Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiLloret de Mar - kataloński kurort nie tylko dla imprezowiczów
Reklama
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Katalonia pełna jest wspaniałych miast, w których można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Dziś spojrzymy bliżej na jedno z tych, które przez Polaków jest szczególnie uwielbiane.

Lloret de Mar słynie ze swojego imprezowego klimatu. Ogromna ilość klubów, oferujących najbardziej różnorodne formy rozrywki, nie pozwoli Ci się tutaj nudzić! W barach i restauracjach serwowane są lokalne trunki (nie zapomnij skosztować cavy – katalońskiego wina musującego). W chiringuitos, czyli małych barach przy plaży, skosztujesz specjałów katalońskiej kuchni (wśród nich poleca się kiełbasa fuet).

Plaża Platja de Fenals w Lloret de Mar
Plaża Platja de Fenals w Lloret de Mar

Co warto wiedzieć?

Lloret de Mar - kataloński kurort na Costa Brava (Katalonia, Hiszpania) // Hispanico.pl
Małe zatoczki w Lloret de Mar skrywają wiele uroku. Na zdjęciu Playa Cala Sa Boadella.

Z drugiej strony Lloret de Mar to także wspaniała lokalizacja na bardziej spokojny odpoczynek lub wakacje z dziećmi. Wszystko za sprawą m.in. długich, piaszczystych plaż. Najbardziej znaną z nich jest Playa Grande znana też pod nazwą Playa de Lloret. Rozciąga się ona na długości ponad 1,5 km i wyposażona jest we wszelkie udogodnienia takie jak: leżaki, parasole, toalety, prysznice oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Jeśli zależy Ci na bardziej kameralnej atmosferze możesz też wybrać jedną z wielu maleńkich zatoczek (hiszp. calas), które rozciągają się wzdłuż linii brzegowej.

Atrakcje w Lloret de Mar

Podczas gdy jedni lubią błogi odpoczynek na plaży, inni wolą aktywny wypoczynek w wodzie. Dobra wiadomość jest taka, że w Lloret de Mar znajdziesz i jedno i drugie. A jeszcze lepsza – że ilość sportów wodnych, które możesz tu uprawiać jest naprawdę spora! Szybkie przejażdżki skuterem wodnym, porywający parasailing, narty wodne, wycieczki statkiem czy wreszcie wizyta w aquaparku Water World… Co wybierasz?

Muzeum morskie

Jeśli tematyka morza jest Ci szczególnie bliska, idąc wzdłuż wybrzeża, możesz wybrać się też do Muzeum Morskiego (Museo del Mar – Can Garriga). Zostało ono urządzone w dawnym domu rodziny Garriga, którzy należeli do wspomnianych wcześniej Los Indianos. Muzeum Morskie w Lloret de Mar prezentuje ciekawą kolekcję eksponatów związanych z morskimi przeprawami do Nowego Świata i nie tylko. Znajdziesz tutaj dawne mapy, narzędzia służące do nawigacji morskiej, piękne modele żaglowców wraz z opisem sposobów ich budowania, a także informacje o tym, jak wyglądało życie pierwszych rybaków w Lloret de Mar. Ta wspaniała podróż przez epoki pozwoli Ci jeszcze lepiej poznać miasto i jego związki z morzem i Ameryką.

Ogród botaniczny św. Klotyldy

Lloret de Mar - kataloński kurort na Costa Brava (Katalonia, Hiszpania) // Hispanico.pl
Ogrody św. Klotyldy (Jardín Botánico Santa Clotilde) to wspaniałe miejsce na wypoczynek.

Mówi się, że to jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Europie. Być może to z powodu jego usytuowania na wzniesieniu, które sprawia, że roztaczają się z niego wspaniałe widoki na całe wybrzeże. Ogród św. Klotyldy zaprojektował w 1919 r. Nicolau Maria Rubió i Tudurí – architekt i projektant ogrodów pochodzący z Minorki. Nawet jeśli jego nazwisko niewiele Ci mówi, to warto wiedzieć że jest on autorem także wielu innych ogrodów w Barcelonie, Walencji, Sitges, czy na Majorce.

Co ciekawe, mimo że mówimy o ogrodzie botanicznym, to znajdziemy tutaj niewiele kwiatów. Na 15 ha powierzchni dominują pięknie przystrzyżone krzewy, drzewa, urokliwe fontanny oraz rzeźby zaskakujące nas w różnych częściach ogrodu. To urzekające miejsce jest prawdziwym numerem jeden wśród atrakcji naturalnych w Lloret de Mar. Nieważne, czy chcesz tutaj spędzić romantyczne popołudnie, odpocząć od zgiełku plaż lub ukryć się na chwilę przed płynącym z nieba żarem – Ogród św. Klotyldy będzie do tego idealny.

Kościół Iglesia de Sant Romà

Lloret de Mar - kataloński kurort na Costa Brava (Katalonia, Hiszpania) // Hispanico.pl
Charakterystyczna kopuła kościoła Iglesia de Sant Romà w Lloret de Mar.

Budowę kościoła rozpoczęto wraz z nadejściem XVI wieku (1509-1522). Stanął on w miejscu dawnego składowiska węgla, przez co początkowo świątynia była nazywana Sa Carbonera (carbón to po hiszpańsku węgiel). Co ciekawe budynek kościoła był częściowo ufortyfikowany, a dojście do niego było możliwe tylko przez zwodzony most. Powodem były wspomniane już wcześniej najazdy piratów przed którymi miasto starało się usilnie chronić.

W kolejnych wiekach Kościół Iglesia de Sant Romà był jeszcze kilkukrotnie rozbudowywany i modyfikowany. Znajdziemy w nim więc zarówno elementy nawiązujące do gotyku czy renesansu, jak i styl mocno modernistyczny.

Cmentarz modernistyczny (Cementerio modernista)

Rzadko się zdarza, że w tak turystycznych kurortach jak Lloret de Mar jedną z głównych atrakcji staje się cmentarz. W tym przypadku nie mówimy jednak o „zwykłym cmentarzu” a o kompleksie składającym się z prawdziwych dzieł sztuki. Trudno bowiem innymi słowami opisać urzekające rzeźby, pięknie zdobione portale, grobowce i małe neogotyckie mauzolea, które znajdują się w tym miejscu.

Lloret de Mar - kataloński kurort na Costa Brava (Katalonia, Hiszpania) // Hispanico.pl
Cmentarz modernistyczny (Cementerio modernista) w Lloret de Mar.

Joaquim Artau i Fàbregas to artysta, który stoi za projektem tego niezwykłego przybytku. Powstały w latach 1896-1901 cmentarz był odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnej ludności. Mowa konkretnie o tzw. Los Indianos, czyli bardzo majętnych Hiszpanach, którzy po zdobyciu bogactwa w Nowym Świecie (głównie na Karaibach), wracali na rodzimą ziemię, by w pławić się w nim bez reszty. To z ich inicjatywy powstał cmentarz w Lloret de Mar, który docelowo stał się miejscem ich pochówku.

Wstęp na cmentarz jest oczywiście bezpłatny, a warto zajrzeć w to miejsce, jeśli jesteście miłośnikami katalońskiej sztuki i architektury.

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w Lloret de Mar

Lloret de Mar - kataloński kurort na Costa Brava (Katalonia, Hiszpania) // Hispanico.pl
Budynek ratusza w Lloret de Mar.

Opisane wyżej atrakcje to punkty kluczowe podczas wakacji w Lloret de Mar. Aby jeszcze lepiej zgłębić klimat tego miejsca, zobacz również:

 • Ayuntamiento – budynek ratusza wybudowany w 1872 r. w styli neoklasycystycznym;
 • Can Font (inne nazwy: Cal Conde, Can Piuet) – piękny dom z 1877 r. zaprojektowany przez lokalnego artystę Fèlixa Torras i Mataró;
 • Museo de Arqueología (Can Saragossa) – muzeum archeologiczne z bogatą kolekcją eksponatów prezentujących życie Iberów;
 • Castillo de Sant Joan (kat. Castell de Sant Joan) – Zamek św. Jana z XI wieku;
 • Castell d’en Plaja – Zamek z 1936 roku
 • Ermita de Santa Cristina – pustelnia św. Krystyny z końca XVIII wieku;
 • Ermita de Sant Quirze – kolejna pustelnia znajdująca się 200 m od cmentarza i 1km od centrum miasta;
 • Ermita de Les Alegries – jeszcze jedna pustelnia, która w latach 1079-1522 była pierwszym kościołem parafialnym w mieście;
 • Lloret de los Íberos (Turó Rodó, Puig de Castellet, Montbarbat) – trzy stanowiska archeologiczne z odkryciami z czasów Iberów.

Ciekawostki

Lloret de Mar to jeden z najbardziej znanych kurortów na Costa Brava. Jego historia zaczyna się około 966 roku, bo to z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o mieście. Wówczas mówiono na nie Loredo, co odnosiło się do łacińskiego Lauretum, czyli Laurowy. Z tego okresu zachowały się pozostałości rzymskich i iberyjskich zabudowań, które możemy znaleźć w kilku stanowiskach archeologicznych na tym terenie.

Lloret de Mar - kataloński kurort na Costa Brava (Katalonia, Hiszpania) // Hispanico.pl
Symbol miasta – pomnik „Żona Rybaka”.

Średniowiecze nie było łaskawe dla Lloret de Mar. Częste najazdy piratów powodowały, że aż do XV wieku centrum miasta znajdowało w głębi lądu, z dala od morskiego wybrzeża. Dużą rolę w tych i kolejnych wiekach odgrywało rybołówstwo – dowodem na to jest między innymi Żona Rybaka – pomnik z brązu i zarazem symbol miasta wznoszący się w jednym z punktów widokowych.

Po II wojnie światowej w Lloret de Mar rozpoczął się rozwój turystyki. Pierwsi przyjezdni pochodzili z innych regionów Hiszpanii. Popularność miasta szybko zaczęła jednak sięgać znacznie dalej. Od lat 70. stało się ono ulubioną miejscówką wakacyjną turystów z zachodniej, a później także z centralnej i wschodniej części Europy.

CIEKAWOSTKA: W Lloret de Mar nakręcono kilka sezonów polskiego paradokumentu „Pamiętniki z wakacji” ;).

Miasta w okolicy

Atrakcyjne usytuowanie Lloret de Mar na wybrzeżu Costa Brava sprawia, że łatwo stąd dotrzeć do kilku innych ciekawych miast. Tym najważniejszym jest oczywiście stolica Katalonii, czyli oddalona o 75 km Barcelona. Do odwiedzin w tym miejscu raczej nikogo nie trzeba specjalnie zachęcać. Wystarczy wspomnieć, że to tutaj znajdują się największe dzieła Antoniego Gaudiego (np. Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà, Casa Batlló), wspaniała Dzielnica Gotycka, znany wszystkim fanom FC Barcelona stadion Camp Nou, czy pokaz fontann przy wzgórzu Montjuïc.

Z Lloret de Mar z łatwością dotrzesz też do Girony, kolejnego hiszpańskiego miasta, które zachwyca przede wszystkim urzekającym klimatem starówki. Jeśli uwielbiasz wąskie alejki, zapach kwiatów i romantyczną atmosferę, to koniecznie zainteresuj się tym miastem! Zainteresować może Cię też Figueres, czyli miasto Salvadora Dalí oraz znany kurort Tossa de Mar.

Inne miejsce często odwiedzane przez turystów to klasztor Montserrat. Ten najbardziej znany w Hiszpanii, 1000-letni przybytek religijny znajduje co prawda 130 km od Lloret de Mar. Niemniej półtoragodzinna podróż samochodem w to miejsce jest naprawdę warta zachodu.

Hotele w Lloret de Mar


  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w Katalonii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
BarcelonaDzielnica gotycka Barri Gòtic, deptak La Rambla, wzgórze Montjuïc, kolejka linowa Telefèric de Montjuïc, magiczne fontanny Font Màgica, targ miejski La Boqueria, park Laberint d’Horta Park, Teatr operowy Gran Teatre del Liceu, miasteczko Poble Espanyol, Stadion Camp Nou (FC Barcelona), budynek Torre Agbar, oceanarium w Barcelonie, ogród zoologiczny w Barcelonie, ogród botaniczny w Barceloniepark rozrywki Tibidabo, Pałac Muzyki Katalońskiej, Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, Muzeum Picassa, Muzeum Archeologiczne Katalonii, Park Miniatur Catalunya en Miniatura, Muzeum Egipskie, CosmoCaixa Barcelona, Muzeum figur woskowych w Barcelonie, Muzeum Historii Barcelony, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, pałac Generalitat (siedziba autonomicznego rządu Katalonii), Bazylika La Mercé, kawiarnia Els Quatre Gats, katedra św. Eulalii, pozostałości świątyni Augustusa, kawiarnia Els Quatre Gats, Muzeum Erotyki, kościół Santa María del Mar, Port Vell, Plaça de Catalunya, Parc de la Ciutadella, Parc de Collserola, Casa Amatller, Palau Güell, Passeig de Gràcia - luksusowa ulica w Barcelonie, Colonia Güell i Krypta Gaudiego, Klasztor Montserrat. Dzielnice i dystrykty Barcelony (El Raval, El Born, Sant Pere, Les Corts). Zabytki Gaudiego: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà (La Pedrera), Casa Batlló, Pabellones Güell, Bellesguard, Casa Vicens, Casa Calvet, Jardines de Artigas. Popularne miasta: Barcelona, Torrelles de Llobregat, Calella, Hospitalet de Llobregat, Tarrasa, Badalona, Sabadell, Mataró, Santa Coloma de Gramanet, San Cugat del Vallés, Cornellá de Llobregat, San Baudilio de Llobregat, Rubí, Manresa, Villanueva y Geltrú, Viladecans, Casteldefels, El Prat de Llobregat, Granollers, Sardañola del Vallés, Mollet del Vallès, Gavá, Sant Antoni de Vilamajor, Sitges, Santa Susanna, Sabadell, Pineda de Mar, Canet de Mar, Sant Iscle de Vallalta, Arenys de Mar, Santa Margarida de Montbui, Sant Pol de Mar
GironaMuzeum Salvadora Dali, Muzeum Miniatur i Mikrominiatur Micromundi, Muzeum Kiełbasy, Park rozrywki Marineland Catalunya, zamek w Púbol, Garrotxa - Kraina wygasłych wulkanów. Popularne miasta: GironaFigueres, Besalú, Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Olot, Salt, Palafrugell, San Felíu de Guixols, Roses, Bañolas, Palamós, Santa Coloma de Farnés, Castellón de Ampurias Torroella de Montgrí, La Bisbal del Ampurdán, Ripoll, Castillo de Aro, Calonge, La Escala, Cassá de la Selva, Castellfollit de la Roca, Tamariu, Malgrat de Mar, Cadaqués, Púbol, Sant Feliu de Guíxols
LleidaPopularne miasta: Lleida (Lérida), Tárrega, Balaguer, Mollerusa, La Seo de Urgel, Cervera, Solsona, Alcarrás, Guisona, Almacellas, Santes Creus
TarragonaPark rozrywki PortAventura, rezerwat przyrody Delta del Ebro. Popularne miasta: Tarragona, Reus, Vendrell, Tortosa, Cambrils, Salou, Valls, Calafell, Amposta, Vilaseca, Deltebre, El Vendrell
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?
 
Reklama
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
OSTATNIO DODANE
Reklama
Booking.com
Reklama
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Katalonia pełna jest wspaniałych miast, w których można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Dziś spojrzymy bliżej na jedno z tych, które przez Polaków jest szczególnie uwielbiane.

Lloret de Mar słynie ze swojego imprezowego klimatu. Ogromna ilość klubów, oferujących najbardziej różnorodne formy rozrywki, nie pozwoli Ci się tutaj nudzić! W barach i restauracjach serwowane są lokalne trunki (nie zapomnij skosztować cavy – katalońskiego wina musującego). W chiringuitos, czyli małych barach przy plaży, skosztujesz specjałów katalońskiej kuchni (wśród nich poleca się kiełbasa fuet).

Plaża Platja de Fenals w Lloret de Mar
Plaża Platja de Fenals w Lloret de Mar

Co warto wiedzieć?

Lloret de Mar - kataloński kurort na Costa Brava (Katalonia, Hiszpania) // Hispanico.pl
Małe zatoczki w Lloret de Mar skrywają wiele uroku. Na zdjęciu Playa Cala Sa Boadella.

Z drugiej strony Lloret de Mar to także wspaniała lokalizacja na bardziej spokojny odpoczynek lub wakacje z dziećmi. Wszystko za sprawą m.in. długich, piaszczystych plaż. Najbardziej znaną z nich jest Playa Grande znana też pod nazwą Playa de Lloret. Rozciąga się ona na długości ponad 1,5 km i wyposażona jest we wszelkie udogodnienia takie jak: leżaki, parasole, toalety, prysznice oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Jeśli zależy Ci na bardziej kameralnej atmosferze możesz też wybrać jedną z wielu maleńkich zatoczek (hiszp. calas), które rozciągają się wzdłuż linii brzegowej.

Atrakcje w Lloret de Mar

Podczas gdy jedni lubią błogi odpoczynek na plaży, inni wolą aktywny wypoczynek w wodzie. Dobra wiadomość jest taka, że w Lloret de Mar znajdziesz i jedno i drugie. A jeszcze lepsza – że ilość sportów wodnych, które możesz tu uprawiać jest naprawdę spora! Szybkie przejażdżki skuterem wodnym, porywający parasailing, narty wodne, wycieczki statkiem czy wreszcie wizyta w aquaparku Water World… Co wybierasz?

Muzeum morskie

Jeśli tematyka morza jest Ci szczególnie bliska, idąc wzdłuż wybrzeża, możesz wybrać się też do Muzeum Morskiego (Museo del Mar – Can Garriga). Zostało ono urządzone w dawnym domu rodziny Garriga, którzy należeli do wspomnianych wcześniej Los Indianos. Muzeum Morskie w Lloret de Mar prezentuje ciekawą kolekcję eksponatów związanych z morskimi przeprawami do Nowego Świata i nie tylko. Znajdziesz tutaj dawne mapy, narzędzia służące do nawigacji morskiej, piękne modele żaglowców wraz z opisem sposobów ich budowania, a także informacje o tym, jak wyglądało życie pierwszych rybaków w Lloret de Mar. Ta wspaniała podróż przez epoki pozwoli Ci jeszcze lepiej poznać miasto i jego związki z morzem i Ameryką.

Ogród botaniczny św. Klotyldy

Lloret de Mar - kataloński kurort na Costa Brava (Katalonia, Hiszpania) // Hispanico.pl
Ogrody św. Klotyldy (Jardín Botánico Santa Clotilde) to wspaniałe miejsce na wypoczynek.

Mówi się, że to jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Europie. Być może to z powodu jego usytuowania na wzniesieniu, które sprawia, że roztaczają się z niego wspaniałe widoki na całe wybrzeże. Ogród św. Klotyldy zaprojektował w 1919 r. Nicolau Maria Rubió i Tudurí – architekt i projektant ogrodów pochodzący z Minorki. Nawet jeśli jego nazwisko niewiele Ci mówi, to warto wiedzieć że jest on autorem także wielu innych ogrodów w Barcelonie, Walencji, Sitges, czy na Majorce.

Co ciekawe, mimo że mówimy o ogrodzie botanicznym, to znajdziemy tutaj niewiele kwiatów. Na 15 ha powierzchni dominują pięknie przystrzyżone krzewy, drzewa, urokliwe fontanny oraz rzeźby zaskakujące nas w różnych częściach ogrodu. To urzekające miejsce jest prawdziwym numerem jeden wśród atrakcji naturalnych w Lloret de Mar. Nieważne, czy chcesz tutaj spędzić romantyczne popołudnie, odpocząć od zgiełku plaż lub ukryć się na chwilę przed płynącym z nieba żarem – Ogród św. Klotyldy będzie do tego idealny.

Kościół Iglesia de Sant Romà

Lloret de Mar - kataloński kurort na Costa Brava (Katalonia, Hiszpania) // Hispanico.pl
Charakterystyczna kopuła kościoła Iglesia de Sant Romà w Lloret de Mar.

Budowę kościoła rozpoczęto wraz z nadejściem XVI wieku (1509-1522). Stanął on w miejscu dawnego składowiska węgla, przez co początkowo świątynia była nazywana Sa Carbonera (carbón to po hiszpańsku węgiel). Co ciekawe budynek kościoła był częściowo ufortyfikowany, a dojście do niego było możliwe tylko przez zwodzony most. Powodem były wspomniane już wcześniej najazdy piratów przed którymi miasto starało się usilnie chronić.

W kolejnych wiekach Kościół Iglesia de Sant Romà był jeszcze kilkukrotnie rozbudowywany i modyfikowany. Znajdziemy w nim więc zarówno elementy nawiązujące do gotyku czy renesansu, jak i styl mocno modernistyczny.

Cmentarz modernistyczny (Cementerio modernista)

Rzadko się zdarza, że w tak turystycznych kurortach jak Lloret de Mar jedną z głównych atrakcji staje się cmentarz. W tym przypadku nie mówimy jednak o „zwykłym cmentarzu” a o kompleksie składającym się z prawdziwych dzieł sztuki. Trudno bowiem innymi słowami opisać urzekające rzeźby, pięknie zdobione portale, grobowce i małe neogotyckie mauzolea, które znajdują się w tym miejscu.

Lloret de Mar - kataloński kurort na Costa Brava (Katalonia, Hiszpania) // Hispanico.pl
Cmentarz modernistyczny (Cementerio modernista) w Lloret de Mar.

Joaquim Artau i Fàbregas to artysta, który stoi za projektem tego niezwykłego przybytku. Powstały w latach 1896-1901 cmentarz był odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnej ludności. Mowa konkretnie o tzw. Los Indianos, czyli bardzo majętnych Hiszpanach, którzy po zdobyciu bogactwa w Nowym Świecie (głównie na Karaibach), wracali na rodzimą ziemię, by w pławić się w nim bez reszty. To z ich inicjatywy powstał cmentarz w Lloret de Mar, który docelowo stał się miejscem ich pochówku.

Wstęp na cmentarz jest oczywiście bezpłatny, a warto zajrzeć w to miejsce, jeśli jesteście miłośnikami katalońskiej sztuki i architektury.

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w Lloret de Mar

Lloret de Mar - kataloński kurort na Costa Brava (Katalonia, Hiszpania) // Hispanico.pl
Budynek ratusza w Lloret de Mar.

Opisane wyżej atrakcje to punkty kluczowe podczas wakacji w Lloret de Mar. Aby jeszcze lepiej zgłębić klimat tego miejsca, zobacz również:

 • Ayuntamiento – budynek ratusza wybudowany w 1872 r. w styli neoklasycystycznym;
 • Can Font (inne nazwy: Cal Conde, Can Piuet) – piękny dom z 1877 r. zaprojektowany przez lokalnego artystę Fèlixa Torras i Mataró;
 • Museo de Arqueología (Can Saragossa) – muzeum archeologiczne z bogatą kolekcją eksponatów prezentujących życie Iberów;
 • Castillo de Sant Joan (kat. Castell de Sant Joan) – Zamek św. Jana z XI wieku;
 • Castell d’en Plaja – Zamek z 1936 roku
 • Ermita de Santa Cristina – pustelnia św. Krystyny z końca XVIII wieku;
 • Ermita de Sant Quirze – kolejna pustelnia znajdująca się 200 m od cmentarza i 1km od centrum miasta;
 • Ermita de Les Alegries – jeszcze jedna pustelnia, która w latach 1079-1522 była pierwszym kościołem parafialnym w mieście;
 • Lloret de los Íberos (Turó Rodó, Puig de Castellet, Montbarbat) – trzy stanowiska archeologiczne z odkryciami z czasów Iberów.

Ciekawostki

Lloret de Mar to jeden z najbardziej znanych kurortów na Costa Brava. Jego historia zaczyna się około 966 roku, bo to z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o mieście. Wówczas mówiono na nie Loredo, co odnosiło się do łacińskiego Lauretum, czyli Laurowy. Z tego okresu zachowały się pozostałości rzymskich i iberyjskich zabudowań, które możemy znaleźć w kilku stanowiskach archeologicznych na tym terenie.

Lloret de Mar - kataloński kurort na Costa Brava (Katalonia, Hiszpania) // Hispanico.pl
Symbol miasta – pomnik „Żona Rybaka”.

Średniowiecze nie było łaskawe dla Lloret de Mar. Częste najazdy piratów powodowały, że aż do XV wieku centrum miasta znajdowało w głębi lądu, z dala od morskiego wybrzeża. Dużą rolę w tych i kolejnych wiekach odgrywało rybołówstwo – dowodem na to jest między innymi Żona Rybaka – pomnik z brązu i zarazem symbol miasta wznoszący się w jednym z punktów widokowych.

Po II wojnie światowej w Lloret de Mar rozpoczął się rozwój turystyki. Pierwsi przyjezdni pochodzili z innych regionów Hiszpanii. Popularność miasta szybko zaczęła jednak sięgać znacznie dalej. Od lat 70. stało się ono ulubioną miejscówką wakacyjną turystów z zachodniej, a później także z centralnej i wschodniej części Europy.

CIEKAWOSTKA: W Lloret de Mar nakręcono kilka sezonów polskiego paradokumentu „Pamiętniki z wakacji” ;).

Miasta w okolicy

Atrakcyjne usytuowanie Lloret de Mar na wybrzeżu Costa Brava sprawia, że łatwo stąd dotrzeć do kilku innych ciekawych miast. Tym najważniejszym jest oczywiście stolica Katalonii, czyli oddalona o 75 km Barcelona. Do odwiedzin w tym miejscu raczej nikogo nie trzeba specjalnie zachęcać. Wystarczy wspomnieć, że to tutaj znajdują się największe dzieła Antoniego Gaudiego (np. Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà, Casa Batlló), wspaniała Dzielnica Gotycka, znany wszystkim fanom FC Barcelona stadion Camp Nou, czy pokaz fontann przy wzgórzu Montjuïc.

Z Lloret de Mar z łatwością dotrzesz też do Girony, kolejnego hiszpańskiego miasta, które zachwyca przede wszystkim urzekającym klimatem starówki. Jeśli uwielbiasz wąskie alejki, zapach kwiatów i romantyczną atmosferę, to koniecznie zainteresuj się tym miastem! Zainteresować może Cię też Figueres, czyli miasto Salvadora Dalí oraz znany kurort Tossa de Mar.

Inne miejsce często odwiedzane przez turystów to klasztor Montserrat. Ten najbardziej znany w Hiszpanii, 1000-letni przybytek religijny znajduje co prawda 130 km od Lloret de Mar. Niemniej półtoragodzinna podróż samochodem w to miejsce jest naprawdę warta zachodu.

Hotele w Lloret de Mar


  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w Katalonii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
BarcelonaDzielnica gotycka Barri Gòtic, deptak La Rambla, wzgórze Montjuïc, kolejka linowa Telefèric de Montjuïc, magiczne fontanny Font Màgica, targ miejski La Boqueria, park Laberint d’Horta Park, Teatr operowy Gran Teatre del Liceu, miasteczko Poble Espanyol, Stadion Camp Nou (FC Barcelona), budynek Torre Agbar, oceanarium w Barcelonie, ogród zoologiczny w Barcelonie, ogród botaniczny w Barceloniepark rozrywki Tibidabo, Pałac Muzyki Katalońskiej, Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, Muzeum Picassa, Muzeum Archeologiczne Katalonii, Park Miniatur Catalunya en Miniatura, Muzeum Egipskie, CosmoCaixa Barcelona, Muzeum figur woskowych w Barcelonie, Muzeum Historii Barcelony, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, pałac Generalitat (siedziba autonomicznego rządu Katalonii), Bazylika La Mercé, kawiarnia Els Quatre Gats, katedra św. Eulalii, pozostałości świątyni Augustusa, kawiarnia Els Quatre Gats, Muzeum Erotyki, kościół Santa María del Mar, Port Vell, Plaça de Catalunya, Parc de la Ciutadella, Parc de Collserola, Casa Amatller, Palau Güell, Passeig de Gràcia - luksusowa ulica w Barcelonie, Colonia Güell i Krypta Gaudiego, Klasztor Montserrat. Dzielnice i dystrykty Barcelony (El Raval, El Born, Sant Pere, Les Corts). Zabytki Gaudiego: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà (La Pedrera), Casa Batlló, Pabellones Güell, Bellesguard, Casa Vicens, Casa Calvet, Jardines de Artigas. Popularne miasta: Barcelona, Torrelles de Llobregat, Calella, Hospitalet de Llobregat, Tarrasa, Badalona, Sabadell, Mataró, Santa Coloma de Gramanet, San Cugat del Vallés, Cornellá de Llobregat, San Baudilio de Llobregat, Rubí, Manresa, Villanueva y Geltrú, Viladecans, Casteldefels, El Prat de Llobregat, Granollers, Sardañola del Vallés, Mollet del Vallès, Gavá, Sant Antoni de Vilamajor, Sitges, Santa Susanna, Sabadell, Pineda de Mar, Canet de Mar, Sant Iscle de Vallalta, Arenys de Mar, Santa Margarida de Montbui, Sant Pol de Mar
GironaMuzeum Salvadora Dali, Muzeum Miniatur i Mikrominiatur Micromundi, Muzeum Kiełbasy, Park rozrywki Marineland Catalunya, zamek w Púbol, Garrotxa - Kraina wygasłych wulkanów. Popularne miasta: GironaFigueres, Besalú, Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Olot, Salt, Palafrugell, San Felíu de Guixols, Roses, Bañolas, Palamós, Santa Coloma de Farnés, Castellón de Ampurias Torroella de Montgrí, La Bisbal del Ampurdán, Ripoll, Castillo de Aro, Calonge, La Escala, Cassá de la Selva, Castellfollit de la Roca, Tamariu, Malgrat de Mar, Cadaqués, Púbol, Sant Feliu de Guíxols
LleidaPopularne miasta: Lleida (Lérida), Tárrega, Balaguer, Mollerusa, La Seo de Urgel, Cervera, Solsona, Alcarrás, Guisona, Almacellas, Santes Creus
TarragonaPark rozrywki PortAventura, rezerwat przyrody Delta del Ebro. Popularne miasta: Tarragona, Reus, Vendrell, Tortosa, Cambrils, Salou, Valls, Calafell, Amposta, Vilaseca, Deltebre, El Vendrell
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?
 
Reklama
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
Booking.com

OSTATNIO DODANE
Reklama
POPULARNE W TYM TYGODNIU
Reklama