Strona głównaKultura HiszpaniiHiszpańskie święta i tradycjeFallas de Valencia, czyli święto ognia w Walencji

Fallas de Valencia, czyli święto ognia w Walencji

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Każdego roku na początku marca, żegnając koniec zimy i witając początek wiosny, Walencja zmienia się w miejsce pełne gigantycznych kartonowych rzeźb zwanych ninots.

Las Fallas de Valencia (inaczej: Fallas de San José lub Fiesta de las Fallas), czyli święto ognia to prawdopodobnie najbardziej znany festiwal organizowany na powitanie wiosny. Każdego roku od 15 do 19 marca Walencja tętni rytmem pokazów pirotechnicznych i rozbrzmiewa dźwiękami muzyki, przy której uczestnicy fiesty bawią się do białego rana. Zwieńczeniem festiwalu jest finalna La Crema, kiedy wszystkie przygotowane konstrukcje ustawione na ulicach Walencji zaczynają płonąć i wypełniają Walencję blaskiem i żarem płomieni.

Warto dodać, że podobne święto ognia znajdziemy także w Alicante. Tam nosi ono nazwę Ognisk św. Jana (lub w wersji hiszpańskiej: Hogueras de Alicante) i obchodzone jest w czerwcu – na powitanie lata.

Tradycja święta Fallas de Valencia

Tradycja festiwalu Fallas de Valencia sięga średniowiecza, kiedy to w dzień św. Józefa, patronującego cieślom, sprzątali oni swoje warsztaty, opróżniając ze starego, zalegającego przez zimę drewna. W ten sposób przygotowywali się na nadejście wiosny. Wszystkie niepotrzebne belki, deski, ścinki układali na ulicach, by po chwili spalić wszystko w płomieniach ogromnych ognisk. W ten sposób żegnano stary porządek, by przygotować się na nadejście wiosny symbolizującej nowe życie.

Obchody Fallas de Valencia

Fallas de Valencia
Fallas de Valencia

Obchody festiwalu zaczynają się w nocy z 15 na 16 marca nazwanej plantà de fallas. W całym mieście instalowane są wówczas przygotowane dużo wcześniej ogromne rzeźby z kartonu i konstrukcje będące karykaturami polityków i osób ze świata show-biznesu.

Rankiem 16 marca wszystko musi być już gotowe do prezentacji. Po północy odbywa się pokaz sztucznych ogni. Następnego dnia najlepsze rzeźby i wystroje ulic zostają uhonorowane nagrodami.

La Ofrenda de Flores a la Virgen de los Desamparados

Uwagę od wielkich satyrycznych kukieł odwraca na chwilę La Ofrenda de Flores a la Virgen de los Desamparados, czyli ofiara z kwiatów składana Matce Boskiej (a konkretniej: Maryi Dziewicy od Bezradnych). 17 marca, podczas uroczystego przemarszu osób ubranych w tradycyjne stroje i tańczących w rytm ludowej muzyki, komitety przygotowujące święto maszerują i ku czci swej patronki układają kopiec z kwiatów. Pochód kończy się pod Bazyliką Maryi Dziewicy w Walencji. Ten dzień, mimo że poświęcony ku czci Matki Boskiej, podobnie jak pozostałe dni festiwalu, uwieńczony jest hucznym pokazem fajerwerków.

Finał Fallas de Valencia

Fallas de Valencia
Fallas de Valencia

Wielki finał przypada na ostatni dzień festiwalu, 19 marca. Jeszcze zanim miasto zapłonie ogniem, o godzinie 12:00 odprawiona zostaje uroczysta msza ku czci św. Józefa. Zabawa rozpoczyna się wieczornym pochodem ognia (Cabalgata del Fuego). Po nim najpierw płoną rzeźby wykonane przez dzieci, a następnie te przygotowane przez dorosłych. Nastrój zabawy nie opuszcza mieszkańców Walencji i licznie zebranych turystów, a huczne imprezy często trwają w mieście jeszcze przez kilka dni po uroczystym zakończeniu obchodów.

Hotele w Walencji


 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w regionie Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
WalencjaAtrakcje w Walencji: Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias), Oceanarium w Walencji, BIOPARC Walencja, Stadion Mestalla, Targ Główny Mercado Central w Walencji, Ogrody Turii, Dolina i zamek Guadalest. Popularne miasta: Walencja 
AlicanteAtrakcje w Alicante: Zamek św. Barbary (Castillo de Bárbara), Jaskinie Canelobre, Wodospady Algar (Fuentes de Algar), Promenada Explanada de España, Muzeum Volvo Ocean Race, Port w Alicante (Puerto de Alicante), Park rozrywki Terra Mítica, Park naturalny El Peñón de Ifach, plaże w Alicante (np. Playa del Postiguet, Playa de San Juan), plaże w Torrevieja (np. plaża El Cura, Playa de la Mata, Playa de los Locos), Plaża Granadella (Playa de la Granadella) w miejscowości Jávea. Popularne miasta: Alicante, Benidorm, Torrevieja, Jávea, Santa Pola, Elche, Villajoyosa, Calpe, El Campello, Altea, Xàtiva, San Juan de Alicante, Guardamar del Segura, La Marina, San Miguel de Salinas, Sant Vicent del Raspeig, Pilar de la Horadada, Cabo Roig, Ciudad Quesada, L'Alfàs del Pi, komarka Baix Vinalopó
CastellónPopularne miasta: Castellón de la Plana
Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Marcelina Foltyn-Kaczmarek
Marcelina Foltyn-Kaczmarek
Specjalnie dla Was odkrywam tajemnice Hiszpanii i innych krajów, w których używa się pięknego języka hiszpańskiego. Szukam i opisuję ciekawostki z kultury, sztuki i życia codziennego. Mam nadzieję, że Was zainteresują!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne