Jedną z największych zalet Hiszpanii jest to, że oprócz części kontynentalnej posiada aż dwa duże archipelagi. W tym artykule zabieram Was na jeden z nich!

Majorka - Wyspa Spokoju (Baleary) - Atrakcje Zwiedzanie Zabytki
Ciasne uliczki w mieście Valdemossa, Majorka

Majorka to największa wyspa w archipelagu Balearów. Turyści cenią ją przede wszystkim za zrównoważony klimat, bogactwo krajobrazów (w tym m.in. góry Sierra de Tramuntana) oraz malownicze wyspiarskie miasteczka, które od wieków były inspiracją dla artystów takich jak Pablo Picasso, Joan Miró, Francis Bacona czy Fryderyk Chopin.

Majorka obfituje w urokliwe zatoczki i piękne plaże. Wiele z nich wciśniętych jest pomiędzy wysokie skały, co tworzy bajeczny wręcz klimat do kąpieli. Najciekawsze zatoczki na Majorce to: Cala Figuera, Cala Barques, Cala d’Or, Cala Sant Vicenc i Cala Pi de la Posada. Wyspa obfituje w wiele innych tego typu miejsc, które tylko czekają na odkrycie. Podążaj wzdłuż linii brzegowej, a zobaczysz ile ciekawych zakątków uda Ci się znaleźć.

Katedra La Seu na Majorce

Majorka - Wyspa Spokoju (Baleary) - Atrakcje Zwiedzanie Zabytki
Wnętrze katedry La Seu, Majorka

Nie ma na Majorce budowli, która przyciągałaby swoim majestatem tak mocno, jak robi to Katedra La Seu. Znajdująca się w stolicy wyspy świątynia zachwyca zarówno swoim monumentalnym wyglądem, jak i piękną architekturą. Ogromna ilość kolorowych witraży powoduje, że po wejściu do La Seu czeka na nas prawdziwa feeria barw.

Uwagę szczególnie zwracają wykonane z witraży rozety. Ta największa ma średnicę blisko 14 m, a do jej budowy wykorzystano ponad tysiąc kawałków kolorowego szkła! Efekt jaki dzięki temu uzyskano jest nieporównywalny z żadnym innym. Dwa razy w roku, a dokładnie 2 lutego (Święto Matki Boskiej Gromniczej) oraz 11 października (Dzień św. Marcina) światło wpadające przez rozetę, tworzy na wewnętrznej ścianie katedry złudzenie optyczne – iluzoryczny obraz drugiej rozety.

Sporty, które możesz uprawiać na Majorce

Jeśli nie potrafisz usiedzieć w miejscu, to bardzo dobrze. Majorka oferuje różne formy aktywnego spędzania czasu. Po pierwsze nurkowanie! Jeśli nie masz w tej dziedzinie doświadczenia, możesz zapisać się do jednej z wielu szkół nurkowania, jakie znajdują się na wyspie. Jeśli natomiast chcesz na początek spróbować czegoś prostszego, to spróbuj snorkelingu. Pływanie z rurką wprowadza co prawda trochę ograniczeń (brak możliwości zanurzenia się na zbyt długo), ale i tak jest to doskonała forma obserwowania morskiego dna. Przy okazji może zainteresuje Cię także fotografia podwodna?

Majorka - Wyspa Spokoju (Baleary) - Atrakcje Zwiedzanie Zabytki
Zatoczka Cala Gat, Majorka

Majorka to idealne miejsce dla amatorów żeglowania. Chętni mają możliwość wypożyczenia katamaranów oraz odbycia kursu żeglowania pod okiem doświadczonych żeglarzy. Jeśli chodzi o sporty wodne takie jak kitesurfing i windsurfing, to Majorka nie jest najlepszym miejscem do uprawiania tych dyscyplin. Dużo lepiej sprawdzą się pod tym względem Wyspy Kanaryjskie, w tym w szczególności wyspa Fuerteventura.

Gdy już wrócisz na ląd, możesz spróbować swoich sił na jednym z osiemnastu pól golfowych, które się tutaj znajdują. Pod względem ich ilości wyspa zdecydowanie zajmuje pierwsze miejsce w całym archipelagu. Pola golfowe na Majorce są znakomicie przygotowane i wyposażone. Zainteresowani mogą skorzystać zarówno z wypożyczalni sprzętu, jak i wsparcia instruktorów. To miejsca uwielbiane przez aktorów i polityków. Być może uda Ci się spotkać jednego z nich?

Majorka - Wyspa Spokoju (Baleary) - Atrakcje Zwiedzanie Zabytki
Pola golfowe na Majorce.

Równie popularna co golf jest na Majorce jazda konna. Na przejażdżkę możemy wybrać się pod okiem instruktorów, a trasy przygotowywane są pod kątem ich atrakcyjności i pięknych widoków. Również tutaj na nowicjuszy czekają szkółki, w których można przejść przyspieszony kurs jazdy konnej.

Majorka i Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin na Majorce // Hispanico.pl
Fryderyk Chopin, fot. Louis-Auguste Bisson

Co wspólnego miał nasz polski kompozytor z hiszpańską wyspą? Okazuje się, że całkiem sporo. Fryderyk Chopin wraz z George Sand i jej dwójką dzieci spędzili na Majorce zimę od listopada 1838 r. do lutego 1839 r. Po dotarciu na wyspę para zatrzymała się najpierw w stolicy wyspy (Palma de Mallorca) a potem w mieście Valdemossa. Pobyt na wyspie był dla kompozytora z jednej strony bardzo bolesny (to właśnie wtedy doznał pierwszego ataku gruźlicy), a z drugiej – niezwykłe inspirujący (na Majorce stworzył bowiem swoje najwybitniejsze kompozycje). Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule “Fryderyk Chopin na Majorce”.

 

Przeczytaj także artykuł: “Alcúdia – urokliwy kurort na Majorce”

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
PODZIEL SIĘ

Dodaj pierwszy komentarz

avatar