Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiXàtiva - Majestatyczny zamek, starówka i inne zabytki do zwiedzenia

Xàtiva – Majestatyczny zamek, starówka i inne zabytki do zwiedzenia

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Xàtiva to jedno z ciekawszych miast, jakie znajdziemy w regionie Walencji, w prowincji Alicante. Dziś turystom z zagranicy nie jest aż tak mocno znane, ale kiedyś…!

Kiedyś Xàtiva uchodziła za jeden z najważniejszych punktów na mapie Europy. To tutaj w czasach dominacji muzułmańskiej powstał pierwszy na Starym Kontynencie ośrodek produkcji papieru (wzmianki na ten temat pochodzą już z XII wieku). Miasto było wówczas też cenione ze względu na dobrze rozwinięty przemysł jedwabniczy.

WARTO WIEDZIEĆ: W różnych miejscach możecie trafić na nazwę miasta pisaną w dwojaki sposób: Xàtiva oraz Játiva. Obie wersje są poprawne – pierwsza pisana jest w języku katalońskim, a druga – w hiszpańskim (kastylijskim). Za nazwę oficjalną przyjmuje się jednak nazwę Xàtiva.

Znane osoby urodzone w Xativie

Do popularności Xàtivy przyczyniło się także… dwóch papieży. Urodzili się tu Kaliksta III oraz jego siostrzeniec Aleksander VI. Pierwszy z wymienionych zasłynął z tego, że w wyniku jego starań uniewinniono pośmiertnie oskarżoną o czary i spaloną na stosie Joannę d’Arc.

Zupełnie inaczej na kartach historii zapisał się z kolei Aleksander VI. Zdaniem niektórych badaczy był to najgorszy papież w historii Kościoła. Do takiego miana przyczynił się jego bardzo rozwiązły tryb życia, w którym nie brakowało orgii, prostytucji i kazirodczych praktyk…

Panorama Xativy
Panorama Xativy

Zostawmy jednak temat Kościoła, bo oprócz papieża skandalisty w Xàtivie urodził się także José de Ribera – znany barokowy malarz i grafik. Niektóre z jego dzieł zobaczymy w Muzeum Almudí, o którym wspominam też w dalszej części artykułu.

Zamek w Xativie (Castell de Xàtiva)

Niemal każdy odwiedzający Xativę, zwiedzanie miasta rozpoczyna od wizyty w tutejszym zamku. I nic dziwnego, bo jego widok przykuwa uwagę już z daleka.

Zamek w Xativie
Zamek w Xativie

Osadzona na szczycie trudno dostępnej góry twierdza składa się tak naprawdę z dwóch zamków. Pierwszy to zbudowany przez Iberów Castillo Menor (Zamek Mniejszy), a drugi – wzniesiony w czasach Imperium Rzymskiego Castillo Minor (Zamek Większy). W architekturze warowni bez trudu dostrzeżemy wpływy sztuki islamu. Są one zasługą Arabów, którzy w XII wieku zdobyli zamek w Xativie. Elementy gotyckie powstały z kolei w XIII wieku za panowania króla Aragonii Jakuba I. Temu też władcy miasto zawdzięcza znaczne rozbudowanie całej warowni.

Wycieczka na zamek Castell de Xàtiva

Aby zdobyć Castell de Xàtiva nie wystarczy zwykły spacer. Jego położenie 307 m n.p.m. sprawia, że na tę wycieczkę zdecydowanie warto zabrać wygodne buty. Tym bardziej, że całe wzgórze jest dość strome, a sam marsz zajmuje około 45 minut. Po drodze możesz też odwiedzić kościół św. Feliksa z XIII wieku, który znajduje się przy Carretera del Castell.

WARTO WIEDZIEĆ: Do zamku w Xativie można też dojechać specjalną kolejką turystyczną. Przydatna opcja, jeśli na przykład podróżujecie z dziećmi.

Po wejściu na szczyt zamku, rekompensatę naszych wysiłków będzie stanowić piękna panorama na całe miasto i okolice. Idealne miejsce na zrobienie kilku niezapomnianych zdjęć! Ale nie samymi widokami człowiek żyje, o czym przekonamy się, wchodząc do wnętrza zamku. Tam czekają na nas komnaty, kaplice, ogrody i dziedzińce, które szybko przypomną nam o wielowiekowej historii tego miejsca. Jeszcze więcej opowie nam o niej znajdujące się wewnątrz zamku w Xativie muzeum z ekspozycją przedstawiającą etapy budowania fortecy.

Muzeum Almudí (El Museo Municipal del Almodí)

Wizyta w Muzeum Almudí to najlepszy sposób na poznanie bogatej historii i kultury miasta Xàtiva. Nasza podróż w czasie rozpoczyna się w paleolicie, prowadzi przez dzieje Iberów, Rzymian i Wizygotów, by ostatecznie znaleźć swój finał w czasach dominacji muzułmańskiej. Wystawy archeologiczne, które znajdziemy w Muzeum Almudí skoncentrowane są właśnie wokół tych kultur, których wpływy do dziś widoczne są w wielu punktach miasta.

Stare Miasto w Xativie
Stare Miasto w Xativie

Oprócz światowej klasy eksponatów w Museo del Almodí uwagę przyciąga także portret króla Filipa V. Nie byłoby w nim może nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że wisi do góry nogami… Przypadek? Zdecydowanie nie. To jedyny hiszpański władca, który tak negatywnie zapisał się w historii Xàtivy. Z jego rozkazu na początku XVIII wieku całe miasto zostało spalone, a jego nazwa zmieniona na San Felipe. Miał to być odwet za poparcie, którego Xàtiva udzieliła habsburskiemu pretendentowi do tronu. Pamięć o tych wydarzeniach jest w mieście wciąż żywa, czego wyrazem jest wspomniany wyżej odwrócony portret bezwzględnego króla.

Starówka i inne zabytki w Xàtivie

Do zwiedzenia samej starówki pewnie nikogo nie trzeba specjalnie zachęcać. Jak większość tego typu miejsc w Hiszpanii, kryje w sobie osobliwą magię. Wystarczy na chwilę zwolnić tempo, wybrać się na spacer wąskimi uliczkami i pozwolić, aby prowadziła nas ciekawość.

Renesansowa kolegiata w Xativie
Renesansowa kolegiata w Xativie

Ucztą dla oczu z pewnością będzie wizyta w renesansowej kolegiacie (dawnej katedrze) oraz w wybudowanym w XIV wieku kościele św. Piotra. W tym ostatnim warto pozadzierać głowę do góry, by zobaczyć gotyckie kasetony – najbardziej charakterystyczny element świątyni.

 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w regionie Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
WalencjaAtrakcje w Walencji: Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias), Oceanarium w Walencji, BIOPARC Walencja, Stadion Mestalla, Targ Główny Mercado Central w Walencji, Ogrody Turii, Dolina i zamek Guadalest. Popularne miasta: Walencja 
AlicanteAtrakcje w Alicante: Zamek św. Barbary (Castillo de Bárbara), Jaskinie Canelobre, Wodospady Algar (Fuentes de Algar), Promenada Explanada de España, Muzeum Volvo Ocean Race, Port w Alicante (Puerto de Alicante), Park rozrywki Terra Mítica, Park naturalny El Peñón de Ifach, plaże w Alicante (np. Playa del Postiguet, Playa de San Juan), plaże w Torrevieja (np. plaża El Cura, Playa de la Mata, Playa de los Locos), Plaża Granadella (Playa de la Granadella) w miejscowości Jávea. Popularne miasta: Alicante, Benidorm, Torrevieja, Jávea, Santa Pola, Elche, Villajoyosa, Calpe, El Campello, Altea, Xàtiva, San Juan de Alicante, Guardamar del Segura, La Marina, San Miguel de Salinas, Sant Vicent del Raspeig, Pilar de la Horadada, Cabo Roig, Ciudad Quesada, L'Alfàs del Pi, komarka Baix Vinalopó
CastellónPopularne miasta: Castellón de la Plana
Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne