Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiMuzea i galerie sztuki w HiszpaniiMuzeum Prado w Madrycie – Największy zbiór hiszpańskiej sztuki

Muzeum Prado w Madrycie – Największy zbiór hiszpańskiej sztuki

Madryckie ulice obfitują w muzea, z których każde skupia się na innej tematyce. Jednak tylko jedno z nich w swoich salach przechowuje najsłynniejsze obrazy hiszpańskich, włoskich, flamandzkich, francuskich i niemieckich mistrzów.

Muzeum Prado znajduje się przy alei Paseo del Prado, w hiszpańskiej stolicy – Madrycie. Nazwa muzeum na pewno nie jest nikomu obca, bo ta instytucja figuruje na liście największych muzeów na Ziemi. Jej kolekcja dzieł sztuki zaliczana jest do najpiękniejszych na świecie. Nic więc dziwnego, że dziś żadna wycieczka po Madrycie nie może odbyć się bez wizyty właśnie w tym miejscu.

Historia Muzeum Prado

Budynek, w którym obecnie mieści się Museo Nacional del Prado, zaprojektował w 1785 roku Juan de Villanueva. Projekt powstał na polecenie Karola III, ówczesnego władcy Hiszpanii. Król pragnął stworzyć miejsce, w którym gromadzone byłyby zbiory związane z historią naturalną. Ostateczne przeznaczenie budynku Villanuevy było jednak nieco inne. Wnuk Karola III, Ferdynand VII i jego żona, królowa Maria Izabela Braganza, zdecydowali, że stworzą w tym miejscu Królewskie Muzeum Malarstwa i Rzeźby.

Instytucję szybko przemianowano na Narodowe Muzeum Malarstwa i Rzeźby, a jeszcze później na Muzeum Narodowe Prado. Oficjalne otwarcie obiektu miało miejsce jesienią 1819 roku. Nazwa tego muzeum przez ponad 200 lat nie uległa zmianie, ale rangą urosło ono do jednego z największych muzeów na świecie.

Współczesne dzieje muzeum

Muzeum Prado stworzono, by pokazać kunszt sztuki hiszpańskiej na tle innych europejskich krajów. Wraz z rozrastaniem się kolekcji dzieł sztuki, rozrastał się także sam budynek muzeum. Do pierwszej ważnej przebudowy doszło w 1918 roku. Od tego czasu Museo del Prado było w stanie pomieścić 2300 obrazów. Podczas hiszpańskiej wojny domowej z kolekcji muzeum usunięto ponad 500 obrazów i rysunków.

W 2007 roku doszło natomiast do kolejnej istotnej przebudowy. Wtedy to otwarto nową część muzeum zaprojektowaną przez Rafaela Moneo. Dziś w Muzeum Prado znajduje się około: 8200 rycin, 7600 obrazów, 4800 miedziorytów, 1000 rzeźb i setki innych dzieł sztuki, obejmujących między innymi rzemiosło artystyczne.

Architektura Muzeum Prado

Najważniejsze dzieła sztuki, należące do głównej kolekcji Prado, wciąż zobaczyć można w klasycystycznym budynku Edificio Villanueva z XVIII wieku. Powierzchnia tego budynku wynosi obecnie aż 22.043 m2, choć jedynie nieco ponad połowa stanowi faktyczną przestrzeń wystawową. Spacerując słynnym Paseo del Prado, z pewnością nie przeoczycie tego budynku. Zwraca on wszelką uwagę przechodniów masywnymi kolumnami i prostokątnym frontonem, ozdobionym rzeźbiarskim fryzem.

Rzeźba przedstawiająca Diego Velazqueza (Madryt, Muzeum Prado)
Rzeźba przedstawiająca Diego Velazqueza (Madryt, Muzeum Prado)

Wielu turystów zbliża się jednak nie do głównej fasady, a do stojącej przed nią, imponujących rozmiarów rzeźby, poświęconej Diego Velázquezowi. Przy dwóch pozostałych, muzealnych wejściach znajdują się kolejne pomniki najwybitniejszych malarzy hiszpańskich. Francisco de Goya strzeże północnej, a Bartolomé Esteban Murillo – południowej fasady madryckiego muzeum sztuki.

Najwspanialsze dzieła w Museo del Prado

Zwiedzanie Muzeum Prado to okazja, by z bliska zobaczyć zachwycające rzeźby, zabytkowe meble, wachlarze czy niezwykłe przedmioty wykonane z ceramiki. Dla nikogo nie powinno być jednak niespodzianką, że największym skarbem tej instytucji jest sztuka oprawiona w ramy. Obrazy prezentowane na korytarzach muzeum podzielone są ze względu na ich pochodzenie.

Malarstwo hiszpańskie w Muzeum Prado

Dzieła malarstwa hiszpańskiego to zdecydowanie największa część muzealnych zbiorów. Obrazy będące dziedzictwem narodowym są przedstawione w Muzeum Prado w formie pięciu osobnych części.

"Rozstrzelanie powstańców madryckich", Francisco Goya
„Rozstrzelanie powstańców madryckich”, Francisco Goya
  • Pierwsza część poświęcona jest obrazom ze średniowiecza oraz początku renesansu. Ten okres w hiszpańskiej sztuce reprezentują m.in.: Bartolomé Bermejo, Pedro Berruguete oraz Juana de Flandes.
  • W drugiej części muzeum znajdują się dzieła El Greco. To właśnie w Museo Nacional del Prado zobaczycie najsłynniejsze dzieła sztuki tego artysty, takie jak: „Zmartwychwstanie”, „Trójca Święta”, „Zesłanie Ducha Świętego”, „Zwiastowanie” czy „Szlachcic z dłonią na piersi”. W tej samej strefie umieszczono także hiszpańskie malarstwo renesansowe autorstwa innych artystów.
  • Trzecia część ekspozycji to hiszpańskie malarstwo barokowe. Najwybitniejsze nazwiska tego obszaru to Diego Velazquez (np. „Panny dworskie”, „Pokłon Trzech Króli”, „Triumf Bachusa”), José de Ribera (np. „Sen Jakuba”, „Stara lichwiarka”, „Męczeństwo św. Filipa”), Francisco de Zurbarán (np. „Wizja niebiańskiej Jerozolimy”, „Agnus Dei”) czy Alonso Cano (np. „Król hiszpański”, „Madonna z Dzieciątkiem”, „Ukrzyżowanie”).
  • Kolejna sekcja to wielki hołd dla Francisco Goi. W Muzeum Prado znajduje się ponad 140 dzieł tego artysty. Do tych najbardziej znanych należą: „Maja naga”, „Maja ubrana”, „Chrystus na krzyżu”, „Saturn pożerający własne dzieci”, „Rodzina Karola IV”, „Rozstrzelanie powstańców madryckich”, „Parasolka” czy „Kolos”.
  • W piątej części znajdziemy natomiast dzieła z XIX wieku. Raczej nie odnajdziecie tam tak wielu światowej sławy nazwisk jak w pozostałych częściach, natomiast wiele ze znajdujących się w tej sekcji dzieł bazuje na oczywistych odniesieniach do twórczości Francisco Goi.

Malarstwo włoskie w Muzeum Prado

Oprócz znakomitej kolekcji malarstwa hiszpańskiego, w jednym z najważniejszych muzeów w Europie znajdują się także obrazy pędzla włoskich artystów. Ta część ekspozycji została podzielona na trzy sekcje, odpowiadające różnym okresom historycznym.

"Bachanalie", Tycjan
„Bachanalie”, Tycjan
  • Okres XV i XVI wieku reprezentują tacy artyści jak Sandro Botticelli („Okrutne Łowy”), Fra Angelico („Zwiastowanie”), Rafael Santi („Madonna z rybą”, „Święta rodzina z barankiem”, „Kardynał”), Tycjan („Święto Wenery”, „Bachanalie”) czy Jacopo Tintoretto („Obmywanie nóg”).
  • Strefa poświęcona w całości XVII wiekowi należy do Caravaggio („Dawid i Goliat”), Annibale Carracci („Wenus, Adonis i Kupido”), Guercino („Zuzanna i Starcy”) oraz Guido Reni („Święty Sebastian”).
  • Ostatni obszar dotyczy XVIII wieku. Znajdują się tam między innymi dzieła Corrado Giaquinto („Alegoria Pokoju i Sprawiedliwości”, „Apollo i Bachus”) czy Giambattisty Tiepolo („Niepokalane Poczęcie”).

Malarstwo flamandzkie w Muzeum Prado

Słynne muzeum w Madrycie posiada w swojej kolekcji także spory (bo ponad 1000) zbiór obrazów artystów szkoły flamandzkiej. Wśród nich szczególnie wyróżniają się Hieronim Bosch („Siedem Grzechów Głównych”, „Ogród ziemskich rozkoszy”, „Wóz z sianem”), Jan van Eyck oraz Hans Memling, reprezentujący XV wiek i Jan Gossaert czy Pieter Bruegel („Triumf śmierci”), będący wizytówką XVI wieku.

"Św. Jerzy walczący ze smokiem", Peter Paul Rubens
„Św. Jerzy walczący ze smokiem”, Peter Paul Rubens

Obszar poświęcony flamandzkiej sztuce eksponuje także niejeden obraz powstały w XVII wieku. Najwspanialszymi artystami tej grupy są Anton van Dyck oraz Peter Paul Rubens („Św. Jerzy walczący ze smokiem”, „Sąd Parysa”, „Trzy Gracje”, „Orfeusz i Eurydyka”, „Św. Rodzina ze św. Anną”).

Malarstwo niemieckie brytyjskie, francuskie i holenderskie

W zbiorach muzeum znajduje się także pokaźna kolekcja dzieł artystów innych narodowości. Podczas spaceru po Museo del Prado poznacie malarstwo francuskie czy niemieckie oraz obrazy brytyjskich czy holenderskich malarzy. Najbardziej rozpoznawalni artyści w tej sekcji muzeum to: Rembrandt, Nicolas Poussin, Albrecht Dürer, Joshua Reynolds i Anton Rafael Mengs.

Inne siedziby Muzeum Prado

Niektórych być może to zaskoczy, ale aby zobaczyć wszystkie elementy kolekcji Prado eksponowane w Madrycie nie wystarczy wizyta w budynku przy Paseo del Prado. Muzeum Narodowe Prado tworzy cały kampus muzealny składający się z kilku budynków położonych w samym sercu Madrytu. Oprócz głównej siedziby, arcydzieła sztuki wystawione są między innymi w sąsiadującym z budynkiem Villanuevy Klasztorze Los Jerónimos.

Muzeum Narodowe Prado w Madrycie.
Najsłynniejsze muzeum w Madrycie – Muzeum Prado

Casón del Buen Retiro, stojący w pobliżu słynnego Parku Retiro, pełni dziś funkcję muzealnej biblioteki, przechowującej publikacje dotyczące malarstwa, rysunku, rzeźby i sztuk dekoracyjnych. Do budynków należących do Muzeum Prado doliczyć trzeba także Salón de Reinos Pałacu Buen Retiro, który stosunkowo niedawno został dodany do poprzednich budynków. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie siedziby możecie odwiedzić z biletem wstępu do głównego muzeum, który kupić możecie np. tutaj.

Paseo del Prado

Jeśli poruszacie się po Madrycie pieszo, po wizycie w Muzeum Prado koniecznie udajcie się na spacer pobliskim bulwarem Paseo del Prado. Jest to jedna z najważniejszych i najstarszych historycznych dzielnic Madrytu. Rozciąga się ona od Plaza de Cibeles aż do Plaza del Emperador Carlos V (inaczej Plaza de Atocha) – łącznie nieco ponad 1km, w sam raz na małą przechadzkę po mieście. Przy okazji możecie zobaczyć piękny widok z punktu widokowego Pałacu Cibeles, zobaczyć Królewski Ogród Botaniczny albo odwiedzić Muzeum Marynarki Wojennej.

Przydatne informacje

  • Bilet wstępu do Muzeum Prado najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia muzeum: od poniedziałku do soboty w godz. 10:00 – 20:00, w niedziele i święta w godz. 10:00 – 19:00
  • Adres: Calle de Ruiz de Alarcon, 23, 28014 Madrid, Hiszpania
  • Kup Bilety do Muzeum Prado

Muzeum Prado na mapie

Inne muzea w Madrycie, które warto odwiedzić

Jeśli Twój cel podróży obejmuje także inne muzea w Madrycie, takie jak Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía czy Muzeum Thyssen-Bornemisza, to przeczytaj nasz artykuł „Najciekawsze muzea w Madrycie”.

Odkryj region Madrytu

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Madrytu składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Darmowe atrakcje w Madrycie, Fiestas de San Isidro, Pogoda w Madrycie.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY