Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiNerja - Malownicza miejscowość niedaleko Malagi

Nerja – Malownicza miejscowość niedaleko Malagi

Piękne miasteczko skąpane w bieli, wąskie uliczki pełne zacisznych miejsc, restauracje z najlepszymi owocami morza, szerokie plaże i moc ciekawych atrakcji. Czy to nie brzmi jak idealny przepis na urlop? Zapraszamy na Costa del Sol, a ściślej mówiąc do miasteczka Nerja!

Nerja to miasto w Andaluzji położone między górami Sierra de Tejeda a Morzem Śródziemnym. Szybkie połączenie drogą A7 z Malagą sprawia, że jest to jedno z popularniejszych miejsc na wybrzeżu Costa del Sol. Turystyka jest główną gałęzią tutejszego przemysłu, co szczególnie widać w sezonie letnim, gdy liczba turystów bywa dwa razy większa niż liczba stałych mieszkańców miasta. Jednak nie tylko dogodna lokalizacja oraz ponad 320 słonecznych dni w roku są argumentami, aby odwiedzić akurat to miejsce na Costa del Sol. Co jeszcze? Mamy dla Was parę przykładów ciekawych atrakcji, które wielu skradły serce! Może w Waszym przypadku również tak będzie?

Nerja – bo małe jest piękne

Nerja w języku arabskim oznacza „pełnię wiosny”. Rzeczywiście, wybrzeża Costa del Sol gwarantują pełnię wiosny, lecz tej hiszpańskiej, więc równie słonecznej jak lato. Dawna wioska rybacka sławę zyskała m.in. dzięki słynnemu w Hiszpanii serialowi młodzieżowemu z 1981 roku – „Verano Azul”. Miasto obfituje w ciekawe miejsca, lecz nie brak jej również pięknych plaż idealnych zarówno dla plażowiczów, jak i dla chętnych na sporty wodne. Planując podróż, zdecydowanie nie starczy Wam wyłącznie jeden dzień, żeby nacieszyć się pięknem miasteczka Nerja!

Plaże w miasteczku Nerja oraz okolicy

Plaże w Nerja
Plaże w Nerja

Na wypoczynek zdecydowanie polecamy Wam plażę Burriana, która uważana jest za najdłuższą w okolicy (700 metrów) oraz najładniejszą. Nie bez powodu góruje nad nią kultowy hotel Parador de Turismo. Innymi miejskimi plażami, które również będą świetnym wyborem są La Torrecilla, El Salón i Calahonda (plażę zobaczymy bezpośrednio pod Balkonem Europy).

W Nerji znajduje się również parę bardziej ustronnych plaż ukrytych pomiędzy klifami, które w 100% pozwolą Wam się cieszyć morzem! La Caleta, la Cala Barranco de Maro czy Calas del Pino to tylko niektóre z nich. To one oferują całą gamę sportów wodnych od żeglowania aż po windsurfing.

Miasteczko Nerja i jego starówka

Białe uliczki miasteczka Nerja, Hiszpania
Białe uliczki miasteczka Nerja, Hiszpania

Starówka miasta Nerja charakteryzuje się popularną na południu Hiszpanii białą zabudową, która skutecznie odbija promienie słoneczne, obniżając temperaturę w budynkach. W centrum miasta znajduje się deptak połączony z Balkonem Europy. Z tego miejsca będziemy mieli widok na kościół El Salvador (Iglesia El Salvador), który zwróci naszą uwagę ze względu na mieszankę stylów architektonicznych – neoklasycystycznego oraz barokowego. Wpływa na to fakt, że chociaż główny gmach powstał w 1697 roku, to ostatnie dobudowy miały miejsce 300 lat później.

WARTO WIEDZIEĆ: Planujesz wziąć ślub w kościele El Salvador? Uzbrój się w cierpliwość. Ma on najdłuższą listę oczekiwania na całym Costa del Sol. Z drugiej strony bardzo możliwe, iż podczas pobytu w Nerja zobaczycie tam tradycyjną hiszpańską ceremonię ślubną!

W głębi miasta znajduje się kaplica lokalnej patronki, czyli Nuesta Señora de las Angustias, pochodząca z XVI wieku. Wyróżnia ją wewnętrzna złota kopuła pokryta freskami. To jej oraz Archaniołowi Michałowi poświęcona jest największa lokalna uroczystość – Feria de Nerja obchodzona od 8 do 12 października.

Jaskinia w Nerja (La Cueva de Nerja)

Czy chcesz na własne oczy zobaczyć, jak wygląda największy na świecie stalagnat, w dodatku wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa? Właśnie taka atrakcja czeka na Ciebie w jaskini Cueva de Nerja. To jedna z największych jaskiń w całej Hiszpanii, która została odkryta dopiero w 1959 roku, chociaż szacuje się, że zasiedlono ją około 25 tys. lat p.n.e.! Miejsce warte odwiedzenia szczególnie w środku lata, gdy chcesz uciec od lejącego się z nieba żaru :).

Wnętrze jaskini Cueva de Nerja - największej z jaskiń w Hiszpanii
Wnętrze jaskini Cueva de Nerja – największej z jaskiń w Hiszpanii

Akwedukt Águila (Acueducto del Águila de Nerja)

Nie wiem jak Wy, ale ja mam zawsze jakiś sentyment do akweduktów… Zachwyca mnie stojąca za nimi myśl architektoniczna i fakt, że tak ogromne budowle powstawały bez użycia specjalistycznego sprzętu, jakim dysponujemy w czasach dzisiejszych. Ale dość tych zwierzeń. Czas na trochę konkretów :).

Acueducto del Águila
Akwedukt Orła w Nerja

Acueducto del Águila (tłum. Akwedukt Orła) powstał w XIX wieku u ujścia rzeki Chillar jako odpowiedź na rewolucję przemysłową, która miała wówczas miejsce w Hiszpanii. Głównym powodem jego wybudowania była konieczność sprawnego transportowania wody z miasta Nerja do fabryki cukru w Maro. Na konstrukcję przypadają cztery kondygnacje nałożonych na siebie łuków zwieńczone wieżyczką centralną oraz altanami wejściowymi. W jednej z części akweduktu możemy zobaczyć podpis Francisca Cantarero Seniora – ówczesnego właściciela fabryki.

WARTO WIEDZIEĆ: Podczas hiszpańskiej wojny domowej wodociąg został dotkliwie uszkodzony. Do jego gruntownej renowacji doszło dopiero w XXI wieku. Dziś, mimo że wciąż gdzieniegdzie widać ślady uszkodzeń, to budowla ta jest z powodzeniem wykorzystywana do nawadniania pól w okolicy.

Punkt widokowy Balcón de Europa (tłum. Balkon Europy)

Rzadko wymieniam wśród atrakcji punkty widokowe, ale w przypadku Balcón de Europa mówimy o czymś więcej, niż o jednym z długiej listy ciekawych miejsc na Costa del Sol. Przekonuje nas o tym posąg króla Hiszpanii Alfonsa XII, który dumnie stoi w tym miejscu.

Balcón de Europa i posąg króla Alfonsa XII
Balcón de Europa i posąg króla Alfonsa XII

Według miejskiej legendy właśnie ten władca miał nazwać to miejscem balkonem Europy w 1885 roku. Nerja została wówczas zniszczona przez ogromne trzęsienie ziemi, a król przyjechał ocenić, jak duże są zniszczenia. Widząc piękne widoki całej Andaluzji rozciągające się z tarasu, miał wykrzyknąć: „To jest balkon Europy”, co dało temu miejscu nazwę. Historycy są jednak innego zdania, ponieważ według ich danych Balcón de Europa zyskał swoją nazwę już dużo wcześniej. Jak by nie patrzeć, królewska legenda bardziej przemawia do wyobraźni, a i sama statua przedstawiająca króla jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektów w mieście. Już teraz wiecie, dlaczego jest to jeden z symboli miasta!

Plaza Balcon de Europa, Nerja (Hiszpania)
Plaza Balcon de Europa, Nerja (Hiszpania)

WARTO WIEDZIEĆ: Do dziś pod Balcon de Europa możemy zobaczyć ogromne zardzewiałe armaty. Skąd się wzięły? Taras znajduje się na dawnej konstrukcji twierdzy oraz magazynu broni. Ich strategiczne ulokowanie pozwalało na obronę przed morskimi najeźcami np. piratami. W 1882 roku twierdza została zniszczona przez brytyjskie okręty, a wspomniane armaty to jedyne pozostałości z tamtych czasów.

Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, iż Balcon de Europa to bijące serce miasteczka Nerja – nie tylko w szczycie sezonu oraz nie tylko z uwagi na turystów, którzy podziwiają widok na niesamowite morze oraz plażę. Każdy wie, że to lokalsi najlepiej wiedzą, co warto zjeść oraz, które miejsca warto odwiedzić. Tutaj jest ich pełno – spędzają upalne sjesty, przesiadując w barach oraz restauracjach, ponieważ wiedzą, co dobre! Balcon de Europa to też kulturalne centrum miasta Nerja – odbywają się tu wszystkie koncerty, występy oraz uroczystości.

Klimatyczne zakamarki na wybrzeżu Costa del Sol

Jeśli Nerja skradła Wam serce to polecam Wam udać się w inne zakamarki regionu Axarquía. Maro-Cerro Gordo to obszar chroniony, który przez 12 kilometrów zachwyca swoimi klifami. Frigiliana to jedna z tak zwanych pueblos blancos, czyli białych miasteczek. Usytuowana na północ od Nerja znana jest także z prehistorycznej nekropolii.

Miasteczko Frigiliana niedaleko Nerja, Hiszpania
Miasteczko Frigiliana niedaleko Nerja, Hiszpania

Inne typowo andaluzyjskie miejscowości, do których nie docierają przeciętni turyści to Árchez, Comares, Alcaucín, Viñuela, Rincón de la Victoria, Torre del Mar znana z Muzeum Cukru. Zmierzając w głąb Półwyspu Iberyjskiego koniecznie zatrzymajcie się w Vélez-Málaga, aby zobaczyć XVIII wieczną arabską twierdzę i okalające ją mury.

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY