Fiestas de San Isidro w Madrycie

Przez większą część roku Madryt to dla mieszkańców i turystów po prostu stolica Hiszpanii. Oblicze tego miasta zmienia się jednak w połowie maja.

Fiestas de San Isidro to święto odbywające się co roku w dniach 11-15 maja na cześć patrona Madrytu – San Isidro Labrador. Gdy 11 maja o 18:00 przez ulice miasta zaczynają przechodzić Gigantes y Cabezudos, wszyscy wiedzą, że to początek jednego z najważniejszych świąt w Madrycie. Pochód zabawiających tłum postaci rozpoczyna się przy Calle de la Sal, przechodzi przez Puerta del Sol i Plaza del Callao, a kończy na Plaza de la Villa. Tam też ma miejsce przemowa inaugurująca święto oraz koncerty.

El Chotis

Skoro jest muzyka, to musi być i taniec! Ten, który jest najbardziej typowy dla Fiestas de San Isidro to el chotis. Co ciekawe, korzenie tego tańca wcale nie są hiszpańskie, a czeskie. W Hiszpanii ten styl taneczny został spopularyzowany dopiero w połowie XIX wieku.

Charakterystycznym elementem el chotis są nie tylko kroki (momentami można odnieść wrażenie, że panowie kręcą się w bezruchu niemal jak figurki w pozytywce), ale także strój. Traje de chulapa lub chula madrileña – tak nazywają ten XIX-wieczny ubiór Hiszpanie. Składa się on z długiej sukni szerokiej u dołu i zwężanej w biodrach oraz chusty, którą przewiązana jest głowa tancerki. Charakterystyczny strój męski składa się natomiast z kamizelki oraz beretu.

Aby zobaczyć taniec el chotis na żywo, najlepiej udać się do ogrodów Las Vistillas. To prawdziwe epicentrum większości wydarzeń mających miejsce podczas święta Fiestas de San Isidro. Innym takim miejscem jest Parque de San Isidro (inna nazwa: Pradera de San Isidro) – ogromny park (ponad 35 ha), który został także uwieczniony na obrazie „Pradera” pędzla Francisco Goyi (1788).

Fiestas de San Isidro to więcej niż tradycja

Choć faktem jest, że podczas Fiestas de San Isidro organizowanych jest wiele wydarzeń nawiązujących do tradycji i historii miasta, to nie brakuje także wydarzeń o charakterze bardziej współczesnym. Jazz, flamenco, muzyka elektroniczna – wszystko to przeplata się z sobą, tworząc unikalne brzmienia. Na koncerty w ogrodach Las Vistillas możemy wybrać się nawet późnym wieczorem. Nie brakuje także zajęć dla dzieci – gier, warsztatów, czy czytanych na głos bajek.

Fiestas de San Isidro to również znakomita okazja do rozsmakowania się w madryckiej kuchni. Najpopularniejsze serwowane wówczas danie to oczywiście cocido madrileño (ilość serwowanych porcji liczy się w tysiącach!). Podawane jest ono 15 maja od godziny 13:00. Zanim jednak weźmiemy się żwawo do jedzenia, zgodnie z tradycją powinniśmy wypić święconą wodę z Fuente de San Isidro. A często nie jest to proste, bo w kolejce do niej możemy czekać nawet godzinę.

14 i 15 maja warto zajrzeć do Parque Enrique Tierno Galván oraz do Świątyni Debod. Tam bowiem odbywają się spektakle pirotechniczno-muzyczne, czyli mówiąc bardziej obrazowo – pokaz fajerwerków w towarzystwie muzyki. Inne miejsca, w którym odbywają rozmaite wydarzenia podczas Fiestas de San Isidro to: Park El Retiro, Plaza de Oriente, Plaza de Colón oraz Paseo del Prado.

Odkryj region Madrytu

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Madrytu składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Darmowe atrakcje w Madrycie, Fiestas de San Isidro, Pogoda w Madrycie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY