Katedra La Seu w Palma de Mallorca

Jeśli wydaje Ci się, że Sagrada Familia jest długo budowana, to poznaj świątynię, która była wznoszona jeszcze dłużej, bo przez prawie czterysta lat!

Katedra La Seu znajduje się w samym sercu stolicy Majorki – mieście Palma de Mallorca. Jest to świątynia trzynawowa o łącznej powierzchni 6600 m2, która stanowi typowy przykład śródziemnomorskiego gotyku. Ogromne rozmiary przyczyniły się do tego, że nawa główna katedry, mierząca 44 metry wysokości, stawia ją w czołówce największych katedr na świecie.

Ogromna z zewnątrz, przestronna w środku

O przestronności tej świątyni przekonamy się, wchodząc do środka. Ogromne wnętrze pozbawione jest zbędnych detali, co było raczej rzadko spotykane w tego typu średniowiecznych przybytkach religijnych. Z drugiej strony w przypadku katedry La Seu trudno mówić wyłącznie o epoce, w której rozpoczęła się jej budowa. Biorąc pod uwagę, że trwała ona kilka kolejnych wieków, a do istotnych modernizacji doszło nawet w XX wieku, w architekturze tej budowli znajdziemy także sporo rozwiązań z innych okresów czasu.

Katedra La Seu w Palma de Mallorca
Katedra La Seu w Palma de Mallorca

Historia katedry

Budowa katedry La Seu w miejscu dawnego meczetu rozpoczęła się w 1229 roku i zdecydowanie nie należała do najłatwiejszych. Wielki rozmach, z jakim prowadzono prace nad wzniesieniem świątyni przekroczył początkowe założenia architektów. Do pracy wkrótce zaczęto zatrudniać kobiety i dzieci. Jako materiału budowlanego używano kamieni z różnych części wyspy, które następnie poddawano obróbce.

Wnętrze katedry La Seu w Palma de Mallorca warto zobaczyć o poranku, gdy rozświetlają je promienie słońca.
Wnętrze katedry La Seu w Palma de Mallorca warto zobaczyć o poranku, gdy rozświetlają je promienie słońca.

W latach 1347-1377 prace nad budową katedry zostały zawieszone. Był to efekt trwającego wówczas konfliktu między Piotrem Aragońskim IV (Pedro IV de Aragón) a Jakubem III (Jaume III). Kontynuacja budowy nastąpiła za sprawą duchownych, którzy w zamian za gwarancję życia wiecznego, zachęcali wiernych do składania datków. Te pozwoliły na ukończenie jednej z kaplic oraz dwóch przęseł nawy głównej.

W 1490 roku doszło do katastrofy. Sklepienie w środkowej części budynku zapadło się. Dziesiątki lat pracy pozwoliły na jego udoskonalenie i odbudowanie. W 1587 roku prace nad nawą główną i nawami bocznymi zostały zakończone, natomiast rok 1601 przyjmuje się za ostateczną datę ukończenia budowy katedry.

Rozpoczęcie budowy katedry La Seu w Palma de Mallorca miało miejsce w 1229 roku.
Rozpoczęcie budowy katedry La Seu w Palma de Mallorca miało miejsce w 1229 roku.

„Przyjmuje się”, ponieważ do kolejnych większych modyfikacji katedry La Seu doszło jeszcze kilkukrotnie. Problem zapadającego się sklepienia powrócił cztery razy, natomiast za sprawą trzęsienia w 1851 roku została zniszczona znaczna część frontu świątyni. Wszystko to spowodowało, że jeszcze pod koniec XIX wieku podjęto decyzję o modernizacji architektury katedry.

Zmiany widoczne były nie tylko z zewnątrz, ale także od środka. Największą modyfikacją była zmiana układu prezbiterium, której podjął się Antonio Gaudi. Artysta ten był odpowiedzialny także za projekt żyrandola przypominającego cierniową koronę, projekt żelaznych kandelabrów wokół kolumn, a także mozaikę znajdującą się w prezbiterium. Efekty jego prac do dziś są z jednej strony krytykowane, a z drugiej – podziwiane.

Gigantyczna rozeta „Oko Gotyku”

La Seu robi wrażenie nie tylko z zewnątrz. To co od razu zwraca uwagę w jej wnętrzu to ponad 60 kolorowych witraży i 5 witrażowych rozet. Ta największa została zbudowana w 1370 roku i ma średnicę 13,8 m. Miejscowi mówią na nią oko gotyku. Do wykonania tej rozety wykorzystano ponad 1000 kawałków szkła, które wcześniej zostały starannie oszlifowane.

Portal del Mirador, który prowadzi do wnętrza katedry przedstawia sceny z Ostatniej Wieczerzy.
Portal del Mirador, który prowadzi do wnętrza katedry przedstawia sceny z Ostatniej Wieczerzy.

Ciekawym rozwiązaniem było umieszczenie oka gotyku nie na głównej fasadzie, a nad prezbiterium. Taka lokalizacja nie jest przypadkowa, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę niesamowity spektakl barw, który możemy zobaczyć w środku. Wyjątkowe wrażenie robi to o poranku, gdy wynurzające się zza horyzontu słońce wpada przez witraże, malując wnętrze katedry różnokolorowymi barwami.

Zjawiska świetlne w katedrze La Seu

Interesujące zjawisko świetlne w katedrze zobaczymy 2 lutego (Święto Ofiarowania Pańskiego) oraz 11 listopada (wspomnienie św. Marcina z Tours). Wówczas to światło wpadające przez oko gotyku tworzy na przeciwległej ścianie kolorowy obraz, który znajduje się tuż pod znajdującą się tam rozetą.

Inne zjawisko świetlne zobaczymy między 20 a 23 grudnia (przesilenie zimowe). Wówczas to wschodzące słońce, przechodząc przez znajdującą się na przeciwko oka gotyku rozetę, rozświetla tę pierwszą, tworząc z zewnątrz niesamowity efekt barwny, którego nie dostrzeżemy w inne dni roku.

Muzeum Katedralne

Katedra La Seu na Majorce kryje jeszcze jedno ciekawe miejsce. Jest nim Muzeum Katedralne (Museu de la Catedral), w którym znajdziemy sporo eksponatów religijnych gromadzonych tutaj od czasów średniowiecza. Kolekcja obejmuje między innymi: srebrne monstrancje z XVI wieku, ozdobne kandelabry, relikwiarze, gotyckie rzeźby i obrazy, a także archiwalne zdjęcia katedry.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Katedry La Seu i Muzeum Diecezjalnego najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: w soboty od 10:00 do 14:15; od poniedziałku do piątku w zależności od pory roku katedra otwarta jest od 10:00 do 15:15, 17:15 lub 18:15.
  • Adres: Plaça de la Seu s/n, 07001 Palma de Mallorca
  • Kup bilety na GetYourGuide

Katedra La Seu na mapie

Odkryj Baleary

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Pogoda na Majorce.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY