Święto Sant Jordi w Katalonii
5 (100%) 1 vote

23 kwietnia mieszkańcy Katalonii obchodzą święto swojego patrona, Sant Jordi – obdarowując w ten dzień ukochane osoby książkami i różami.

Sant Jordi, czyli Święty Jerzy, który pokonał smoka, jest patronem Katalonii od XV wieku. W tym regionie znany jest także jako patron zakochanych. W dzień upamiętniający śmierć Świętego, ulice Barcelony i innych katalońskich miast wypełniają się różanymi targami i stoiskami księgarskimi. Można na nich znaleźć nowości wydawnicze, a czasem nawet spotkać znanych autorów książek podpisujących swoje dzieła.

Zgodnie z tradycją, kobieta powinna zostać obdarowana przez ukochanego różą i odwzajemnić mu się podarunkiem w formie książki (warto dodać że 23 kwietnia obchodzony jest także Międzynarodowy Dniem Książki). Kolejnymi atrakcjami są dni otwarte organizowane w Pałacu Generalitat. W Kaplicy Sant Jordi, która w tym czasie przystrojona jest różnokolorowymi różami, odbywa się natomiast msza święta, podczas której można poświęcić przyniesione ze sobą kwiaty.

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Specjalnie dla Was odkrywam tajemnice Hiszpanii i innych krajów, w których używa się pięknego języka hiszpańskiego. Szukam i opisuję ciekawostki z kultury, sztuki i życia codziennego. Mam nadzieję, że Was zainteresują!
Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Latest posts by Marcelina Foltyn-Kaczmarek (see all)

avatar