Park Retiro – Zielone płuca Madrytu

Czas wybrać się tam, gdzie nie ma ani biletów wstępu, ani kolejek, ani nawet wystrzałowych atrakcji. Jest za to bardzo duża szansa, że będzie to Twoje ukochane miejsce w Madrycie. Zapraszamy do Parku Retiro.

Park Retiro (hiszp. Parque del Retiro lub Parque del Buen Retiro), położony we wschodniej części stolicy Hiszpanii, liczy ponad 120 ha powierzchni – to trzy razy więcej niż powierzchnia warszawskiego zoo. Wrażenie robi jednak nie sama powierzchnia, ale to co w tym miejscu znajdziemy. Zaczynając od liczb, warto wiedzieć, że Park Retiro jest domem dla ponad 15 000 drzew i krzewów.

Zamarzył Wam się piknik w mieście? W tym parku to jak najbardziej możliwe. Cudowny widok na rosnące wokół drzewa (w tym na cypryśnik meksykański – najstarsze drzewo Hiszpanii!), fontanny, stawy i zabytki sprawiają, że Park Retiro to idealne miejsce na relaks w sercu miejskiej dżungli.

To najbardziej zielony zakątek w hiszpańskiej stolicy i miejsce uwielbiane przez mieszkańców Madrytu. Nie brakuje też turystów. Ich największe skupiska znajdziemy w zachodniej części parku. Wszystko za sprawą znajdujących się niedaleko Muzeum Prado, Muzeum Thyssen-Bornemisza oraz Centrum Sztuki Królowej Zofii.

To najbardziej zielony zakątek w hiszpańskiej stolicy i miejsce uwielbiane przez mieszkańców Madrytu. Nie brakuje też turystów. Ich największe skupiska znajdziemy w zachodniej części parku.

El Retiro i najstarsze drzewo w Madrycie

Niewiele osób z zewnątrz wie, że Park Retiro kryje prawdziwy skarb. Jest nim Drzewo Montezumy (cypryśnik meksykański), które według aktualnych danych jest najstarszym drzewem w Madrycie.

Hiszpanie mówią na nie ahuehuete, co w języku náhuatl oznacza drzewo, które nigdy się nie starzeje. I rzeczywiście, coś w tym musi być! W Meksyku znajdują się okazy, które liczą około 2000 lat, a przypuszcza się, że łącznie te niezwykłe drzewa są w stanie przeżyć jeszcze trzy razy więcej! Drzewo Montezumy, rosnące w Parku Retiro, co prawda liczy tylko 400 lat, ale jego majestat i tak robi ogromne wrażenie!

La Rosaleda – Ogród różany w Parque del Retiro

Miejsce to zaprojektował w 1915 roku główny ogrodnik miejski, Cecilio Rodríguez. Jego celem było stworzenie w parku ogrodu róż wzorowanego na innych tego typu miejscach w Europie, w tym przede wszystkim na paryskim Lasku Bulońskim.

Park Retiro to punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników spacerów w pięknych okolicznościach przyrody
Park Retiro to punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników spacerów w pięknych okolicznościach przyrody

Kolekcja ponad 4000 róż największe wrażenie robi wiosną (maj-czerwiec), gdy wszystko zaczyna budzić się do życia, a kwiaty zaczynają prawdziwy spektakl zapachów. Szczególnie jeśli lubisz relaks na świeżym powietrzu – La Rosaleda i inne tereny parku, sprawdzą się do tego idealnie.

Zabytkowe fontanny w parku

To czym może zaskoczyć Cię park Retiro, to ilość znajdujących się tutaj fontann. Nie byle jakich, bo zabytkowych (głównie XIX-wiecznych) i dokładnie opisanych na znajdujących się przy nich tabliczkach. Te najbardziej znane fontanny to:

Fontanna Upadłego Anioła, Park Retiro
Fontanna Upadłego Anioła, Park Retiro
  • fuente de la Alcachofa fontanna kształtem przypominająca karczocha,
  • fuente de Galapagos fontanna zdobiona żółwiami, żabami i delfinami,
  • fuente del Ángel Caído (Fontanna Upadłego Anioła) autorstwa Ricarda Bellvera (1878). Warto dodać, że jest to jedna z niewielu rzeźb w sztuce, która za swój motyw przewodni bierze diabła…
Park Retiro pełen jest dzieł sztuki i zapierających dech w piersiach widoków
Park Retiro pełen jest dzieł sztuki i zapierających dech w piersiach widoków.

Pałac Kryształowy (Palacio de Cristal del Retiro)

„Kryształowy Pałac” to nie przypadkowa nazwa. Budynek został bowiem prawie w całości wykonany ze stali, szkła i ceramiki. Za projekt tego niezwykłego miejsca odpowiadał hiszpański architekt Ricardo Velázquez Bosco. Budynek powstał w 1887 roku, a inspiracją do jego stworzenia był londyński Crystal Palace. Pałac Kryształowy został wzniesiony na planie krzyża greckiego, a wyrastająca na jego środku kopuła sprawia, że cała budowla mierzy 22 metry wysokości.

Pałac Kryształowy (Palacio de Cristal del Retiro)
Pałac Kryształowy (Palacio de Cristal del Retiro) w Parku Retiro to świetne miejsce, aby uciec od miejskiego zgiełku.

Warto wiedzieć, że w Pałacu Kryształowym znajduje się jedno z dwóch muzeów zlokalizowanych w parku. Warto zobaczyć również Pałac Velázquez – drugie muzeum, w którym wystawiana jest sztuka współczesna.

Park Retiro – Informacje praktyczne

Park Retiro można zwiedzać samodzielnie lub z doświadczonym przewodnikiem. Tego typu wycieczki możesz zarezerwować np. w serwisie GetYourGuide. Przewodnik oprowadzi Cię po terenie parku, opowie o niezwykłej historii tego miejsca oraz przedstawi najważniejsze atrakcje, takie jak: Fuente de Galapagos, Fuente de la Alcachofa, Pałac Buen Retiro, Pomnik Alfonsa XII i wiele innych.

Park Retiro na mapie

Odkryj region Madrytu

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Madrytu składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Darmowe atrakcje w Madrycie, Fiestas de San Isidro, Pogoda w Madrycie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY