To spokojne miasto. Inne od Barcelony. Inne od Andaluzji. Turyści? Owszem, jest ich całkiem sporo, jednak nie wpływają aż tak mocno na klimat tego miejsca.

Walencja to trzecie co do wielkości miasto Hiszpanii (pierwsze i drugie miejsce należy do Madrytu i Barcelona) oraz stolica wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Ilość atrakcji i zabytków, jakie to znajdziemy z pewnością będzie wystarczająca na spędzenie aktywnie jedno- lub dwutygodniowego urlopu. Oto najciekawsze z nich kolejność losowa:

1. Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Arte y las Ciencias)

Prawdziwe oblicze Ciudad de las Artes y las Ciencias // Hispanico.pl
Prawdziwe oblicze Ciudad de las Artes y las Ciencias // Hispanico.pl

Obowiązkowy punkt podczas wakacji w Walencji i wspaniała atrakcja dla osób w każdym wieku. W skład kompleksu wchodzi kilka budowli: L’Hemisfèric (planetarium i kino IMAX w jednym), L’Oceanogràfic (ogromne oceanarium z ponad 500 gatunkami zwierząt), El Museu de les Ciències Príncipe Felipe (muzeum, w którym prezentowane są najciekawsze osiągnięcia naukowe), El Palau de les Arts Reina Sofía (przestrzeń artystyczna, w której odbywają się koncerty i spektakle), L’Umbracle (część parkingowa urozmaicona ogrodem pełnym drzew i różnych gatunków roślin).

2. Katedra La Seu (La Seu de Valencia)

Gotycka katedra La Seu to jeden z najciekawszych budynków architektonicznych w Walencji. Przyciąga do niej zarówno majestatyczny wygląd, jak i jej historia. Mówi się, że to właśnie tutaj spoczywa prawdziwy Święty Graal. Katedra w
Walencji powstała w miejscu dawnego meczetu, a jej budowa miała wręcz charakter symboliczny, ponieważ rozpoczęła się niedługo po wypędzeniu Maurów z tego regionu.

3. Giełda Jedwabiu w Walencji (Lonja de la Seda)

To jedna z głównych atrakcji turystycznych w Walencji. Budynek w stylu gotyckim został wzniesiony w latach 1482-1548. Był to okres Złotego Wieku w Walencji i okres rozkwitu ekonomii, polityki i kultury. Duże znaczenie odgrywał wówczas przemysł tekstylny. Z tego powodu Giełda Jedwabiu szybko stała się prężnie działającym centrum transakcyjnym – swoistą świątynią handlu. Obecnie La Lonja otwarta jest dla odwiedzających, którzy mogą zwiedzać pomieszczenia, w których dochodziło do najbardziej intratnych transakcji w Hiszpanii.

Walencja - TOP 15 atrakcje i zabytki // Hispanico.pl
Budynek Mercado Central, Walencja

4. Targ Główny (Mercado Central)

Mercado Central w Walencji zalicza się do najstarszych działających dziś targów w Europie. Najlepszą porą na jego odwiedzenie są godziny poranne (Mercado Central jest czynne do 14:30). Na powierzchni ponad 8000 m2 znajdziemy setki straganólw pełnych warzyw, owoców i różnych gatunków mięsa. Otaczająca to wszystko wspaniała architektura sprawi z kolei, że wizyta w tym miejscu to prawdziwa uczta dla zmysłów.

5. Bioparc Valencia

Ogród zoologiczny na miarę XXI wieku. Tak można określić to wyjątkowe miejsce, jakim może się pochwalić Walencja. Warunki żyjących tu zwierząt zostały tutaj przystosowane w taki sposób, aby maksymalnie przypominać ich naturalne środowisko życia. Brak barier (przynajmniej tych widocznych) sprawia, że momentami można odnieść wrażenie, że przechadzamy się wśród stad dzikich zwierząt. I o to właśnie chodzi. Immersja – czyli całkowite zanurzenie się w nowym środowisku to jeden z głównych celów, jaki realizuje Bioparc Valencia.

6. Barrio del Carmen

To najbardziej znana dzielnica, która znajduje się w historycznej części miasta Walencja. Miejsce to jest uwielbiane ze względu na ofertę kulturalną i gastronomiczną, a także unikalny klimat, który tam panuje. Skosztujesz tutaj zarówno znakomitej kuchni regionalnej, jak i dań z różnych innych zakątków świata. Całonocna impreza? Nie ma problemu. Barrio del Carmen będzie do tego idealne. Nie bez powodu dzielnicę tą zamieszkuje tyle młodych osób i jest to jedno z ulubionych miejsc studentów zagranicznych.

7. Ogród Botaniczny w Walencji (Jardín Botánico)

Ogród Botaniczny w Walencji został założony w 1567 r. i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego przynależność do Uniwersytetu sprawiła, że szczególnie na początku swojego istnienia Jardín Botánico stanowił ogromne źródło wiedzy dla studentów medycyny (w ogrodzie uprawiano rośliny lecznicze). W XX wieku miejsce to zostało nieco zapomniane. Tak był odo 1987 roku, kiedy to Uniwersytet w Walencji podjął się odrestaurowania całego ogrodu. Dziś w jego wnętrzu znajdziemy wiele gatunków roślin rzadkich, a nawet endemicznych dla całego Półwyspu Iberyjskiego. W Jardín Botánico organizowane są również warsztaty i zajęcia edukacyjne dla osób w różnym wieku.

8. Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes de Valencia)

Wybudowane w 1913 r. Muzeum Sztuk Pięknych w Walencji zawiera w swych zbiorach około 2000 prac, z czego większość pochodzi z XIV-XVII wieku. To tutaj możemy zobaczyć słynny Autoportret Velázqueza, Świętego Jana Chrzciciela autorstwa El Greco czy obrazy Francisca Goi. Oprócz obrazów w muzeum znajdują się także osobne sekcje poświęcone rzeźbie i odkryciom archeologicznym.

Walencja - TOP 15 atrakcje i zabytki // Hispanico.pl
Plaże w Walencji kryją wiele niespodzianek. Na przykład zachwycające budowle z piasku na plaży Malvarrosa.

9. Plaże w Walencji

Walencja słynie z pięknych, szerokich, piaszczystych plaż. Ta najlepsza o długości ponad 1 kilometra to Plaża Malvarrosa (Playa de la Malvarrosa). Posiada ona Błękitną Flagę, co stawia ją w czołówce najczystszych i najbardziej zadbanych miejsc tego typu. Inna plaża, która z wyglądu jest bardzo podobna do poprzedniej to Plaża Arenas (Playa de las Arenas). Ona również została odznaczona wyróżnieniem Błękitnej Flagi. Inne, mniej znane plaże w Walencji to Plaża Devesa (Playa de la Devesa), Plaża Pinedo (Playa de Pinedo), Plaża Garrofera (Playa de la Garrofera) i Plaża Saler (Playa del Saler).

10. Ogrody Turii (Jardín del Turia)

Jeśli spojrzysz na mapę Walencji, to zobaczysz, że przecina ją długa zielona wstęga. To dawne koryto rzeki Turia, w którym dziś znajdują się wspaniałe ogrody pełne terenów rekreacyjnych i placów zabaw. Rzeki znikają zwykle z powodu suszy. W przypadku Turii było jednak inaczej. Od zawsze była ona znana z licznych powodzi, które nawiedzały miasto i powodowały ogromne spustoszenia. W 1957 r. doszło do największej z nich, którą potem nazwano Wielką powodzią Walencji (Gran riada de Valencia). W wyniku katastrofy zginęło ponad 80 osób, a blisko 6000 rodzin zostało bez dachu nad głową. Tak ogromne straty spowodowały, że podjęto decyzję o zmianie biegu rzeki. Plan wcielono w życie w 1964 r., a jego realizacja trwała przez kolejnych 9 lat. Dziś dawne koryto rzeki Turii to wspaniałe miejsce do popołudniowego relaksu, uprawiania joggingu lub spotkania się ze znajomymi. Jego bezpośrednie sąsiedztwo z Ciudad de las Arte y las Ciencias sprawia jednocześnie, że Jardín del Turia stale tętni życiem.

11. Almudín de Valencia

Ten budynek wzniesiono w XIV wieku jako magazyn oraz miejsce sprzedaży zboża. W pierwotnej wersji jego rozmiary były dużo mniejsze, jednak w ciągu kolejnych dwóch wieków od jego powstania, Almudín był kilkukrotnie powiększany. W latach 1908-1991 w budynku znajdowało się Muzeum Paleontologiczne. Pod koniec XX wieku cała ekspozycja została jednak przeniesiona, a odrestaurowaną przestrzeń oddano z powrotem do uzytku w 1996 r. Dziś Almudín de Valencia warto odwiedzić z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na jego walory architektoniczne, a po drugie – z uwagi na stale zmieniające się tam wystawy czasowe.

12. Atarazanas del Grao

To budynek przemysłowy z XIV wieku, który jest idealnym przykładem stylu gotyckiego w Walencji. Początkowo w tym miejscu budowano statki. W XVI wieku służyło za magazyn broni, a później także za magazyn zboża. Dziś na powierzchni 3500m2 znajdziemy centrum wystawiennicze, w którym prezentowane są czasowe ekspozycje. Od 1949 r. Atarazanas są Narodowym Pomnikiem o charakterze artystycznym i historycznym.

13. Galería del Tossal

To miejsce dla wielbiciele historii i sztuki islamu. Galería del Tossal prezentuje pamiątki architektoniczne (m.in. fragmenty wieży i muru) po obecności muzułmanów na Półwyspie Iberyjskim. Więcej informacji na ich temat możemy uzyskać, korzystając z tablic edukacyjnych znajdujących się w Galerii. W Walencji znajdziemy więcej miejsc, w których można zobaczyć pozostałości po muzułmańskiej architekturze. Inne można zobaczyć na ulicy Cavallers, przy placu Plaza de San Jaime czy w Colegio Mayor Rector Peset.

Walencja - TOP 15 atrakcje i zabytki // Hispanico.pl
Torres de Serranos, Walencja

14. Torres de Serranos (Wieże Serranos)

To jedna z 12 bram, które tworzyły średniowieczny mur obronny Walencji. Wybudowana w latach 1392-1398 jest typowym przykładem walenckiego gotyku. Główną funkcją muru była obrona mieszkańców przed najazdami z zewnątrz. Sama brama pełniła jednak także funkcję reprezentacyjną podczas rozmaitych ceremonii. Była to główna brama wjazdowa do miasta, przez którą przejeżdżały ważne osobistości, ambasadorzy i królowie. Po okresie średniowiecza brama zaczęła zmieniać swoją funkcję. Od 1586 r. mieściło się tutaj więzienie. Z kolei podczas Wojny Domowej w Hiszpanii w wieżach przechowywano drogocenne dzieła sztuki z Muzeum Prado (Madryt). Dziś Torres de Serranos to jeden z najlepiej zachowanych zabytków Walencji. Wejście na taras widokowy to punkt obowiązkowy, jeśli chcemy zobaczyć urzekającą panoramę Walencji.

15. Torres de Quart (Wieże Quart)

Obok Torres de Serranos jest to druga 12 bram, które w połączeniu z obronnym murem broniły niegdyś dostępu do Walencji. Bliźniacze wieże zostały zbudowane na planie owalu. Wzniesiono je nieco później niż Wieże Serranos, bo w latach 1441-1460. Jeśli chodzi o styl, to podobnie jak ich siostry – reprezentują one walencki gotyk.

A jeśli wybierasz się do Walencji w marcu, być może uda Ci się wziąć udział w Fallas de Valencia – niezwykłym świecie ognia, które obfituje w szereg atrakcji dodatkowych.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

Dodaj pierwszy komentarz

avatar