Czas wybrać się tam, gdzie nie ma ani biletów wstępu, ani kolejek, ani nawet wystrzałowych atrakcji. Jest za to bardzo duża szansa, że będzie to Twoje ukochane miejsce w Madrycie.

Park Retiro (hiszp. Parque de El Retiro) liczy ponad 120 ha powierzchni – to trzy razy więcej niż powierzchnia warszawskiego zoo. Wrażenie robi jednak nie sama powierzchnia, ale to co w tym miejscu znajdziemy.pr Zaczynając od liczb, warto wiedzieć, że wnętrze parku mieści ponad 15 000 drzew i krzewów. To najbardziej zielony zakątek w hiszpańskiej stolicy i miejsce, w którym madrytczycy chętnie spędzają spokojne popołudnia. Nie brakuje też turystów. Ich największe skupiska znajdziemy w zachodniej części parku. Wszystko za sprawą znajdujących się w pobliżu Muzeum Prado oraz Muzeum Thyssen – Bornemisza.

Zobacz najciekawsze muzea w Madrycie >

El Retiro i najstarsze drzewo w Madrycie

Niewiele osób z zewnątrz wie, że Park Retiro kryje prawdziwy skarb. Jest nim Drzewo Montezumy (cypryśnik meksykański), które według aktualnych danych jest najstarszym drzewem w Madrycie.

Hiszpanie mówią na nie ahuehuete, co w języku náhuatl oznacza drzewo, które nigdy się nie starzeje. I rzeczywiście, coś w tym musi być! W Meksyku znajdują się okazy, które liczą około 2000 lat, a przypuszcza się, że łącznie te niezwykłe drzewa są w stanie przeżyć jeszcze trzy razy więcej! Drzewo Montezumy w Parku Retiro co prawda liczy tylko 400 lat, ale jego majestat i tak robi ogromne wrażenie!

La Rosaleda – rosarium w Parku Retiro

La Rosaleda (Park Retiro, Madryt)
La Rosaleda (Park Retiro, Madryt)

Miejsce to zaprojektował w 1915 roku główny ogrodnik miejski, Cecilio Rodríguez. Jego celem było stworzenie ogrodu róż wzorowanego na innych tego typu miejscach w Europie, w tym przede wszystkim na paryskim Lasku Bulońskim. Kolekcja ponad 4000 róż największe wrażenie robi wiosną (maj-czerwiec), gdy wszystko zaczyna budzić się do życia, a kwiaty zaczynają prawdziwy spektakl zapachów.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
PODZIEL SIĘ

Dodaj pierwszy komentarz

avatar