Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiPalafrugell i okoliczne miasteczka na Costa Brava

Palafrugell i okoliczne miasteczka na Costa Brava

Biura podróży ścigają się w proponowaniu swoim klientom wielu urokliwych miejscowości na Costa Brava. Czas poznać jedno z tych najchętniej wybieranych.

Palafrugell to nieduże miasto w Katalonii, które administracyjnie obejmuje trzy nadmorskie kurorty: Calella de Palafrugell, Llafranc i Tamariu. Co sprawia, że ta urocza miejscówka na Costa Brava potrafi zdobyć serce każdego turysty? Być może chodzi o klimat, jaki kryje każdy z tych zakątków. Wszystkie trzy miejscowości były kiedyś typowymi wioskami rybackimi. Rozwój turystyki sprawił, że z czasem przekształciły się w przyjazne odwiedzającym kurorty, które zachowały jednak swój dawny, małomiasteczkowy charakter.

Ogrody Jardines de Cap Roig

Większość z nas nie przykłada dużej uwagi do różnych gatunków roślin czy kwiatów. Zaległości możesz nadrobić podczas wakacji, udając się do ogrodu botanicznego Cap Roig w Palafrugell. Założony w 1927 roku kryje obecnie ponad 1000 gatunków roślin z różnych regionów świata. Jednym z ciekawszych miejsc na terenie ogrodu jest zamek Castillo de Cap Roig, który od 1988 roku znajduje się na liście najważniejszych dóbr kulturowych Hiszpanii.

Zamek Castillo de Cap Roig
Zamek Castillo de Cap Roig

Museu del Suro

Choć z nazwy brzmi dość egzotycznie (chyba że znasz kataloński), tak naprawdę chodzi o… Muzeum Korka :). Ot, takie nietypowe miejsce, które warto odwiedzić, będąc w Palafrugell. Muzeum usytuowane jest w dawnej fabryce korka (niegdyś największej w Hiszpanii) i przedstawia różne sposoby przetwarzania tego surowca oraz jego wpływ na rozwój lokalnej gospodarki.

Coqui Park

Czas na małe co nieco, dla tych, którzy podróżują ze swoimi pociechami. Coqui Park to idealne miejsce dla najmłodszych dzieci. Nie jest to co prawda ogromny park rozrywki, a złośliwi mogliby go porównywać z nieco większym placem zabaw, ale będąc rodzicem, warto pamiętać o tym miejscu na wypadek, gdyby Maluch miał ochotę po prostu się pobawić. Wśród atrakcji, jakie znajdzie w tym miejscu, warto wymienić: minigolf, bumper cars (czyli klasyczne „samochodziki” jak w Wesołym Miasteczku), zjeżdżalnie, dziecięce gokarty, trampoliny, ciuchcię i dmuchane zamki.

Festiwale muzyczne

Jeśli wybierasz się latem do Calella de Palafrugell, być może uda Ci się załapać na jeden z muzycznych festiwali, które organizowane są w tej miejscowości. Pierwszy odbywa się na początku lipca i nosi nazwę Festival de Habaneras. Bierze w nim udział tysiące osób, które chcą posłuchać nostalgicznych hawańskich pieśni habaneras. Aaa! I prawie bym zapomniała – ten zjawiskowy festiwal odbywa się przy plaży :).

CIEKAWOSTKA: Habaneras narodziły się w XIX wieku za sprawą marynarzy kursujących między Karaibami, a Półwyspem Iberyjskim.

Inna propozycja dla melomanów to Cap Roig Festival. Jest to cykl letnich koncertów jazzowych pod gołym niebem w ogrodzie botanicznym Cap Roig. Udział w nich to prawdziwa uczta dla zmysłów. I nie chodzi tylko o krążące w powietrzu niepokorne dźwięki, ale także o unoszący się wokół zapach kwiatów i piękne otoczenie, którego próżno szukać w zamkniętych salach koncertowych.

Pomysł na wakacje 3 w 1

Tak jak wspomniałam na początku, częścią Palafrugell są trzy nadmorskie kurorty turystyczne (Calella de Palafrugell, Llafranc i Tamariu). Który z nich wybrać na wakacje? Jeśli planujesz nieco dłuższy wyjazd, być może warto wziąć pod uwagę spędzenie kilku dni w każdej z tych trzech miejscowości?

WARTO WIEDZIEĆ: Palafrugell jest bardzo dobrze skomunikowane z innymi miejscowościami na Costa Brava. Bez problemu dojedziesz tu autobusem z takich miast jak: Barcelona, Girona czy Figueres.

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY