Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiPalacio Spinola i Muzeum Timple na Lanzarote

Palacio Spinola i Muzeum Timple na Lanzarote

Timple to instrument przypominający małą gitarę, który odgrywa dużą rolę w kulturze Lanzarote...

W historycznej części miasta Teguise nasze zainteresowanie powinien wzbudzić XVIII-wieczny budynek Palacio Spinola.

Znajdziemy go przy placu Plaza de San Miguel, znanym też wśród mieszkańców pod nazwą Plaza de Leones, czyli po polsku “Plac Lwów”. Nazwa ta wzięła się od dwóch posągów lwów, które stoją na przeciwko wejścia do Palacio Spinola. Pałac Spinola na Lanzarote został wzniesiony jako Dom Inkwizytora – był główną siedzibą Świętej Inkwizycji. Jego budowa rozpoczęła się w 1730 roku, jednak z powodu sześcioletniej erupcji wulkanicznej, która swój początek miała w tym samym roku, budowa Palacio Spinola przeciągnęła się o kolejne 50 lat. W połowie XVIII wieku budynek przeszedł w ręce rodziny Feo Peraza, a od roku 1895 zamieszkała tu rodzina Spinola – wówczas był to jeden z najbogatszych rodów na wyspie. Stąd też wzięła się aktualna do dziś nazwa tego miejsca.

Zwiedzanie Palacio Spinola

Budynek Palacio Spinola zachwyca jeszcze przed wejściem do jego wnętrza. Na frontowej ścianie możemy zobaczyć sześć dużych okien ozdobionych, misternie rzeźbionymi, drewnianymi okiennicami. Na tego typu wykończenia w XVIII wieku mogły pozwolić sobie tylko najbogatsze rody.

Wchodząc do środka, w oczy rzucają się płytki wykonane z kamienia wulkanicznego. Ciekawym miejscem, które zobaczymy podczas zwiedzania jest kuchnia z otwartym kominem, salony, ogromna jadalnia mieszcząca 32 gości oraz mała, rodzinna kaplica.

Imponujący jest również dziedziniec, na którym rosną dwie, stare kanaryjskie palmy oraz mnóstwo innych roślin. Uwagę zwracają duże, drewniane drzwi, których wysokość dyktowana była możliwością wjechania przez nie także na koniu. Zwiedzanie Palacio Spinola zajmuje około godzinę. Jest to jednak doskonale spożytkowany czas, ponieważ pozwala zobaczyć idealny przykład znakomicie zachowanej architektury z XVIII wieku.

Muzeum Timple (Casa Museo del Timple)

W latach 70. XX wieku Palacio Spinola został odrestaurowany według koncepcji Césara Manrique – czołowego architekta Lanzarote. Dziś w jego wnętrzach znajduje się Muzeum Timple. A czym jest timple? To instrument muzyczny przypominający małą gitarę, który odgrywa ogromną rolę w tradycji Lanzarote. Jest on częścią tutejszej kultury i folkloru, stąd też często stanowi doskonałą pamiątkę z Lanzarote.

Informacje praktyczne o Palacio Spinola

  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00, w niedziele w godz. 9:30-15:00. W soboty muzeum jest zamknięte.
  • Adres: Calle San Miguel, s/n, 35530 Teguise, Las Palmas, Hiszpania

Palacio Spinola na mapie

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY