W którym muzeum sztuki w Madrycie znajdziesz najsłynniejsze obrazy hiszpańskich, włoskich, flamandzkich, francuskich i niemieckich mistrzów? Jest tylko jedno takie.
Muzeum Prado, a właściwie Muzeum Narodowe Prado (Museo Nacional del Prado) znajduje się w stolicy Hiszpanii – Madrycie przy alei Paseo del Prado. Założone w 1819 roku przez króla Ferdynanda VII jest obecnie jednym z największych muzeów na Ziemi, a jego kolekcja dzieł sztuki zaliczana jest do najpiękniejszych na świecie. Nic dziwnego, że dziś każda wycieczka i zwiedzanie Madrytu nie może odbyć się bez wizyty właśnie w tym miejscu.
Historia Muzeum Prado

Muzeum Prado ma swoją siedzibę w Edificio Villanueva – klasycystycznym budynku z XVIII wieku. Przy wejściu czekają na nas monumentalne pomniki przedstawiające najwybitniejszych hiszpańskich malarzy: Francisco Goi i Diego Velazqueza. Budowa muzeum rozpoczęła się w 1785 roku z rozkazu Karola III. Król pragnął stworzyć miejsce, w którym gromadzone byłby zbiory związane z historią naturalną. Jego wnuk, Ferdynand VII i jego żona, królowa Maria Izabela Braganza mieli jednak inne plany. Zdecydowali bowiem, że stworzą w tym miejscu Królewskie Muzeum Malarstwa i Rzeźby. Nazwa ta została jeszcze później zmieniona na Muzeum Narodowe Prado, a oficjalne otwarcie obiektu miało miejsce jesienią 1819 roku.
Muzeum Prado stworzono głównie w celu pokazania kunsztu sztuki hiszpańskiej na tle innych europejskich krajów. Wraz z rozrastaniem się kolekcji dzieł sztuki, rozrastał się także sam budynek muzeum. Do pierwszej ważnej przebudowy doszło w 1918 roku. Od tego czasu Museo del Prado było w stanie pomieścić 2300 obrazów. Podczas hiszpańskiej wojny domowej z kolekcji muzeum usunięto ponad 500 obrazów i rysunków. W 2007 roku doszło natomiast do kolejnej istotnej przebudowy. Wtedy to otwarto nową część muzeum zaprojektowaną przez Rafaela Moneo. Dziś w Muzeum Prado znajduje się około: 8200 rycin, 7600 obrazów, 4800 miedziorytów, 1000 rzeźb i setki innych dzieł sztuki z obszaru chociażby rzemiosła artystycznego.
Obrazy w Museo del Prado
Malarstwo hiszpańskie w Muzeum Prado
Dzieła malarstwa hiszpańskiego są przedstawione w Muzeum Prado w formie pięciu osobnych części:
- w pierwszej znajdziemy obrazy ze średniowiecza oraz początku renesansu, m.in.: Bartolomé Bermejo, Pedro Berruguete oraz Juana de Flandes.
- W drugiej części muzeum czeka na nas El Greco i hiszpańskie malarstwo renesansowe. To właśnie w Museo Nacional del Prado odnajdziemy najsłynniejsze dzieła sztuki tego artysty, takie jak: „Zmartwychwstanie”, „Trójca Święta”, „Zesłanie Ducha Świętego”, „Zwiastowanie” czy „Szlachcic z dłonią na piersi”.
- Trzecia część ekspozycji to hiszpańskie malarstwo barokowe. Mnóstwo tutaj dzieł Diego Velazqueza (np. „Pokłon Trzech Króli”, „Panny dworskie”, „Triumf Bachusa”), José de Ribera (np. „Sen Jakuba”, „Stara lichwiarka”, „Męczeństwo św. Filipa”), Francisco de Zurbarán (np. „Wizja niebiańskiej Jerozolimy”, „Agnus Dei”), Alonso Cano (np. „Król hiszpański”, „Madonna z Dzieciątkiem”, „Ukrzyżowanie”).
- Czwarta sekcja to przede wszystkim Francisco Goya. W Muzeum Prado znajduje się ponad 140 dzieł tego artysty. Do tych najbardziej znanych należą: „Maja naga”, „Maja ubrana”, „Chrystus na krzyżu”, „Saturn pożerający własne dzieci”, „Rodzina Karola IV”, „Rozstrzelanie powstańców madryckich”, „Parasolka” czy „Kolos”.
- W piątej części znajdziemy natomiast dzieła z XIX wieku, w których możemy znaleźć wiele odniesień do twórczości Francisco Goi.
Malarstwo włoskie w Museo del Prado
Oprócz znakomitej kolekcji malarstwa hiszpańskiego w Muzeum Prado odnajdziemy także obrazy pędzla włoskich artystów. Ta część ekspozycji została podzielona na trzy sekcje:
- XV i XVI wiek, m.in. artystów takich jak: Sandro Boticelli („Okrutne Łowy”), Fra Angelico („Zwiastowanie”), Rafael Santi („Madonna z rybą”, „Święta rodzina z barankiem”, „Kardynał”), Tycjan („Święto Wenery”, „Bachanalie”), Jacopo Tintoretto („Obmywanie nóg”).
- XVII wiek: Caravaggio („Dawid i Goliat”), Annibale Carracci („Wenus, Adonis i Kupido”), Guercino („Zuzanna i Starcy”), Guido Reni („Święty Sebastian”).
- XVIII wiek: Corrado Giaquinto („Alegoria Pokoju i Sprawiedliwości”, „Apollo i Bachus”), Giambattisty Tiepolo („Niepokalane Poczęcie”).
Malarstwo flamandzkie
Słynne muzeum w Madrycie posiada w swojej kolekcji także sporą (bo ponad 1000) obrazów artystów szkoły flamandzkiej, m.in.:
- XV wiek: Hieronim Bosch („Ogród ziemskich rozkoszy”, „Wóz z sianem”), Jan van Eyck, Robert Campin, Rogier van der Veyden, Hans Memling.
- XVI wiek: Joachim Patinir, Quentin Massys, Barend van Orley, Jan Gossaert, Pieter Bruegel.
- XVII wiek: Peter Paul Rubens („Św. Jerzy walczący ze smokiem”, „Adam i Ewa”, „Pokłon Trzech Króli”, „Sąd Parysa”, „Trzy Gracje”, „Orfeusz i Eurydyka”, „Św. Rodzina ze św. Anną”), Anton van Dyck, Jacob Jordaens.
Malarstwo brytyjskie, francuskie, niemieckie i holenderskie
Odrębną część kolekcji Museo del Prado stanowi malarstwo niemieckie, holenderskie, brytyjskie i niemiecki. Najbardziej rozpoznawalni artyści w tej sekcji muzeum to: Nicolas Poussin, Albrecht Dürer, Anton Rafael Mengs, Hans Baldung, Rembrandt, Thomas Gainsborough, Joshua Reynolds.
Inne dzieła sztuki
Najbardziej znane muzeum w Madrycie posiada w swojej kolekcji nie tylko obrazy, ale także: rzeźby, grafiki, rysunki oraz rzemiosło artystyczne. Jeśli chodzi o to ostatnie to szczególne zainteresowanie budzą zabytkowe meble, wachlarze i ceramika. Grafiki i rysunki to przede wszystkim te autorstwa Francisco Goi. Nie brakuje też jednak dzieł innych artystów takich jak: Michał Anioł. Albrecht Dürer, Anton van Dyck, Rembrandt czy Tiepola. W przypadku rzeźb dominuje natomiast sztuka grecka oraz sztuka rzymska z XVI, XVII i XVIII wieku.
Paseo del Prado

Jeśli poruszasz się po Madrycie pieszo, po wizycie w Muzeum Prado koniecznie udaj się na spacer bulwarem Paseo del Prado, przy którym położone jest muzeum. Jest to jedna z najważniejszych i najstarszych historycznych dzielnic Madrytu. Rozciąga się ona od Plaza de Cibeles aż do Plaza del Emperador Carlos V (inaczej Plaza de Atocha) – łącznie nieco ponad 1km, w sam raz na małą przechadzkę po mieście.
Przydatne informacje
- Bilet wstępu do Muzeum Prado najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Godziny otwarcia muzeum: od poniedziałku do soboty w godz. 10:00 – 20:00, w niedziele i święta w godz. 10:00 – 19:00
- Adres: Calle de Ruiz de Alarcon, 23, 28014 Madrid, Hiszpania
- Kup Bilety do Muzeum Prado >
Inne muzea w Madrycie, które warto odwiedzić
Jeśli Twój cel podróży obejmuje także inne muzea w Madrycie, takie jak Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía czy Muzeum Thyssen-Bornemisza, to przeczytaj nasz artykuł „Najciekawsze muzea w Madrycie”.
Hotele w Madrycie

Inne atrakcje w regionie Madrytu
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Madrytu składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:Miasto | Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca |
Madryt | Świątynia Debod, czekoladziarnia Chocolateria de san Ginés, plac Plaza de Cibeles, Muzeum Prado i inne muzea w Madrycie, Park Retiro, park rozrywki Parque Warner Madrid, park śnieżny Madrid SnowZone, kocia kawiarnia La Gatoteca, stadion Santiago Bernabeu, stadion Wanda Metropolitano, Palacio Real - Pałac Królewski w Madrycie, ulica Gran Vía, zabytkowy budynek Banco de España, Plaza Mayor, Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii, Muzeum Thyssen-Bornemisza, Muzeum Ameryki, Ogród botaniczny w Madrycie, Obserwatorium astronomiczne w Madrycie |
Alcalá de Henares | |
Móstoles | |
San Lorenzo de El Escorial | Kompleks pałacowo-klasztorny El Escorial |
Aranjuez | |
Daganzo de Arriba |