Tabarca – Zapomniana wyspa Walencji
5 (100%) 1 vote

Gdyby ktoś powiedział Ci, że w Walencji znajduje się maleńka wyspa zamieszkiwana przez kilkadziesiąt osób, to pewnie trudno byłoby Ci w to uwierzyć. Ale to nie żart.

Tabarca (inaczej: Isla de Tabarca lub Isla de Nueva Tabarca) to największa i jedyna zamieszkana wyspa, jaką może pochwalić się Wspólnota Autonomiczna Walencji. Jej długość nie przekracza 1800 m, a maksymalna szerokość wynosi 380 m. Choć mówimy o jednej wyspie, to w rzeczywistości jest to maleńki archipelag składający się także z kilkunastu innych wysepek (bez stałych mieszkańców). Największe z nich to: Islote de la Nao, Islote de la Galera, Punta del Bol, Bajo de la Nao, Escull Forat i Escull Roig.

Tabarca - Zapomniana wyspa Walencji | Wspólnota Walencka, Hiszpania // Hispanico.pl
Wyspa jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok.

Na wyspie nie ma samochodów. Zwiedza się ją pieszo, ale to nie problem, bo mówimy przecież o powierzchni zaledwie 0,3 km2. Tabarca podzielona jest na dwie części. Wschodnia – niezamieszkana i pełna bujnej roślinności wydmowej. Trafimy tam też na latarnię morską, cmentarz, ruiny fortu oraz liczne ptasie lęgowiska. W zachodniej części wyspy toczy się prawdziwe życie – znajdują się tutaj domostwa utrzymane w dawnej architekturze, rynek, kościół, bary, restauracje i sklepy. Niedaleko portu znajdziemy też muzeum przedstawiające historię wyspy i jej mieszkańców (Museo Nueva Tabarca).

Tabarca, Planesia, San Pablo… czyli kilka ciekawostek

Hiszpanie mówią na nią Isla Plana (tłum. Płaska Wyspa). Wszystko z powodu jej prawie idealnie płaskiego ukształtowania terenu – najwyższy punkt na wyspie mierzy zaledwie 15 metrów nad poziomem morza. To jednak nie jedyna alternatywna nazwa pod jaką znana jest Tabarca.

Tabarca - Zapomniana wyspa Walencji | Wspólnota Walencka, Hiszpania // Hispanico.pl
Widok na kościół od strony morza, Tabarca.

Grecy nazywali ją nią Planesia, a Rzymianie – Planaria. W średniowieczu mówiono o niej Isla de San Pablo, a także podobnie jak dziś – Plana. Nazwa Tabarca pochodzi natomiast od osadników z tunezyjskiej wyspy (o tej samej nazwie), którzy zamieszkali tutaj w XVIII wieku.

Tak jak zmieniała się nazwa wyspy, tak też zmieniał się jej charakter. Przez długi czas stanowiła ona kryjówkę dla piratów, którzy atakowali wybrzeże Costa Blanca. Był też moment, w którym z wyspy uczyniono więzienie – jej mieszkańcy najpierw byli poddanymi króla Tunezji, a później – sułtana Algierii. Spór o wyspę ostatecznie rozwiązał król Hiszpanii Carlos III w 1768 r. Postanowił on przekształcić wyspę w istotny dla całego wybrzeża punkt militarny, który ostrzegał przed atakami najeźdźców.

Tabarca – rezerwat marynistyczny i atrakcja turystyczna

W 1964 r. wyspa została uznana za Narodowy Pomnik Historyczny i Artystyczny. Z kolei kilkadziesiąt lat później (1986) Tabarca oraz opływające ją wody objęto ochroną, przyznając im status rezerwatu marynistycznego. Nie jest to dziwne, gdy weźmiemy pod uwagę, że wiele gatunków znajdujących się tutaj ryb, krabów i koralowców jest pod ochroną, a część z nich to gatunki endemiczne (nie występują w żadnej innej części świata). Na wyspie znajdują się też lęgowiska ptaków.

Będąc na Tavarce obowiązuje Cię całkowity zakaz zbierania roślin i zwierząt. Zabronione jest też uprawianie sportów motorowodnych, a do nurkowania i łowienia ryb potrzebne nam będzie odpowiednie zezwolenie (można się o nie ubiegać w Dirección Provincial del M.A.P.A. w Alicante).

Tabarca - Zapomniana wyspa Walencji | Wspólnota Walencka, Hiszpania // Hispanico.pl
Klasyczna architektura na wyspie Tabarca (kat. Illa de Tabarca).

Choć wszystkich tych obostrzeń nie jest mało, to wizyta na wyspie i tak pełna będzie niezapomnianych wrażeń. Rejs łodzią ze szklanym dnem wokół wyspy pozwoli Ci dostrzec w krystalicznej wodzie, piękne morskie dno i jego mieszkańców. Lokalna kuchnia i tradycyjne dania (np. Caldero) rozpieszczą Twoje podniebienie i pozwolą Ci odkryć na nowo smak ryb i owoców morza. Spacer wokół wyspy oraz tamtejsze plaże zapewnią Ci z kolei aktywny wypoczynek w otoczeniu przyrody.

W miesiącach letnich Tabarca odwiedzana jest nawet przez 3000 turystów dziennie! Jeśli wolisz spokój, wybierz się w to miejsce poza sezonem. Ruch wtedy jest zdecydowanie mniejszy, za to pięknych widoków nie brakuje o żadnej porze roku.

Jak dostać się na wyspę Tabarca?

Latarnia morska Faro de Tabarca.
Latarnia morska Faro de Tabarca.

Możliwości jest co najmniej kilka, bo Tabarca znajduje się zaledwie 22 km od Alicante i 8 km od Santa Pola. Z obu tych miast codziennie odpływają promy oraz taksówki wodne, dzięki którym możesz szybko przemieścić się na wyspę. Rejs promem z Alicante trwa około 60 minut, a z Santa Pola – około 30 minut. Promy na Tabarkę odpływają też z położonych nieco dalej miast Torrevieja i Benidorm.

Popularne hotele – Tabarca

Rabat AIRBNB: www.airbnb.pl/c/jalvaro55

 

Ciekawe miejsca w regionie Walencji, które warto zobaczyć

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar