Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiTorre de Hércules (Wieża Herkulesa) - Najstarsza latarnia morska na świecie

Torre de Hércules (Wieża Herkulesa) – Najstarsza latarnia morska na świecie

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

A Coruña to nowoczesne miasto portowe w północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, którego największą atrakcją jest Wieża Herkulesa (Torre de Hércules).

Wieża Herkulesa to najstarsza, działająca latarnia morska na świecie i jedyna wzniesiona przez Rzymian, która przetrwała aż do dzisiaj. Przyjmuje się, że została zbudowana za panowania cesarza Trajana (między 98 a 117 r. n.e.).

Latarnia z mitów greckich…

Jak głosi legenda, latarnia została wzniesiona przez Herkulesa, który przybył tutaj po pokonaniu Geriona. Według greckiego mitu o dwunastu pracach Herkulesa, jego dziesiątym zadaniem było uprowadzenie trzody Geriona (olbrzyma z trzema głowami, trzema torsami i sześcioma rękami).

Herkules zabił go, a następnie zakopał jego czaszkę i kości w kopcu na wzgórzu. Na jego szczycie umieścił wielką pochodnię, a nieopodal miejsca pochówku potwora założył miasto.

Pierwszym człowiekiem, który tam dotarł była kobieta o imieniu Crunna. Według legendy, to właśnie od jej imienia pochodzi nazwa miasta A Coruña.

Wieża Herkulesa kiedyś i dziś

Wieża Herkulesa (Torre de Hércules)
Wieża Herkulesa (Torre de Hércules)

Latarnia morska położona jest na przylądku niedaleko wejściu do portu. Ma 55 metrów wysokości, z czego aż 37 metrów to pozostałości zachowane z czasów rzymskich. Wieża została zbudowana na planie koła. Aby dostać się na sam szczyt, trzeba pokonać 242 schody… Czy warto? Zdecydowanie tak. Ze szczytu Wieży Herkulesa można podziwiać rozciągający się dookoła wspaniały krajobraz oraz dostrzec wielką różę wiatrów, znajdującą się nad brzegiem Atlantyku.

W czasach swojej świetności, latarnia posiadała 3 kondygnacje, z 4 pomieszczeniami na każdej z nich. Oświetlenie stanowiła duża kamienna lampa oliwna, której światło było odbijane i wzmacniane za pomocą wypolerowanych powierzchni.

Wieża Herkulesa (Torre de Hércules)
Wieża Herkulesa (Torre de Hércules)

Na fundamentach starej konstrukcji archeolodzy znaleźli łacińskie zapisy poświęcone Marsowi Augustowi. Dzięki nim możliwe było zidentyfikowanie architekta odpowiedzialnego za budowę. Był nim pochodzący z Luzytanii, Caius Sevius Lupus. Trwają jednak spory co do tego, czy był on twórcą całej latarni czy tylko jej fundamentów, na których być może znajdował się posąg Marsa.

W średniowieczu latarnia morska zaczęła tracić na swoim pierwotnym znaczeniu i została przebudowana na fortyfikację. W XVII wieku rozpoczął się proces jej renowacji, który zakończono w 1791 roku. Wówczas to architekt, Eustaquio Giannini nadał wieży jej neoklasycystyczny wygląd. Ze względu na jej wyjątkowość, w 2009 roku Wieżę Herkulesa wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Hotele w A Coruñi


 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w Galicji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
A CoruñaAtrakcje: Katedra w Santiago de Compostela, Wieża Herkulesa, Przylądek Finisterre (Cabo Finisterre). Miasta: A Coruña, Santiago de CompostelaSan Andrés de Teixido, A Pobra do Caramiñal.
LugoAtrakcje: Ribeira Sacra, Playa de las Catedrales. Miasta: Lugo.
OurenseAtrakcje: Ribeira Sacra. Miasta: Ourense, Carballeda de Valdeorras.
PontevedraAtrakcje: Wyspy Cies. Miasta: Vigo, Pontevedra, Vilagarcía de Arousa, Vila de Cruces.
 
Zobacz również: Droga św. Jakuba (Camino de Santiago), Procesja Otwartych Trumien As Neves, Rías Baixas
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Kamila Królikowska
Kamila Królikowska
Zgodnie z zasadą, że lepiej żałować tego co się zrobiło, niż żałować tego czego się nie zrobiło, staram się czerpać z życia jak najwięcej. Lubię podróżować i odkrywać nieznane. Na co dzień studiuję Turystykę i Rekreację oraz działam w studenckiej organizacji AIESEC, gdzie zajmuję się współpracą z wolontariuszami z całego świata.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne