Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiPlaże w HiszpaniiTOP 4: Najlepsze miejsca do nurkowania w Hiszpanii

TOP 4: Najlepsze miejsca do nurkowania w Hiszpanii

Nurkowanie w Hiszpanii to coraz bardziej popularny sport, któremu oddają się zarówno mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający ten kraj.

Chętni mają do wyboru między innymi Morze Śródziemne oraz Ocean Atlantycki. W większych, nadmorskich miejscowościach znajdują się często bazy nurkowe, które oferują kursy na różnych poziomach zaawansowania oraz wspólne nurkowanie z instruktorami.

Poniżej znajdziesz miejsca w Hiszpanii, które idealnie nadają się do nurkowania zarówno w przypadku nowicjuszy, jak i nieco bardziej doświadczonych osób.

Parque Natural Cabo de Gata-Níjar, Almería

Nurkowanie w Hiszpanii
Nurkowanie w Hiszpanii

Jedno z ostatnich dziewiczych miejsc w Europie i prawdopodobnie najbardziej dziki fragment południowej części hiszpańskiego wybrzeża. Ekosystem tego miejsca jest bardzo wyjątkowy, a wiele z występujących tam gatunków roślin i zwierząt zostało objętych ochroną.

Na terenie parku naturalnego znajduje się wiele dogodnych miejsc do nurkowania. Jednym z ciekawszych jest wrak parowca zatopiony na 40 metrach głębokości w Punta Baja. Pod wodą można też spotkać charakterystyczne korytarze utworzone ze skały wulkanicznej. Przed zanurzeniem się w okolicach wybrzeża Cabo de Gata warto skontaktować się z jedną z kilku tamtejszych baz nurkowych, ponieważ nie wszędzie jest tam dozwolone nurkowanie.

Cabo de Palos, Murcia

Kolejne miejsce, leżące niedaleko od wcześniej wymienionego. Zasługuję ono na uwagę ze względu na niezwykłe, podwodne krajobrazy. Znajduję się tutaj sztucznie utworzona rafa, usytuowana na zatopionych rybackich łodziach. Wraki statków zostały połączone linami w taki sposób, żeby ułatwić płetwonurkom poruszanie się między nimi. Przylądek ten słynie też z tego, że zaledwie na 30 metrach głębokości można już spotkać gatunki takich morskich zwierząt jak: mureny, węgorze, ośmiornice i rogatnice.

Cabo de Creus, Gerona

Nurkowanie to świetny sposób na przyjrzenie się z bliska podwodnemu światu
Nurkowanie to świetny sposób na przyjrzenie się z bliska podwodnemu światu

Costa Brava jest dobrze znana wśród polskich turystów przyjeżdżających do Katalonii na wakacje. Jednak północna część tego wybrzeża jest mniej oblegana przez tłumy i bardziej skalista. Właśnie tam, na terenie Cabo de Creus, znajduję się park naturalny. Nurkowanie w tym miejscu pozwala na odkrycie niezwykłego bogactwa fauny i flory tego przylądka.

Dla mniej doświadczonych płetwonurków, ze względu na niewielką głębokość i przejrzystość wód, szczególnie polecana jest La Galera oraz El Bau del Moli. Osoby bardziej doświadczone powinny zwrócić uwagę na Illa de la Massa d’Or, czyli najlepiej zachowaną pod względem przyrodniczym strefę w tym rejonie.

El Hierro, Wyspy Kanaryjskie

Zatoczka Cala de Tacorón na wyspie El Hierro, Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania)
Zatoczka Cala de Tacorón na wyspie El Hierro, Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania)

El Hierro to jedna z siedmiu głównych wysepek tworzących archipelag Wysp Kanaryjskich. Warto się tam wybrać, żeby zasmakować nurkowania nocą. Jest to jedno z niewielu miejsc w Hiszpanii, gdzie można spróbować tego typu atrakcji.

W niewielkiej odległości od brzegu, woda sięga tam nawet ponad 100 metrów głębokości! Dodatkowym urozmaiceniem nurkowania w tym miejscu są też podwodne jaskinie oraz utworzone ze skał wulkanicznych tunele. Okolice El Hierro obfitują ponadto w różne gatunki ryb tropikalnych, które stanowią prawdziwą gratkę dla amatorów podwodnej fotografii.

Agnieszka Zaborska
Agnieszka Zaborska
Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY