Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiCiekawe miejsca w HiszpaniiPrzylądek Finisterre, czyli koniec świata w Hiszpanii

Przylądek Finisterre, czyli koniec świata w Hiszpanii

Zostaw wszystko, bo w tym artykule zabieram Cię na koniec świata! Jedyne czego potrzebujesz to szczypta wyobraźni i wehikuł czasu…

Przylądek Finisterre w średniowieczu uważano za koniec świata. Mówiono o nim „Costa da Morte”, czyli Wybrzeże Śmierci. Za stromymi skałami, piętrzącymi się falami i spowitym mgłą horyzontem miała kryć się otchłań, za którą nie ma już nic. O tym miejscu krążyły legendy. To tutaj uczniowie świętego Jakuba mieli dotrzeć, by otrzymać pozwolenie na pochowanie jego ciała w Santiago de Compostela.

Pierwsze pielgrzymki do przylądka Finisterre

Z czasem pielgrzymi odwiedzający to miejsce zaczęli dokonywać rytuału obmycia ciała w zimnej, morskiej wodzie oraz spalenia swoich ubrań i butów.  W ten sposób dokonywało się symboliczne odrodzenie człowieka po przebytej pielgrzymce, którą często wykonywano w ramach pokuty.

Słupek "0 km" na Cabo Finisterre, Galicja
Słupek „0 km” na Cabo Finisterre, Galicja

Z tego też powodu Przylądek Finisterre także dziś znajduje się na szlaku pielgrzymkowym Camino de Santiago. Odwiedzając go, zobaczysz tam słupek wskazujący punkt „0 km” szlaku Camino de Santiago. Tę część Drogi św. Jakuba nazywa się Camino de Finisterre.

Cabo Finisterre dzisiaj

Latarnia morska na Przylądku Finisterre spodoba się osobom, które lubią wpatrywać się w romantyczny zachód słońca
Latarnia morska na Przylądku Finisterre spodoba się osobom, które lubią wpatrywać się w romantyczny zachód słońca

Przylądek Finisterre to obecnie nie tylko ulubione miejsce pielgrzymów, ale także turystów, którzy szukają ucieczki od cywilizacji. Nostalgicznym miejscem jest latarnia morska. Warto odwiedzić także pobliskie miasteczko, w którym możesz znaleźć również nocleg.

Przylądek Finisterre na mapie

Odkryj Galicję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Droga św. Jakuba (Camino de Santiago), Procesja Otwartych Trumien As Neves, Rías Baixas.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY