Strona głównaHiszpaniaAtrakcje w HiszpaniiLa Rambla - Najsłynniejszy deptak w Barcelonie

La Rambla – Najsłynniejszy deptak w Barcelonie

Czarująca i pełna życia ulica La Rambla de Catalunya to epicentrum Barcelony. Czy w dzień, czy w nocy ludzie spokojnym krokiem spacerują – jakby bez celu. Po prostu paseo (hiszp. spacer) jest celem samym w sobie.

Mnogość stoisk z pamiątkami, gazetami, starymi książkami, jak również zdumiewająca ilość magików, żywych postaci, performerów oraz innego rodzaju artystów sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Po liczącym dwa kilometry deptaku wyłożonym niebieską i szarą kostką brukową stąpała prawdopodobnie ponad połowa populacji Europy. Co więcej, nie licz, że zdążysz ją przejść w 20 minut. Po pierwsze – na pewno nie jeden sklep lub stragan przyciągną Twoją uwagę, po drugie – tłum zwiedzających skutecznie Ci to uniemożliwi. 

La Rambla przybrała swój współczesny wygląd w XVII wieku, a jej przypominający niewielki meander kształt wziął się stąd, iż zbudowano ją w wyschniętym korycie rzeki, wzdłuż której ciągnął się zachodni mur średniowiecznej dzielnicy Barri Gótic. Fakt ten dał jej również nazwę, gdyż ramla oznacza po arabsku właśnie koryto rzeki. 

La Rambla – alejka pełna atrakcji

Aleja ciągnie się od Plaça de Catalunya (Plac Kataloński), aż po pomnik Kolumba i port. Prestiż tego miejsca zapewniają m.in. jedna z najsłynniejszych w Europie oper Teatr Gran Liceu, pełen świeżych owoców, warzyw, ryb i serów kultowy targ La Boqueria, Muzeum Figur Woskowych, które po niedawnej renowacji robi wrażenie oraz Teatro Poliorama, gdzie George Orwell podczas wojny domowej spędził kilka dni, czyhając na funkcjonariuszy Guardia Civil. Nie można zapomnieć też o wielu ekskluzywnych sklepach. Znajdziemy wśród nich m.in. oficjalny sklep FC Barcelona (pod kątem asortymentu podobny do tego, który znajduje się przy stadionie Camp Nou).

La Rambla, Barcelona
La Rambla, Barcelona

Wracając do pomnika Kolumba, który jest immanentnym elementem La Rambli – wiąże się z nim parę ciekawostek. Został on wzniesiony w 1888 roku dokładnie w miejscu, gdzie włoski żeglarz (nie kataloński, jak twierdzono tu przez długi czas) powrócił z podróży do Ameryki w 1493 roku. Całość mierzy 59 m, a na szczyt pomnika można wjechać windą! 

Pomnik Krzysztofa Kolumba przy ulicy La Rambla, Barcelona
Pomnik Krzysztofa Kolumba przy ulicy La Rambla, Barcelona

Artystyczna Barcelona – nie tylko Picasso i Gaudi

Gdzie nie spojrzymy, La Rambla ukazuje swoje artystyczne oblicze. Ciągnące się wzdłuż niej kamienice są przykładem katalońskiej architektury modernistycznej, a oryginalne rzeźby La girafa coqueta oraz El toro sentado, na które nie sposób nie zwrócić uwagi to dzieła Josepa Granyera. Sam środek deptaka wyznacza mozaika barcelońskiego artysty Joana Miró z 1976 roku. Zbaczając w wąską uliczkę Carrer de Colom prowadzącą do Plaça Reial, natkniesz się na ślady Antoniego Gaudiego, czyli dwie latarnie – najwcześniejsze z secesyjnych dzieł architekta.

CIEKAWOSTKA: La Rambla owiana jest wieloma miejskimi legendami. Jedna z nich głosi, że kto napije się wody ze znajdującej się na deptaku Fontanny Canaletas, zawsze wróci do Barcelony raz jeszcze.

Specjały katalońskiej kuchni

Wieczorną atmosferę La Rambli tworzą klimatyczne lokale gastronomiczne, które kuszą tapas, owocami morza oraz tradycyjną katalońską kuchnią. Pierwszym niesamowitym miejscem, które warto odwiedzić jest El Bosc de Les Fades, w którym można poczuć się jak w magicznym lesie zamieszkiwanym przez krasnoludki, wróżki oraz elfy. Skręcając w ulicę Carrer de Boqueria dotrzemy do Can Culleretes, czyli najstarszej restauracji w Barcelonie założonej w 1786 roku. Serwuje się tu tradycyjne dania katalońskie – podobno nigdzie indziej nie spróbujesz lepszego espinacs a la catalana, czyli smażonego szpinaku z oliwą, orzeszkami pinii, boczkiem, rodzynkami oraz czosnkiem.

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY