Najważniejszy rynek spożywczy Barcelony wybudowano w XIX w. Przykryty rozległym sklepieniem z kutego żelaza jest jedną z najwspanialszych atrakcji miasta. Ślinka cieknie na widok owoców, orzechów, ziół, przypraw, a także piętrzących się na straganach ryb, kiełbas, mięs, serów i soków.
Początki targu Mercat St Josep La Boqueria (powszechnie znanego po prostu jako La Boqueria) zaczynają się w 1217 roku. Wówczas na głównej ulicy wiodącej do portu rozstawili się pierwsi kupcy oferujący ryby i mięso. W późniejszym czasie miejsce to słynęło ze świń przywożonych z całej Katalonii.
Nazwa miejsca zmieniała się wiele razy – Mercat Borne, Mercat de la Palla, aż finalnie bazar ten oddano pod opiekę świętego Józefa, nadając mu obecną nazwę. Zadecydował o tym przede wszystkim fakt, iż dawniej mieścił się tu klasztor pod tym samym wezwaniem. Rozkwit targu La Boqueria przyszedł wraz z XIX wiekiem. Wtedy La Rambla zaczęła zyskiwać na popularności, co wiązało się z większym popytem i powolnym rozwojem. Modernizacja hali targowych zajęła 13 lat i zakończyła się w 1853 roku. W późniejszym czasie zainstalowano również oświetlenie gazowe. Głównym architektem był barcelończyk Mas Vilie, który przed rozpoczęciem budowy położył na jej miejscu złote monety będące zwiastunem powodzenia inwestycji.
Dzisiejszy kształt wraz z charakterystycznymi łukami targ zyskał w 1911 roku, a pomysł na metalowe zadaszenie początkowo otwartego targu, zrealizowano cztery lata później. Było to wielkim ułatwieniem dla sprzedawców, gdyż wcześniej niespodziewane zmiany pogody często krzyżowały im plany.
Raj dla podniebienia
Gratka dla osób uwielbiających zdrowe oraz świeże jedzenie została doceniona poprzez nadanie La Boqueria w 2005 roku prestiżowego tytułu Best Market in The World. Nie ma co się dziwić, produkty, które tu kupicie, pochodzą z najbliższej okolicy, są codziennie wymieniane, a sprzedawcy mają ogromne doświadczenie, gdyż często prowadzą swoje stoiska w trzecim lub czwartym pokoleniu.
Na 2500 m² powierzchni i znajdujących się tu 200 stanowiskach spróbujemy najlepszych specjałów Hiszpanii. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – jamón ibérico, jamón serrano, chorizo ibérico – dla fanów szynek oraz mięs; boquerones, kalmary, ośmiorniczki, kraby jadalne – dla spragnionych lokalnych, morskich specjałów. Nie brakuje również pieczywa, gotowych dań, tapas, świeżych owoców, soków, czy bakalii do przekąszenia na miejscu.
Praktyczne porady podczas odwiedzania La Boqueria
- La Boqueria jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:30. Bądźcie przygotowani na dość duży tłum w środku hali, szczególnie w godzinach popołudniowych. Niedziela jest dniem wolnym dla sprzedawców.
- Od niedawna funkcjonuje również sklep online, więc jeśli zależy Wam na zakupie konkretnego produktu, a obawiacie się, że będzie wyprzedany, na stronie internetowej La Boquerii znajdziecie zakładkę compra online.
- Robiąc zakupy na miejscu, w wielu miejscach spotkamy się z tabliczką z prośbą o niedotykanie warzyw i owoców lub nierobienie im zdjęć.
La Boqueria na mapie
Odkryj Katalonię
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.