Pisaliśmy już o skalnych domach w Guadix, ale nie pisaliśmy o… skalnym mieście. Zachwyca, zatrważa czy budzi zaciekawienie? A może wszystko naraz?

Setenil de las bodegas - miasto wykute w skale | Andaluzja, Hiszpania // Hispanico.pl
Ulice Setenil de las bodegas są bardzo wąskie, a ruch samochody jest miejscami mocno ograniczony.

Znajdujące się w Andaluzji, niedaleko Rondy miasto Setenil de las bodegas jest częścią Szlaku białych miast (hiszp. Ruta de los pueblos blancos). Jednak to co szczególnie przyciąga turystów w to miejsce, to niekoniecznie białe fasady domów, a ich nietypowa architektura. Wciśnięte między strome skały wąwozu budynki to niecodzienny widok, który momentami budzi przerażenie. Labirynt wąskich ulic (w niektórych miejscach ich szerokość nie przekracza nawet dwóch metrów) i wiszące nad głową urwiska skalne potrafią wzbudzić klaustrofobię, ale… raczej tylko w turystach.

Mieszkańcy Setenil de las bodegas przyzwyczajeni są do swoich nietypowych domów, które zamiast dachu, przykryte są ważącymi miliony ton skałami. Plus? Brak konieczności konserwacji dachu. Dodatkowo, takie usytuowanie latem ogranicza w pewnym stopniu upał, choć z drugiej strony – ogranicza też ilość światła wpadającego do pomieszczeń (niektóre z głębiej położonych pokoi w ogóle nie posiadają okien). Minusem jest też to, że ciasna zabudowa między skałami zdecydowanie zmniejsza ilość przedostającego się na ulice wiatru, co szczególnie w lecie może być dość uciążliwe.

Jeszcze jedna rzecz, która zwraca uwagę w architekturze Setenil de las bodegas to fakt, że na skalnych dachach budynków znajdują się ogrody i gaje oliwne.

Setenil de las bodegas – nazwa pełna historii

Setenil de las bodegas - miasto wykute w skale | Andaluzja, Hiszpania // Hispanico.pl
Wiszące nad dachami domów skały w Setenil de las bodegas.

Nazwa miasta Setenil de las bodegas zawiera w sobie szczyptę historii. „Setenil” odwołuje się do łacińskiego “septem nihil”, czyli “siedem razy i nic”. Podczas panowania muzułmanów, chrześcijanie wielokrotnie próbowali odbić miasto, jednak wciąż kończyło się to porażką. Udało się to dopiero po dwutygodniowym oblężeniu w 1484 roku. Była to siódma próba, która pozwoliła ostatecznie zakończyć podbój miasta. Dziś pamiątką po obecności Maurów na tej ziemi, są wznoszące się nad miastem ruiny zamku z XII wieku.

Druga część nazwy, czyli “bodegas” (tłum. “piwnice z winami”) odwołuje się do znakomitego, produkowanego w Setenil de las bodegas wina oraz licznych upraw winorośli w tym regionie. Niestety większość z nich uległa zniszczeniu z powodu epidemii mszycy, która miała miejsce pod koniec XIX wieku.

Atrakcje w Setenil de las bodegas

Setenil de las bodegas - miasto wykute w skale | Andaluzja, Hiszpania // Hispanico.pl
Setenil de las bodegas nocą również robi wrażenie.

Oprócz architektury miasto Setenil de las bodegas może pochwalić się także kilkoma atrakcjami. Należą do nich: gotycki kościół Nuestra Señora de la Encarnación, kaplica św. Benedykta, budynek dawnego ratusza i wspomniane już wcześniej ruiny zamku z XII wieku.

Będąc w Setenil warto też odwiedzić tamtejsze restauracje. Mówi się, że to właśnie w tym regionie powstaje najlepsze chorizo, a tamtejsza wieprzowina (hiszp. cerdo) potrafi zadowolić podniebienia najbardziej wymagających smakoszy. Miasto znane jest też w produkcji wyśmienitej oliwy z oliwek i miodu, a miejscowe wino „Principe Alfonso” z pewnością zasmakuje wszystkim pełnoletnim turystom.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Dodaj pierwszy komentarz

avatar