Setenil de las bodegas – miasto wykute w skale
5 (100%) 1 vote

Pisaliśmy już o skalnych domach w Guadix, ale nie pisaliśmy o… skalnym mieście. Zachwyca, zatrważa czy budzi zaciekawienie? A może wszystko naraz?

Setenil de las bodegas - miasto wykute w skale | Andaluzja, Hiszpania // Hispanico.pl
Ulice Setenil de las bodegas są bardzo wąskie, a ruch samochody jest miejscami mocno ograniczony.

Znajdujące się w Andaluzji, niedaleko Rondy miasto Setenil de las bodegas jest częścią Szlaku białych miast (hiszp. Ruta de los pueblos blancos). Jednak to co szczególnie przyciąga turystów w to miejsce, to niekoniecznie białe fasady domów, a ich nietypowa architektura. Wciśnięte między strome skały wąwozu budynki to niecodzienny widok, który momentami budzi przerażenie. Labirynt wąskich ulic (w niektórych miejscach ich szerokość nie przekracza nawet dwóch metrów) i wiszące nad głową urwiska skalne potrafią wzbudzić klaustrofobię, ale… raczej tylko w turystach.

Mieszkańcy Setenil de las bodegas przyzwyczajeni są do swoich nietypowych domów, które zamiast dachu, przykryte są ważącymi miliony ton skałami. Plus? Brak konieczności konserwacji dachu. Dodatkowo, takie usytuowanie latem ogranicza w pewnym stopniu upał, choć z drugiej strony – ogranicza też ilość światła wpadającego do pomieszczeń (niektóre z głębiej położonych pokoi w ogóle nie posiadają okien). Minusem jest też to, że ciasna zabudowa między skałami zdecydowanie zmniejsza ilość przedostającego się na ulice wiatru, co szczególnie w lecie może być dość uciążliwe.

Jeszcze jedna rzecz, która zwraca uwagę w architekturze Setenil de las bodegas to fakt, że na skalnych dachach budynków znajdują się ogrody i gaje oliwne.

Setenil de las bodegas – nazwa pełna historii

Setenil de las bodegas - miasto wykute w skale | Andaluzja, Hiszpania // Hispanico.pl
Wiszące nad dachami domów skały w Setenil de las bodegas.

Nazwa miasta Setenil de las bodegas zawiera w sobie szczyptę historii. „Setenil” odwołuje się do łacińskiego “septem nihil”, czyli “siedem razy i nic”. Podczas panowania muzułmanów, chrześcijanie wielokrotnie próbowali odbić miasto, jednak wciąż kończyło się to porażką. Udało się to dopiero po dwutygodniowym oblężeniu w 1484 roku. Była to siódma próba, która pozwoliła ostatecznie zakończyć podbój miasta. Dziś pamiątką po obecności Maurów na tej ziemi, są wznoszące się nad miastem ruiny zamku z XII wieku.

Druga część nazwy, czyli “bodegas” (tłum. “piwnice z winami”) odwołuje się do znakomitego, produkowanego w Setenil de las bodegas wina oraz licznych upraw winorośli w tym regionie. Niestety większość z nich uległa zniszczeniu z powodu epidemii mszycy, która miała miejsce pod koniec XIX wieku.

Atrakcje w Setenil de las bodegas

Setenil de las bodegas - miasto wykute w skale | Andaluzja, Hiszpania // Hispanico.pl
Setenil de las bodegas nocą również robi wrażenie.

Oprócz architektury miasto Setenil de las bodegas może pochwalić się także kilkoma atrakcjami. Należą do nich: gotycki kościół Nuestra Señora de la Encarnación, kaplica św. Benedykta, budynek dawnego ratusza i wspomniane już wcześniej ruiny zamku z XII wieku.

Będąc w Setenil warto też odwiedzić tamtejsze restauracje. Mówi się, że to właśnie w tym regionie powstaje najlepsze chorizo, a tamtejsza wieprzowina (hiszp. cerdo) potrafi zadowolić podniebienia najbardziej wymagających smakoszy. Miasto znane jest też w produkcji wyśmienitej oliwy z oliwek i miodu, a miejscowe wino „Principe Alfonso” z pewnością zasmakuje wszystkim pełnoletnim turystom.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar