królewskiej.

Jeśli z kolei interesuje was widok panoramiczny na cały kompleks, warto przejść się pobliskim laskiem, prowadzącym do tak zwanego „Krzesła Filipa”, skąd z pewnością zrobicie godne pozazdroszczenia zdjęcia.

Informacje praktyczne o El Escorial

  • Bilet wstępu do El Escorial najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od października do marca: wtorek-niedziela w godz. 10:00-18:00. Od kwietnia do września: wtorek-niedziela w godz. 10:00-20:00. W poniedziałki klasztor jest zamknięty.
  • Adres: Av Juan de Borbón y Battemberg s/n, 28200 San Lorenzo de El Escorial, Madryt
  • Kup Bilety na GetYourGuide

El Escorial na mapie

Odkryj region Madrytu

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Madrytu składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Darmowe atrakcje w Madrycie, Fiestas de San Isidro, Pogoda w Madrycie.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ZOBACZ RÓWNIEŻ