Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiWalencja - Trzecie największe miasto w Hiszpanii

Walencja – Trzecie największe miasto w Hiszpanii

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

To spokojne miasto. Inne od Barcelony. Inne od Andaluzji. Turyści? Owszem, jest ich całkiem sporo, jednak nie wpływają aż tak mocno na klimat tego miejsca.

Walencja to trzecie co do wielkości miasto Hiszpanii (pierwsze dwa zajmują Madryt i Barcelona) oraz stolica regionu o tej samej nazwie. Wybierając się tutaj, warto wcześniej sprawdzić, które atrakcje w Walencji mogą nas szczególnie zainteresować, bo na zwiedzenie wszystkich – może nie wystarczyć czasu. Miasto posiada bogatą ofertę turystyczną zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla osób podróżujących w pojedynkę, które interesuje życie nocne Walencji. Tutejsze zabytki to prawdziwe perełki sztuki, które często nawiązują nie tylko do historii tej części Hiszpanii, ale także do losów całego kraju.

Minimum tydzień. Tyle będziesz potrzebować, aby w pełni nacieszyć się urokiem tego miejsca. Trzecie największe miasto w Hiszpanii to także świetny wybór, jeśli planujesz dłuższy urlop. Gdy już zwiedzisz centrum Walencji, nowoczesne centra handlowe, ciekawe miejsca, zabytki i najlepsze atrakcje, czekają na Ciebie szerokie, piaszczyste plaże, które skutecznie skuszą Cię do zażycia kąpieli słonecznych. Ale po kolei. Weźmy najpierw pod uwagę te atrakcje Walencji, które warto zobaczyć w pierwszej kolejności:

Oceanarium w Walencji (L’Oceanogràfic)

L’Oceanogràfic to największe w Europie oceanarium o łącznej powierzchni 110 000 m2. Znajdziemy tutaj ponad 500 gatunków zwierząt! Zostały one rozdzielone na 9 osobnych budynków, z których każdy reprezentuje inny ekosystem naszej planety.

Oceanarium w Walencji
W Oceanarium w Walencji mieści się wiele akwariów morskich

Oprócz bogactwa naturalnego oceanarium w Walencji przyciąga także podwodnym tunelem, który pozwala z bliska przyjrzeć się morskim zwierzętom. Nie można zapomnieć też o delfinarium, gdzie odbywają się cykliczne pokazy umiejętności zwierząt.

Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias)

Oceanarium w Walencji jest tak naprawdę częścią Miasta Sztuki i Nauki (Ciudad de las Arte y las Ciencias). To obowiązkowy punkt podczas wakacji w Walencji i wspaniała atrakcja dla osób w każdym wieku. Architektura tego miejsca zachwyca zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Kompleks położony jest w dolinie dawnej rzeki Turii (obecnie: Ogrody Turii), a w jego skład, oprócz Oceanarium, wchodzi jeszcze kilka innych budynków:

Miasto Sztuki i Nauki w Walencji
Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji (Ciudad de las Artes y las Ciencias)
  • El Museu de les Ciències Príncipe Felipe – w Muzeum Nauki Księcia Filipa Cię ogromnej wielkości ekspozycja prezentująca najciekawsze osiągnięcia naukowe ludzkości. Cała wystawa składa się z kilku części (każda na innym piętrze), z których większość ma charakter interaktywny. Muzeum nauki to miejsce, w którym nie tylko dorośli, ale przede wszystkim dzieci nie będą się nudzić. Integralną częścią ekspozycji są rozmaite przyrządy do wykonywania eksperymentów, a także pokazy naukowe prezentujące praktyczne wykorzystanie różnych osiągnięć nauki.
  • El Palau de les Arts Reina Sofía – Pałac Sztuk im. Królowej Sofii to budynek, który pełni funkcję opery i teatru. Na powierzchni 40 000 m2 można ugościć 4000 widzów jednocześnie. Ta niezwykła przestrzeń artystyczna jest miejscem, w którym odbywają się nie tylko spektakle teatralne i operowe, ale także koncerty i balet.
  • L’Hemisfèric – tę część Miasteczka Sztuki zajmuje planetarium i kino IMAX w jednym. Jeśli wybierasz się tu z dziećmi, to dobrym wyborem będą filmy animowane. Inne rodzaje filmów w L’Hemisfèric moim zdaniem nie porywają, ale wiadomo – kwestia gustu.
  • L’Umbracle – Miasteczko Sztuki i Nauki dysponuje także dużą częścią parkingową, która urozmaicona jest ogrodem pełnym drzew i różnymi gatunkami roślin.
Miasto Sztuki i Nauki w Walencji
Miasto Sztuki i Nauki w Walencji to atrakcja, której nie można pominąć podczas zwiedzania Walencji

Na koniec mała porada. Wybierając się do Miasteczka Sztuki i Nauki, koniecznie zarezerwuj sobie na to co najmniej jeden dzień (a w przypadku wizyty z dziećmi nawet dwa dni). To minimalny czas, który pozwoli Ci na zwiedzenie całego kompleksu bez przesadnego pośpiechu.

Ogrody Turii (Jardín del Turia) w dawnym korycie rzeki

Ogrody Turii (Jardín del Turia), Walencja
Ogrody Turii (Jardín del Turia) położone są w dawnym korycie rzeki Turia, Walencja

Wśród najlepszych atrakcji Walencji nie może zabraknąć Ogrodów Turii! Jeśli spojrzysz na mapę Walencji, to zobaczysz, że przecina ją długa zielona wstęga. To dawne koryto rzeki Turia, w którym dziś znajdują się wspaniałe ogrody, skwery i przestrzenie parkowe pełne terenów rekreacyjnych i placów zabaw.

Rzeki znikają zwykle z powodu suszy. Ogrody Turii mają jednak inną historię. Tutejsza rzeka od zawsze była znana z licznych powodzi, które nawiedzały miasto i powodowały ogromne spustoszenia. W 1957 r. doszło do największej z nich, którą potem nazwano Wielką Powodzią Walencji (Gran Riada de Valencia). W wyniku katastrofy zginęło ponad 80 osób, a blisko 6000 rodzin zostało bez dachu nad głową. Tak ogromne straty spowodowały, że podjęto decyzję o zmianie biegu rzeki. Plan wcielono w życie w 1964 r., a jego realizacja trwała przez kolejnych 9 lat.

Dziś ogrody Turii to wspaniałe miejsce do popołudniowego relaksu, uprawiania joggingu lub spotkania ze znajomymi. Dzięki temu, że znajdują się tu także place zabaw, nawet najmłodsi będą czerpać z wizyty tutaj dużo radości! Bezpośrednie sąsiedztwo z Ciudad de las Artes y las Ciencias sprawia jednocześnie, że Jardín del Turia stale tętni życiem.

Palau de la Música de Valencia (Pałac Muzyki w Walencji)

Palau de la Música de Valencia (Pałac Muzyki w Walencji)
Palau de la Música (Pałac Muzyki w Walencji)

Ogrody Turii kryją wiele niespodzianek, a jedną z nich jest Pałac Muzyki. Palau de la Música to audytorium otwarte w 1987 roku. Znajdujące się w nim poszczególne sale przeznaczone są do różnych rodzajów wydarzeń: koncertów, kongresów, ekspozycji, spektakli, pokazów filmowych i wielu innych wydarzeń kulturalnych. Palau de la Música jest też siedzibą głównej oficjalnej Orkiestry Walencji.

Dzielnica Barrio del Carmen

Zwiedzanie Walencji warto rozpocząć od dzielnicy Barrio del Carmen (Walencja)
Zwiedzanie Walencji warto rozpocząć od dzielnicy Barrio del Carmen (Walencja)

To najbardziej znana dzielnica, która znajduje się w historycznej części miasta Walencja. Miejsce to jest uwielbiane ze względu na ofertę kulturalną i gastronomiczną, a także z uwagi na unikalny klimat, który tam panuje. Skosztujesz tutaj zarówno znakomitej kuchni regionalnej, jak i dań z różnych innych zakątków świata. Całonocna impreza? Nie ma problemu. Barrio del Carmen będzie do tego idealne. Nie bez powodu dzielnicę tę zamieszkuje tyle młodych osób i jest to jedno z ulubionych miejsc studentów zagranicznych.

Najpiękniejsze plaże w Walencji

Walencja słynie z pięknych, szerokich, piaszczystych plaż. Ta najlepsza o długości ponad 1 kilometra to Plaża Malvarrosa (Playa de la Malvarrosa). Posiada ona Błękitną Flagę, co stawia ją w czołówce najczystszych i najbardziej zadbanych miejsc tego typu. Inna plaża, która z wyglądu jest bardzo podobna do poprzedniej to Plaża Arenas (Playa de las Arenas). Ona również została odznaczona wyróżnieniem Błękitnej Flagi. Inne, mniej znane plaże w Walencji to Plaża Devesa (Playa de la Devesa), Plaża Pinedo (Playa de Pinedo), Plaża Garrofera (Playa de la Garrofera) i Plaża Saler (Playa del Saler).

Walencja położona jest nad Morzem Śródziemnym. Na zdjęciu Playa de la Malvarrosa
Walencja to hiszpańskie miasto położone nad Morzem Śródziemnym. Na zdjęciu Playa de la Malvarrosa.

BIOPARC Valencia

Ogród zoologiczny na miarę XXI wieku. Tak można określić to wyjątkowe miejsce, jakim szczyci się Walencja. Warunki zwierząt żyjących w BIOPARC Valencia zostały tutaj przystosowane w taki sposób, aby maksymalnie przypominać ich naturalne środowisko życia. Brak barier (przynajmniej tych widocznych) sprawia, że momentami można odnieść wrażenie, że przechadzamy się wśród stad dzikich zwierząt. I o to właśnie chodzi. Immersja – czyli całkowite zanurzenie się w nowym środowisku to jeden z głównych celów, jaki realizuje BIOPARC Valencia.

BIOPARC Valencia - Ogród zoologiczny w Walencji
BIOPARC Valencia – Ogród zoologiczny w Walencji

Ogrody Jardines de Monforte

Będąc w Walencji, warto odwiedzić także nie aż tak tłumnie odwiedzane Jardines de Monforte. Są to ogrody, które pierwotnie należały do Markiza Juana Bautisty Romero. W 1847 roku kupił on dom wraz z ogrodem, który z wyglądu bardziej przypominał farmę, aniżeli okazałą posiadłość. Wkrótce jednak miejsce to miało całkowicie zmienić swoje oblicze. Na zlecenie Markiza, Sebastián Monleón zaprojektował to miejsce od nowa, odkrywając jego piękno i zmieniając zwykły dom w prawdziwą rezydencję. W 1872 roku Juan Bautista Romero zmarł, a pałacyk wraz z ogrodem przeszły we władanie rodziny Monforte (stąd nazwa „Jardines de Monforte”, czyli „Ogrody Monforte”).

Ogrody Jardines de Monforte, Walencja
Ogrody Jardines de Monforte, Walencja

Dziś cały kompleks zajmuje 12 000 m2 i nosi tytuł Narodowego Ogrodu Artystycznego. We wnętrzach Jardines de Monforte znajdziesz bowiem nie tylko drzewa, krzewy i ptaki, ale także mnóstwo rzeźb, fontann, cichych zaułków i kunsztownie przystrzyżonych żywopłotów. W sam raz na spacer we dwoje lub po prostu – wypoczynek z dala od zgiełku miasta.

Ogród Botaniczny w Walencji (Jardín Botánico)

Ogród Botaniczny w Walencji (Jardín Botánico)
Ogród Botaniczny w Walencji (Jardín Botánico)

Ogród Botaniczny w Walencji (Jardín Botánico de la Universidad de Valencia) został założony w 1567 r. i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego przynależność do Uniwersytetu sprawiła, że szczególnie na początku swojego istnienia Jardín Botánico stanowił ogromne źródło wiedzy dla studentów medycyny (w ogrodzie uprawiano rośliny lecznicze).

W XX wieku miejsce to zostało nieco zapomniane. Tak było aż do 1987 roku, kiedy to Uniwersytet w Walencji podjął decyzję o odrestaurowaniu całego ogrodu. Dziś w jego wnętrzu znajdziemy wiele gatunków roślin rzadkich, a nawet endemicznych dla całego Półwyspu Iberyjskiego. W Jardín Botánico organizowane są również warsztaty i zajęcia edukacyjne dla osób w różnym wieku.

Katedra La Seu de Valencia

Katedra La Seu w Walencji
Katedra La Seu w Walencji

Gotycka katedra La Seu to jeden z najciekawszych budynków architektonicznych w Walencji. Przyciąga do niej zarówno majestatyczny wygląd, jak i jej historia. Mówi się, że to właśnie tutaj spoczywa prawdziwy Święty Graal (kielich którego Jezus Chrystus używał podczas ostatniej wieczerzy). Katedra w Walencji powstała w miejscu dawnego meczetu, a jej budowa miała wręcz charakter symboliczny, ponieważ rozpoczęła się niedługo po wypędzeniu Maurów z tego regionu.

Giełda Jedwabiu w Walencji (La Lonja de la Seda)

La Lonja, jak mówią na nią w skrócie mieszkańcy, to jedna z głównych atrakcji turystycznych w Walencji. Budynek w stylu gotyckim został wzniesiony w latach 1482-1548. Jedną z rzeczy, które warto wiedzieć, jest to że był to okres Złotego Wieku w Walencji i rozkwitu ekonomii, polityki oraz kultury. Duże znaczenie odgrywał wówczas przemysł tekstylny. Z tego powodu Giełda Jedwabiu szybko stała się prężnie działającym centrum transakcyjnym – swoistą świątynią handlu.

La Lonja de la Seda, Walencja
La Lonja de la Seda, Walencja

Obecnie La Lonja de la Seda otwarta jest dla odwiedzających, którzy mogą oglądać pomieszczenia, w jakich dochodziło do najbardziej intratnych transakcji w Hiszpanii. Giełda Jedwabiu w Walencji od 1996 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Targ Główny (Mercado Central)

Budynek Mercado Central, Walencja
Budynek Mercado Central, Walencja

Mercado Central w Walencji zalicza się do najstarszych działających dziś targów w Europie. Najlepszą porą na jego odwiedzenie są godziny poranne (Mercado Central jest czynne do 14:30). Na powierzchni ponad 8000 m2 znajdziemy setki straganólw pełnych warzyw, owoców i różnych gatunków mięsa. Otaczająca to wszystko wspaniała architektura sprawi z kolei, że wizyta w tym miejscu to prawdziwa uczta dla zmysłów.

Almudín de Valencia

Ten budynek wzniesiono w XIV wieku jako magazyn oraz miejsce sprzedaży zboża. W pierwotnej wersji jego rozmiary były dużo mniejsze, jednak w ciągu kolejnych dwóch wieków od jego powstania, Almudín był kilkukrotnie powiększany.

W latach 1908-1991 w budynku znajdowało się Muzeum Paleontologiczne. Pod koniec XX wieku cała ekspozycja została jednak przeniesiona, a odrestaurowaną przestrzeń oddano z powrotem do użytku w 1996 r. Dziś Almudín de Valencia warto odwiedzić z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na jego walory architektoniczne, a po drugie – z uwagi na stale zmieniające się tam wystawy czasowe.

Atarazanas del Grao

To budynek przemysłowy z XIV wieku, który jest idealnym przykładem stylu gotyckiego w Walencji. Początkowo w tym miejscu budowano statki. W XVI wieku służyło ono za magazyn broni, a później także za magazyn zboża. Dziś dla odmiany na powierzchni 350 m2 znajdziemy centrum wystawiennicze, w którym prezentowane są czasowe ekspozycje. Od 1949 r. Atarazanas są w Hiszpanii Narodowym Pomnikiem o charakterze artystycznym i historycznym.

Galería del Tossal

To miejsce warto zobaczyć, jeśli interesuje Cię historia i sztuka islamu. Galería del Tossal prezentuje pamiątki architektoniczne (m.in. fragmenty wieży i muru) z czasów dominacji muzułmańskiej na Półwyspie Iberyjskim. Więcej informacji na ich temat możemy uzyskać, korzystając z tablic edukacyjnych znajdujących się w Galerii.

W Walencji znajdziemy więcej miejsc, w których można zobaczyć pozostałości po muzułmańskiej architekturze. Inne można zobaczyć na ulicy Cavallers, przy placu Plaza de San Jaime czy w Colegio Mayor Rector Peset.

Torres de Serranos (Wieże Serranos)

To jedna z 12 bram, które tworzyły średniowieczny mur obronny Walencji. Wybudowana w latach 1392-1398 jest typowym przykładem walenckiego gotyku.

Główną funkcją muru była obrona mieszkańców przed najazdami z zewnątrz. Sama brama pełniła jednak także funkcję reprezentacyjną podczas rozmaitych ceremonii. Była to główna brama wjazdowa do miasta, przez którą przejeżdżały ważne osobistości, ambasadorzy i królowie.

Torres de Serranos, Walencja
Torres de Serranos, Walencja

Po okresie średniowiecza brama zaczęła zmieniać swoją funkcję. Od 1586 r. mieściło się tutaj więzienie. Z kolei podczas Wojny Domowej w Hiszpanii w wieżach przechowywano drogocenne dzieła sztuki z Muzeum Prado (Madryt). Dziś Torres de Serranos to jeden z najlepiej zachowanych zabytków Walencji. Wejście na taras widokowy to punkt obowiązkowy, jeśli chcemy zobaczyć urzekającą panoramę Walencji.

Torres de Quart (Wieże Quart)

Torres de Quart (Wieże Quart) w Walencji
Torres de Quart (Wieże Quart) w Walencji

To druga z dwunastu bram, które w połączeniu z obronnym murem strzegły niegdyś dostępu do Walencji. Bliźniacze wieże zostały zbudowane na planie owalu. Wzniesiono je nieco później niż Wieże Serranos, bo w latach 1441-1460. Jeśli chodzi o styl, to podobnie jak ich siostry – reprezentują one walencki gotyk.

Basílica de la Virgen de los Desamparados

Po lewej bazylika, po prawej katedra w Walencji
Po lewej bazylika, po prawej katedra w Walencji

Tuż przy katedrze, przy Plaza de la Virgen trafimy na jeszcze jeden sakralny zabytek w Walencji. Jest nim XVII-wieczna Basílica de la Virgen de los Desamparados, czyli Bazylika Matki Boskiej Opuszczonych (patronki miasta i całej wspólnoty autonomicznej). Ten pierwszy kościół w Walencji wybudowano na fundamentach innych świątyń stojących wcześniej w tym miejscu. W ramach ciekawostki warto dodać, że we wnętrzu bazyliki znajduje się rzeźba Matki Boskiej ze spuszczoną głową – to podarunek od papieża Benedykta XIII.

Pchli targ przy Plaza de la Reina

Jeśli wybierasz się do Walencji w maju, to masz szansę zdobyć naprawdę oryginalne pamiątki z Walencji! W drugą niedzielę tego miesiąca w mieście rozpoczynają się obchody święta festividad de la Virgen, które trwają aż do Bożego Ciała. W tym czasie od południowej strony katedry La Seu, przy Plaza de la Reina znajdziesz pchli targ (Mercado de la Escuraeta), na którym kupisz między innymi wspaniałe wyroby rzemiosła artystycznego. To niepowtarzalna okazja do tego, aby ze swojej podróży przywieźć tym razem coś więcej niż tylko magnes na lodówkę :).

Narodowe Muzeum Ceramiki w mieście Walencja

Narodowe Muzeum Ceramiki w Walencji
Narodowe Muzeum Ceramiki w Walencji

Pełna hiszpańska nazwa tego miejsca to Museo Nacional de Cerámica y de las Artes Suntuarias González Martí. Jeśli interesują Cię nietypowe atrakcje w Walencji, to to muzeum koniecznie powinno znaleźć się na Twojej liście atrakcji. Zasadniczą częścią kolekcji są oczywiście wyroby ceramiczne. Nie są to jednak jedyne eksponaty, jakie tutaj znajdziemy. Mimo swojej nazwy w Muzeum Ceramiki w Walencji zobaczymy także obrazy, stroje oraz wiele innych przedmiotów istotnych dla historii miasta.

Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes de Valencia)

Muzeum Sztuk Pięknych w Walencji (Museo de Bellas Artes de Valencia)
Muzeum Sztuk Pięknych w Walencji (Museo de Bellas Artes de Valencia)

Wybudowane w 1913 r. Muzeum Sztuk Pięknych w Walencji zawiera w swych zbiorach około 2000 prac, z czego większość pochodzi z XIV-XVII wieku. To tutaj możemy zobaczyć słynny Autoportret Velázqueza, Świętego Jana Chrzciciela autorstwa El Greco czy obrazy Francisca Goi. Oprócz obrazów w muzeum znajdują się także osobne sekcje poświęcone rzeźbie i odkryciom archeologicznym.

Pozostałe zabytki w Walencji

Jeśli lubisz sztukę sakralną, to odwiedź liczne zabytkowe kościoły, które znajdują się w Walencji. Wśród nich: Iglesia de Santa Catalina, Iglesia San Juan del Hospital, Iglesia de los Santos Juanes (inna nazwa: Iglesia de San Juan del Mercado), Iglesia del Antiguo Convento del Carmen, Iglesia de San Juan de la Cruz, Monasterio de San Miguel de los Reyes, Iglesia Santa María del Mar.

Inne ciekawe miejsca i zabytki w Walencji to: Palacio del Marqués de Dos Aguas, Palacio de Justicia, Plac Plaza del Ayuntamiento, Hala targowa Mercado Central de Valencia, Plaza de Toros de Valencia, Plac ratuszowy.

Las Fallas de Valencia – Święto ognia w Walencji

Podczas święta ognia Fallas de San José całe miasto (a szczególnie centrum miasta Walencja) ogarnia zabawa! Jedynym poważniejszym momentem podczas tej fiesty jest złożenie kwiatów Marce Boskiej pod bazyliką w Walencji
Podczas święta ognia Fallas de San José całe miasto (a szczególnie centrum miasta Walencja) ogarnia zabawa! Jedynym poważniejszym momentem podczas tej fiesty jest złożenie kwiatów Marce Boskiej pod bazyliką w Walencji

Jeśli wybierasz się do Walencji w marcu, czeka Cię moc atrakcji. Właśnie wtedy w mieście odbywa się Las Fallas de Valencia – niezwykłe święto ognia o międzynarodowej sławie. Główną atrakcją tego wydarzenia są ogromnej wielkości kartonowe kukły w samym centrum miasta, które często stanowią satyryczny komentarz do wydarzeń politycznych z Hiszpanii i ze świata.

Kulminacją obchodów Fallas w Walencji jest z kolei palenie tychże kukieł przy akompaniamencie morza fajerwerków!


 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w regionie Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
WalencjaAtrakcje w Walencji: Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias), Oceanarium w Walencji, BIOPARC Walencja, Stadion Mestalla, Targ Główny Mercado Central w Walencji, Ogrody Turii, Dolina i zamek Guadalest. Popularne miasta: Walencja 
AlicanteAtrakcje w Alicante: Zamek św. Barbary (Castillo de Bárbara), Jaskinie Canelobre, Wodospady Algar (Fuentes de Algar), Promenada Explanada de España, Muzeum Volvo Ocean Race, Port w Alicante (Puerto de Alicante), Park rozrywki Terra Mítica, Park naturalny El Peñón de Ifach, plaże w Alicante (np. Playa del Postiguet, Playa de San Juan), plaże w Torrevieja (np. plaża El Cura, Playa de la Mata, Playa de los Locos), Plaża Granadella (Playa de la Granadella) w miejscowości Jávea. Popularne miasta: Alicante, Benidorm, Torrevieja, Jávea, Santa Pola, Elche, Villajoyosa, Calpe, El Campello, Altea, Xàtiva, San Juan de Alicante, Guardamar del Segura, La Marina, San Miguel de Salinas, Sant Vicent del Raspeig, Pilar de la Horadada, Cabo Roig, Ciudad Quesada, L'Alfàs del Pi, komarka Baix Vinalopó
CastellónPopularne miasta: Castellón de la Plana
Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne