Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiSetenil de las bodegas - Andaluzyjskie miasto wykute w skale

Setenil de las bodegas – Andaluzyjskie miasto wykute w skale

Pisaliśmy już o skalnych domach w Guadix, ale nie pisaliśmy o… skalnym mieście. Zachwyca, zatrważa czy budzi zaciekawienie? A może wszystko naraz?

Setenil de las bodegas to miasto w południowej Hiszpanii (region Andaluzji) położone 18 km od Rondy w skalistym kanionie rzeki Río Trejo. To co szczególnie przyciąga turystów w to miejsce, to niekoniecznie białe fasady domów, a ich nietypowa architektura. Wciśnięte między strome skały wąwozu budynki to niecodzienny widok, który momentami budzi przerażenie. Labirynt wąskich ulic (w niektórych miejscach ich szerokość nie przekracza nawet dwóch metrów) i wiszące nad głową urwiska skalne potrafią wzbudzić klaustrofobię, ale… raczej tylko w turystach.

Jak się żyje w domach-jaskiniach?

Ulice Setenil de las bodegas są bardzo wąskie, a ruch samochody jest miejscami mocno ograniczony
Ulice Setenil de las bodegas są bardzo wąskie, a ruch samochody jest miejscami mocno ograniczony

Mieszkańcy Setenil de las bodegas przyzwyczajeni są do swoich nietypowych domów, które zamiast dachu, przykryte są ważącymi miliony ton skałami. Plus? Brak konieczności konserwacji dachu. Dodatkowo, takie usytuowanie latem ogranicza w pewnym stopniu upał, choć z drugiej strony – ogranicza też ilość światła wpadającego do pomieszczeń (niektóre z głębiej położonych pokoi w ogóle nie posiadają okien). Minusem jest też to, że ciasna zabudowa między skałami zdecydowanie zmniejsza ilość przedostającego się na ulice wiatru, co szczególnie w lecie może być dość uciążliwe.

Jeszcze jedna rzecz, która zwraca uwagę w architekturze Setenil de las bodegas to fakt, że na skalnych dachach budynków znajdują się ogrody i gaje oliwne.

Setenil de las bodegas – nazwa pełna historii

Wiszące nad dachami domów skały w Setenil de las bodegas
Wiszące nad dachami domów skały w Setenil de las bodegas

Nazwa miasta Setenil de las bodegas zawiera w sobie szczyptę historii. „Setenil” odwołuje się do łacińskiego „septem nihil”, czyli „siedem razy i nic”. Podczas panowania muzułmanów, chrześcijanie wielokrotnie próbowali odbić miasto, jednak wciąż kończyło się to porażką. Udało się to dopiero po dwutygodniowym oblężeniu w 1484 roku. Była to siódma próba, która pozwoliła ostatecznie zakończyć podbój miasta. Dziś pamiątką po obecności Maurów na tej ziemi, są wznoszące się nad miastem ruiny zamku z XII wieku.

Setenil de las Bodegas, Andaluzja
Setenil de las Bodegas, Andaluzja

Druga część nazwy, czyli „bodegas” (tłum. „piwnice z winami”) odwołuje się do znakomitego, produkowanego w Setenil de las bodegas wina oraz licznych upraw winorośli w tym regionie. Niestety większość z nich uległa zniszczeniu z powodu epidemii mszycy, która miała miejsce pod koniec XIX wieku.

Atrakcje, które warto zobaczyć w Setenil de las bodegas

Oprócz architektury miasto Setenil de las bodegas może pochwalić się także kilkoma atrakcjami. Należą do nich: gotycki kościół Nuestra Señora de la Encarnación, kaplica św. Benedykta, budynek dawnego ratusza i wspomniane już wcześniej ruiny zamku z XII wieku.

Część Setenil de las Bodegas jest wciśnięta między ściany stromego wąwozu
Część Setenil de las Bodegas jest wciśnięta między ściany stromego wąwozu

Będąc w Setenil warto też odwiedzić tamtejsze restauracje. Mówi się, że to właśnie w tym regionie powstaje najlepsze chorizo, a tamtejsza wieprzowina (hiszp. cerdo) potrafi zadowolić podniebienia najbardziej wymagających smakoszy. Miasto znane jest też w produkcji wyśmienitej oliwy z oliwek i miodu, a miejscowe wino „Principe Alfonso” z pewnością zasmakuje wszystkim pełnoletnim turystom.

Setenil de las bodegas nocą również robi wrażenie
Setenil de las bodegas nocą również robi wrażenie

Białe Miasta Andaluzji

Setenil de las bodegas jest częścią tzw. Szlaku Białych Miast (hiszp. Ruta de los Pueblos Blancos), które położone są w prowincjach Malaga i Kadyks. Wszystkie miejscowości wchodzące w skład tej trasy położone są na terenie gór Sierra de Grazalema i rezerwatu przyrody Parque Natural de la Sierra de Grazalema.

Widok na miasteczko Arcos de la Frontera (Ruta de los Pueblos Blancos)
Widok na miasteczko Arcos de la Frontera (Ruta de los Pueblos Blancos)

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY