Katalonia
5 (100%) 1 vote

Katalonia składa się z czterech dość mocno różniących się od siebie prowincji, Należą do nich: Barcelona, Gerona, Lérida i Tarragona.

Największe rozbieżności można dostrzec w złożoności geograficznej tego regionu Hiszpanii. Podczas gdy na południu Katalonii możemy cieszyć się słońcem na licznych plażach Costa Bravy oraz Costa Dorady, to zaledwie 100 km dalej możemy uprawiać wspinaczkę wysokogórską!

Katalończycy lubią też podkreślać swoją odmienność kulturową na tle pozostałych części kraju. Z dumą posługują się językiem katalońskim (català) oraz hucznie obchodzą lokalne święta. Wśród tych ostatnich w szczególności wyróżnia się Święto Sant Jordi (Día de Sant Jordi), przypadające na 23 kwietnia. Mieszkańcy Barcelony świętują wtedy dzień swojego patrona, wychodząc na ulicę, aby spełnić specyficzną tradycję. Zwyczaj nakazuje, że pary mają się wymienić prezentami – mężczyźni są obdarowywani książkami, a kobiety – różami.

Katalonia - wspólnota autonomiczna Hiszpanii | Regiony Hiszpanii // Hispanico.pl
Siurana – małe, urokliwe miasteczko w Katalonii.

Klimat

Katalonia (nie licząc górzystej Léridy) posiada typowy klimat śródziemnomorski. Lata są ciepłe, a temperatury utrzymują się w okolicach 30 stopni Celsjusza. Zimą temperatury w ciągu dnia oscylują zwykle wokół 10-15 stopni Celsjusza. Najlepszą porą na odwiedzenie tego regionu Hiszpanii jest wiosna oraz jesień – można wtedy odpocząć od tłumu turystów i upałów, wciąż ciesząc się prawie nieustannie świecącym słońcem.

Barcelona

Barcelona to drugie po Madrycie najważniejsze miasto w Hiszpanii. Wytycza ono główne kierunki rozwoju handlu i przemysłu w całym kraju. Ważną rolę w historii tego ośrodka miejskiego bez wątpienia odegrały XXV Igrzyska Olimpijskie z 1992 roku. W tym czasie zmodernizowano między innymi Montjuïc, czyli Żydowską Górę, która wzięła swoją nazwę od dawnego żydowskiego cmentarza położonego na jej zboczach. Można tam odwiedzić zamek, który pełnił kiedyś funkcję twierdzy wojennej. Roztacza się z niego piękny widok na całe miasto. Oprócz tego na górze znajdują się wspaniałe muzea wśród których wyróżnia się w szczególności Museo Nacional de Arte de Cataluña, mieszczące się w budynku wzniesionym w stylu klasycystycznym w 1929 roku.

Barcelona - stolica Katalonii i wszystkie jej Atrakcje! | Hiszpania // Hispanico.pl
Park Güell, Barcelona.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę będąc w Barcelonie jest niezwykła Barri Gòtic, czyli Dzielnica Gotycka – najlepiej zachowana część miasta z okresu średniowiecza. Wyjątkową atrakcją w całej Katalonii są również wspaniałe dzieła architektury modernistycznej. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim wciąż nieukończone słynne dzieło Antoniego Gaudí, kościół Świętej Rodziny (Temple de la Sagrada Familia). Jego budowa rozpoczęła się w 1882 roku, a jej zakończenie szacuję się na rok 2026. W Barcelonie można też podziwiać inne budynki zaprojektowane przez tego wizjonerskiego architekta, między innymi: Casa Batlló, Casa Milà oraz Park Güell.

Girona i okolice

Prowincja Girona to wyjątkowy region Katalonii, który upodobał sobie szczególnie jeden z najbardziej kontrowersyjnych artystów ubiegłego stulecia – Salvador Dalí. W niewielkim miasteczku Figueres, położonym około 40 km od stolicy prowincji, znajduję się Teatr i Muzeum Salvadora Dalí, którego fasada jest ozdobiona… ogromnymi jajkami (dla malarza stanowiły one symbol życia). Warto również odwiedzić samą stolicę tej prowincji Katalonii, czyli Gironę. Jest ona urokliwe usytuowana na prawym brzegu rzeki Onyar. Wśród średniowiecznej Starówki miasta pełnej krętych uliczek wyróżnia się wieża powstałej w XI wieku Catedral de Santa María, która prezentuje wiele stylów architektonicznych z przewagą gotyku.

Pireneje

Katalonia to jednak nie tylko miasta i miasteczka… Jednym z najpiękniejszych jej zakątków są Pireneje. Sporą ich część obejmuje Parque Nacional de Aigüestortes y Lago de San Mauricio. Na terenie tego parku narodowego znajduję się też wiele szlaków pieszych, które pozwalają podziwiać polodowcowe jeziora, malownicze skalne zbocza oraz różne gatunki górskiej fauny (np. górską kozę, orły, sępy i kuny).

Agnieszka Zaborska

Agnieszka Zaborska

Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.
Agnieszka Zaborska

Latest posts by Agnieszka Zaborska (see all)

avatar