Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiBenidorm - Miasto drapaczy chmur na wybrzeżu Costa Blanca

Benidorm – Miasto drapaczy chmur na wybrzeżu Costa Blanca

Położone 45 km od Alicante miasto Benidorm swoim wyglądem zdecydowanie różni się od innych hiszpańskich miejscowości, a mimo to jest jednym z najpopularniejszych kurortów na Costa Blanca!

Benidorm porównuje się często do Nowego Jorku. Wszystko z powodu tego, że jest to jedno z najgęściej zabudowanych miast w Europie, a swoim kosmopolitycznym charakterem i różnorodnością może rywalizować z niejedną amerykańską metropolią. I choć dziś w Benidorm znajdziemy blisko 50 wieżowców, to jeszcze w 1960 roku była to niewielka osada rybacka, która poza Hiszpanią nie była szczególnie znana…

Krajobraz tego miasta wypełniają przede wszystkim wysokie budynki, które szczególnie wyraziste są z większej odległości i z lotu ptaka. Jeśli więc szukasz typowych, klimatycznych uliczek i niewielkich kafejek, które można spotkać w innych częściach Półwyspu Iberyjskiego, to Benidorm zdecydowanie nie jest miastem, w którym należy tego szukać. Nie oznacza to jednak, że jest to miejsce pozbawione zalet – wręcz przeciwnie!

Benidorm - widok z lotu ptaka
Benidorm – widok z lotu ptaka

Wspaniałe plaże w Benidorm

Większość osób, które wybierają Benidorm jako destynację wakacyjną, jest nastawiona na plażowanie i różnego rodzaju rozrywkę. I do jednego i do drugiego warunki są wręcz wyśmienite. Plaże w Benidorm są szerokie i piaszczyste – ich łączna długość to aż 5 km! Te najbardziej polecane to Playa de Levante i Playa Poniente.

Aby uprawiać paddle surfing wystarczy odpowiednia deska i wiosło
Aby uprawiać paddle surfing wystarczy odpowiednia deska i wiosło

Wielbiciele sportów wodnych również bez problemu znajdą tutaj coś dla siebie. Szczególnie popularny w ostatnim czasie jest paddle surfing, który mogą rozpocząć nawet osoby nie posiadające dużego doświadczenia w samym surfowaniu. Bez problemu znajdziemy też szereg sportów motorowodnych, które będą doskonałym zastrzykiem adrenaliny i odskocznią od standardowego leżakowania na plaży.

Atrakcje w Benidorm i w okolicy

Mimo że stare miasto Benidorm może bardziej przypominać Grecję, niż Hiszpanię, musisz wiedzieć, że jest to jedno z tych miejsc, które chętnie odwiedzane są przez wszystkich turystów. Niemniej nie tylko starówka Benidorm zasługuje na uwagę.

El Balcón del Mediterráneo

El Balcón del Mediterráneo
El Balcón del Mediterráneo

Benidorm ma też swoje szczególnie romantyczne oblicze. Mowa tu o El Balcón del Mediterráneo, czyli punkcie widokowym, który ujmuje nie tylko wyglądem, ale także swoim położeniem. Wzniesiony na skałach zamek oddziela dwie plaże, a z jego tarasu (tzw. „biały balkon”) roztacza się niesamowity widok na całą zatokę.

El Balcón del Mediterráneo jest jednym z najlepszych miejsc, jakie można wybrać na romantyczny spacer
El Balcón del Mediterráneo jest jednym z najlepszych miejsc, jakie można wybrać na romantyczny spacer

Kiedyś to położenie miało znaczenie strategiczne – pozwalało na obserwację ewentualnych zagrożeń pojawiających się na horyzoncie i szybką organizację jednostek obronnych. Dziś El Balcón del Mediterráneo to jedna z najbardziej obleganych atrakcji turystycznych w Benidorm i prawdopodobnie najbardziej fotografowane miejsce w tej części Półwyspu Iberyjskiego.

Park naturalny Parque natural de la Sierra Helada

Park naturalny Parque natural de la Sierra Helada
Park naturalny Parque natural de la Sierra Helada

Sierra Helada (tłum. Lodowe Góry) to park naturalny rozciągający się na terenach miejscowości: Benidorm, L’Alfàs el Pì oraz Altea. Jego nazwa związana jest ze znajdującymi się na terenie parku klifami. Miejscami mierzą one nawet 500 metrów wysokości a nocą światło księżyca oświetla je w taki sposób, że przypominają góry lodowe. Tak przynajmniej uważają lokalni rybacy, którzy w ten sposób tłumaczą nazwę Sierra Helada.

Teren parku rozciąga się na ponad 5500 ha powierzchni. Jest to znakomite miejsce dla osób lubiących spacery i trekking. Do dyspozycji odwiedzających są trzy trasy o różnych stopniach trudności: niebieska (łatwa), czerwona (łatwa) i żółta (dla średniozaawansowanych).

Góra Puig Campana

Góra Puig Campana
Góra Puig Campana

Puig Campana to drugi najwyższy szczyt w prowincji Alicante. Mierzy 1406 metrów wysokości i jest oddalony od Benidorm o około 20 km. Oprócz swojej oficjalnej nazwy Puig Campana (tłum. Góra Dzwon), góra ta bywa nazywana także śpiącym gigantem. Będąc u jej podnoża można odnieść wrażenie, że do zdobycia jest tylko jeden szczyt. W rzeczywistości są one dwa, ale jeden z nich (wyższy) jest z dołu mniej widoczny.

Duża część północno-zachodniej części góry znajduje się w stanie wegetatywnym. A to z powodu pożaru lasu, który miał tutaj miejsce w 2009 roku. W wyniku tego około 1000 hektarów terenu zamieniło się wówczas w pył, a około 15 000 mieszkańców z pobliskich terenów było ewakuowanych.

CIEKAWOSTKA: Z Puig Campana związanych jest kilka lokalnych legend. Jedna z nich mówi o olbrzymie, który zamieszkiwał kiedyś tę górę i zakochał się w jednej z kobiet z pobliskiej wioski Finestrat. Ponieważ wiedział, że kobieta nigdy nie odwzajemni jego uczucia, porwał ją i uciekł na szczyt Puig Campana. Mieszkańcy wioski postanowili uwolnić kobietę i udali się w ślad za olbrzymem. Ten, rozgniewany całą sytuacją, kopnął w skały tak mocno, że ich fragment wylądował w morzu. W ten sposób powstała Isla de Benidorm – maleńka wysepka widoczna z wybrzeża Benidorm.

Iglesia de San Jaime y Santa Ana

Kościół San Jaime y Santa Ana, Benidorm
Kościół San Jaime y Santa Ana, Benidorm

Zabytkowy kościół Iglesia de San Jaime y Santa Ana został wybudowany w latach 1740-1780. Świątynię wzniesiono na planie krzyża łacińskiego, a składają się na nią nawa główna oraz mniejsze kapliczki. Wśród bardziej nowoczesnych elementów kościoła, warto wymienić organy, które zostały zaprojektowane i umieszczone we wnętrzu świątyni w 2012 roku. Iglesia de San Jaime y Santa Ana oprócz tego, że jest zabytkiem sakralnym, który warto odwiedzić, jest też miejscem, gdzie odbywają się najważniejsze uroczystości religijne w mieście takie jak: Festes Majors Patronals, La Semana Santa czy Festividad de Sant Jaume y Santa Ana.

Plaza de Toros de Benidorm

W samym centrum miasta trafimy na arenę korridy Plaza de toros de Benidorm. To stosunkowo młoda budowla, ponieważ została otwarta w lipcu 1962 roku. Aby zobaczyć ją od środka, niekoniecznie musisz brać udział w walce byków. Na Plaza de Toros z powodzeniem odbywają się bowiem także różne wydarzenia kulturalne, jak np. Międzynarodowy Festiwal Piosenki (Festival de la Canción de Benidorm) czy koncerty gwiazd.

Parki rozrywki

Park rozrywki Terra Mítica
Park rozrywki Terra Mítica

Benidorm to także miasto sprzyjające rozrywce dla całej rodziny. W bliskiej okolicy znajdziemy aż 5 parków rozrywki: Terra Mítica, Aqualandia, Mundomar, Terra Natura i DinoPark Algar.

Ich tematyka jest tak różnorodna, że spełni oczekiwania nawet najbardziej kapryśnych małych i dużych uczestników. Podczas gdy w Terra Mítica zostaniemy przeniesieni w świat Starożytnej Grecji, Rzymu i Egiptu – w Mundomar i Aqualandii czekają na nas atrakcje wodne i pokazy delfinów. Terra Natura to z kolei propozycja dla miłośników zwierząt – w tym miejscu możesz stanąć oko w oko z gatunkami, które dotychczas udało Ci się zobaczyć jedynie w klatkach lub na ekranie telewizora. A jeśli Ty lub Twoje latorośle bardziej interesujecie się prehistorią, to doskonałym pomysłem będzie wycieczka do parku dinozaurów DinoPark Algar.

Oprócz typowych parków rozrywki, warto odwiedzić też Cena-Espectáculo Desafío Medieval. Jest to miejsce, w którym czeka na nas barwna lekcja historii, a jej uczestnikami są nie tylko występujący podczas spektakli aktorzy, ale i także sama publiczność.

Zobacz także: Najlepsze parki rozrywki w Hiszpanii

Benidorm jako baza wypadowa – Informacje praktyczne

Alicante z lotu ptaka
Alicante z lotu ptaka

Benidorm to bardzo dobra baza wypadowa do innych miast i atrakcji znajdujących się w okolicy. Do popularnego wśród turystów Alicante możemy dostać się samochodem, autobusem lub nocnym tramwajem. Na miejscu czeka na nas urzekająca starówka, zamek Castillo de Santa Bárbara, liczne zabytki sakralne, muzeum sztuki współczesnej (Museo de Arte Contemporáneo de Alicante) oraz niewielka za to bardzo urokliwa, bo ukwiecona kwiatami dzielnica Barrio de Santa Cruz.

Oprócz Alicante, niedaleko Benidorm znajduje się też malownicza miejscowość Altea. Jej architektura jest skrajnie różna od bohatera tego artykułu. Nie bez powodu to miejsce szczególnie uwielbiane przez artystów. Właśnie tutaj znajdziemy chwytające za serce, urokliwe, wąskie uliczki oraz szereg zabytków, które spodobają się wszystkim wielbicielom pieszych wycieczek po mieście.

Altea przyciąga turystów malowniczymi uliczkami
Altea przyciąga turystów malowniczymi uliczkami

Benidorm to także świetna baza wypadowa do górskich wędrówek. W tym celu wystarczy udać się w głąb lądu. Znajdujące się nieopodal pasmo górskie Sierra de Bernia y Ferrer zajmuje obszar 1900 ha, a najwyższy szczyt mierzy 1128 m n.p.m. Po drodze możemy natknąć się też na ruiny zamku Castillo de Bernia (inna nazwa: Fuerte de Bernia), wybudowanego w roku 1562 na rozkaz króla Filipa II.
Przy okazji górskiej wycieczki warto wybrać się też w okolice wodospadów Les Fonts de l’Algar. Usytuowane wzdłuż rzeki Algar zajmują łączną długość 1,5 km i pełne są malowniczych spływów oraz charakterystycznych dla tego obszaru formacji skalnych.

Odkryj region Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.

Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY