Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiSanta Pola - miasto z piracką historią

Santa Pola – miasto z piracką historią

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

20 km od Alicante znajduje się mały, niepozorny port rybacki, który kryje sporo historii z piratami w roli głównej!

Santa Pola to miasto, którego rozwój od zawsze związany był z morzem. To właśnie tutaj w IV w. p.n.e. Iberowie rozpoczęli handel z Grekami. W czasach panowania Rzymian port został powiększony, co pozwoliło jeszcze bardziej rozwinąć handel morski. XVI wiek zdominowały z kolei najazdy piratów, którzy ze znajdującej się nieopodal wyspy Tabarca uczynili swoją kryjówkę (polecam wycieczkę w to miejsce jednym z promów odpływających z Santa Pola). Dopiero wybudowanie zamku obronnego i wież strażniczych pozwoliło ostatecznie uporać się z morskimi najeźdźcami.

Oprócz pirackich historii w Santa Pola czeka na nas sporo innych atrakcji. Piękne piaszczyste plaże to coś do czego nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Szczególnie zachwycająca jest plaża Lisa (Playa Lisa). Jej płytki brzeg sprawia, że przez kilkadziesiąt metrów możemy iść w głąb morza, będąc zanurzonym jedynie po kolana (świetne miejsce do bezpiecznych zabaw z dziećmi).

Krystalicznie czysta woda to także gratka dla miłośników sportów wodnych. Nurkowanie, snorkeling, surfing, kitesurfing i żeglowanie – wszystko to znajdziesz tutaj w jednym miejscu. Nie brakuje też oczywiście urokliwych kawiarenek, lodziarni i wspaniałej promenady, gdzie wieczorem możesz udać się na romantyczny spacer.

El Castillo-Fortaleza

Każde turystyczne miasto ma swoją wisienkę na torcie, czyli atrakcję która przyciąga najwięcej odwiedzających. W przypadku Santa Pola jest to wspaniały XVI-wieczny zamek. El Castillo-Fortaleza zaprojektowany w 1553 r. przez włoskiego inżyniera (Juan Bautista Antonelli) miał jeden cel: chronić wybrzeże przed atakami piratów. Prace budowlane ukończono w 1557 r. a powstały garnizon został zamieszkany przez: dowódcę, podporucznika, trzydziestu żołnierzy i kapelana. Poza ostatnim wymienionym, wszyscy pozostali mieszkali w tym miejscu wraz ze swoimi rodzinami.

Zamek El Castillo-Fortaleza w Santa Pola
Zamek El Castillo-Fortaleza w Santa Pola

Z biegiem czasu militarne znaczenie zamku zmalało. Trzysta lat później (1859) budynek przejęły władze miasta. Dokonano wówczas licznych renowacji, które jeszcze bardziej odmieniły jego charakter. Od tego momentu Castillo-Fortaleza był wykorzystywany do bardzo różnorodnych celów – zdarzały momenty, w których służył nawet za szpital czy arenę korridy! Dziś jest to miejsce, w którym znajdziemy centrum kulturalne (Centro Cultural Castillo-Fortaleza), a w nim cztery główne części:

  • Muzeum Morza (Museo del Mar) opisane nieco dalej,
  • salę przeznaczoną do ekspozycji (Sala Municipal de Exposiciones)
  • salon wykorzystywany m.in. podczas wystąpień, sympozjów, konferencji i koncertów (Salón de Actos “Baluarte del Duque de Arcos”)
  • kapliczkę (Capilla de la Virgen de Loreto)

Parque natural de las Salinas de Santa Pola

Park Naturalny Las Salinas zajmuje blisko 2500 hektarów powierzchni. Oprócz tego, że obszar ten stanowią słone jeziora, jest to także miejsce, które Decyzją Unii Europejskiej zostało uznane za strefę o wyjątkowych walorach dla życia i rozwoju ptaków. Te które najbardziej przykuwają tutaj uwagę to flamingi. Warto dodać, że w parku istnieje kilka szlaków, którymi można się wybrać, by podziwiać piękno przyrody lub udać się na bezkrawawe łowy z aparatem w dłoni.

Zabytki w Santa Pola

Latarnia morska w Santa Pola
Latarnia morska w Santa Pola

Mimo swojej niewielkiej powierzchni (59 km2) Santa Pola może pochwalić się sporą ilością zabytków. Wśród tych najciekawszych warto wymienić:

  • Torres vigía – cztery wieże wybudowane w 1552 r. za czasów panowania króla Filipa II. Każda z nich nosi inną nazwę: Torre de Tamarit, Torre de Escaletes, Torre de la Atalayola i Torre del Carabassí. Odpowiednie usytuowanie wież pozwalało szybko zlokalizować wrogów nadpływających z wyspy Tabarca. Wszystkie razem tworzyły system ochrony wybrzeża przed najazdami piratów.
  • Plaza del Calvario – to jedna z najstarszych i najbardziej emblematycznych dzielnic Santa Pola. Charakterystycznym budynkiem jest maleńka pustelnia w stylu arabskim, wybudowana na początku XX wieku.
  • Pozostałości archeologiczne – w Santa Pola znajdziemy też pozostałości architektoniczne po dawnym rzymskim porcie. Pozwalają one jeszcze lepiej zrozumieć, jak wielką rolę odgrywał w tamtych czasach handel morski i jak bardzo rozwinięte było pod tym względem całe miasto. Oprócz portu w Santa Pola znajdują się też ruiny dawnej willi rzymskiej z wyraźnie zaznaczonymi pomieszczeniami i polichromowaną mozaiką na podłodze.

Ciekawe muzea w Santa Pola

Oprócz zabytków warto odwiedzić też wybrane muzea. Tym bardziej, że niektóre z nich są naprawdę nietypowe:

Interesująca architektura w Santa Poli
Interesująca architektura w Santa Poli
Muzeum Morza (Museo del Mar)

Jak sama nazwa wskazuje, miejsce to skupia się wokół przedstawienia znaczenia morza w historii miasta. Ekspozycja podzielona jest na trzy części. Pierwsza z nich o nazwie „Historia i archeologia” to wystawa monograficzna skoncentrowana na historii Santa Pola. Druga część muzeum to „Etnografia morza i rybołówstwa”. Dzięki niej dowiemy się, w jaki sposób człowiek pierwotny opanował sztukę rybołówstwa, jakie miało to znaczenie dla dalszego
rozwoju ludności oraz w jaki sposób sztuka ta ewoluowała przez wieki. Ostatnia część Museo del Mar to „Etnografia muzyki i morza”. W ramach tej ekspozycji możemy odwiedzić pięć odrębnych sal, z których każda prezentuje inne różne znaleziska archeologiczne związane z muzyką i kulturą w rejonie Santa Pola.

Muzeum Soli (Museo de la Sal)

Aby dotrzeć do tego muzeum, musimy się wybrać do Parku Naturalnego Salinas de Santa Pola. To właśnie tam, w dawnej fabryce soli stworzono chyba najbardziej nietypowe muzeum w regionie. Odwiedziny w Muzeum Soli to okazja do odkrycia, w jaki sposób pozyskiwano sól na przełomie różnych epok historycznych. Znajdziemy tam też sporo informacji na temat samego parku naturalnego, w którym znajduje się muzeum.

Barco Museo Esteban González na Placu Konstytucji (Plaza Constitución)

A to kolejne niezwykłe miejsce, które znajdziesz w Santa Pola. Muzeum, które znajduje się na rybackiej barce! Jej wnętrze i wyposażenie są świadectwem tego, jak wyglądało kiedyś życie rybaków w tym rejonie. Wizyta w tym miejscu to szansa na spojrzenie na rybołówstwo zarówno jak na sztukę, jak i nieustanną walkę z potężnym żywiołem, jakim jest woda.

Akwarium w Santa Pola

Co prawda nie jest to typowe muzeum, ale również ma charakter edukacyjny. To najstarsze muzeum we Wspólnocie Walenckiej składa się z 9 zbiorników, do który woda pompowana jest bezpośrednio z morza. W każdym z nich przedstawiona jest fauna i flora wód śródziemnomorskich, ze szczególnym uwzględnieniem podwodnego krajobrazu w okolicy Santa Pola i wyspy Tabarca. Oprócz funkcji edukacyjnej, celem Akwarium jest także ochrona zagrożonych gatunków zwierząt i roślin oraz ich kontrolowana reprodukcja.

 

Hotele w Santa Pola


 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w regionie Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
WalencjaAtrakcje w Walencji: Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias), Oceanarium w Walencji, BIOPARC Walencja, Stadion Mestalla, Targ Główny Mercado Central w Walencji, Ogrody Turii, Dolina i zamek Guadalest. Popularne miasta: Walencja 
AlicanteAtrakcje w Alicante: Zamek św. Barbary (Castillo de Bárbara), Jaskinie Canelobre, Wodospady Algar (Fuentes de Algar), Promenada Explanada de España, Muzeum Volvo Ocean Race, Port w Alicante (Puerto de Alicante), Park rozrywki Terra Mítica, Park naturalny El Peñón de Ifach, plaże w Alicante (np. Playa del Postiguet, Playa de San Juan), plaże w Torrevieja (np. plaża El Cura, Playa de la Mata, Playa de los Locos), Plaża Granadella (Playa de la Granadella) w miejscowości Jávea. Popularne miasta: Alicante, Benidorm, Torrevieja, Jávea, Santa Pola, Elche, Villajoyosa, Calpe, El Campello, Altea, Xàtiva, San Juan de Alicante, Guardamar del Segura, La Marina, San Miguel de Salinas, Sant Vicent del Raspeig, Pilar de la Horadada, Cabo Roig, Ciudad Quesada, L'Alfàs del Pi, komarka Baix Vinalopó
CastellónPopularne miasta: Castellón de la Plana
Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

1 KOMENTARZ

  1. Santa Pola is a beautiful town but if you’re looking for more tourist attractions, visit Lloret de Mar or Tossa de Mar. These two cities I like the most! You can find more interesting places in costa del sol and costa brava.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.