Święto Sant Jordi w Katalonii

23 kwietnia mieszkańcy Katalonii obchodzą święto swojego patrona, Sant Jordi – obdarowując w ten dzień ukochane osoby książkami i różami.

Sant Jordi, czyli Święty Jerzy, który pokonał smoka, jest patronem Katalonii od XV wieku. W tym regionie znany jest także jako patron zakochanych. W dzień upamiętniający śmierć Świętego, ulice Barcelony, Girony i innych katalońskich miast wypełniają się różanymi targami i stoiskami księgarskimi. Można na nich znaleźć nowości wydawnicze, a czasem nawet spotkać znanych autorów książek podpisujących swoje dzieła.

Zgodnie z tradycją, kobieta powinna zostać obdarowana przez ukochanego różą i odwzajemnić mu się podarunkiem w formie książki (warto dodać że 23 kwietnia obchodzony jest także Międzynarodowy Dniem Książki).

Kolejnymi atrakcjami są dni otwarte organizowane w Pałacu Generalitat. W Kaplicy Sant Jordi, która w tym czasie przystrojona jest różnokolorowymi różami, odbywa się natomiast msza święta, podczas której można poświęcić przyniesione ze sobą kwiaty.

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Marcelina Foltyn-Kaczmarek
Marcelina Foltyn-Kaczmarek
Specjalnie dla Was odkrywam tajemnice Hiszpanii i innych krajów, w których używa się pięknego języka hiszpańskiego. Szukam i opisuję ciekawostki z kultury, sztuki i życia codziennego. Mam nadzieję, że Was zainteresują!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY