Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiMuzea i galerie sztuki w HiszpaniiMuzeum Historii Barcelony i opowieść o starożytnym mieście Barcino

Muzeum Historii Barcelony i opowieść o starożytnym mieście Barcino

Barcelonanie dość, że piękna i pełna atrakcji to również posiadająca fascynującą historię, o której wielu turystów często zapomina.

Władzom miasta zależy nie tylko na tym, aby przyjeżdżający zwiedzili Sagradę Familię i zrobili zakupy na La Rambli, lecz również, aby podczas pobytu zdobyli wiedzę na temat miasta. Służy temu przede wszystkim Muzeum Historii Barcelony (kat. Museu d’Història de Barcelona), które w atrakcyjnej, interaktywnej formie oraz rozlokowanych w różnych miejscach placówkom dba o rozpowszechnianie dziedzictwa historyczno-kulturowego stolicy Katalonii.

Historia Museu d’Història de Barcelona

Museu d’Història de Barcelona – w skrócie MUHBA, znajdziemy przy słynnym placu Plaça del Rei w Dzielnicy Gotyckiej.

Pomysł stworzenia tego miejsca narodził się w 1888 roku, kiedy to Barcelona gościła Wystawę Światową (EXPO). Dopiero podczas kolejnego wydarzenia w 1929 roku podjęto się realizacji tej idei. Wówczas stworzono czasową wystawę traktującą o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości miasta, która dała podwaliny pod obecne muzeum zainaugurowane w 1943 roku.

Ciekawostką jest, iż pałac w latach 30. XX wieku był zdemontowany pod Via Laeitana – drogę mającą łączyć centrum z portem. Dopiero wówczas kamień po kamieniu przeniesiono go do obecnej lokalizacji. Wtedy też światło dzienne ujrzały pozostałości po starożytnym rzymskim mieście Barcino. Otwarcie muzeum było natomiast uzależnione od prac archeologicznych, które trwały ponad 10 lat. 

W czasach frankistowskich muzeum było mocno wykorzystywane do celów propagandowych. Dopiero po 1979 roku, kiedy Hiszpania stała się znów krajem demokratycznym, zamknięto główną wystawę, którą zamieniono na wystawy tymczasowe. Ich tematyka była różnorodna, lecz głównym celem było pobudzenie opinii publicznej do rozmów o przyszłości Barcelony oraz całej Katalonii

Zwiedzanie muzeum

Trzypiętrowy budynek wprowadza nas w historię sięgającą czasów starożytnego miasta Barcino. Zwiedzanie zaczynamy od pochodzącego z tamtego czasu podziemnego kompleksu, który ukazuje nam ówczesne życie codzienne. Zobaczysz tu pozostałości murów miejskich i ulic, a także pralnię pochodzącą z II wieku!

Przechodząc do drugiej części, czyli dawnej rezydencji królewskiej Palau Reial Major przeniesiesz się do średniowiecznej Barcelony, która ukazuje doniosłą gotycką salę z łukami Saló del Tinel i kaplicę Santa Agata pochodzącą z XIV wieku.

Ekspozycje w Muzeum Historii Barcelony

W ciągu ostatniej dekady muzeum zmieniło się nie do poznania. Skupiono się na historii współczesnej oraz na współpracy z innymi miejscami dziedzictwa historycznego Barcelony, tworząc sieć ukazującą w kompleksowy sposób historię miasta z perspektywy różnych miejsc i epok.

Większość z nich powiązana jest ze starożytną poprzedniczką miasta, czyli Barcino. Inne nawiązują do czasów średniowiecznych i współczesnych oraz różnych aspektów kultury jak kulinaria, czy muzyka. Pełna lista miejsc powiązanych z MUHBA obejmuje:

 • MUHBA Świątynia Augusta – cztery ogromne kolumny rzymskiej świątyni dedykowanej cesarzowi Augustynowi I.
 • MUHBA Droga Pogrzebowa – częściowo widoczny na zewnątrz obszar pochówku stworzony wzdłuż drogi prowadzącej do miasta. Wewnątrz budynku znajduje się wystawa o rzymskich tradycjach pogrzebowych.
 • MUHBA Morska Brama Murów Rzymskich  – pozostałości łaźni termalnych zbudowanych za główną bramą wjazdową murów miasta rzymskiego.
 • MUHBA Domus de Sant Honorat – fundamenty prywatnego rzymskiego domu z IV wieku ozdobione polichromowanymi mozaikami i malowidłami ściennymi wraz z dużymi średniowiecznymi zbiornikami do przechowywania zboża.
 • MUHBA Roman Domus Avinyó – pozostałości starożytnego rzymskiego domu ozdobione malowidłami ściennymi.
 • MUHBA El Call – centrum słynnej dzielnicy żydowskiej w Barcelonie, w której znajdziemy informacje o żydowskiej społeczności Barcelony i jej dziedzictwie kulturowym.
 • MUHBA Santa Caterina – ryneczek Santa Caterina zbudowany na szczątkach średniowiecznego klasztoru, którego fundamenty możemy tu zobaczyć. Ponadto dowiemy się o osadnictwie ludzkim w tej części miasta od czasów prehistorycznych.
 • MUHBA Villa Joana – stary dom wiejski położony na obrzeżach miasta, w miejscowości Vallvidrera. W XIX wieku stał się willą mieszkalną, w której w 1902 roku zmarł wybitny kataloński poeta Jacint Verdaguer. Wystawa skupia się na postaci poety i jego twórczości. 
 • MUHBA Park Güell-Dom Strażnika – pawilon znajdujący się przy wejściu do parku będący dziełem Antonio Gaudiego. W środku znajdziemy wystawę na temat koncepcji architektonicznych Gaudiego.
 • MUHBA Olivia Artés – dawna fabryka będąca pozostałością przemysłowej przeszłości miasta, w której znajdziemy wystawę poświęconą historii industrializacji, poczynając od XIX wieku aż po teraźniejszość. 
 • MUHBA Fabra i Coats – budynki fabryczne dawnej firmy tekstylnej Fabra & Coats, która sławna była nie tylko w XIX-wiecznej Katalonii, lecz w całej Hiszpanii. 
 • MUHBA Casa de l’aigua – przepompownia wody zbudowana podczas rekonstrukcji wodociągów miejskich w Barcelonie w latach 1915-1919. Mieści się tam wystawa “Wodna rewolucja w Barcelonie. Bieżąca woda i nowoczesne miasto”.
 • MUHBA Schron przeciwlotniczy 307 – jeden z najlepiej zachowanych schronów przeciwlotniczych liczący ponad 200 metrów tuneli. Wybudowany podczas hiszpańskiej wojny domowej w celu ochrony ludności przed bombardowaniami Barcelony w latach 1937 i 1938. 
 • MUHBA Turó de la Rovira – punkt widokowy na całe miasto wybudowany na bateriach przeciwlotniczych, które broniły Barcelony przed bombardowaniem podczas hiszpańskiej wojny domowej. 
 • Galeria de Catalans Illustres – Galeria Wybitnych Osób Katalońskich, która gromadzi wizerunki 47 wybitnych Katalończyków z XIX i XX wieku.

Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem?

Przed rozpoczęciem zwiedzania koniecznie zaopatrzcie się w darmowego audioprzewodnika, jest on przydatny szczególnie w podziemnym starożytnym kompleksie, gdzie oprócz samych eksponatów nie znajdziemy żadnych informacji. 

Chcąc wybrać się do placówek stowarzyszonych z MUHBA najlepiej wejść na stronę internetową muzeum i pobrać mapkę z dokładnymi ich lokalizacjami. Większość jest usytuowana w Dzielnicy Gotyckiej, do niektórych jednak lepiej wybrać się autem, gdyż znajdują się poza miastem. Różnią się one również godzinami otwarcia, więc przed wybraniem się na wycieczkę warto je sprawdzić. 

W wejściówki możemy zaopatrzyć się internetowo. Obok pojedynczych możemy również kupić bilet łączony, który obejmuje na przykład obiekty Barcelony związane z czasami starożytnymi lub współczesnymi.

Informacje praktyczne

 • Bilety wstępu do Muzeum Historii Barcelony najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane, co w przypadku tego zabytku zdarza się bardzo często.
 • Godziny otwarcia: od wtorku do soboty w godz. 10:00-19:00. W niedziele w godz. 10:00-20:00. W poniedziałki muzeum jest zamknięte.
 • Adres: Plaça del Rei, s/n, 08002 Barcelona, Hiszpania
 • Kup bilety na GetYourGuide

Muzeum Historii Barcelony na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY