Jeśli wydaje Ci się, że Sagrada Familia jest długo budowana, to poznaj świątynię, która była wznoszona jeszcze dłużej, bo przez prawie czterysta lat!

Katedra La Seu w Palma de Mallorca
Portal del Mirador, który prowadzi do wnętrza katedry przedstawia sceny z Ostatniej Wieczerzy.

Katedra La Seu znajduje się w samym sercu stolicy Majorki – mieście Palma de Mallorca. Jest to świątynia trzynawowa o łącznej powierzchni 6600 m2, która stanowi typowy przykład śródziemnomorskiego gotyku. Ogromne rozmiary przyczyniły się do tego, że nawa główna katedry, mierząca 44 metry wysokości, stawia ją w czołówce największych katedr na świecie.

O przestronności tej świątyni przekonamy się, wchodząc do środka. Ogromne wnętrze pozbawione jest zbędnych detali, co było raczej rzadko spotykane w tego typu średniowiecznych przybytkach religijnych. Z drugiej strony w przypadku katedry La Seu trudno mówić wyłącznie o epoce, w której rozpoczęła się jej budowa. Biorąc pod uwagę, że trwała ona kilka kolejnych wieków, a do istotnych modernizacji doszło nawet w XX wieku, w architekturze tej budowli znajdziemy także sporo rozwiązań z innych okresów czasu.

 

Historia katedry

Wnętrze katedry La Seu w Palma de Mallorca
Wnętrze katedry La Seu w Palma de Mallorca warto zobaczyć o poranku, gdy rozświetlają je promienie słońca.

Budowa katedry La Seu w miejscu dawnego meczetu rozpoczęła się w 1229 roku i zdecydowanie nie należała do najłatwiejszych. Wielki rozmach, z jakim prowadzono prace nad wzniesieniem świątyni przekroczył początkowe założenia architektów. Do pracy wkrótce zaczęto zatrudniać kobiety i dzieci. Jako materiału budowlanego używano kamieni z różnych części wyspy, które następnie poddawano obróbce.

W latach 1347-1377 prace nad budową katedry zostały zawieszone. Był to efekt trwającego wówczas konfliktu między Piotrem Aragońskim IV (Pedro IV de Aragón) a Jakubem III (Jaume III). Kontynuacja budowy nastąpiła za sprawą duchownych, którzy w zamian za gwarancję życia wiecznego, zachęcali wiernych do składania datków. Te pozwoliły na ukończenie jednej z kaplic oraz dwóch przęseł nawy głównej.

Katedra La Seu w Palma de Mallorca
Rozpoczęcie budowy katedry La Seu w Palma de Mallorca miało miejsce w 1229 roku.

W 1490 roku doszło do katastrofy. Sklepienie w środkowej części budynku zapadło się. Dziesiątki lat pracy pozwoliły na jego udoskonalenie i odbudowanie. W 1587 roku prace nad nawą główną i nawami bocznymi zostały zakończone, natomiast rok 1601 przyjmuje się za ostateczną datę ukończenia budowy katedry.

“Przyjmuje się”, ponieważ do kolejnych większych modyfikacji katedry La Seu doszło jeszcze kilkukrotnie. Problem zapadającego się sklepienia powrócił cztery razy, natomiast za sprawą trzęsienia w 1851 roku została zniszczona znaczna część frontu świątyni. Wszystko to spowodowało, że jeszcze pod koniec XIX wieku podjęto decyzję o modernizacji architektury katedry.

Zmiany widoczne były nie tylko z zewnątrz, ale także od środka. Największą modyfikacją była zmiana układu prezbiterium, której podjął się Antonio Gaudi. Artysta ten był odpowiedzialny także za projekt żyrandola przypominającego cierniową koronę, projekt żelaznych kandelabrów wokół kolumn, a także mozaikę znajdującą się w prezbiterium. Efekty jego prac do dziś są z jednej strony krytykowane, a z drugiej – podziwiane.

Oko gotyku

Rozeta "Oko Gotyku" w katedrze La Seu na Majorce
Pod rozetą “Oko Gotyku” w katedrze La Seu na Majorce znajduje się ołtarz główny.

La Seu robi wrażenie nie tylko z zewnątrz. To co od razu zwraca uwagę w jej wnętrzu to ponad 60 kolorowych witraży i 5 witrażowych rozet. Ta największa została zbudowana w 1370 roku i ma średnicę 13,8 m. Miejscowi mówią na nią oko gotyku. Do wykonania tej rozety wykorzystano ponad 1000 kawałków szkła, które wcześniej zostały starannie oszlifowane.

Ciekawym rozwiązaniem było umieszczenie oka gotyku nie na głównej fasadzie, a nad prezbiterium. Taka lokalizacja nie jest przypadkowa, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę niesamowity spektakl barw, który możemy zobaczyć w środku. Wyjątkowe wrażenie robi to o poranku, gdy wynurzające się zza horyzontu słońce wpada przez witraże, malując wnętrze katedry różnokolorowymi barwami.

 

Zjawiska świetlne w katedrze La Seu

Interesujące zjawisko świetlne w katedrze zobaczymy 2 lutego (Święto Ofiarowania Pańskiego) oraz 11 listopada (wspomnienie św. Marcina z Tours). Wówczas to światło wpadające przez oko gotyku tworzy na przeciwległej ścianie kolorowy obraz, który znajduje się tuż pod znajdującą się tam rozetą. Widać to na filmie poniżej:

Inne zjawisko świetlne zobaczymy między 20 a 23 grudnia (przesilenie zimowe). Wówczas to wschodzące słońce, przechodząc przez znajdującą się na przeciwko oka gotyku rozetę, rozświetla tę pierwszą, tworząc z zewnątrz niesamowity efekt barwny, którego nie dostrzeżemy w inne dni roku. Pokazuje to film poniżej:

Muzeum Katedralne (Museu de la Catedral)

Katedra La Seu na Majorce kryje jeszcze jedno ciekawe miejsce. Jest nim Muzeum Katedralne, w którym znajdziemy sporo eksponatów religijnych gromadzonych tutaj od czasów średniowiecza. Kolekcja obejmuje między innymi: srebrne monstrancje z XVI wieku, ozdobne kandelabry, relikwiarze, gotyckie rzeźby i obrazy, a także archiwalne zdjęcia katedry.

 

Katedra La Seu – Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Katedry La Seu i Muzeum Diecezjalnego najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: w soboty od 10:00 do 14:15; od poniedziałku do piątku w zależności od pory roku katedra otwarta jest od 10:00 do 15:15, 17:15 lub 18:15.
  • Adres: Plaça de la Seu s/n, 07001 Palma de Mallorca
  • Kup bilety przez Internet >

Popularne hotele w Palma de Mallorca

Booking.com
Wybierając się do Palmy, szukaj hoteli, które są wysoko oceniane przez innych turystów. Jeśli wybierasz się na wakacje all inclusive, zwróć uwagę, czy wybrana przez Ciebie oferta umożliwia także wynajem aut.

Rabat AIRBNB: www.airbnb.pl/c/jalvaro55

Majorka Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Majorce

Odkryj Archipelag Balearów

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:
Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
Majorka Katedra La Seu, smocze jaskinie na Majorce, miejsca związane z Chopinem i George Sand, pasmo górskie Serra de Tramuntana, akwarium Palma Aquarium, Zatoka Alkudyjska, Półwysep Formentor (Cap de Formentor), Zamek Bellver, Zamek Castillo de Santueri, Pałac Almudaina (Palau de l'Almudaina). Parki wodne i parki rozrywki: Western Water Park, Aqualand El Arenal, Safari Zoo, delfinarium Marineland Mallorca, wąwóz Torrent de Pareis. Popularne plaże: Playa de Palma. Popularne miejscowości: Palma de Mallorca, Valldemossa, Alcúdia, Puerto de Alcúdia, Porto Cristo, Can Picafort, Santa Ponsa, Port de Sóller, Sa Calobra, Sa Coma, El Arenal, Vilafranca de Bonany, Palma Nova, Port de Pollenca, Deià, Alaró, Fornalutx, Santa María del Camí, Megaluf, Can Pastilla.
Minorka Dyskoteka Cova d’en Xoroi położona w jaskini, dawna osada Son Catlar, cypel Cap de Cavalleria, przylądek Favaritx, góra Monte Toro, fortyfikacja Fortaleza de la Mola, wieża Torre de Fornells. Popularne miejscowości: Ciutadella de Menorca, Maó-Mahón, Fornells.
Ibiza Dalt Vila - Stare Miasto Ibizy, Jaskinia Ses Fontanelles, jaskinia Cova de Can Marçà, jaskinia Cova Santa, jaskinia Cala Llonga, jaskinia Cova des Culleram, jaskinia Na Coloms, rezerwat przyrody Ses Salines, wyspa Es Vedra, park wodny Sirenis Aquagames, park wodny Aguamar, park wodny Portinatx, Muzeum Etnologiczne Museo Etnológico de Ibiza y Formentera, stanowisko archeologiczne Sa Caleta, bar Café del Mar, akwarium Cap Blanc. Popularne miejscowości: Ibiza (stolica wyspy o tej samej nazwie), Sant Antoni de Portmany (San Antonio Abad), Santa Eulària des Riu, Sant Josep de Sa Talaia, Es Cana. Popularne Plaże na IbizieCala de Sant Vicent
Formentera Rezerwat przyrody Ses Salines, wysepka Espalmador, płaskowyż El Pilar de la Mola, plaża Platja Mitjorn, stolica wyspy San Francesc Xavier. Popularne miejscowości: La Savina, Es Pujols, Sant Ferran de ses Roques, Sant Ferran de ses Roques, Es Caló
Cabrera Park Narodowy archipelagu Cabrera, zamek Castillo de Cabrera.
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.
Zobacz także: Pogoda na Majorce
 

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar