Fallas de Valencia, czyli święto ognia w Walencji
5 (100%) 1 vote

Każdego roku w marcu Walencja zmienia się w miejsce pełne gigantycznych kartonowych rzeźb zwanych ninots.

Las Fallas de Valencia, czyli święto ognia to prawdopodobnie najbardziej znany festiwal organizowany na powitanie wiosny. Każdego roku od 15 do 19 marca Walencja tętni rytmem pokazów pirotechnicznych i rozbrzmiewa dźwiękami muzyki, przy której uczestnicy fiesty bawią się do białego rana. Zwieńczeniem festiwalu jest finalna cremà, kiedy wszystkie przygotowane konstrukcje ustawione na ulicach miasta zostają spalone i wypełniają Walencję blaskiem i żarem płomieni.

Warto dodać, że podobne święto ognia znajdziemy także w Alicante. Tam nosi ono nazwę Ognisk św. Jana (lub w wersji hiszpańskiej: Hogueras de Alicante) i obchodzone jest w czerwcu – na powitanie lata.

Tradycja Fallas de Valencia

Tradycja festiwalu Fallas de Valencia sięga średniowiecza, kiedy to w dzień św. Józefa, patronującego cieślom, sprzątali oni swoje warsztaty, opróżniając ze starego, zalegającego przez zimę drewna. W ten sposób przygotowywali się na nadejście wiosny. Wszystkie niepotrzebne belki, deski, ścinki układali na ulicach, by po chwili spalić wszystko w płomieniach ogromnych ognisk. W ten sposób żegnano stary porządek, by przygotować się na nadejście wiosny symbolizującej nowe życie.

Obchody Fallas de Valencia

Obchody festiwalu zaczynają się w nocy z 15 na 16 marca nazwanej plantà de fallas. W całym mieście instalowane są wówczas przygotowane dużo wcześniej figury i konstrukcje będące karykaturami polityków i osób ze świata show-biznesu.

Rankiem 16 marca wszystko musi być już gotowe do prezentacji. Po północy odbywa się pokaz sztucznych ogni. Następnego dnia najlepsze rzeźby i wystroje ulic zostają uhonorowane nagrodami.

La Ofrenda de Flores a la Virgen de los Desamparados

Uwagę od wielkich satyrycznych kukieł odwraca na chwilę La Ofrenda de Flores a la Virgen de los Desamparados, czyli złożenie darów patronce miasta – Maryi Dziewicy od Bezradnych. 17 marca, podczas uroczystego przemarszu osób ubranych w ludowe stroje i tańczących w rytm ludowej muzyki, składana jest jej ofiara z kwiatów. Pochód kończy się pod Bazyliką Maryi Dziewicy w Walencji. Ten dzień, podobnie jak pozostałe dni festiwalu, uwieńczony jest hucznym pokazem fajerwerków.

Finał Fallas de Valencia

Wielki finał przypada na ostatni dzień festiwalu, 19 marca. Jeszcze zanim miasto zapłonie ogniem, o godzinie 12:00 odprawiona zostaje uroczysta msza ku czci św. Józefa. Zabawa rozpoczyna się wieczornym pochodem ognia (Cabalgata del Fuego). Po nim najpierw płoną rzeźby wykonane przez dzieci, a następnie te przygotowane przez dorosłych. Nastrój zabawy nie opuszcza mieszkańców Walencji i licznie zebranych turystów, a huczne imprezy często trwają w mieście jeszcze przez kilka dni po uroczystym zakończeniu obchodów.

A tak było w 2015 roku:

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Specjalnie dla Was odkrywam tajemnice Hiszpanii i innych krajów, w których używa się pięknego języka hiszpańskiego. Szukam i opisuję ciekawostki z kultury, sztuki i życia codziennego. Mam nadzieję, że Was zainteresują!
Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Latest posts by Marcelina Foltyn-Kaczmarek (see all)

avatar